Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 10:31:23
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Grad Vranje ignoriše sudsku zabranu  (Pročitano 1177 puta)
09. Feb 2012, 13:17:35
Moderator
Legenda foruma


Sve ima svoje...

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 44533
Zastava Vojvodina
Browser
Mozilla Firefox 10.0
mob
Nokia 
I ove godine, baš kao i prethodne, uprkos sudskoj zabrani u Vranju će se paraleleno održati dve „Borine nedelje“, manifestacije u čast pisca Bore Stankovića, koje će zasebno organizovati gradska uprava i Književna zajednica.



Prošlog decembra Viši sud u Vranju doneo je presudu kojom Gradu zabranjuje organizuaciju „Borine nedelje“ i presudio u korist Književne zajednice koja nosi ime najznamenitijeg Vranjnca.

Međutim, gradski čelnici ne odustaju od namere da organizuju „Borinu nedelju“. Tim povodom je 7. februara na zvaničnoj internet prezentaciji Vranja objavljen konkurs za Književnu nagradu „Bora Stanković“. Ovo priznanje biće dodeljeno za najbolje prozno i dramsko delo u prethodnoj godini .

Na tom sajtu anvodi se da će Vranje u martu po 46. put biti domaćin književnim stvaraocima iz zemlje i regiona. „Rukovodstvo Grada Vranja insistira na kontinuitetu književnog programa koji je posvećen liku i delu Borisava Stankovića“, rekao je u izjavi za zvaničan gradski sajt Zoran Najdić, član Gradskog veća zadužen za kulturu i informisanje.

Iako je odlukom suda Gradu zabranjeno da raspisuje književni konkurs za dodelu nagrade „Bora Stanković“, Najdić smatra da je nedopustivo da „tamo neka zajednica sa jednim zaposlenim“ organizuje ovu manifestaciju, prenosi Tanjug.

Zajednica o kojoj Najdić govori je Književna zajednica „Bora Stanković“ koja je osnivač manifestacije i nagradu dodeljuje svih dvadeset godina.

Urednik ove zajednice Miroslav Cera Mihailović , kaže da gradska vlast i ove godine po drugi put, pokazuje svoju „autoritarnu prirodu, svoju osionost, beskrupuloznost i krajnju drskost“.

Prošle godine, 28. marta, na godišnjicu rođenja Bore Stankovića, Vladan Matijević je za roman „Vrlo malo svetlosti“ dobio nagradu „Bora Stanković“ iza koje stoji Književna zajednica, a Veselin Marković za roman „Mi različiti“, Književnu nagradu grada.

Sudeći po obimnim pripremama i gradskih čelnika i Književne zajednice, i ovog marta će u slavu poznatog književnika, u njegovom rodnom gradu biti organizovane dve „Borina nedelje“, u okviru kojih će dvojica autora odnosno autorki dobiti različite nagrade „Bora Stanković“.

Izvor: B92
IP sačuvana
social share
Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo Kontinenta, deo zemlje; ako Grudvu zemlje odnese more Evrope je manje, kao da je odnelo neki Rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj; smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvaćen Čovečanstvom.
I stoga nikad ne pitaj za kim zvono zvoni; ono zvoni za tobom...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Sve ima svoje...

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 44533
Zastava Vojvodina
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 10.0.2
mob
Nokia 
Borina kapija ili Borina nedelja?

Gradska uprava u Vranju saopštila je danas da će se, zbog sudskog spora sa književnom zajednicom "Borislav Stanković", tradicionalna književna manifestacija umesto "Borina nedelja", ove godine održati pod nazivom "Borina kapija".

Ova tradicionalna književna manifestacija organizuje se krajem marta, a Gradska uprava i književna zajednica spore se oko prava na njenu organizaciju.

U saopštenju gradske vlasti u Vranju navodi se da je "Organizacioni odbor manifestacije bio primoran da do okončanja sudskog postupka u Apelacionom sudu u Nišu promeni naziv manifestacije, kako ne bi došlo do prekida u kontinuitetu održavanja najznačajnije književne manifestacije u Vranju".

Dodaje se i da je grad Vranje raspisao Konkurs za književnu nagradu "Bora Stanković" za prozna i dramska dela objavljena u Srbiji tokom 2011.godine.

Presudom prvostepenog suda u Vranju iz decembra 2011. godine Gradu Vranju je zabranjeno organizovanje književnih manifestacija "Borina nedelja" i "Justinove blagovesti" po tužbi književne zajednice "Borisav Stanković" iz Vranja i Miroslava-Cere Mihailovića .

Presudom se Gradu zabranjuje i raspisivanje konkursa za dodelu književne nagrade "Borisav Stanković". Grad Vranje je u januaru 2012.godine na ovu presudu podneo žalbu Apelacionom sudu u Nišu, i u isto vreme je podneo krivičnu prijavu protiv Miroslava Cere Mihailovića, zbog, kako je navedeno u obrazloženju "falsifikovanja dokumenata".

Prošle godine, prvi put od osnivanja, u Vranju su održane dve manifestacije "Borina nedelja", jednu je organizovao Grad, a drugu Književna zajednica koja je uz pomoć gradske uprave ranijih godina bila organizator te manifestacije.

Usled spora Grada i Književne zajednice "Borisav Stanković" u 2011. godini su prvi put dodeljene i dve književne nagrade "Borisav Stanković".


Izvor: B92
IP sačuvana
social share
Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo Kontinenta, deo zemlje; ako Grudvu zemlje odnese more Evrope je manje, kao da je odnelo neki Rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj; smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvaćen Čovečanstvom.
I stoga nikad ne pitaj za kim zvono zvoni; ono zvoni za tobom...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Sve ima svoje...

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 44533
Zastava Vojvodina
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 11.0
mob
Nokia 
Voji Čolanoviću “Borisav Stanković“

Književnik Vojislav Čolanović dobitnik je nagrade "Borisav Stanković" za 2011. godinu za roman "Oda manjem zlu", a to priznanje biće mu dodeljeno na manifestaciji Borina nedelja 29. marta u Vranju, saopštio je žiri.

Predsednik žirija Aleksandar Jovanović rekao je na konferenciji za novinare u Beogradu da je Čolanovićev roman prožet snažnim erotskim doživljajima i nizom dramatičnih situacija iz savremenog života prepunog političkih intriga i socijalne neizvesnosti.

"Tematska osnova romana 'Oda manjem zlu' utemeljena je na ljubavnom zapletu, a radnja se odvija u Beogradu i Salcburgu u svega nekoliko dana zajedničkog života dvoje junaka, Finkinje i Srbina', rekao je Jovanović.

On je ocenio da je Čolanovićevo "romaneskno kazivanje naročito uspešno usredsređeno na sve što se u ljubavnom životu dvoje aktera dešava u toku jednog letnjeg dana u Beogradu".

Nagrađeni autor Vojislav Čolanović nije želeo da govori o svom romanu, jer kako je objasnio, ne bi ni izbliza dostigao kvalitet kao u delu koje je napisao, a priča o tehnologiji i strategiji pisanja nije zanimljiva, ni važna.

"Ako malo bolje razmislimo, moraćemo da se složimo i s Hemingvejem koji je kazao da vrlo često nagrade dobijaju oni koji su već etablirani, a to bi pomalo ličilo na dobacivanje pojasa za spasavanje brodolomniku koji je već isplivao na obalu", rekao je Čolanović.

On je dodao da ga iznad svega zadovoljava pomisao da se njegovo ime direktno vezuje za ime Bore Stankovića, koga je Jovan Skerlić proglasio za, možda, najveći talenat u srpskoj književnosti.

"Ima nečeg magičnog u njegovoj literaturi. Iza svega što je Bora Stanković napisao stoji vrhunska poezija, ma kako nam to čudno delovalo ako površno posmatramo tu literaturu", rekao je Čolanović.

Nagradu "Borisav Stanković" dodeljuje Književna zajednica "Borisav Stanković", a nagrađeni roman Vojislava Čolanovića "Oda Manjem zlu" objavila je beogradska izdavačka kuća Mono i Manjana.

Manifestacija "Borina nedelja" biće otvorena u Vranju 23. marta besedom pisca Vladana Matijevića, prošlogodišnjeg dobitnika nagrade "Borisav Stanković", a do 29. marta planirani su različiti književni programi.


Izvor: B92
IP sačuvana
social share
Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo Kontinenta, deo zemlje; ako Grudvu zemlje odnese more Evrope je manje, kao da je odnelo neki Rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj; smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvaćen Čovečanstvom.
I stoga nikad ne pitaj za kim zvono zvoni; ono zvoni za tobom...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 10:31:23
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.094 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.