Tema: Fudbal: Francuska Ligue 1 2008/09  (Pročitano 35310 puta)

Poruke 22144
Opera 9.63
Nokia 6260 Slide
Šampionat Francuske - najava 31. kola

Epilog borbe za šampionsku titulu u Francuskoj se osam kola pre kraja ne nazire jer šest timova sa manjim ili većim pravom veruje u konačan uspeh. Najozbiljniji kandidat je i dalje svakako Olimpik iz Liona kojem u goste dolazi Monako, dok njegovog imenjaka iz Marseja čeka teoretski još lakši posao u duelu sa Grenoblom. Neuspesima dva Olimpika se nada Bordo, ali Žirondince čeka dosta teško gostovanje u Okseru. Derbi kola biće ipak duel Lila i Pari Sen Žermena u kojem blagu prednost treba dati odmornijem domaćinu koji je i u znatno boljoj formi od "svetaca". Krug kandidata za titulu zatvara Tuluz koji će ugostiti ekipu Nanta koja se naazi u lošoj seriji i strepi za opstanak.

Prvi tim ispod crte koja označava selidbu u niži rang je Sent Etjen koji će pokušati da iskoristi slabu formu Rena. Bretonci su potpuno podbacili u poslednjih nekoliko kola i izgubili korak za vrhom tabele. U duelu dva najslabija tima lige Avr je domaćin Kaenu i čak i da zabeleži pobedu šanse Avra da izbori opstanak su gotovo nikakve. Blizu zone ispadanja je i Nansi koji igra u jako slaboj formi, a u goste mu dolazi Valensijen koji drži solidan novi forme i spokojan je u sredini tabele.

21:00h Olimpik Lion - Monako

Tabela: Lion 59 bodova, Marsej 58, Bordo 56, Lil i PSŽ 55, Tuluz 53, itd.

Izvor: Sportska Centrala

Pogledaj profil Skype Twitter Facebook

Moderator

Opera 9.63
FRANCUSKA: Lion i Marsej jure Bordo

Ekipa Bordoa zabaležila je četvrtu uzastopnu pobedu i barem na 24 časa preuzela poziciju lidera francuskog šampionata.

"Žirondinci" imaju isti broj bodova, ali nešto bolju gol-razliku od Liona, koji u nedelju dočekuje Monako. Trećeplasirani Olimpik zaostaje jedan bod i kod kuće će igrati sa Grenoblom, tako da su male šanse da Bordo ostane tu gde jeste.

Tim Lorana Blana je u meču 31. kola slavio u Okseru - 2:0. Mrežu je na stadionu Ab Dešamp prvi zatresao Brazilac Fernando, a u finišu je pobedu potvrdio njegov zemljak Vendel.

Valensijen, za koji je Milan Biševac odigrao svih 90 minuta, poražen je u poslednjim trenucima na gostovanju Nansiju 2:0. Valensijen je do minut pre kraja držao nerešen rezultat, a onda kapitulirao golovima Argentinca Damijana Makalusa i Marokanca Jusufa Hađija sa "bele tačke".

Ni Stefan Babović nije imao razloga za radost. U porazu Nanta od Tuluza igrao je 68 minuta, dok Filip Đorđević nije bio u kombinaciji za meč.

Kaen je pobedom nad "fenjerašem" Avrom potisnuo Nant u zonu ispadanja.

Lion - Monako

TABELA: Bordo 59, Lion (-1) 59, Marsej (-1) 58, Tuluz 56, Lil (-1) 55, PSŽ (-1) 55, Ren 51, Nica 44, Lorijen 38, Okser 37, Monako (-1) 36, Valensijen 36, Le Man 35, Grenobl (-1) 35, Nansi 33, Sošo 32, Kaen 31, Nant 30, Sent Etjen 29, Avr 21 bod.

Izvor: MTS-Mondo

Moderator

Opera 9.63
FRANCUSKA: Lion se sapleo, Marsej je lider

Fudbaleri Marseja rutinski su savladali Grenobl sa 4:1 i izbili na lidersku poziciju u francuskom prvenstvu, jer Lion u večernjem terminu nije uspeo da savlada Monako. Bilo je 2:2, iako su gosti dva puta vodili.

Navijači "lavova" bar još neko vreme će pamtiti imena hrvatsko-kolumbijskog dvojca Leko-Pino. Prvi je unervozio publiku na Žerlanu pogotkom u 34. minutu za vođstvo gostiju, a drugi hladnokrvno prekinuo pesmu navijača i oduševljenje zbog izjednačenja.

Samo što je Kris u 65. minutu glavom poravnao na 1:1, 45 sekundi kasnije, Lion je ponovo bio u minusu. Huan Pablo Pino odlično je izbegao ofsajd zamku, a zatim zaobišao Ljorisa i mirno završio akciju za novo vođstvo gostiju - 1:2.

Klod Puel poslao je tada svoje momke u potpunu ofanzivu, što je i urodilo plodom devet minuta pre kraja kada je rezervista Pikjon makazicama matirao Rufijea, ali francuski šampion više od toga nije mogao u ovom meču.

Marsej je poziciju broj jedan izborio ubedljivim trijumfom nad Grenoblom 4:1, a publika na Velodromu svih pet golova videla je u drugom poluvremenu.

Junak utakmice bio je nigerijski defanzivac Taje Taivo koji se dva puta upisao u listu strelaca.

U derbiju severa, između Lila i Pari Sen Žermena nije bilo golova, tako da ni jedni, ni drugi nisu uspeli da se približe vodećim timovima Lige 1.

Sve što im je uspelo je da sustignu Tuluz, tako da sva tri tima imaju po 56 bodova, pet manje od Marseja.

/Danze 50/

TABELA: Marsej 61, Lion 60, Bordo 59, Tuluz 56, Lil 56, PSŽ 56, Ren 51, Nica 44, Lorijen 38, Okser 37, Monako 37, Valensijen 36, Le Man 35, Grenobl 35, Nansi 33, Sošo 32, Kaen 31, Nant 30, Sent Etjen 29, Avr 21 bod.

Moderator

Opera 9.63
FRANCUSKA: Grenobl plovi ka mirnoj luci

Kolonija "jugovića" u Grenoblu u subotu je nadigrala Tuluz (1:0) u 32. kolu prvenstva Francuske i krenula ka sigurnoj zoni na tabeli, ostavivši "ljubičastima" samo teoretske šanse za titulu prvaka, kojoj su se potajno nadali.

Gol odluke za ekipu Mehmeda Baždarevića, koji je najavio ostanak na klupi jedino ako Grenobl osigura nastup u eliti i naredne sezone, postigao je Loran Kurtoa u 40. minutu iz jedanaesterca.

U domaćem timu, Milivoje Vitakić i Pjer Boja odigrali su celu utakmicu, dok je sin legende Partizana Čave Dimitrijevića, Miloš, u igru ušao u poslednjih desetak minuta.

Najinteresantniji meč subotnje večeri u Francuskoj odigran je na stadionu Luj Drugi u Monaku, gde je do 77. minuta bilo 0:0, a onda su u finišu viđena čak četiri gola, tri u mreži Rena (3:1).

Zlata vredne bodove u borbi za opstanak osvojili su Nansi u gostima kod direktnog konkurenta Kaena (2:1), Nant, u čijim redovima nije bilo Stefana Babovića i Filipa Đorđevića, na svom terenu protiv Nice (2:0) i Sent Etjen, koji je bio bolji do Lila (2:1).

Njihovim stopama nisu krenuli igrači Sošoa, koji su kod kuće minimalnim rezultatom poraženi od Oksera i time znatno umanjili šanse za opstanak.

Derbi meč kola na programu je u nedelju u Bordou, gde stiže Olimpik Lion, dok će njegov imenjak iz Marseja, lider prvenstva, gostovati Lorijenu.

Bordo - Olimpik Lion (21 h)

Tabela: Marsej (-1) 61, Lion (-1) 60, Bordo (-1) 59, Tuluz 56, Lil 56, PSŽ (-1) 56, Ren 51, Nica 44, Monako 40, Okser 40, Lorijen (-1) 38, Grenobl 38, Le Man 38, Valensijen 36, Nansi 36, Nant 33, Sošo 32, Sent Etjen 32, Kaen 31, Avr (-1) 21.

Moderator

Opera 9.63
FRANCUSKA: Marsej ostaje na vrhu

Fudbaleri Marseja ostaće lideri šampionata Francuske i posle 32. kola pošto su u nedelju posle preokreta savladali Lorijen - 2:1.

Ekipa Erika Gereca sada ima 64 boda, četiri više od Liona i pet od Bordoa, pa će bez obzira na ishod njihovog međusobnog duela, koji se igra u večernjem terminu, ostati na prvom mestu.

Marsej je do novog trijumfa ipak došao uz mnogo muke pošto je Lorijen u sedmom minutu poveo, pogotkom svog najboljeg strelca Kevina Gameira.

Nekadašnji evropski šampion konačno se probudio u drugom poluvremenu. Siveli je na isteku sata igre izjednačio, a veliki preokret gostima je doneo Brandao golom deset minuta pre kraja.

Obe ekipe završile su meč sa igračem manje pošto su nakon međusobnog okršaja isključeni bek domaćih Le Lan i kapiten gostiju Cana.

Fudbaleri Pari sen Žermena su na "Parku prinčeva" lako savladali poslednjeplasirani Avr 3:0 i zadržali priključak sa ekipama iz vrha.

Goste je načeo Žili u prvom poluvremenu, Roten je povećao na 2:0, a tačku na i stavio je najbolji napadač "svetaca" Oro pogotkom u poslednjim trenucima meča.

Lorijen - Olimpik Marsej 1:2
(Gameiro 7 - Siveli 60, Brandao 80)

Pari Sen Žermen - Avr 3:0
(Žili 41, Roten 55, Oro 90)

U subotu:

Tabela: Marsej 64, Lion (-1) 60, Bordo (-1) 59, PSŽ 59, Tuluz 56, Lil 56, Ren 51, Nica 44, Monako 40, Okser 40, Lorijen 38, Grenobl 38, Le Man 38, Valensijen 36, Nansi 36, Nant 33, Sošo 32, Sent Etjen 32, Kaen 31, Avr 21.

Moderator

Opera 9.63
Lion sve dalje od osme titule

Fudbaleri Liona i Pari Sent Žermena odigrali su na Žerlanu bez golova, u prvoj utakmici 33. kola francuskog šampionata.

Ekipa Kloda Puela se ovim remijem još više odaljila od borbe za osmu uzasopnu titulu prvaka. Lion sada ima tri boda manje i utakmicu više od prvoplasiranog Marseja. Do kraja šampionata ostalo je još četiri kola.

Domaći tim nastavio je sa lošim igrama na svom terenu, i najverovatnije će ga upravo to koštati titule. Lion je na Žerlanu pobedio samo tri puta u poslednjih 12 utakmica.

PSŽ je najbolju priliku na meču u Lionu imao u 58. minutu kada je golman domaćih Ugo Loris odlično odbranio pšokušaj najboljeg strelca Parižana Giljrema Oroa. Šest minuta pre kraja Lion je lako mogao da dođe do tri boda, ali udarac Karima Benzeme pogodio je stativu.

Lil – Marsej

Na tabeli vodi Marsej sa 64 boda. Drugi je Bordo sa 62, treći Lion sa 61, a ćetvrti PSŽ sa 60.

Izvor: B92

Moderator

Opera 9.63
FRANCUSKA: "Blic krig" Marseja

Fudbaleri Olimpika iz Marseja su u trominutnom "blic krigu" utakmice u Lilu uspeli da preokrenu rezultat, od 0:1 do 2:1 i stignu do pet bodova viška u odnosu na prvog pratioca Bordo pred finiš šampionata Francuske.

"Žirondinci" iz Bordoa imaju i meč manje, protiv Rena, zbog obaveza u Kupu Francuske, ali najzanimljivije je što sedmostruki uzastopni prvak Olimpik Lion za liderom zaostaje ogromnih šest bodova, samo pet kola pre kraja.

Ipak, nije sjajno krenulo timu sa "Velodroma" u nedelju uveče u okviru 33. kola.

Lil je dominirao, stvarao prilike, da bi arbitar u finišu prvog dela, nakon igranja rukom defanzivca Marseja, najpre pokazao da se igra nastavi, a onda uz burne proteste gostiju, pokazao na belu tačku.

Međutim, golman Marseja Stiv Mandanda odbranio je jedanaesterac Mikelu Bastosu i ko zna šta bi bilo da je Lil tada poveo, pošto je na startu drugog poluvremena najmlađi igrač susreta, osamnaestogodišnji Eden Hazar, četvrtim golom u sezoni doveo domaćina u vođstvo - 1:0.

I onda je usledio prepad ekipe Erika Geretsa. Najpre je Benoa Šejru u 53. minutu vratio stvari na početak, da bi tri minuta kasnije Mamadu Nijang doneo možda i presudne bodove Marseju u pohodu na titulu, koja nije bila u vitrinama Velodroma punih 17 godina!

Nant je u dvoboju ekipa iz donjeg doma poražen u Nansiju (2:0) i ostao na bod iznad zone ispadanja. Stefan Babović je igrao u poslednjih desetak minuta za "kanarince", koji su uprkos porazu imali i malo sreće... Njihov direktni konkurent u borbi za opstanak Sent Etjen izgubio je u Nici (3:1).

Bivši Partizanovac Pjer Boja pogodio je za pobedu Grenobla u gostima kod fenjeraša Avra, čime je "koloniji Jugovića", koja predvodi trener Meša Baždarević najverovatnije osigurao nastup u eliti i naredne sezone.

REZULTATI 33. KOLA LIGE 1:

Tuluz – Lorijen 1:1
(Seto 89 – Ajo 86)

Nica - Sent Etjen 3:1
(Ben Sada 23, Tavlaridis 44 autogol, Mulongoi 73 - Ilan 90)

Lion - PSŽ 0:0

TABELA: Marsej 67, Bordo (-1) 62, Lion 61, PSŽ 60, Tuluz 57, Lil 56, Ren (-1) 51, Nica 47, Okser 43, Monako 43, Grenobl 41, Lorijen 39, Nansi 39, Le Man 38, Valensijen 37, Nant 33, Sošo 33, Sent Etjen 32, Kaen 31, Avr 21.

Ren - Bordo 2:3 (1:0)

Ligue 1 logoU odloženoj utakmici 33. kola francuskog šampionata Bordo je pobedom na gostovanju u Renu uspeo da se približi prvoplasiranom marsejskom Olimpiku na samo dva boda zaostatka.

Domaća ekipa je povela već posle prvog napada golom Danzea i tako je ostalo do kraja prvog poluvremena. Dodatni problem za Bordo bilo je i to što su od 27. minuta igrali sa igračem manje. Bez obzira na to što si igrali sa desetoricom, Gufran i Gurkuf donose preokret Bordou sredinom drugog dela igre, ali kada je Musa Sou izjednačio u 89. minutu činilo se da će Bordo izgubiti dva boda vredna titule.

Međutim, Gurkuf u trećem minutu nadoknade vremena postiže još jedan gol i donosi sva tri boda Žirondicima.

Tabela: Olmpik Marsej 67 bodova, Bordo 65, Olimpik Lion 61, Pari Sen Žermen 60, Tuluz 57, Lil 56...

Pogledaj profil Twitter

Moderator

Opera 9.63
Šampionat Francuske - najava 34. kola

Marsejski Olimpik u poslednjih pet kola francuskog šampionata ulazi kao prvoplasirana ekipa i najveći kandidat za titulu koja se u tom gradu čeka već 16 godina, pa bi iz duela protiv Tuluza morao da izađe kao pobednik, ako želi da ostvari taj cilj. Bordo i Lion čekaju kiks Olimpika. Žirondinci igraju o odličnoj formi i ne bi trebali da imaju problema protiv Sošoa, dok će Lion imati nešto teži zadatak pošto gostuje Valnsijenu koji se bori za opstanak.

Pari Sen Žermen se i dalje nada da može da se vrati u šampionsku trku pa bi im iz tog razloga bodovi iz duela protiv Rena bili neophodni. Već prežaljeni Avr dočekuje Nant koji ima samo bod viška u odnosu Sent Etjen, koji u ovom kolu dočekuje Nansi, i dva više od Kaena koji dočekuje Le Man.

Preostali dueli između Grenobla i Nice, Monaka i Oksera odnosno Lorijena i Lila nemaju preveliki takmičarski značaj pošto sve ekipe osim Lila nemaju šanse za plasman u evropske kupove, a daleko su od opasne zone.