Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 24. Dec 2024, 14:29:09
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Gotfrid Bujonski  (Pročitano 3888 puta)
28. Maj 2006, 10:19:43
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Apple iPhone 6s
Gotfrid Bujonski
 
Gotfrid Bujonski (1060. - 18. jul 1100,Jerusalim) je bio jedan od vođa krstaša u Prvom krstaškom ratu. Nakon osvajanja Jerusalima bio je prvi vladar jerusalimskog kraljevstva. Nije se okrunio kao kralj, nego je vladao kao Čuvar Groba Gospodnjeg.

Rani život

Trebao je naslediti donju Lorenu od svog strica, ali 1076. Hajnrih IV (car Svetog Rimskog carstva) daje mu samo Antverpen i oduzima mu donju Lotaringiju. Njegov stric nije imao muških potomaka i car to navodi kao razlog oduzimanju. Međutim Gotfrid Bujonski se borio na strani Hajnriha i u Elsteru i pri opsadi Rima. Konačno mu Hajnrih IV daje donju Lotaringiju 1082.

Bio je odan caru Hajnrihu IV u njegovom sukobu oko investiture sa papom Grgurom VII. Kad je sledeći papa Urban II pozvao u krstaški rat na koncilu u Klermonu 1095., Gotfrid Bujonski prodaje gotovo sve i pridružuje se krstaškom pohodu.

Prvi krstaški rat

Zajedno sa svojom braćom Eustakom i Baldvinom Jerusalimskim kreće augusta 1096. na čelu vojske iz Lorene. Vojska je imala oko 40.000 vojnika, a kretali su se duž puta Karla Velikog, kako ga je prozvao papa Urban II . Imali su poteškoća u Mađarskoj, jer nije uspio sprečiti krstaše da pljačkaju hrišćane. U Konstantinopolj je stigao augusta 1096.

Polaganje zakletve Aleksiju Komninu

Bio je prvi krstaš, koji se sukobio sa carem Vizantije Aleksijem Komninom. Aleksije Komnin je zahtevao da krstaši polože zakletvu o lojalnosti i odanosti njemu i da predaju Vizantiji sve teritorije koje joj pripadaju, a nalaze se pod muslimanskom okupacijom. Konačno je nakon dugog nećkanja položio zakletvu u januaru 1097. To su učinile i ostale krstaške vođe.

Opsada Nikeje i bitka kod Dorileja

Bio je prvi, koji je došao u opsadu Nikeje. Nakon Nikeje krstaši su se razdvojili, a on je ostao u glavnom delu. U bici kod Dorileja Turci Seldžuci pod vodstvom sultana Arslana uspeli su da opkole prednji deo krstaške vojske. Uz pomoć drugih krstaških vođa uspio je da oslobodi prednji deo i zauzeo je turski logor sa velikim blagom.

Opsada Antiohije

Posle duge opsade i osvajanja Antiohije 1099. krstaši su nisu mogli složiti što im je sledeći cilj. Većina pešaka želila je na Jerusalim. Rejmond Tuluški je tada bio najuticajniji vođa i zapošljavao je mnoge kao svoje vazale. Rejmund je oklevao da se nastavi na Jerusalim. Posle meseci čekanja obični krstaši su prisili Rejmunda da se krene na Jerusalim. Gotfrid Bujonski im se pridružuje.

Oslobađanje Jerusalima i stvaranje kraljevstva

Gotfrid Bujonski je bio aktivan u opsadi Jerusalima , a bio je među prvima koji su 15. jula 1099. ušli u Jerusalim. U Jerusalimu je usledio pokolj Muslimana i Jevreja. Rejmond Tuluški je odbio da on bude imenovan kraljem Jerusalima, tako da se umesto njega bira Gotfrid Bujonski, koji odbija da ga proglase kraljem u gradu gde je Hrist umro. Gotfrid Bujonski 22. jula uzima titulu Čuvara Groba Gospodnjeg.

Tokom svoje kratke vlasti Gotfrid je odbranio kraljevstvo Jerusalim protiv Fatimida iz Egipta u bici kod Askalona avgusta 1099. Suočavao se sa opozicijom Dagobera iz Pize, Latinskim patrijarhom Jerusalima i Rejmondom Tuluškim. Rejmond je sprečio Gotfrida Bujonskog da sam zauzme Askalon nakon pobede kod Askalona.

Tokom 1100. uspostavlja svoj autoritet u Akri, Askalonu, Arsufu, Jafi i Kesareji, a ti gradovi tada još nisu osvojeni. Osvojeni su nakon Gotfridove smrti, a Askalon tek 1153. Svađe sa Dagoberom se nastavljaju. Gotfrid Bujonski i Boemund Tarentski žele da Arnulf od Čoka ostane patrijarh, a Dagober želi da Jerusalim postane papski feud. Dagober sklapa dogovor sa Gotfridom da Jerusalim i Jafa pripadnu crkvi, ako se kraljevstvo može uspostaviti u Kairu.

Gotfrid Bujonski umire 1100.

Ali Gotfrid je umro jula 1100, a dotad nije imao vremena da osvoji Egipat, pa je ostalo otvoreno pitanje tko će vladati Jerusalimom. Pristalice sekularne monarhije pozvali su Gotfridovog brata Baldvina Jerusalimskog sa postane kralj. Dagobert je pristao, tako da je Baldvin Jerusalimski postao prvi kralj Jerusalima 25. decembra 1100.

Kako je tačno umro nije pouzdano poznato. Po arapskim hroničarima pogodila ga je strela pri opsadi Akre. Hrišćanski hroničari to ne spominju, nego navode neku bolest, koju je zadobio u junu 1100. Treći izvori spominju da ga je otrovao emir Kesareje.

U istoriji i legendi

Pošto je bio prvi vladar Jerusalima mnogo je idealiziran u kasnijim pričama. Opisivan je kao vođa celog krstaškog rata i kao kralj Jeusalima, a svrstavali su ga u idealne vitezove. On je međutim bio samo jedan od vođa krstaškog rata i nije bio kralj Jerusalima, nego Čuvar Groba Gospodnjeg.

Gotfrid je heroj u epskoj poemi Oslobođeni Jerusalim od Torkavada Tasa. U Danteovoj Božanskoj Komediji Gotfridov duh se nalazi u raju Marsa, gde se nalaze borci za veru. Gotfrid je heroj dve velike francuske poeme. Vagnerova opera Lohengrin zasniva se na legendi o Gotfridovim precima.

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 24. Dec 2024, 14:29:09
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Nova godina Beograd :: nova godina restorani :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.083 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.