Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 2
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Identifikovanje sa Religijom bez Religiousne Vjere u Nju  (Pročitano 5093 puta)
Clan u razvoju

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 30
OS
Windows 7
Browser
Chrome 21.0.1180.79
Nisi ponosan što si pravoslavac već Srbin. A pravoslavlje je vjekovima bilo oklop zaštitnik srpstva, pa otuda toliko izjednačavanje vjerskog i nacionalnog. Pravoslavlje se kod nas doživljava više kao stvar identiteta nego vjere. Takvom shvatanju pogoduje stav crkve. Ali i istorijske oklnosti. Međutim bez vjere u neke osnovne stvari nema ni p od pravoslavlja. Možeš da budeš simpatizer SPC, nikako pravoslavac.

 Dosta toga sto govoris ima smisla i kod nas je Pravoslavlje manje vise izjednacavnjeno sa Srpstvom, kao sto je Katolicizam sa Hrvatstvom i Izlam sa Bosnjacstvom. I da, kod nas kao i kod mene licno je Pravoslavje vise stvar identiteta nego vjere. Ali ipak, Grk i Rus nije Srbin ali ja idalje imam nekakvu konekciju sa njima zato sto su Pravoslavni. To znaci da je meni Pravoslavje vise nego samo elemenat Stpstva. Na primer da sam Hrvat bio pi ponosan Katolik ,vjernik ili ne, i imo bi isto konekciju sa ajmo reci Francuzem ili Poljakom. A da sam Bosnjak ili Musliman, vjernik ili ne, istu konekciju sa ajmo rec Irancem ili Arapom.   

Citat
Ajd' gledaj da omanjis pisanje post za post-om.


 Pa razgovaraju sa mnom desetoro ljudi a samo me ima jednog. Nemogu sa jednim postom im svima odgovorit.  Smile

« Poslednja izmena: 21. Avg 2012, 22:17:02 od CrnogorskiSrbin »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Liberté, égalité, fraternité!

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 4891
Zastava Vozdovac - Republika
OS
Windows 7
Browser
Chrome 21.0.1180.79
mob
Samsung S7
Citat
Mene realno ne interesuje u sta je verovao moj prapradeda, verovatno je bio pagan kao i ostali Srbi.


1) Jel te interesuje da je tvoj prededa ili ko god se mucio da bi se ti danas krstio sa tri prsta? Mozda je i taj tvoj predak bio nevjernik ali istovremeno ponosni Pravoslavac.

Citat
Meni se gadi kad vidim bilo koji krst, i mnogo mi smeta kad ljudi nose te simbole svuda gde im padne na pamet: okacene o retrovizore kola, pola kile zlata oko vrata, one crvene narukvice oko zgloba ruku, one male "neprimetne" drvene krstace oko vrata, kao ne vide se, ali ipak mora da se vide i bitno je od kog drveta,

2) Mene ne smeta da vidim simbole Muslimanske, Katolicke, Jevrejske ili od bilo koje druge vijere. Po tom istom standardu, zar nebi trebalo da ti smeta kad vidis zastave?


Citat
na sve strane nicu crkve, a bolnice nemaju osnovne aparate.

 Ovo je pogresno, upravi si. Zato ja sam samo za male i skromne crkve. Ne svida mi se kad vidim crkve koje izgledaju kao dvorci, bilo kojoj vjeri one pripdale ukljucujuci i nasu.

Citat
Zasto svako mora da nam demonstrira kom jatu pripada? Kako bi bilo to ruzno kad bi svi ljudi koji nisu vernici nosili neke simbole (ne znam koji je simbol razuma i logike?) da pokazu vernicima da se razlikuju od njih?

 3) Ja sam nevjernik a skoro stalno nosim krst, jel se ja brojim u te "nevjernike koje nose neke simbole"? Smile

Citat
4) Ali ipak, Grk i Rus nije Srbin ali ja idalje imam nekakvu konekciju sa njima zato sto su Pravoslavni.

1) Ne znam, zivim za sutra, juce ne gledam. Ko zna sta ce biti moji praunuci?

2) Pa smeta mi sve sto ima veze sa religijom. Konkretno i one smesne crne marame sto ih nose muslimanke, one duge pletene zulufe kod ortodoxnih jevreja (video sam ih u jednom parku, deca nemaju ni 9 godina), a katolici i protestanti nose neke velike krsteve u centru grada i pevaju. Jednom recju - katastrofa.

3) Mislio sam na neke simbole koji bi bili suprotni od tih vernickih - otkud znam ono kao "Bright". Zesce je sranje sto su satanisti pokupili obrnutu zvezdu, pa bi nosenjem iste u znak protesta moglo pogresno da se protumaci.

4) Zasto? Na jednom globalnom planu (tipa facebook, ili recimo radno mesto) ti si povezan sa celim svetom, zasto samo sa pravoslavcima? Sta su oni drugaciji od drugih?
« Poslednja izmena: 21. Avg 2012, 22:23:04 od bluesoniq »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Чувајте Љубав !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 46927
Zastava Босна
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 14.0.1
mob
Samsung Galaxy S6 edge+
Pa razgovaraju sa mnom desetoro ljudi a samo me ima jednog. Nemogu sa jednim postom im svima odgovorit.  Smile


Koristi opciju "izmeni" na starom postu kada vidiš da su se pojavili novi odgovori.
« Poslednja izmena: 21. Avg 2012, 22:31:27 od Magic Master »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 30
OS
Windows 7
Browser
Chrome 21.0.1180.79
Citat
3) Mislio sam na neke simbole koji bi bili suprotni od tih vernickih - otkud znam ono kao "Bright".

 Znam, zajebavam se.

Citat
Zesce je sranje sto su satanisti pokupili obrnutu zvezdu, pa bi nosenjem iste u znak protesta moglo pogresno da se protumaci.

http://www.google.ca/search?q=atheist+symbol&sugexp=chrome,mod%3D11&um=1&ie=UTF-8&hl=en&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=d_szULKROoSP6gHs-4DYBA&biw=1366&bih=659&sei=efszULmWMuGM6QHe1IHoBw

 Evo, uzivaj.

Citat
4) Zasto? Na jednom globalnom planu (tipa facebook, ili recimo radno mesto) ti si povezan sa celim svetom, zasto samo sa pravoslavcima? Sta su oni drugaciji od drugih?

 Pazi, ja tretiram sve ljude kao individue. Ko jo dobar prema meni, ja sam dobar prema nijim bio on(a) Srbin ili bilo sta drugo. Ali ipak bi rekao da imam neku konekciju sa lkudima koji pripadaju nekim grupama kao i ja; Srbi, Pravoslavci, Sloveni, Istocni Evropljani, etc... To ne znaci da smo mi "drugaciji" ili "bolji", samo znaci da pripadamo nekoj grupi. Meni je sasvim normalno da Francuz ima nacionalnu konekciju sa drugim Francuzima koju nema samnom. Jeli on tu nesto pogrijesio?

Citat
Koristi opciju "izmeni" na starom postu kada vidiš da su se pojavili novi odgovori.

 Vazi.
« Poslednja izmena: 21. Avg 2012, 23:30:11 od CrnogorskiSrbin »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Liberté, égalité, fraternité!

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 4891
Zastava Vozdovac - Republika
OS
Windows 7
Browser
Chrome 21.0.1180.79
mob
Samsung S7
Ne znam, znam samo da mi je cool da se druzim sa Srbima van Srbije jer se najbolje razumemo, ali kod mene je to vise u smislu za humor nego bilo sta drugo.

A upoznao sam bar 10 razlicitih kultura u zadnje 4 godine, sa mnogima proveo vise sati u cavrljanjima, sa nekima i u ozbiljnijim temama, bilo je zanimljivo videti slicnosti i razlike.

Svidjaju mi se simboli, onaj humanizam je posebno lep, a i onaj simbol atoma
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 30
OS
Windows 7
Browser
Chrome 21.0.1180.79
Ne znam, znam samo da mi je cool da se druzim sa Srbima van Srbije jer se najbolje razumemo, ali kod mene je to vise u smislu za humor nego bilo sta drugo.

A upoznao sam bar 10 razlicitih kultura u zadnje 4 godine, sa mnogima proveo vise sati u cavrljanjima, sa nekima i u ozbiljnijim temama, bilo je zanimljivo videti slicnosti i razlike.

Svidjaju mi se simboli, onaj humanizam je posebno lep, a i onaj simbol atoma

 Ja zivim u Zapadu i ovdje ti ima svih mogucih rasa, nacija i naroda pa ja ti to razumijem totalno. Imam ja bliskog prijatelja Albanca i bliskog prijatelja Kineza i ne smeta mi uopste to sto su ono to sto su. Ali ipak, nasi ljudi su nasi ljudi. Ipak, potrudim se druzit sa Srbima sto vise mogu i najdrazi su mi oni. Vise osjecam moralnu odgovornost pomoci nekome nasem nego nekom drugim. I ja smatram da je to sasvim normalno i da su vecina ljudi takvi. Ja ne mrzim bilo koje nacije ali sto nebi preferiso svoju.

 Jevreji su jako dobar primjer po ovoj temi. Oni uglavnom jako puno pomazu jedan drugome i radi toga mogu da ocekivaju da ce neki drugi Jevrej da njima pruzi istu tu pomoc. I ja to bas postujem o njima, ja postujem kad neko postuje svoje. I plus Jevreji mi ne djeluju kao mrzljiv narod, nesto kao 50% od ozenjeni Jevreja u sjevernu Ameriku su ozenjeni sa ne-Jevrejima.

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.081 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.