Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Grafik funkcije.Mala pomoc ako moze ???  (Pročitano 2922 puta)
08. Mar 2010, 16:28:28
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 117
OS
Windows XP
Browser
Safari 4.0.249.89
mob
HTC Desire
Ljudi imam problem,nemam pojma kako se crta grafik neke funkcije,naime,znam ja da odradim sve,domen,izvod prvi,drugi,parnost,neparnost,minimum,maximum,gde opada,gde raste,znak funkcije,asimptote,ma sve,ali nemam pojma kako da nacrtam. Pa ako bi neko bio ljubazan da mi kaze kako da se nacrta gradik za funkciju :

y=x+1/x-1 (x plus 1,kroz x minus 1)

i jos jedna

y=x^2/x-2  (x na kvadrat,kroz x minus 2)

Znaci interesujeme u koje parametre treba da gledam,da bih nacrtao grafik.

Unapred hvala.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak Sagittarius
Pol Žena
Poruke 867
Zastava SFRJ
OS
Windows XP
Browser
Safari 4.0.249.89
 график функције црташ упоредо са израчунавањем вредности(домена, извода, асимптота...). то је неко неписано правило да би ти било лакше. наравно, можеш и овај твој начин (да прво све битне ставке израчунаш) али углавном се јави проблем када то све треба да се укомбинује.

 ако си већ све научио и савладао, мој ти је савет да питаш некога да ти уживо нацрта график и покаже. овако преко нета је мало теже, јер би требало доста писаније, а без цртања је проблематично. боље је (и брже) да ти неко за пола сата- сат лепо покаже. Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Nisam mudar, samo tiho pricam

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 8856
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.80
mob
Nokia 6220
Ne secam se bas kako to bese, ali ako imas minimum, maksimum, znas gde raste gde opada ne vidim sta je problem. Samo treba da protumacis to sto si vec izracunao. Prva vrednost odakle pocinje domen treba da ti bude parametar x odakle pocinje gravik. Za tu vrednost x izracunaj y i odatle pocni. Ako je od te tacke funkcija rastuca, onda crtaj uzlaznu liniju dok ne dodjes do tacke gde je maksimum, ako je opadajuca, crtas silaznu liniju do tacke gde je minimum. Gde su asimptote, tu valjda nije definisana, ne secam se bas najbolje, tu ili je prekid ili tezi beskonacnosti. Valjda sam ti pomogao malo  Smile
IP sačuvana
social share
Баш још једна бенефиција тренирања у јавности, поред очитих бенефиција по физичко здравље, је управо развијање курцобоље за мишљење других...
Pogledaj profil Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 19849
Zastava Šabac , Srbija
OS
Windows XP
Browser
Safari 4.0.249.89
mob
Sony 
A zar ovo nije malo više tema za nauka tehnika... Mene oko grafika nemoj ništa pitati realno pojma nemam o tome...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost

Zodijak
Pol
Poruke 3930
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.8
Nacrtaš asimptote, to su one linije preko kojih grafik funkcije ne može da pređe, može samo da im teži do beskonačnosti. Prva funkcija ima vertikalnu asimptotu u tački x=1, pa nacrtaš vertikalnu liniju kroz tu tačku. na osnovu domena možeš videti kako se funkcija ponaša levo i desno od asimptote, tj. kako joj se približava sa leve a kako sa desne strane. U prvom primeru, levo od asimptote funkcija se približava u minus beskonačno,  desno u plus beskonačno. Na osnovu prvog izvoda odrediš ekstreme, minimum i maksimum, videćeš da je desna tačka minimum tog dela funkcije, znači funkcija ide od plus beskonačno od asimptote do minimuma,  a onda opet raste desno, levo je isto to samo obrnuto, i za taj deo funkcije imaš maksimum.

Na kraju evo ti i slika kako to izgleda grafički, i link ka sajtu sa kojeg možeš skinuti besplatan program za crtanje grafika što ti može pomoći da uporediš sa sopstvenim rezultatom, samo pazi on ponekad previše zumira grafik pa se linije ne vide, da te to ne zbuni ima u samom programu alatka za zumiranje +/-:
http://deadline.3x.ro/

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

f-ja.jpg
(26.5 KB, 320x320)
IP sačuvana
social share

Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.173 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.