Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 03:53:27
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: ilijada  (Pročitano 12024 puta)
28. Dec 2011, 20:22:22
Pocetnik

Zodijak
Pol
Poruke 14
Browser
MSIE9.0
mozel mi neko pomoc sta da napisem o uzvisenom epskom stilu ilijade,please..
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Svakodnevni prolaznik

Zodijak Scorpio
Pol Žena
Poruke 398
Zastava Сента
OS
Windows XP
Browser
Opera 11.50
Tema:
U Ilijadi prevladavaju stalni motivi i teme: slike junačkih gozbi, prizori borbi i junačke smotre vojske. Temeljni motiv je srdžba tesalskog kralja Ahileja i njegova svađa sa kraljem Agamemnonom.

Kratki sadržaj:
Ilijada nosi ime po Iliju, drugom imenu grada Troje. Sadržaj obuhvaća zadnjih 51 dan u završnoj, devetoj godini rata koji se vodio između Troje i Grčke zato što je trojanski kraljevič Paris oteo lijepu Helenu, ženu kralja Meneleja i opljačkao kraljevsko blago. Radnja počinje odbijanjem grčkog kralja Agamemnona da vrati Kriseidu ocu, Apolonovom svećeniku, na što se on razbijesni i za osvetu pošalje kugu na grke. Pod pritiskom Ahileja i ostalih grčkih uglednika Agamemnon pristane vratiti kćer ocu, no sebi zauzvrat uzme Ahilejevu robilnju Briseidu. Tu počinje prava radnja epa. Ahilej se rasrdi, povuče iz vojske i rata te naloži majci da moli Zeusa da oduzme grcima ratnu sreću kako bi uvidjeli koliko su ogriješili o njega.
Nakon brojnih poraza koje su Trojanci na čelu sa Hektorom nanijeli grcima, Agamemnon moli Ahileja da se vrati, te mu zauzvrat obećava veliko blago i Briseidu. Još uvijek obuzet srdžbom Ahilej odbije, no dade vojsku svom najboljem prijatelju Patroklu da povede grke u pobjedu. U bitci Patroklo umire od Hektorove ruke. Kad to čuje Ahilej obuze ga veliki bijes, te se odluči osvetiti za prijateljevu smrt. U dvoboju, koji je vrhunac djela, Ahilej ubije Hektora uz pomoć božice Atene. Danima poslije Ahilej mrcvari Hektorovo tijelo sve dok Hektorov otac ne zatraži sinove ostatke ljubeći Ahilejevu ruku (ruku sinove ubojice). Kad to Ahilej vidi prođe ga srdžba i bijes, te vrati tijelo. Ilijada završava pokapanjem Patrokla.

Uz samo pripovijedanje radnje, Homer ubacuje opise prirode, iscrpne podatke o vojnicima i bojištima čime zapravo smiruje i usporava radnju.
Preko teme rata, prikazuje zle sudbine ljudi i težak život. Poseban opis je onaj kada se Hektor oprašta od svoje žene i sina, znajući da odlazi u smrt i da ih više nikad neće vidjeti. Opisujući ratne događaje i prikazujući brojne žrtve, Homer nema određenu naklonost ni prema jednoj strani već prema žrtvama i njihovim obiteljima. Samim ratnim vremenom i okruženjem, Homer sebi otvara prostor da razvije sliku bojeva i prikaže sjaj grčkih i trojanskih junaka. Opisi ratnih zbivanja i sukoba svjedoće o pjesnikovu dobrom poznavanju ratnih događaja.

http://www.politehnicka.kg.edu.rs/index2.php?option=com_docman&task=doc_view&gid=30&Itemid=140

Pogledaj i ovo.
« Poslednja izmena: 28. Dec 2011, 20:38:25 od MK94 »
IP sačuvana
social share
Oko mene, hiljadu luđaka, što misle da sam laka, da kupe me za piće il dva.
Oko mene, hiljadu kretena, što pored svojih žena, još nešto bi sa strane za čas.
A ja ne dam milo moje, ni blizu da mi priđu, ma budi mi bez brige.
Samo plešem sasvim sama, dok muzika mi svira, i svugdje tarapana, heeej!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik

Zodijak
Pol
Poruke 14
OS
Windows 7
Browser
MSIE9.0
a sta da napisem za iste uvode u radnju Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Svakodnevni prolaznik

Zodijak Scorpio
Pol Žena
Poruke 398
Zastava Сента
OS
Windows XP
Browser
Opera 11.50
Treba da napises sastav?
IP sačuvana
social share
Oko mene, hiljadu luđaka, što misle da sam laka, da kupe me za piće il dva.
Oko mene, hiljadu kretena, što pored svojih žena, još nešto bi sa strane za čas.
A ja ne dam milo moje, ni blizu da mi priđu, ma budi mi bez brige.
Samo plešem sasvim sama, dok muzika mi svira, i svugdje tarapana, heeej!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik

Zodijak
Pol
Poruke 14
OS
Windows 7
Browser
MSIE9.0
ma ne,to mi teza za lektiru pa stvarno nezz sta da napisem,a sutra me pita Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Svakodnevni prolaznik

Zodijak Scorpio
Pol Žena
Poruke 398
Zastava Сента
OS
Windows XP
Browser
Opera 11.50
Ja kad pisem, uvek u uvodu pisem o piscu.
IP sačuvana
social share
Oko mene, hiljadu luđaka, što misle da sam laka, da kupe me za piće il dva.
Oko mene, hiljadu kretena, što pored svojih žena, još nešto bi sa strane za čas.
A ja ne dam milo moje, ni blizu da mi priđu, ma budi mi bez brige.
Samo plešem sasvim sama, dok muzika mi svira, i svugdje tarapana, heeej!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik

Zodijak
Pol
Poruke 14
OS
Windows 7
Browser
MSIE9.0
ma ova nasa prof.,je "posebna",ona nama da neke teze da neznas sta one znace a kamoli da nesto pisem.Sad nam dala da nadjemo iste uvode u radnu(4 takva) i nekakve slicne pocetke i zavrsetke..  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Svakodnevni prolaznik

Zodijak Scorpio
Pol Žena
Poruke 398
Zastava Сента
OS
Windows XP
Browser
Opera 11.50
Osnovni je motiv „Ilijade” srdžba jednog od najboljih ahejskih junaka, Ahileja, kojega je ljutito uvrijedio ahejski vođa Agamemnon.

Pripovijedaju se događaji iz desete godine Trojanskog rata, što su ga vodili Ahejci protiv trojanskog kralja Prijama, jer je njegov sin Paris oteo Helenu, ženu kralja Menelaja. Radnja obuhvaća period od pedeset i jednog dana.

Ovaj je ep dobio naziv po Iliju, što je drugi naziv grada Troje.

Mozda ovako da pocnes?

IP sačuvana
social share
Oko mene, hiljadu luđaka, što misle da sam laka, da kupe me za piće il dva.
Oko mene, hiljadu kretena, što pored svojih žena, još nešto bi sa strane za čas.
A ja ne dam milo moje, ni blizu da mi priđu, ma budi mi bez brige.
Samo plešem sasvim sama, dok muzika mi svira, i svugdje tarapana, heeej!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik

Zodijak
Pol
Poruke 14
OS
Windows 7
Browser
MSIE9.0
e,moze.. Smile,..a sta da napisem za nekakav ahilejev stit
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Svakodnevni prolaznik

Zodijak Scorpio
Pol Žena
Poruke 398
Zastava Сента
OS
Windows XP
Browser
Opera 11.50
AHILEJEV ŠTIT

Što je Homeru uspjelo prikazati na Ahilejevu štitu, nije uspjelo ni jednom umjetniku koji dočarava predjele nekog krajolika, radnje i običaje u njemu.

Koliko sitnih detalja jednog područja!?

Koliko samo radnji i običaja!?

Koliko topline, boja, emocija!?

I sve to samo na jednom jedinom štitu. U detaljima je predstavljen kompletan život jedne zajednice, pa čak i pravni sustav u njoj. U regiji dominiraju poslovi vezani za stočarstvo i zemljoradnju. Gotovo svi poslovi obavljaju se uz pjesmu, svirku, ako je moguće i uz igru. Ljepotu cijelog područja ukrašava ljepotom zvjezdanog neba. I to na način kakav je dostojan samo Homera. Odmah na prvi pogled uočavamo kako život ove zajednice nema nikakve veze s morem niti s običajima vezanim za morsku obalu. Ako bi se moglo reći da reljef Homerove Troje odgovara reljefu Ljubuškog polja, tada se da zaključiti da Ahilejev štit po svom obliku odgovara kompletnom području promatranom s brežuljka Kosa na Humcu. Ako stojimo na tom brežuljku okrenuti prema zapadu, stvara se osjećaj kao da stojimo na sredini golemoga štita čiji je rub ukrašen brdima. Dodatni ukras na njegovu vrhu daje mu šiljato brdo Matokit. Ovaj put ne treba zatvarati oči da bismo oživjeli Homerov reljef. Dovoljno je stajati na mjestu na kojem, vjerujem, da je i on stajao prije više od dvije i pol tisuće godina. S toga mjesta može se širom otvorenih očiju promatrati cijelo njegovo područje opjevano u Ilijadi i na Ahilejevu štitu. Postoji jedan zanimljiv događaj vezan za ovaj štit, a dogodio se prije desetak godina negdje na našim prostorima. Priča govori kako je jedan profesor književnosti tumačio učenicima neke dijelove Ilijade. Radilo se o osobi koja visoko cijeni Homera. Tada je imao namjeru da im dočara ljepotu i sklad takta u Ilijadi. Na izvornom jeziku izrecitirao je nekoliko stihova. Učenici nisu razumjeli grčki, ali su osjećali poseban sklad riječi u njegovu govoru. To ne bi bilo toliko zanimljivo da jedan učenik nije primijetio sljedeće, te se obratio profesoru ovim riječima:

- Profesore! Dok ste vi izgovarali riječi, ja sam osjećao takt kao da čekić udara po nakovnju.

Profesor je neko vrijeme ostao začuđen, jer je upravo izgovorio stihove kako Hefest kuje Ahileju štit…

Ovo sam nasla...
IP sačuvana
social share
Oko mene, hiljadu luđaka, što misle da sam laka, da kupe me za piće il dva.
Oko mene, hiljadu kretena, što pored svojih žena, još nešto bi sa strane za čas.
A ja ne dam milo moje, ni blizu da mi priđu, ma budi mi bez brige.
Samo plešem sasvim sama, dok muzika mi svira, i svugdje tarapana, heeej!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 03:53:27
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.07 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.