Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Filip Radonjić, od kanadskog grafiti genga do galerije "Zvono"  (Pročitano 1448 puta)
26. Feb 2006, 13:43:36
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 98
Browser
Mozilla
mob
Apple iPhone SE 2020
Filip Radonjić, od kanadskog grafiti genga do galerije "Zvono"

Možda i u Beogradu ima života


Ovde sam stigao usred demonstracija 1997. Čuo sam za Fleku, "Urbazonzu", video-radove Sonje Savić i tako otkrio beogradsku off scenu. Tražio sam nešto što bi bila umetnost ovog trenutka, a da nije samo puka reciklaža

Slike Filipa Radonjića izložene u galeriji Zvono predstavljaju interesantan kultur-miks B-umetnosti, grafita, korporacijskih logotipa i onog eteričnog, u suštini potpuno nedefinisanog područja zvanog "visoka umetnost". Do svoje dvadesete, Radonjić je živeo u Kanadi, a onda se iznenada materijalizovao u Beogradu, gde je i diplomirao na Fakultetu likovnih umetnosti.

Izložba u Zvonu je ujedno i tvoj debi u jednoj oficijelnoj galeriji?
- Ispada tako. Kada si klinac i pržiš se na andergraund, onda zaobilaziš sve institucije kao kugu. Naivan si, pa misliš da tako i treba. Dok sam živeo u Kanadi nisam ništa znao o umetnosti. Bio sam u grafiti gengu i izražavali smo se - direktno na ulici. Čak smo izašli i u magazinu "Can Art", koji pokriva evropsku i američku grafiti scenu. U Montrealu sam upoznao i Sina (Seen), legendu njujorških grafita s početka 80-ih.

Kada si došao u Beograd?
- U sred demonstracija 1997. Čuo sam za Fleku, "Urbazonzu", video radove Sonje Savić i tako otkrio beogradsku off scenu. Tražio sam nešto što bi bila umetnost ovog trenutka a da nije smor, samo puka reciklaža. I u punom kontrastu sa političkom situacijom, Urbazona je propovedala upravo takvu umetnost. Želeo sam da nađem galeriju koja bi bila kao anti-fensi galerije u Montrealu. Tamo sam video i izložbu Bisti bojs. U galeriji Zvono je bilo puno eksperimentalnih izložbi. Pomislio sam "možda ima života i u Beogradu" i ugovorio nastup sa galeristkinjom Ljiljom Tadić. Ljilja je uvek bila kul.

I sad radiš te slike koje se doimaju kao disfunkcionalni "logotipi", potpuno primerene ovoj disfunkcionalnoj stvarnosti?
- Sve treba dovesti do simbola, znaka koji zarobljava i više poruka odjednom. Logotip je nešto ipak mnogo sterilnije i direktnije od slike. Korporacije oblikuju vizuelnu stvarnost a tzv. novi pop je direktna komunikacija sa tom stvarnošću. Balansiranje na ivici. Nema andergraunda bez korporacija, ali korporacije nikako da dođu ovde.

Neki kažu da je ceo andergraund postao ukrasni dizajn za korpo-stvarnost.
- Pa šta fali. Šta ćeš bolje nego spoj kinte i halucinacije. Ja stvarno ne bih da živim kao Van Gog, hvala lepo. Bilo je lepo videti neke od umetnika iz Urbazone na izložbi "Devedesete" u MSU. Tih prodor, ali dovoljan. Pop se nameće kao jedino rešenje ako želiš da preživiš kao umetnik. Takaši Murakami, Vorhol, Lihtenštajn... svi oni su našli genijalan spoj komercijale i andergraund senzibiliteta.


Izvor: Glas Javnosti \ S.Đ.M.
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zodijak
Pol
Poruke 1
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Can somebody translate this piece into english???
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.067 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.