Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Hiljade građana dobiće po pola miliona evra odštete  (Pročitano 4720 puta)
Prijatelj foruma
Legenda foruma


Ko tebe kamenom, ti njega hlebom... starim 15 dana

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 36573
Zastava Beograd
OS
Windows 7
Browser
Chrome 13.0.782.220
mob
HTC One
Sto lepo ne daju pare onima koji su sada (bez obzira na nacin) zavrsili u cinjenicno tudjim objektima... pa neka se oni snalaze sa parama, a vlasnici da se vrate na svoje.

Ovo je proces u kojem ce neko morati da se pomuci iako ce dobiti nadoknadu... zasto da to opet budu vlasnici?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supervizor foruma
Legenda foruma


Violence solves everything

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 33826
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 6.0.2
mob
LG Nexus 5
Srpski Rokfeler traži nazad Dedinje



Beograd -- Beogradskog muzičara Vladu Lešića bije glas da će mu pripasti najveće bogatstvo u Srbiji ako i kada zaživi zakon o restituciji.



Ali, potomak predratnih industrijalaca, bankara i veleposednika Savčića i Acovića, kaže da se umorio od iščekivanja da postane bogat.

Pokazuje požutele novine s početka prošle decenije sa naslovom „Srpski Rokfeler“ čim bude usvojen zakon o restituciji, i rezignirano konstatuje da se taj proces otegao kao gladna godina bez pravičnog rešenja na vidiku.

Porodice Savčić i Acović osuđene su 1946. za saradnju s okupatorom i ratno profiterstvo zbog čega im je oduzeta imovina procenjena na ondašnjih 970 miliona dolara. Lešić je uspeo da rehabilituje pretke na sudu, u čijem rešenju piše da su oni žrtve političkog procesa čiji je cilj bio otimačina imovine.


RECIPROCITET
Savčići i Acovići, čiji je Lešić jedan od naslednika, ostavili su basnoslovnu imovinu širom Jugoslavije, pa je on sad prinuđen da se bori ne samo s ovdašnjom administracijom već s birokratijama nekoliko tranzicionih državica i paradržave Kosovo. "Od Slovenaca sam dobio pisano obaveštenje da ću dobiti svoju imovinu kad Srbija počne da vraća imovinu slovenačkim građanima", kaže on.


Zato on sada traži od države da vrati mnogobrojne vile na Senjaku, Topčideru, Košutnjaku i Dedinju, uključujući i čuvenu rezidenciju u Užičkoj 15 gde su stanovali Tito i Jovanka, a zatim Sloba i Mira. Ovom spisku treba dodati mnogo zgrada i placeva na Dorćolu, Savskom vencu i u Starom gradu, uključujući i palatu na brojevima od 1 do 3 u Knez Mihailovoj, kao i veliki deo zemljišta na kome je podignut Novi Beograd.

Ali i to je neznatan deo potencijalnog Lešićevog bogatstva u odnosu na vrednost industrijskih objekata, uključujući železaru Sartid (sad Ju-es-stil), cementare u Beočinu i Novom Popovcu, deset rudnika, među kojima su kosmetski basen lignita i Trepča, kao i termoelektrana Obilić.

Lešić i njegovi rođaci smatraju da u njihova baštinu spadaju i sve banke osnovane deonicama Savčića i Acovića, kao što su JIK banka, Beobanka, kao i strane banke koje su ih preuzele posle 2000. godine. Naslednici ne zaboravljaju ni osiguravajuća društva Dunav i DDOR Novi Sad, za koja tvrdi da su samo preimenovane osiguravajuće kuće koje je država oduzela od njihovih predaka.

Ipak, Lešić - nesuđeni „srpski Rokfeler“ - i dalje živi od muzike i stanuje u jednom delu porodične kuće iz 1906. godine u ulici Đure Daničića, jedinoj imovini koju je država ostavila njegovoj baki i majci.

"Prema aktuelnom nacrtu zakona nepravda koju je pretrpela moja porodica bila bi samo ponovo potvrđena i ozakonjena. Miloševićev zakon o privatizaciji ozakonio je otimačinu do devedestih, a ovaj nacrt želi da to isto učini za period posle 2000. godine. Kad bi mi država vraćala u obveznicama imovinu trebalo bi mi više od 300 godina da je naplatim! Međutim ne bih se mnogo začudio da neki ljudi iz institucija EU podrže ovakav nacrt, s obzirom na to da su smederevska železara i cementare u Beočinu i Popovcu 'privatizovane' iako sam kupce upozorio da je reč o ukradenoj imovini moje porodice", kaže Lešić.



On kaže da mu najteže pada to što su posle promena 2000. i ljudi bliski novoj vlasti počeli da mu uzurpiraju imovinu.

"Iznad mog stana, jedinog ostatka porodičnog bogatstva, uprkos svim zakonima oni su počeli da nelegalno zidaju potkrovlje. Nije ih sprečilo ni to što zgrada treba da mi bude vraćena zaštićena kao spomenik kulture! Kad sam pokušao da ih zaustavim optužili su me za lažno predstavljanje pa sam i na sudu dokazivao da sam ja - ja! Dokazao sam i gradnja je zabranjena, ali oni ipak nadzidaše potkrovlje, a država koja treba da me štiti ništa ne preduzima. Šta onda da očekujem od zakona o restituciji", pita se Lešić.

Ni svi naslednici nisu isti, mnogi od restitucije prave cirkus i zamagljuju suštinu problema, zlovoljno komentariše Vlada Lešić.

"Bogatstvo i privredni, ekonomski, kulturni i sav drugi prosperitet Srbije je pre Drugog svetskog rata nosilo najviše pedeset porodica, među kojima je i moja. Upravo njihove naslednike najviše pogađa nepravedan Nacrt zakona o restituciji", navodi on.

Izvor: B92
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


ZLA

Zodijak
Pol Žena
Poruke 10845
OS
Windows XP
Browser
Chrome 13.0.782.220
mob
Nokia 7500
Smile

Najgore sto ce narod da se primi.

Naravno da ce se  primiti. Nazalost glup smo narod, pogotovo oni penzioneri sto veruju u sve...  Smile
IP sačuvana
social share
"Ne mozes nekoga naterati da te voli, sve sto mozes je biti neko ko se moze voleti, ostalo je do osobe da shvati da si vredan ljubavi."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Чувајте Љубав !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 46916
Zastava Босна
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 6.0.2
mob
Samsung Galaxy S6 edge+
A valjda narod nije toliko glup?  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.113 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.