Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 08:40:50
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Hoću da odem iz Srbije  (Pročitano 4403 puta)
30. Jul 2009, 11:05:13
Prijatelj foruma
Legenda foruma

You'll never see me fall from grace

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 48490
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.1
Hoću da odem iz Srbije

Teodor fon Burg, šesnaestogodišnji matematički genije, ozbiljno razmišlja o odlasku u inostranstvo. Razočaran je kako se država odnosi prema mladim talentima, a posebno prema njemu.

Samo dan nakon što se saznalo za izvanredne rezultate iz fizike na Olimpijadi u Meksiku, učenici Matematičke gimnazije osvojili su još pet medalja na 50. olimpijade iz matematike u Bremenu. Teodor se okitio zlatom.
- Činjenica da sam na balkanskim prostorima trenutno drugi najuspešniji takmičar u oblasti matematike svih vremena daje mi za pravo da kažem kako se osećam. Već pet godina gledam kako bogatim nagradama i sa po nekoliko stipendija nagrađuju one od kojih sam bolji, a mene odbijaju ili mi daju utešne nagradice na nivou uzrasta, a ne na nivou rezultata koje postižem - priča Teodor za “Blic”.
Svoju prvu značajnu novčanu nagradu od države dobio je tek posle agresivne medijske kampanje. Krajem prošle godine Teodor je iz Koreje doneo srebro i odmah se razočarao jer mu je majka uručila pismo u kojem ga Fond za mlade talente obaveštava da je odbijen za dodelu novčane nagrade. U stvari, država je tri puta odbijala da dodeli novac ovom mladiću. Prvi put je Fond za mlade talente pozvao Teodora da konkuriše za dobijanje novčane nagrade za uspeh na takmičenju srednjoškolaca, ali je vrlo brzo i odbijen jer su oni koji odlučuju tek tada shvatili da je reč o dečaku koji je sedmi razred. Osvojio je bronzu i trebalo je da dobije 320.000 dinara. Drugi put je Fond raspisao konkurs za 2008. godinu (Teodor je bio osmi razred) i decidirano naznačio da nagrade dobijaju samo takmičari srednjoškolci. Tako su mogli da konkurišu i takmičari sa slabijim uspehom, ali ne i Teodor, koji uvek osvaja jedno od prva tri mesta. Za srebrnu medalju tada je trebalo da dobije od države više od 450.000 dinara. Treći put je odbijen za stipendiju.
- Ministar za nauku je svoju odluku da mi ne dodeli stipendiju doneo pre nego što su reagovali “Telekom”, koji nije državna institucija za brigu o talentima, i Fond, koji je u drugom pokušaju samo ispravio svoju grešku, što je potez koji zaslužuje poštovanje - ističe Teodor.
U našoj zemlji postoje dva kriterijuma za nagrade i stipendije i to su godine uzrasta , odnosno školovanja i rezultati. Izjava ministra za nauku da Teodor od ove godine ispunjava uslove za njihovu stipendiju ne odgovara istini jer, kako on kaže, na poslednjem konkursu ovog ministarstva stipendije su dali učenicima 3. i 4. razreda srednje škole! A Teodor je od septembra učenik drugog razreda matematičke gimnazije.
- Dve godine zaredom nagrade i stipendije dobija kompletan nacionalni tim. Svi osim mene. Pri tom je većina imala mnogo slabije rezultate od mojih. Pojedini talenti dobijali su samo za jednu medalju milion dinara i po nekoliko stipendija, ali to Ministarstvu za nauku nije smetalo da im dodeli i stipendiju. Talenti to i jesu zaslužili, kao što sam i ja zaslužio sa svojih 13 međunarodnih medalja, sedam međunarodnih diploma i preko 50 nagrada sa lokalnih takmičenja - objašnjava razočarani mladi matematičar.
Odluka da se ode iz svoje zemlje ne donosi se preko noći, smatra on.
- O tome razmišljam. S obzirom na sve što sam doživeo do sada, ne bi me iznenadilo da na konkursu za posao ili veću platu budem ne samo odbijen zbog nekoga od koga sam bolji nego da mi još daju i obrazloženje koje mi vređa inteligenciju. Iskreno se nadam da će moj primer ukazati na neki novi put brige o talentima. Ne samo u pogledu ukidanja donje starosne granice kod nagrađivanja već, pre svega, o uvođenju mehanizama koji će prepoznavati talente i organizovati rad sa njima - zaključuje Teodor fon Burg.

Prijem za šampione
Ministarka omladine i sporta i predsednica Fonda za mlade talente Snežana Samardžić-Marković sastaće se danas sa osvajačima medalja na međunarodnim olimpijadama iz matematike i fizike. Takmičari će biti pozvani da se prijave na konkurs za nagrađivanje rezultata ostvarenih u 2009, koji će biti raspisan početkom naredne godine.

Odlazak na još jedno takmičenje
Teodor u petak, 31. jula, ide na međunarodno takmičenje, Letnju konferenciju Turnira gradova, koje se održava u Rusiji. To je drugačiji vid takmičenja, jer više podseća na letnji kamp, gde se takmičari iz celog sveta međusobno druže razmenjuju iskustva sa eminentnim profesorima matematike iz Rusije.



Cela Srbija stala uz mladog genijalca

Poruka mladog genijalca Teodora fon Burga da ozbiljno razmišlja da napusti zemlju zbog lošeg odnosa države prema talentovanoj deci izazvala je oštre kritike čitalaca “Blica”. Na naš sajt juče do 16 časova javilo se više od 250 njih. S druge strane, ministarka omladine i sporta i predsednica Fonda za mlade talente Snežana Samardžić-Marković primila je fizičare i matematičare šampione i izjavila da je Teodor dobio 600.000 dinara od Fonda kao zaostala sredstva koja mu nisu bila isplaćivana zbog toga što nije zadovoljavao starosne uslove.

Ministarka je rekla da je njegov problem zbog starosne granice bio tehničke prirode i da je on u međuvremenu prevaziđen, a da je osim sredstava iz fonda, dobio i 350.000 dinara od “Telekoma Srbije” i 80.000 dinara od Ministarstva za nauku i tehnološki razvoj.
Teodor fon Burg se prošle nedelje vratio sa Matematičke olimpijade u Nemačkoj okićen zlatom. U jučerašnjem intervjuu “Blicu” izjavio je da posle svih neprijatnosti zbog novčanih nagrada i stipendija za mlade talente, želi da ode iz Srbije.
Na stotine čitalaca “Blica” koji su se juče javili na sajt www.blic.rs u tome ga podržava i poručuje da ova država nikada neće imati sluha za genijalne ljude poput njega. Zato što joj ne trebaju!
Jedna Jelena kaže:
“Teodore, i da odlučiš da ostaneš u Srbiji, nećeš imati gde da radiš!”, a Daca ga savetuje da ode i spase se: “Želim ti sve što i svom detetu, a kada budeš uspeo, molim te, odreci se svog porekla. To je Srbija zaslužila. Takve kao ti mi ubijamo već generacijama. Takvi kao ti završavaju sa metkom u srcu jer su pretnja onoj garnituri koja Srbiju drži u rasulu, primitivizmu i bedi.”
Komentar čitaoca koji se potpisuje kao Amer kaže da Vladu Srbije ne zanimaju takvi talenti jer su “samoživci, ljubomorni, nepismeni, neprosvećeni, nepismeni i sebični. Njima su potrebni glupi i poslušni da bi mogli lakše da komanduju njima”.
Nekoliko čitalaca pravi paralelu i sa slučajem Miladina Kovačevića, pa tako jedan Pjer zaprepašćeno komentariše: “Za Miladina ima… a za ovakve talente i genijalce nema!”
Čitaoci Cvele i Prof. Dr ne dele mišljenje većine jer smatraju da Teodor treba da ostane u svojoj zemlji.
“Prva reakcija je bila da ti napišem da ideš, naravno zato što ćemo svi uskoro krenuti za tobom. Onda sam malo razmislio i shvatio da je to malodušno. Ratne i mirnodopske profitere koji su od 95 odsto naroda napravili građane sedmog reda koji mole za ono što im pripada možemo da pobedimo samo znanjem jer oni to nemaju. Svi imaju jeftino kupljene fabrike, besne limuzine, mlaznjake, klinike, najbolje lekare, lične pesnike, svoje klubove privrednika, političare, ministre i predsednike, al’ nemaju znanje. E, tu ih čekamo. A kad dođe vreme, vratiće nam sami što su pokrali od nas i naših roditelja. Slažem se, u Americi bi imao od ptice mleko. Ali ovo je naša stvar i naša zemlja. Zato, ostani ovde da ih razbijemo”, piše Cvele.
Teodor je i juče rekao da bi osnovne i poslediplomske studije želeo da nastavi u inostranstvu.
- Ne znam još šta će biti posle toga, ali se nadam da ću se vratiti u svoju zemlju - poručio je on.

Kako se neko usudio da bude genijalan!
Čitalac “Blica” koji se potpisao sa G sarkastično poručuje javnosti da bi najbolje bilo da država zatvorom kazni “ovakve mlade ljude koji su se, ZAMISLITE, usudili da budu tako mladi, a osvajaju kojekakve zlatne i ostale medalje i budu bolji od starijih učenika”.
“Želim da živim u Srbiji u kojoj će siledžije dobijati milion dolara, u kojoj će navijači koji napadaju policiju bakljama da budu na slobodi i u kojoj će mladi intelektualci da budu u zatvoru”, poručuje G.

Извор: Blic
« Poslednja izmena: 30. Jul 2009, 11:06:08 od 3maj001 »
IP sačuvana
social share

It's all a fucking joke anyway


       Tim: You never say please. You never say thank you.
Frank: Please don't be an idiot. Thank you.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


zvekete rodjaci

Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 6156
Zastava Суботица
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.1
mob
Nokia 3220
Sramota je sto je nakon svih tih sjajnih rezultata primoran da se ponizava i da bukvlno prosi svoju stipendiju od

ministarstva tj. drzave.
IP sačuvana
social share
“Before you diagnose yourself with depression or low self-esteem, first make sure that you are not, in fact, just surrounded by assholes.”


William Gibson
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.12
samo budala moze i dalje da tvrdi da u srbiju nema namerne negativne selekcije  Smile . vladajucim judeo-liberalnim strankama ne odgovara da se kod nas stvara kvalitet u bilo kom obliku ,a nauka je tu najpogodjenija .

navescu jedan prost primer :

 koliko je mladih ljudi danas spremno da upishe neki fakultet prirodnih ili tehnichkih nauka ?  Smile a koliko je spremno da upishe neki fakultet gde se izuchava menadzment ,bankarstvo ,prava - tamo gde se moze "na brzinu obrnuti lova" - bez ulozenog truda . mislite li da takva zemlja ima buducnost ?  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Jet set burekdzija


In the Beginning was the Command Line

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 6758
Zastava Novi Sad
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.1
mob
Samsung Galaxy IIs
samo budala moze i dalje da tvrdi da u srbiju nema namerne negativne selekcije  Smile . vladajucim judeo-liberalnim strankama ne odgovara da se kod nas stvara kvalitet u bilo kom obliku ,a nauka je tu najpogodjenija .

navescu jedan prost primer :

 koliko je mladih ljudi danas spremno da upishe neki fakultet prirodnih ili tehnichkih nauka ?  Smile a koliko je spremno da upishe neki fakultet gde se izuchava menadzment ,bankarstvo ,prava - tamo gde se moze "na brzinu obrnuti lova" - bez ulozenog truda . mislite li da takva zemlja ima buducnost ?  Smile

To su znakovi jedne umiruce drzave, nema to veze sa judeo-sta-vec.
IP sačuvana
social share
Vi mora da ste od baba culi o kuratosti Rusa, cim ih ne vadite iz usta...

Sumnjivo je to...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.12

To su znakovi jedne umiruce drzave, nema to veze sa judeo-sta-vec.

drzava valjda umire sama od sebe  Smile Smile Smile ....   stanje vlasti jedne drzave u mnogome odgovara i stanju te drzave. razlog shto je nasha drzava u teshkom stanju (ne bih rekao umiruca ,ali teshko bolesna da ) je shto imamo takvu vlast.

  razlog shto imamo takvu vlast je shto zivimo u sistemu koji dovodi loshe ljude na vlast. a taj sistem se zove judeo-liberalni kapitalizam (svidjalo se to tebi ili ne  :[115]Smiley  i slichne rezultate daje svuda po svetu. prema tome ,ako  zelimo da drzava prezivi ,moramo da menjamo sistem .
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.12
Za početak, anarhija.  Smile
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.12
Za početak, anarhija.  Smile

anarhija ne postoji. dovoljno je da se dvoje udruze protiv treceg (a u ljudskoj prirodi je udruzivanje) i anarhija nestaje.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Poznata licnost

Zodijak
Pol
Poruke 4025
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.12
Pa ko ce protiv koga da se udruzi u nasem slucaju? Smile

Mislim da bi ovaj mali i tako pre ili kasnije zapalio iz drzave. Ali dobro je sto je napljuvo ove retarde sto stalno prodaju maglu nekim fol uspesima ko sto su srali da se smanjio broj mladih koji pale iz SRbije brale. Smile
IP sačuvana
social share
Edit by cg_ac: Potpis uklonjen zbog uvredljive sadrzine!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.12
Za početak, anarhija.  Smile

anarhija ne postoji. dovoljno je da se dvoje udruze protiv treceg (a u ljudskoj prirodi je udruzivanje) i anarhija nestaje.
Cenim da bi pre toga trebala nastati neka prirodna selekcija, ali da ne dužim, nije tema... Smiley
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 44343
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
bila je tema ovde pre nekoliko mesecima i problemima ovog talentovanog momka...strasno je kako ga maltretiraju ovi skotovi sa vlasti Smile
IP sačuvana
social share
"Бицикл је за људе који не могу да приуште ауто."
                                               Џереми Кларксон

 Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 08:40:50
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.073 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.