Tema: Fudbal: Francuska Ligue 1 2008/09  (Pročitano 35413 puta)

Poruke 22144
Opera 9.63
Nokia 6260 Slide
FRANCUSKA: "Jugovići" do pola ispili "bordo"

Mala kolonija "jugovića" u Grenoblu, Boštjan Cesar, Milivoje Vitakić i trener Meša Baždarević, otkinula je bod Bordou (1:1), što je iskoristio PSŽ i pobedom nad Sent Etjenom (2:1) prestigao ga na drugom mestu.

"Žirondinci" su posle poraza od Marseja na "Velodromu" (0:1) silno želeli pobedu u 24. kolu šampionata Francuske, kako bi se ponovo približili na bod zaostatka lideru Lionu, koji u nedelju dočekuje "fenjeraša" Avr.

Iako su vodili golom Marokanca Maruana Čemaka na isteku sata igre, bod gostima u 76. minutu doneo je Slovenac Sesar za veliko slavlje Grenobla u čijim redovima je Vitakić odigrao celi meč, dok je nekadašnji napadač Partizana Pjer Boja u igru ušao sa klupe.

Kiks Bordoa "legao" je Pari sen Žermenu, koji je na "Parku prinčeva" pobedio Sent Etjen (2:1) i sada za sedmostrukim uzastopnim prvakom Francuske zaostaje jedan, a ekipi Lorana Blana beži dva boda.

Bez Mateje Kežmana, koji odrađuje kaznu zbog bacanja dresa, Parižani su do 14. trijumfa u sezoni stigli u prvom polvremenu pogocima francuskog Senegalca Mamudu Sakoa i Žeremija Klemona.

U subotu uveče na svom stadionu kiksnuo je i Ren, ali je tim Gaja Lakomba ipak zadovoljniji napustio teren jer su iščupali remi u poslednjim minutima meča sa Nansijem (1:1). Bod Renu spasio je Džimi Brijan.

Valensijen i Nant su takođe podelili bodove, uz solidan nastup Milana Biševca na svih 90 minuta, dok je u ekipi "kanarinaca" Filip Đorđević igrao u poslednjih nekoliko minuta. Stefan Babović je meč presedeo na klupi.

Jedinu gostujuću pobedu i to preokretom u poslednjih 15 minuta zabeležila je Nica protiv Le Mana, dok je Okser, pored "svetaca", jedini u subotu uveče bio negostoljubiv domaćin pobedivši Lil.

Monako - Olimpik Marsej (21 h)

Tabela: Olimpik Lion (-1) 46, PSŽ 45, Bordo 43, Olimpik Marsej (-1) 41, Tuluz (-1) 41, Lil (-1) 39, Ren 39, Nica (-1) 36, Lorijen 31, Nansi (-1) 29, Monako (-1) 28, Okser 27, Grenobl 27, Nant 27, Le Man (-1) 25, Kaen (-1) 25, Sent Etjen 24, Valensijen (-1) 21, Sošo (-1) 20, Avr (-1) 15.

Izvor: MTS-Mondo
« Poslednja izmena: 15. Feb 2009, 02:50:56 od Enis - Mafija »

Pogledaj profil Skype Twitter Facebook

Moderator

Opera 9.63
U strahu su velike oči

Bordeauxov trener Laurent Blanc u svom svojem iskustvu svjetskog i europskog prvaka zazire od utakmice 26. kola koju u nedjelju na svom Chaban-Delmasu igraju protiv Lorienta...

Žirondince je, naime, u 90. minuti iz Kupa UEFA u 1/16 finala izbacio Galatasaray (Sarioglu) nakon što je Bordeaux usred Istanbula Turcima zabio tri gola. Trener Blanc zato nije osobito raspoložen: "Progutali smo izuzetno gorku pilulu i navijači moraju biti spremni na sve. Nitko sretniji od nas ubilježimo li pobjedu, ali iskustvo me uči da su ovakve utakmice izuzetno delikatne. Ispraznili smo se i fizički i psihički i bit će nam izuzetno teško".

Lorient u Bordeauxu u Le Championnatu nijednom nije pobijedio, ali je s četiri gostovanja na Chaban-Delmasu triput izvlačio bod. Ugrabi li ga ovaj put, a nije da ne znaju igrati u gostima - sedma su najuspješnija momčad van svog terena s četiri pobjede i pet remija na 12 gostovanja - Bordeauxu će posve pasti akcije u borbi za podij. Lyon Žirondincima, naime, i ovako bježi (pre)velikih osam bodova.

Lyon koji žali za propuštenim prilikama u prvoj utakmici osmine finala protiv Barcelone (1:1) na svom Gerlandu dočekuje Rennes u utakmici u kojoj Rouge et Noir ne skrivaju ambicije - opravdane s obzirom da su Lacombeovi igrači sa zadnja tri gostovanja iz Lyona odnijeli pet bodova, a na zadnjih 10 utakmica ovdje su izgubili samo četiri puta. Rennes je sedmi i PSG na drugom mjestu i Liga prvaka sljedeće sezone im bježi samo četiri boda. Uhvate li Lavove i ovog puta na spavanju vraćaju se ne samo u borbu za euro-pozicije nego čak i za sam naslov (sedmerostruki prvaci bi im u tom slučaju bježali sedam bodova, a još je 12 kola ostalo nakon ovog vikenda).

PSG, Marseille i Saint-Etienne su, pak, ovog tjedna što potvrdili rezultate iz prvih utakmice, što preokrenuli. Parižani su tako Wolfsburg dobili i u gostima (3:1), Saint-Etienne Olympiakos kući (2:1), dok je Marseille na penale izbacio Twente. Na valu prolaza dalje u Europi - PSG sada igra s Bragom, Saint-Etienne s Werderom, a Marseille s Ajaxom - žele što zadržati korak s Lyonom, što uteći sa začelja.

Parižani za Lyonom zaostaju šest bodova, Marseille sedam, a Les Verts su ispod crte i dijele sudbinu jednog Le Havrea ili Sochauxa. PSG-u u 26. kolu na Park prinčeva dolazi Nancy - nisu ga pobijedili nego četiri puta u zadnjih 10 utakmica - Olympique se "iskrcava" usred Normandije - Caen u Le Championnatu nije pobijedio 10 utakmica zaredom - dok Saint-Etienne ide na Louis II kod naših Darija Šimića, Jerka Leke i Nikole Pokrivača.

Ivan Klasnić i njegov Nantes prvi put u povijesti u prvoj ligi na svom La Beaujoireu dočekuju Grenoble - Kanarinci pred svojim navijačima nisu okusili slast pobjede četiri utakmice zaredom - a Marko Marić i Lille idu u goste Valenciennesu koji LOSC nije dobio još od 1981. godine.

FRANCUSKA: Domaćini bez poraza

Domaće ekipe ostvarile su tri pobede dok su dva meča završena remijem u subotnjem programu 26. kola francuskog prvenstva.

Valensijen u 2009. godini ne zna za poraz. Poslednji put je poraženi još 5. decembra prošle godine od Bordoa. Od tada je ostvario četiri pobede i pet remija.

U meču 25. kola tim čijom odbranom komanduje Milan Biševac je savladao Lil 2:0 i došao u zonu gde se nalaze ekipe koje ne moraju da brinu za prvoligaški status.

Za Nant je posle dužeg vremena u startnoj postavi igrao Stefan Babović, a Filip Đorđević je u igru ušao u 55. minutu. "Kanarinci" su remizirali 1:1 sa Grenoblom, za koji nastupaju Milivoje Vitakić i Pjer Boja. Gosti su do boda došli u poslednjima sekundama meča.

Sličan scenario viđen je i u Okseru. Domaćin je vodio od 25. minuta pogotkom Jelena, a bod Tuluzu je doneo Borgonjo desetak minuta pre kraja.

Le Man je rutinski slavio protiv već otpisanog Avra 2:0, dok je Sošo, koji se grčevito bori za opstanak, došao do važnog trijumfa protiv Nice 1:0.

Lion - Ren 21.00

Tabela: Lion (-1) 52, PSŽ (-1) 46, Tuluz 46, Marsej (-1) 45, Bordo 44 (-1) 44, Lil 43, Ren (-1) 42, Nica 39, Lorijen (-1) 31, Okser 31, Le Man 30, Nansi (-1) 29, Grenobl 29, Nant 29, Monako (-1) 28, Valensijen 28, Kaen (-1) 26, Sošo 26, Sent Etjen (-1) 25, Avr 15.

Moderator

Opera 9.63
FRANCUSKA: Lil opet ukrotio lavove!

Sedmostruki uzastopni prvak Francuske nema rešenja za ekipu Lila. Posle eliminacije iz kupa (3:2) pre tri dana, "lavovi" su opet pognute glave napustili krcati "Stad de Frans" – 2:0!

Lil je do pobede u derbiju 27. kola, stigao pogocima Roberta Viteka i Mišela Bastosa, koji su slomili Lion u drugom poluvremenu.

Slovak je u 60. minutu nadskočio defanzivce Liona i glavom pogodio mrežu Remija Verkotra, dok je Bastos iz kontranapada u samom finišu stavio tačku na meč.

Prvom golu prethodila je sjajna prilika domaćeg tima, ali je "bombu" Johana Kabaja zaustavila prečka. Imala je i ekipa Kloda Puela nekoliko odličnih šansi, prvenstveno Abdulkader Keita, ali je u subotu uveče domaći golman Gregori Maliki bio nesavladiv!

Za razliku od lidera, Pari sen Žermen brzo se oporavio od šokantne eliminacije iz francuskog kupa od niželigaša Rodeza, i pobedom na gostovanju Lorijenu (1:0), prišao na samo bod vodećem Lionu.

Jedini pogodak na susretu postigao je tridesetdvogodišnji veteran Ludovik Žili, koji proživljava drugu mladost i sa osam golova drugi je strelac "svetaca" ove sezone.

Ekipa Bordoa poražena je u gostima kod Tuluza (3:0), koji je preskočio "žirondince" na četvrtom mestu prvenstvene tabele, a zahvaljujući kiksu Olimpika protiv Valensijena (0:0), bodovno se izjednačio sa ekipom iz Marseja na trećoj poziciji.

Nansi - Le Man 2:2
(Hađi 3, Luiz 53 – Kotador 26, Helstad 61)

Sent Etjen - Nant 21,00

Tabela: Lion 53, PSŽ 52, Tuluz 49, Marsej 49, Bordo 47, Lil 46, Ren (-1) 43, Nica 40, Lorijen 31, Okser (-1) 31, Le Man 31, Monako 30, Grenobl 32, Nansi 30, Nant (-1) 29, Valensijen 29, Kaen 26, Sošo (-1) 26, Sent Etjen (-1) 26, Avr (-1)15.

Samsung Z400
Sta mislite hoce li sutra Bordo i Valensin zabeleziti pobede?
Nista nije nemoguce.

Moderator

Opera 9.63
FRANCUSKA: Lolo brži od pištaljke

Subotnje mečeve 28. kola šampionata Francuske obeležio je povratak Bordoa na treću poziciju, preokreti u Monaku i Le Manu, kao i raspoloženi strelci - više od tri gola po meču.

Do subote uveče, trećeplasirani tim francuskog šampionata Tuluz dva puta je vodio u Monaku, ali su "kneževi" u poslednjim trenucima stigli do celog plena – 3:2!

Centarfor ljubičastih Andre-Pjer Žinjak u 26. minutu doveo goste u vođstvo i sa 17 golova učvrstio se na prvom mestu liste strelaca.

"Kneževi" su uzvratili preko Frederika Nimanija do kraja poluvremena, da bi gosti u nastavku golom Maura Seta ponovo stigli do nove prednosti. Petnaest minuta do kraja izjednačio je Fransoa Modesto, da bi Igor Lolo u sudijskoj nadoknadi doneo veliku radost domaćinu.

Poraz Tuluza, iskoristio je Bordo, koji je trijumfom nad Nicom (2:1) preskočio "ljubičaste" na trećem mestu, a profitirala je i ekipa Lila, pošto se sa gostujuća tri boda iz Kaena (1:0) izjednačila sa ekipom Alana Kazanove.

Ren je takođe napravio preokret, u Le Manu (2:2), ali je stigao samo do boda, dok je u borbi za opstanak Sošo savladao Nansi (2:1). Nant, u čijim redovima nije bilo Filipa Đorđevića ni Stefana Babovića, remizirao je na svom terenu sa Lorijenom (1:1).

Fenjeraš Avr, koji je jednom nogom u Ligi 2, posle trijumfa nad Sošoom u prošlom kolu, nastavio je sa dobrim partijama, ali je u 90. minutu položio oružje kod Valensijena (3:2).

Derbi kola igra se na "Parku prinčeva" gde Pari sen Žermen dočekuje Olimpik Marsej, i u slučaju pobede bi mogao da prestigne Lion, koji posle tri vezana neuspeha dočekuje Okser.

REZULTATI 28. kolo:

Kaen - Lil 0:1
(Bastos 60)

Le Man - Ren 2:2
(Helstad 2, Žervinjo 18 – Kembo-Ekoko 75, So 90)

Monako - Tuluz 3:2
(Nimani 39, Modesto 75, Lolo 90 - Žinjak 26, Seto 68)

Nant – Lorijen 1:1
(N’ Do 25 – Morel 78)

Sošo - Nansi 2:1
(Boudebu 13, Sverkos 78 – Hađi 43)

Valensijen - Avr 3:2
(Saez 41, Lakur 75, Odel 90 - Frankart 24, Anin 84)

Bordo - Nica 2:1
(Čamak 19, Enrike 48 – Bamogo 24 pen)

U nedelju:

Grenobl - Sent Etjen 17.00
Lion - Okser 17.00
PSŽ - Marsej 21.00

Tabela: Lion (-1) 53, PSŽ (-1) 52, Bordo 50, Tuluz 49, Marsej (-1) 49, Lil 49, Bordo 50, Ren 47, Nica 40, Monako 33, Grenobl (-1) 32, Lorijen 32, Valensijen 32, Okser (-1) 31, Le Man 32, Nansi 30, Nant 30, , Sent Etjen (-1) 29, Sošo 29, Kaen 26, Avr 18.

Moderator

Opera 9.63
FRANCUSKA: Okser srušio Lion, smena na vrhu?

Na stadionu Žerlan dogodilo se iznenađenje koje bi u nedelju uveče moglo da rezultira smenom na čelu francuskog šampionata!

Okser je u meču 28. kola kao gost savladao Lion rezultatom 2:0 i time učinio veliku uslugu Pari sen Žermenu, koji u slučaju trijumfa nad Olimpikom iz Marseja može da preuzme lidersku poziciju.

Sedmostruki uzastopni šampion, koji se očigledno u krizi, prvi put od avgusta prošle godine, odnosno trećeg kola, mogao bi da nekom prepusti lidersku poziciju.

Lion je u martu ispao iz nacionalnog Kupa od Lila, koji ga je savladao i u prethodnom kolu šampionata. U međuvremenu su se puleni Kloda Puela oprostili i od Lige šampiona, posle debakla u Barseloni.

Okser je na Žerlanu slavio golovima Ireneuša Jelena i Danca Tomasa Kalenberga.

Poljak Jelen je osmim ovosezonskim golom doveo goste u vođstvo na asistenciju Kalenberga. Kada je domaći tim u poslednjim minutima krenuo na sve ili ništa, otvorila se kontra za Okser, koji je preko Kalenberga naneo tek peti ovosezonski poraz Lionu.

I Grenobl je tri boda u duelu sa Sent Etjenom obezbedio u samom finišu meča, pošto su gosti prethodno ostali sa igračem manje, kada je isključen Tavlaridis. Gol odluke postigao je Alžirac Nasim Akrur.

REZULTATI 28. KOLA:

Grenobl - Sent Etjen 1:0
(Akrur 90)

Lion - Okser 0:2
(Jelen 41, Kalenberg 90)

Pari sen Žermen - Olimpik Marsej (21.00)

ODIGRANO U SUBOTU:

(Bastos 60)

(Helstad 2, Žervinjo 18 - Kembo-Ekoko 75, So 90)

Nant - Lorijen 1:1
(N'Do 25 - Morel 78)

(Boudebu 13, Šverkoš 78 - Hađi 43)

(Šamak 19, Enrike 48 - Bamogo 24p)

TABELA: Lion 53, PSŽ (-1) 52, Bordo 50, Olimpik (-1) 49, Tuluz 49, Lil 49, Ren 47, Nica 40, Grenobl 35, Okser 34, Monako 33, Lorijen 32, Valensijen 32, Le Man 32, Nansi 30, Nant 30, Sošo 29, Sent Etjen 29, Kaen 26, Avr 18 bodova.

Moderator

Opera 9.63
FRANCUSKA: Lion protutnjao Le Manom

Čak četiri pobede gostiju i dve domaćina obeležile su subotnje utakmice 30. kola francuskog šampionata. Viđen je samo jedan remi.

Sedmostruki uzastopni prvak Olimpik iz Liona protutnjao je Le Manom (3:1) i zadržao čelnu poziciju na tabeli najneizvesnijeg prvenstva u poslednjih osam godina.

S obzirom da čak šest ekipa pretenduje na titulu, "lavovi" nisu u 30. kolu ništa prepustili slučaju i do poluvremena rešili pitanje pobednika. Domaćina je načeo Žan–Alan Bumsong, da bi Karim Benzema sa dva gola overio trijumf ekipe sa "Žerlana". Domaći su do kraja uspeli preko Entonija Le Taleka samo da ublaže poraz.

Bordo se vratio na drugu poziciju pošto je pred svojim navijačima stigao do trijumfa nad Nansijem (1:0). Gol odluke postigao je Maruan Šamak u 88. minutu za veliko slavlje Žirondinaca, koji za liderom zaostaju tri boda.

Milan Biševac igrao je svih 90 minuta za Valensijen, koji je rutinski pobedio Okser pogocima Žan-Kloda Darševila, dok se za najveće iznenađenje kola postarao fenjeraš Avr, slvio je u Monaku (1:0).

Kaen i Tuluz su odigrali bez golova.

Francuska liga, 30. kolo:

Bordo - Nansi 1:0
(Šamak 88)

Grenobl - Lorijen 1:3
(Akrur 70 - Gameiro 29, Obertan 51, Amalfitano 77)

Le Man - Olimpik Lion 1:3
(Le Telek 78 - Bumsong 18, Benzema 44, 58)

Sent Etjen - Olimpik Marsej (21.00)

Tabela: Lion 59, Bordo 56, Marsej (-1) 55, Lil 55, Tuluz 53, PSŽ (-1) 52, Ren (-1) 48, Nica (-1) 41, Lorijen 38, Okser 37, Monako 36, Valensijen 36, Grenobl 35, Le Man 32, Nansi 30, Nant 30, Sent Etjen (-1) 29, Sošo (-1) 29, Kaen 28, Avr 21.

Supermoderator
Legenda foruma

Poruke 42390
Mozilla Firefox 3.0.8
Olimpik Marsej prati imenjaka iz Liona

Domaćini su bili sigurni u prva dva susreta nedeljnog programa 30. kola francuskog fudbalskog šampionata. Pari Sen Žermen je sa Kežmanom na klupi za rezerve bio bolji od Nice, dok je Sošo iskoristio slabu formu Rena i zabeležio visoku pobedu čime se malo udaljio od opasne zone.

Mnogo više neizvesnosti se očekivalo u duelu Sent Etjena i Olimpika iz Marseja, ali samo petanestak minuta dobre igre u drugom poluvremenu bilo je dovoljno gostima da osvoje tri boda i zadrže korak za imenjakom iz Liona. "Zeleni" posle još jednog neuspeha ostaju u zoni ispadanja, ali sa solidnim šansama da ostanu u elitnom rangu takmičenja.