Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Građani krešu budžet za doček 2009.  (Pročitano 1119 puta)
15. Dec 2008, 08:20:00
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.52
mob
Apple iPhone SE 2020
„BLIC” istraživanje: Kako ćete dočekati najluđu noć
Građani krešu budžet za doček 2009.
Autor: Ekipa „Blica” | Foto:A. Matijašević | 15.12.2008. - 05:00


Iako je do najluđe noći ostalo manje od tri nedelje, interesantno je da dve trećine građana Srbije još nisu odlučile gde će dočekati 2009. godinu, pokazuje istraživanje „Blica”. Manje ili isto novca u odnosu na prošlu godinu za doček i poklone izdvojiće čak 45,88 odsto građana, dok će od onih koji znaju gde će dočekati Novu godinu više od trećine, zbog poskupljenja troškova života, ostati kod kuće, što je za 6,27 odsto više nego prošle godine.

Ovo istraživanje o tome kako će građani dočekati 2009. sprovedeno je proteklih dana u 11 gradova Srbije na uzorku od više od 300 građana različite životne dobi i raznovrsnog socijalnog i obrazovnog statusa.
Iako, dakle, nije puno ostalo do Nove godine, samo 37,06 odsto anketiranih zna gde će je dočekati. Najveći broj onih koji su još neodlučni kao razlog navode krizu, pomanjkanje para, ili tradicionalno donošenje odluke u poslednji čas.
Osim onih koji su se odlučili da za Novu godinu ostanu kod kuće, ove godine će 36,51 odsto građana tokom najluđe noći biti na javnim mestima - u kafićima, restoranima, kafanama, klubovima ili na trgovima, a to je za petnaestak odsto manje u odnosu na prošlu godinu. Takođe, za 1,83 odsto manje građana nego prošle godine (ukupno 11,11 odsto) dočekaće Novu godinu kod prijatelja. Ove godine će se, međutim, više putovati nego prošle, i to za 10,81 odsto, a onih koji će se častiti putovanjem je 19,05 odsto.
Više od polovine ispitanika prošlogodišnji doček koštao je do 50 evra, od 50 do 200 evra njih 25,30 odsto, 5,88 odsto više od 200 evra, dok se 14,12 odsto ne seća iznosa. Oni koji znaju gde će dočekati 2009, u zavisnosti da li će za doček ostati kod kuće ili je njihov izbor putovanje, očekuju da će ove godine potrošiti od 20, pa čak do 1.000 evra (njih je ipak najmanje). Do 50 evra za doček će izdvojiti 44,44 odsto, i to pretežno oni koji ostaju u krugu porodice, od 50 do 200 evra doček će koštati 28,57 odsto građana koji su se uglavnom odlučili da za najluđu noć budu u klubu ili restoranu, dok će više od 200 evra izdvojiti 12,70 odsto građana, pretežno onih koji će novogodišnje praznike provesti van mesta boravka. Oni koje doček neće ništa koštati ili još ne znaju koliko novca će izdvojiti je 14,29 odsto.
Ispitanici koji su odgovorili da će za doček ove godine potrošiti više novca nego prošle, uglavnom su objašnjavali da je to zbog porasta troškova života i da će za isti novac dobiti manje provoda, a ne zbog toga što su ove godine više zaradili.

 

Prošle godine na novogodišnje poklone građani su potrošili od pet, a galantniji i do 500 evra. Do 50 evra poklone je plaćalo 25,88 odsto anketiranih, od 50 do 100 evra potrošilo je 26,47 odsto, a 100 evra i više 24,12 odsto. Anketiranih 23,53 odsto navelo je da prošle godine nisu kupovali poklone, ili da nemaju naviku da ih kupuju.
Trgovci koje smo anketirali nisu mogli da procene koliko će građani potrošiti neposredno uoči dočeka Nove godine. Međutim, kako kažu, spremni dočekuju poslednju nedelju decembra.
U „Delta maloprodaji“ prošle godine je rekordan broj potrošača u „Tempo“ centrima i „Maksi“ supermarketima zabeležen 29. decembra. U „Tempu“ je kupovinu obavilo 39.000 potrošača, a prosečan račun po kupcu iznosio je 6.700 dinara.
U „Maksiju“ je tog dana registrovano 290.000 kupaca, a njihov prosečan račun tog dana iznosio je 1.200 dinara.
Najprodavaniji proizvodi bili su: banana „favola“, kristal šećer, „Koka kola, ulje, čajna kobasica, jagnjeće meso, svinjski but, mleveno meso i pomorandže.
U „Intereksu“ najprodavaniji artikli u poslednjoj nedelji u 2007. godine bili su svinjsko, pileće i juneće meso, ulje, šećer, prasetina, kafa, pivo, „Koka kola“, kisela voda i slatkiši.
- Decembar je uvek mesec kada promet raste. U odnosu na recimo septembar, promet tokom poslednjeg meseca u godini tradicionalno biva uvećan za oko 50 odsto – kažu u „Intereksu“.
ANKETA : Gde ćete dočekati Novu godinu?

ZORAN TRIFUNOVIĆ radnik, BEOGRAD
- I ovu Novu godinu dočekaću, kao i prošlu, kod kuće u krugu porodice. Računam da će me koštati 15 evra. Ako budem morao nečeg da se odreknem to će biti praseće pečenje.

IVONA ZARIĆ radijski voditelj, VALJEVO
- Sa prijateljima ću se provesti u restoranu sa živom svirkom i očekujem da će me to koštati bar 5.000 dinara. A ako se budem nečeg odrekla, biće to inače najveći izdatak - garderoba.

TATJANA MANDIĆ profesor, SUBOTICA
- Ponoć 31. decembra dočekaću na Gradskom trgu i potrošiću 1.500 dinara, manje nego prošle godine kad me je to na Paliću koštalo 30 evra. Spremna sam da se odreknem nove garderobe, ali poklona nikada.

GORDANA SIMONOVIĆ novinar, PIROT
- Organizovaću slavlje kod kuće za sinovljeve drugove i nekoliko svojih prijatelja. Koštaće oko 1.000 dinara po osobi, ako ne računamo poklone. Prošle godine nas je takav provod koštao 500 dinara po osobi. Ničega posebno nisam spremna da se odreknem.

VESELA SAVIN ekonomista, SOMBOR
- Za Novu godinu idem u Apatin kod prijatelja. Ja ću pripremiti kolače i poneti piće i računam da će me to koštati oko 2.000 dinara. Prethodnu, 2008, dočekala sam na Gradskom trgu. Ukoliko bi se morali smanjiti troškovi, moglo bi to biti na poklonima.

BOGIŠA LUKIĆ radnik ZJZ „Timok”, ZAJEČAR
- Biću u restoranu, za oko 40 evra. Na poklone sam prosečno potrošio 15 evra, a ove godine, ako bude potrebno štedeti i nečega se odreći, to će biti obnavljanje garderobe.

MAGDALENA BUDIMČIĆ profesor nemačkog, NOVI SAD
- Biću kod kuće, sa par prijatelja, što će me koštati od 10 evra naviše. Spremna sam da se odreknem organizovanog dočeka u lokalima. Prošle godine sam bila u jednom zrenjaninskom lokalu i to je koštalo 30 evra po osobi.

NEBOJŠA KOVAČEVIĆ mesar, UŽICE
- Prošlu Novu godinu dočekao sam u Obrenovcu kod familije, gde nas je provod koštao ponaosob oko 50 evra, a mene pokloni duplo više. Ovoga puta potrošiću istu sumu, s tim što ću potrošiti malo više za doček, a manje na poklone, i neću se odricati bilo čega. U jednom zlatiborskom baru planiram doček i mislim da će 100 evra biti dovoljno za najluđu noć.

DANAS ALEKSIS mašinski tehničar, KRAGUJEVAC
- Novu godinu i reprizu dočekaću sa suprugom u nekom od hotela sa četiri zvezdice u Vrnjačkoj Banji, preko agencije, i to zadovoljstvo koštaće me oko 400 evra. Zbog ovog aranžmana odreći ću se dva porodična izlaska i hotelska ručka tokom januara.

SAŠA DOKIĆ preduzetnik, NIŠ
- Kod kuće sa suprugom i sinom, a to će nas koštati između 5.000 i 6.000 dinara, zbog inflacije. Prošle godine takav doček nas je koštao između 1.200 i 1.500 dinara. Ove godine će pokloni biti skuplji. Odreći ću se skupe proslave van Niša.

MIROSLAV LAZIĆ,  elektrotehničar, LESKOVAC
- Prošlu Novu godinu dočekao sam u leskovačkom restoranu „Odeon” i ta fešta koštala me je preko 100 evra, za večeru, piće i muziku. Sada ću moždra u Ohrid ukoliko troškovi ne budu prešli sumu od 100 evra. Još nisam odredio koliko ću novca potrošiti za poklone.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.076 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.