Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 19:30:26
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Filozofsko-religijske poučne priče  (Pročitano 3819 puta)
Zvezda u usponu


ONAJ KOJI JE SPOZNAO SEBE!

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke leet
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.6
Priča o Prosvetljenju....kada shvatite da radite na sebi zbog sebe a ne zbog drugih...shvatićete mnoge stvari. Smile
Ako shvatite?! Smile


Papina pantomima

Pre hiljadu godina, u srednjem veku, papini savetni-ci insistirali su da se Jevreji proteraju iz Rima. Govorili
su da nije u redu što ti ljudi bezbrižno žive u samom središtu hrišćanstva. Formulisan je proglas o izgonu i odmah izazvao veliki protest Jevreja, koji su znali da će, kud god otišli, sigurno doživeti još gori tretman od onog u Rimu. Zato, preklinjali su papu da povuče ovaj edikt. Papa, koji je bio pravedan čovek, predložio im je da medu sobom izaberu čoveka koji će se takmičiti s njim u pantomimi. Ako taj pobedi, biće im dozvoljeno da ostanu u Rimu.
Jevreji su se okupili da prouče ovaj predlog. Uko­liko bi ga odbacili, to bi značilo napuštanje Rima. Ukoliko bi ga prihvatili, bilo bi kao da su već poraženi, jer nije bilo moguće pobediti u izazovu gde je papa istovremeno protivnik i sudija. Ipak, morali su da prih­vate, i pored toga što nisu znali kako da nadu nekoga ko bi izvršio taj zadatak. Odgovornost da budeš krojač sudbine svih Jevreja u Rimu svakome je bila prevelika.
Kada je čuvar sinagoge saznao šta se zbiva, došao je kod glavnog rabina i ponudio se da prihvati papin iza­zov. »Čuvar!?« uzviknuli su ostali rabini kada su čuli za to. »Apsolutno nemoguće!«
»U redu«, rekao je glavni rabin, »pošto niko od vas nije spreman da to učini, ili on ili ništa.« I tako, kad već nije bilo boljeg, poslali su ga da se takmiči s papom.
Došao je i veliki dan, papa je sedeo na prestolu koji je postavljen na trgu Svetog Petra, okružen kardinali­ma, ispred gomile sveštenika i vernika. Ubrzo se poja­vila mala delegacija Jevreja, svi u dugim crnim tuni-kama, dugačkih brada, a ispred njih je išao čuvar sina­goge. Papa se okrenuo da bi se suočio sa čuvarom i duel je počeo.
Papa je svečano podigao ruku i prstom ocrtao luk na nebu. Čuvar je smesta pokazao prstom prema zemlji.
Papa kao da se zbunio, i još svečanije uzdigao je prst pravo ka licu čuvara. Ovaj je odlučno uperio tri prsta u pravcu pape, koji kao da je bio zapanjen tim gestom. Na kraju, papa je zavukao ruku pod tuniku i izvadio jabuku, na šta je čuvar zavukao ruku u papirnu kesu koju je nosio, i iz nje izvadio komad pogače. Papa je tada glasno objavio: »Predstavnik Jevreja je pobedio. Ukaz o izgonu Jevreja se povlači.«
Jevrejski poglavari okupili su se oko čuvara i odveli ga. Zbunjeni kardinali nagrnuli su oko pape. »Šta se dogodilo, Vaša Svetosti?« upitali su. »Nismo uspeli da pratimo tako brzu izmenu pitanja i odgovora.« Papa je obrisao znoj sa čela i odgovorio: »Taj Čovek je vrhun­ski teolog, pravi majstor duhovnog dijaloga. Ja sam počeo širokim pokretom ruke ka nebu, da bih pokazao kako čitav svet pripada Bogu, a on je pokazao prstom prema zemlji, da bi me podsetio kako postoji mesto koje se zove Pakao, koje pripada đavolu. Tada sam uzdigao prst da bih ukazao kako je samo jedan Bog. Zamislite moje iznenađenje kada je on podigao tri prsta da bi podsetio kako se taj jedini Bog pojavljuje u tri oblika, ukazujući time da prihvata naše učenje o Sve­tom trojstvu! Znajući daje gotovo nemoguće pobediti takvog genijalnog poznavalaca teologije, resio sam da prebacim duel na drugo područje. Izvadio sam jabuku da bih pokazao kako je, prema nekim novim teorijama, zemlja okrugla, a on je odmah izvadio komad pogače da me podseti kako je, prema Svetom pismu, zemlja rav­na. Tada sam morao da priznam da je pobedio«.
U međuvremenu, Jevreji su stigli u sinagogu. »Šta se dogodilo?« preneraženo su pitali čuvara, koji je nemarno odgovorio: »Kakvih li gluposti! Zamislite -papa je prvo pokazao rukom da svi Jevreji treba da napuste Rim. Zato sam pokazao dole, da bi shvatio
kako uopšte ne nameravamo da se maknemo odavde, a on je pokazao prst, kao da mi preti: 'Nemoj da se poigravaš sa mnom!' Tada sam podigao tri prsta da mu objasnim kako nam je on već tri puta naređivao da odemo iz Rima. Na kraju, kad sam video da vadi užinu, izvadio sam i ja svoju«.

Stvarnost je uglavnom ono što mi resimo da jeste.
IP sačuvana
social share
Могу и мене да убију као ХРИСТОСА,али слободну мисао никада!
КО ГОД ЈЕ СПОЗНАО ОВАЈ СВЕТ ПРОНАШАО ЈЕ ТЕЛО,А КО ГОД ЈЕ ПРОНАШАО ТЕЛО,ЊЕГА ОВАЈ СВЕТ НИЈЕ ДОСТОЈАН!!!
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 19:30:26
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.111 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.