Opera 9.63
mob
Nokia 6260 Slide
PRIMERA: Novi gol Žigića (VIDEO) Nedelja, 12. april 2009. 23:16

Nikola Žigić postigao je i 11. pogodak za Rasing Santander, od kada je zimus stigao na pozajmicu iz Valensije, ali je njegov tim doživeo poraz u dramatičnom meču 30. kola Primere.

Golom Emane u 53. minutu, Betis je došao do sva tri boda na El Sardineru - 2:3.

Srpski napadač je u 32. minutu poravnao na 2:2, ali je do kraja susreta više sreće i umeća imao tim iz Andaluzije, tako da se Rasing udaljio od pozicija koje vode u Kup UEFA.

Pet golova, a tri u mreži domaćeg tima, bilo je i u Hihonu, gde je Sporing i posle 30 mečeva u La Ligi ostao bez remija!?

Valensija je pogotkom Mate u 87. minutu nanela 19. poraz Hihoncima, koji imaju i 11 pobeda, ali nerešeno - ne!

Pre početka poslednjeg meča kola na Riazoru, Deportivo iz La Korunje i Atletiko iz Madrida imali su po 43 boda. Na kraju derbija, Deportivo je ostao na toj cifri, a Atletiko je nastavio trku sa Valensijom, Viljarealom i Malagom za četvrtim mestom u Primeri, koje vodi u kvalifikacije za Ligu šampiona.

Gosti sa Kalderona poveli su sa 2:0, golovima Kuna Aguera u poslednjim trenucima prvog poluvremena i Simaa Sabrose u 70. minutu. Neizvesnost je na kratko vratio Bodipo, ali je njegov gol u 87. minutu stigao prekasno - 1:2.

Fudbaleri Reala iz Madrida, rutinski su, sa 2:0 pobedili su Valjadolid na svom terenu, a strelci su bili Gonzales Raul u finišu prvog i Arjen Roben u poslednjim minutima drugog poluvremena.

"Kraljevski klub" zadržao je korak sa vodećom Barselonom, za kojom zaostaje šest bodova.

Ogroman jaz između Reala, koji ima 69 bodova i četvrte Valensije, koja je sakupila 49, popunjava samo bezbrižna Sevilja. Andaluzijci su u takvoj situaciji dopustili sebi poraz na Pichuanu od Hetafea (0:1).

Golom bivšeg fudbalera Valensije, Urugvajca Gavilana, Hetafe je došao do tri boda, sa kojima je pobegao iz opasne zone i umešao se u veliku grupu timova koja popunjava drugi deo tabele.

Do narednog kola, deseti Rasing (36) i sedamnaesti Sporting (33) deliće samo tri boda, a između stali su Osasuna, Majorka, Hetafe, Betis, Atletik Bilbao, Almerija.

Ni za jedan od ovih timova ne može se reći da su bezbrižni u borbi za opstanak, jer Rekreativo ima 30, Numansija 28, a Espanjol 26. bodova.

/Duda 38, Eliseu 86/

TABELA: Barselona 75, Real Madrid 69, Sevilja 57, Valensija 49, Viljareal 48, Malaga 46, Atletiko Madrid 46, Deportivo La Korunja 43, Valjadolid 39, Rasing Santander 36, Osasuna 35, Majorka 35,Hetafe 34, Betis 34, Atletik Bilbao 34, Almerija 34, Sporting Hihon 33, Rekreativo Uelva 30, Numansija 28, Espanjol 26.

PRIMERA: Minimalci Barse i Reala

Golom Lionela Mesija, Barselona je pobedila Hefate u gostima, a Marselo doneo bodove Realu u Uelvi.

Tako je ostalo isto rastojanje između vodećih. Lider ima 78, a Madriđani 72 boda.

Zanimljivo je da je pogodak Argentinca bio jedini u prvom poluvremenu na pet subotnjih mečeva 31. kola Primere. U nastavku su se strelci razbudili, a jedina utakmica na kojoj nije bilo golova u drugih 45 minuta je upravo ona u pregrađu Madrida.

Ipak, i to je bilo dovoljno Barseloni da "skine maler". Katalonci nisu uspeli da savladaju Hetafe ni jesenas, ali ni u dva prošlosezonska meča.

Srpski reprezentativac Vladimir Stojković se ponovo proslavio pred golom Hetafea i svoj tim spasio ubedljivijeg poraza.

Madridski Atletiko se ponovo uključio u borbu za plasman u Ligu šampiona posle pobede nad Numansijom. "Jorgandžijama" je trebalo više od sat da slome otpor ekipe čije su šanse za opstanak svedene na minimum. Na kraju je Atletiko ipak došao do ubedljive pobede - 3:0.

Lošu seriju od četiri kola bez pobede prekinuo je Deportivo kome je gol Alvareza u finišu utakmice u Bilbaou bio dovoljan za tri boda.

Betis - Sporting Hihon 21.00

TABELA: Barselona 78, Real Madrid 72, Sevilja /-1/ 57, Valensija /-1/ 49, Atletiko Madrid 49, Viljareal /-1/ 48, Malaga 47, Deportivo La Korunja 46, Valjadolid /-1/ 39, Rasing Santander /-1/ 36, Majorka 36, Osasuna /-1/ 35, Atletik Bilbao 34, Almerija /-1/ 34, Betis /-1/ 34, Hetafe 34, Sporting Hihon /-1/ 33, Rekreativo Uelva 30, Numansija 28, Espanjol /-1/ 26.

PRIMERA: Valensija do pobede sa "kreča"

Valensija se pobedom u derbiju 31. kola Primere osamila na četvrtom mestu, koje vodi u Ligu šampiona.

"Slepi miševi" su savladali Sevilju (3:1) napravivši preokret pošto su gosti ostali sa igračem manje (u 43. minutu isključen Renato).

Eskide je doveo goste u vođstvo posle kornera već u devetom minutu, ali je isti igrač neposredno pred odlazak na odmor skrivio penal, koji je u izjednačenje pretvorio Vilja.

Valensija je u nastavku propustila nekoliko šansi da dođe do prednosti, a do drugog gola došla je tek posle još jedne najstrože kazne u 83. minutu. Prethodno je Navaro bez potrebe igrao rukom u svom šesnaestercu.

Mata je bio siguran realizator penala, a konačan rezultat postavio je rezervista Pablo Ernandez u 94. minutu.

Viljareal je osvajanjem samo jednog boda na gostovanju Valjadolidu sada na deobi petog mesta, sa Atletikom iz Madrida, sa tri boda manje od Valensije.

"Žutoj podmornici" nije pomoglo ni isključenje odbrambenog igrača Valjadolida Inakija Bee, koji je u 63. minutu skrivio penal.

Napadač gostiju Đuzepe Rosi, međutim, šutirao je preko gola, pa njegova ekipa nije uspela da ostvari pobedu i na trećoj uzastopnoj utakmici.

Espanjol je prepustio "fenjer" Numansiji posle pobede nad Rasingom. Domaćin, za koga je od 64. minuta igrao Milan Smiljanić, slavio je minimalnim rezultatom protiv ekipe iz Santandera, za koju je ceo meč odigrao Nikola Žigić.

/Mesi 19/

TABELA: Barselona 78, Real Madrid 72, Sevilja 57, Valensija 52, Atletiko Madrid 49, Viljareal 49, Malaga 47, Deportivo La Korunja 46, Valjadolid 40, Almerija 37, Rasing Santander 36, Majorka 36, Osasuna 35, Atletik Bilbao 34, Betis /-1/ 34, Hetafe 34, Sporting Hihon /-1/ 33, Rekreativo Uelva 30, Espanjol 29, Numansija 28.

PRIMERA: Anri spasio Barsu

Barselona je preživela gostovanje u Valensiji. Golom Tjerija Anrija u 85. minutu stigla je do boda - 2:2.

Tako je lider Primere povećao prednost na sedam bodova u odnosu na Real Madrid, koji u nedelju gostuje Sevilji, a uoči "El klasika" naredne subote.

Barselona je do vođstva na Mestalji stigla u 24. minutu golom Mesija, posle duplog pasa sa Inijestom u kaznenom prostoru domaćina.

Međutim, tada je Valensija zaigrala mnogo bolje, stvorila nekoliko šansi, a oštećena je i za nedosuđenu najstrožu kaznu. Ipak, u finišu prvog poluvremena načinila je preokret.

Za samo dva minuta, u 43. i 45, dala je dva gola, a strelci su bili Maduro i Pablo Ernandez.

Očekivalo se da će tim Pepea Gvardiole u nastavku dodati gas. Umesto toga, Valensija nije dozvolila Barseloni ni šansu da stvori, a s druge strane "slepi miševi" su pretili iz kontranapada.

Zašto je Barselona "veliki tim" pokazala je u 85. minutu kada je, uprkos bledom izdanju, stigla do izjednačenja. Domaći igrači su (neopravdano) tražili da se dosudi ofsajd pozicija Mesija posle centaršuta sa leve strane.

Golman Cezar je ipak prvi stigao do centrirane lopte, ali se ona odbila samo do Anrija, koji je šutirao ka praznoj mreži, usput je zakačila Marćenu, ali je ipak odletela do cilja - 2:2.

Atletiko Madrid - Sporting Hihon 21.00

TABELA: Barselona /+1/ 82, Real 75, Sevilja 57, Viljareal 52, Valensija /+1/ 56, Malaga /+1/ 51, Deportivo /+1/ 50, Atletiko M. 49, Valjadolid 40, Almerija /+1/ 40, Majorka 39, Rasing 39, Betis 37, Atletik B. 37, Osasuna 35, Hetafe 34, Sporting 33, Espanjol 32, Rekreativo 30, Numansija /+1/ 28 bodova.

PRIMERA: Raul Madrid protutnjao kroz Sevilju

Real Madrid, pardon Raul Madrid, protutnjao je kroz prestonicu Andaluzije i nekad glavni grad Španije.

Legendarni napadač "kraljevskog kluba", Raul Gonzales pogodio je tri puta mrežu Sevilje, njegov tim pobedio je sa 4:2, a Barselona je dobila jasnu poruku pred "El Klasiko" narednog vikedan:

Ima da pršti!

Real je iskoristio remi Barse, koja je u subotu uveče izvukla 2:2 protiv Valensije na Mestalji, tako da sedam dana pre najvećeg duela španskog fudbala, i to u Madridu, ima četiri boda manje od lidera. Bila je ovo 17. pobeda Reala u poslednjih 18 prvenstvenih kola, uz samo jedan remi protiv Atletiko Madrida.

Drugim rečima, Real je "okrenuo" ceo krug u Primeri, pobedio sve osim jednog protivnika i došao do onog rivala, koji im je naneo poslednji poraz u prvenstvu, a to je - Barselona. Na Kamp Nou, 13. decembra 2008. godine, bilo je 2:0 za Katalonce.

Renato je na Pichuanu doveo u vođstvo Sevilju (16. minut), koja se prethodnog vikenda provela kao bosa po trnju u Barseloni (4:0), a novo trnje posuo je Raul golovima u 45, 63. i 66. minutu za 1:3.

Kapel je deset minuta pre kraja vratio neizvesnost, smanjio na 2:3, ali je konačan rezultat postavio levi bek Madriđana, Marselo u 90. minutu. Prilikom svog prvog dolaska na Pichuan, od kada je napustio Sevilju i preuzeo Totenhem, a potom prihvatio posao trenera Reala, Španac Huande Ramos naneo je poraz bivšem timu, koji je dva puta vodio do titule u Kupu UEFA.

Pre toga, na popodnevne mečeve 33. kola obeležilo čak osam crvenih kartona, a najviše ih je bilo na susretu Atletika i Rasinga u Bilbaou – pet!

Pobedu su odneli crveno-beli rezultatom 2:1, pogocima Ljorentea i Lopeza iz penala, dok je jedini gol za goste postigao Pinjilos, takođe sa bele tačke.

Međutim, pobedu u broju crvenih kartona odneli su igrači u zeleno-beloj opremi. Na hlađenje su pre poslednjeg sudijskog zvižduka na "San Mamesu" morali da idu Markano, Pinjilos i Peneira dok su iz redova domaćina pod tuš pre vremena otišli Francisko Jeste i Orbaiz.

Srpski napadač Nikola Žigić nije zaradio crveni karton, ali nije postigao 12. gol u dresu tima iz Santandera. Sve što je uspeo je da u finišu zaradi "samo" javnu opomenu.

Isključenja je bilo i u predgrađu Madrida - Hetafeu, gde je pobedu odneo Viljareal (2:1), a po crveni karton dobili su Rafa kod domaćina i Anhel u ekipi "žute podmornice".

Najviše pogodaka palo je u Uelvi, gde je Majorka savladala Rekreativo sa 4:2 i isključenjem Kastra u 88. minutu zaključila "crveni dan" u španskoj Primeri.

/Renato 16, Kapel 80 - Raul 45, 63, 66, Marselo 90/

Atletiko Madrid - Sporting Hihon (21.00)

U subotu:

TABELA: Barselona 82, Real 78, Sevilja 57, Viljareal 55, Valensija 56, Malaga 51, Deportivo 50, Atletiko M. (-1) 49, Majorka 42, Valjadolid 40, Atletik B. 40, Almerija 40, Rasing 39, Betis 37, Osasuna 35, Espanjol 35, Hetafe 34, Sporting (-1) 33, Rekreativo 30, Numansija 28 bodova.

EL KLASIKO: Za slavu, čast i - titulu!

U zemljama gde postoji veliki fudbalski derbi, kakav je onaj španski, često se govori da pobeda u njemu spašava i sezonu bez trofeja.

A, zamislite kakva je tenzija uoči 158. "El Klasika" između Reala i Barselone, kada taj meč još odlučuje o tituli prvaka?!

Pobedi li Real, nastaće ludnica u Primeri!

Bude li nerešeno, tenzija će ostati, ali će Barsa biti znatno bliža cilju.

Pobedi li Barselona, mogla bi slobodno odmah da ponese pehar iz prestonice u svoju Kataloniju...

Pred sudar na Santijago Bernabeu stadionu u Madridu (20.00), Barselona ima 82 boda, a šampion Real Madrid 78.

Posle duela 33. kola, Barseloni ostaju još mečevi sa Viljarealom i Osasunom kod kuće, odnosno Majorkom i Deportivom u gostima, dok Madriđani imaju znatno teži raspored, sa tri gostovanja, u Valensiji, Viljarealu i Pamploni (Osasuna), dok u pretposlednjem kolu dočekuju Majorku.

"Kraljevski klub" duel svih duela u La Ligi dočekuje u neverovatnoj formi. Real nije izgubio meč od prethodnog "El Klasika", 13. decembra na Kamp Nou, kada je Barselona bila bolja (2:0, Eto 83, Mesi 90), već je samo jednom odigrao nerešeno, sa Atletikom.

Dakle, 17 pobeda u 18 duela, "okrenuli" su momci Huandea Ramosa ceo krug u Primeri i došli tamo gde su pali jesenas...

Barselona na Bernabeu dolazi posle srećno zarađenog remija u Valensiji pre nedelju dana (2:2), kojom je ekipa Pepea Gvardiole okončala niz od sedam pobeda bez primljenog gola (19:0 gol razlika). Poslednji poraz, Barsa je doživela 21. februara na svom terenu od gradskog rivala Espanjola (1:2).

Poslednji put, Barselona je pobedila u Madridu 2005. godine, kada je Bernabeu aplaudirao Ronaldinju (0:3). Prošle sezone, bilo je 4:1 za domaći tim, koji ima više pobeda od rivala u prvenstvenim derbijima: Real 68, Barselona 59, dok je 30 duela završeno bez pobednika.

I jedni i drugi poručuju da idu na pobedu, iako Barsi igra i remi.

"Mi smo ekipa koja napada na svakom stadionu, pa i kad dođemo na Bernabeu", rekao je Andres Inijesta, jedan od Barseloninih reprezentativaca.

Raul Gonzales, kapiten i legenda Reala, igrač koji je u prošlom kolu u Sevilji (2:4) postigao het-trik, poručuje sledeće:

"Bez obzira ko dolazi na naš stadion, Real je favorit! Ekipe su izjednačene po kvaliteta, ali mi ćemo imati navijače uz sebe".

Spremite omiljeno piće, kokice ili čokoladu i "zavalite se", počinje "El Klasiko". Španija je podeljena po principu 32,8odsto onih koji navijaju za Real, naspram 25,7 odsto navijača Barselone.

Primera - najava 34. kola

U 34. kolu Primere mogao bi da bude odlučen i šampion pošto se u 154. "El Klasiku" sastaju jedini kandidati za titulu Real Madrid i Barselona. Katalonci su vezali dve utakmice u kojima nisu trijumfovali i pobeda Reala u sutrašnjem meču dodatno bi zakomplikovala trku pošto bi dva rivala delio samo jedan bod.

U senci velikog derbija u subotu se igraju još dva meča. Poslednjeplasirana Numansija dočekuje Malagu i nada se da bi mogla da dođe do bodova koji bi joj vratila izglede u borbi za opstanak, dok Viljareal i Sevilja odlučuju o učesniku u Ligi šampiona u narednoj sezoni. Valensija gostuje Espanjolu koji se izvukao iz opasne zone, ali daleko od toga da može da se opusti, dok poslednji kandidat za mesto u najjačem klupskom takmičenju, Atletiko iz Madrida, gostuje Betisu koji je u poslednja tri kola osvojio sedam bodova.

Rasing Nikole Žigića dočekuje Almeriju, dok Vladimir Stojković sa Hetafeom gostuje Majorki. U daleko nepovoljnijoj poziciji nalazi se madridski klub na čijoj klupi će debitovati novi trener Mićel. Deportivo i Valjadolid su prebrinuli sve brige pa njihov duel nije od prevelike važnosti, što ne može da se kaže za mečeve između Osasune i Rekreativa odnosno Sportinga i Atletik Bilbaaa koji se i dalje nalaze u opasnoj zoni.