Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

TotalCar: Pocetna | Vesti | Specijal | Video | Foto | Test | Akcije | Saveti | Moto
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Fiat Stilo SW 1.9 JTD Dynamic  (Pročitano 8985 puta)
27. Feb 2009, 22:07:32
Moderator
Svedok stvaranja istorije


Ne radi za novac, neka novac radi za tebe!

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 22144
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.63
mob
Nokia 6260 Slide
Fiat Stilo SW 1.9 JTD Dynamic

Zastava je rasprodala ceo kontingent od 650 automobila Zastava 10 koji je 23. februara pušten u prodaju po ceni od 6.999 evra, kažu u toj fabrici automobila.. Nov automobil je nov automobil, ali neće baš svi biti zadovoljni ovim modelom FIATa.


Dužina 4516mm, širina 1756mm, visina 1570mm

Nedovoljna veličina, snaga motora ili paket opreme oteraće potencijalnog kupca na obližnji plac sa polovnjacima. Tamo sam se i ja uputio u potrazi za funkcionalnim i ekonomičnim vozilom po razumnoj ceni.

Inspirisan aktuelnom pričom o FIATu, ali i zbog ličnih afiniteta, izabrao sam Stilo karavan. Iako nije kompaktan kao hečbek, niti atraktivan kao kupe varijanta sa troja vrata (zbog koje sam i zavoleo ovaj model), karavan sam odabrao razumom a ne srcem.



Sve tri verzije Stila gledane spreda izgledaju slično pa, dok sam prilazio parkiranom automobilu, prisetio sam se trenutka kada sam na velikom bilbordu kod Sajma prvi put ugledao reklamu za tada potpuno nov i svež FIATov model Stilo - bila je to 2001. godina. Automobil mi se svideo već na prvi pogled.



I dok sam tako maštao o Stilu, veličao njegov uzdržani i nepretenciozni dizajn (po nekima potpuno konzervativan i neorginalan), odnekud se pojavio supermoderan Peugeot 307 i nezasluženo pokupio svu slavu u svojoj klasi. Ulice Beograda su narednih godina preplavile 307-ice (moj subjektivni utisak), a tek tu i tamo stidljivo bi se pojavio i pokoji novi Stilo, sa neslavnim oreolom gubitnika.


Pogled otpozadi – dizajner je imao loš dan

Ja nikada nisam priznao poraz i, konačno, u poslednjih par godina, doživeo sam satisfakciju. Sve je više Stila na srpskim putevima. Vratio se nadmoćno, ovoga puta kao polovnjak i počeo da živi svoj drugi život.



Interesantno je da sve dok nisam uzeo ovaj automobil na test, nisam ni primetio koliko se Stilo vozi kod nas. Za samo nekoliko dana koliko sam ga imao počeo sam da ga viđam svuda – na semaforu u traci do moje, u toku vožnje ispred sebe ili u retrovizoru kako mi se približava. Mimoilazio sam se sa njim, ali me je i preticao.

Uočio sam da su mnogi taksisti za svoje vozilo izabrali karavan verziju Stila sa JTD motorom. Kasnije tokom testa shvatio sam i zašto.



Stilo SW (Station Wagon) veći je od standardne verzije po dužini i po visini, dakle onim dimenzijama koje su veoma značajne za prostranost i komfor kabine i veličinu prtljažnika. To znači da će i nadprosečno visok vozač moći da podigne nivo svog sedišta kako bi imao bolju preglednost na put ispred sebe, a da pri tom još uvek ima dovoljno prostora do krova.



Ni putnici koji su primorani da zauzmu manje popularna mesta na zadnjoj klupi nemaju razloga da se žale – kolenima se neće odupirati o prednja sedišta, a glavama neće podupirati krov. Uz to, u gepek će moći da stane i onaj kofer viška koji je spakovala vaša žena, a vi ćete sačuvati svoje živce.

Dizajn unutrašnjosti nije baš Natuzzi ali je vešto izbalansiran u kontrasnim bojama - svetlo sivoj i crnoj. Tekstura materijala kojim je obložena komandna tabla utiče na smanjenje refleksije sunčeve svetlosti i prijatna je na dodir. Vozačevo sedište je udobno a naslon dovoljno visok, ali ipak je potrebno malo više veštine i strpljenja da se podesi u idealan položaj.



U mom slučaju taj položaj bio je viši od prosečnog, ali sam tako dobio bolju preglednost puta ispred sebe. Pregled pozadi, i pored velikih staklenih površina nije bio toliko dobar, zahvaljujući masivnim stubovima i premalim spoljnim retrovizorima.



Vožnja ovim Stilom je nešto posebno. Kada sam startovao FIATov 1.9 JTD motor, bilo je prosto nemoguće pobrkati ga sa benzincem – zabrundao je karakterističnim zvukom dizelaša. Bilo je potrebno izvesno vreme da se naviknem na to i na karakteristično vibriranje volana.



Pri prvom pritisku papučice za gas sve sam mu oprostio, a kada sam isprobao njegove odlične sposobnosti ubrzavanja, gotovo da sam i zaboravio koje gorivo ga pokreće. Prisetio sam se, sa odobravanjem, tek na pumpi kada sam video račun.

Stilo je i pored zimskih vremenskih uslova i povremeno dinamične vožnje zabeležio skromnu potrošnju od 5.1l/100km u vožnji van grada i 8.3l/100km po gradu. Praćenje i kontrola potrošnje olakšani su dodatnom opcijom na putnom računaru – možete pratiti prosečnu potrošnju goriva tako što resetujete brojač A u trenutka kada sednete za upravljač, a zatim, ne gubeći te podatke resetujete brojač B na početku svake od pređenih distanci (u gradu ili na otvorenom putu). Tako ćete imati zabeleženu ukupnu, ali i parcijalne prosečne potrošnje goriva.



Na displeju kompjutera koji se nalazi smešten na sredini instrument table između obrtomera i brzinomera može se dobiti informacija o trenutnoj spoljnjoj temperaturi, uz upozorenje na potencijalni led na putu kada je ona dovoljno niska. Ispred vozača, na volanu i pored njega, nalazi se obilje komandnih dugmića koji na pritisak reaguju zvučnim signalom čija se jačina može podesiti, takođe na displeju. Možete izabrati i jezik na kojem će biti ispisane informacije, podesiti sat i datum, ali i aktivirati limitator brzine kretanja.



Stilo Dynamic koji sam vozio dobro je opremljen aktivnim i pasivnim sigurnosnim sistemima – ABS-om, kontrolom protiv proklizavanja i kompletom od šest vazdušnih jastuka, ukljičujući i airbag zavese. Na svim prozorima su električni podizači, a vozaču je ponuđena i opcija da “zaključa“ one na vratima pozadi , radi bezbednosti dece na zadnjim sedištima.



Fiat je posvetio dosta pažnje ergonomiji u kabini, tako da je pored standardne lampe za osvetljenje ugradio još četiri manje (dve napred, dve pozadi) koje se uključuju i isključuju nezavisno, a usmerene su na različite putničke pozicije.

Jačina osvetljenosti instrument table i displeja može da se podesi pomoću dva dugmeta koja se nalaze sa leve strane, pored volana. Ova opcija je značajna jer intezitet svetlosti koja dopire u kabinu može da varira od veoma jakog (letnji sunčan dan), pa do sasvim slabog ili nikakvog (noć bez mesečine). U oba ekstremna slučaja ova komanda će doprineti da se ublaži kontrast između spoljnih i unutrašnjih izvora svetlosti i time smanji zamor očiju u toku vožnje.


Mnoštvo kaseta i pretinaca potpuno zadovoljava osnovne potrebe putnika za odlaganjem sitnica i plastičnih flaša ili konzervi. Kaseta ispred suvozača je dvodelna - može se otvoriti njen gornji ili donji deo, nezavisno jedan od drugog, a u donjem delu se nalaze dva udubljenja za plastične čaše ili flaše.

Između vozača i suvozača nalazi se pokretni naslon za ruke, koji ispod poklopca skriva koristan prostor za dokumenta, kompakt diskove i sl. I konačno iznad unutrašnjeg retrovizora ispod samog krova dizajneri su diskretno postavili mali pretinac idealan za kartice za putarinu ili parking.

Stilo je u ovoj varijanti opremljen sa veoma solidnim fabričkim radio/CD plejerom sa šest zvučnika, ali na žalost bez mogućnosti reprodukcije mp3 fajlova ili priključka eksternog uređaja. Radi bezbednije i ugodnije vožnje, osnovne komande plejera i tjunera duplirane su na volanu. Predviđeno je čak i mute dugme, koje ne samo da potpuno isključuje zvuk, već služi i za pauziranje CD-a.

Automatska klima, koja se nalazi na centralnoj konzoli, ima sve potrebne funkcije, uključujući i onu za brzo odmrzavanje/odmagljivanje vetrobranskog stakla, a posebnim kanalom klimatizovan vazduh dolazi i do putnika pozadi koji mogu da ga usmere i da ga eventualno isključe. Suvozač je dodatno privilegovan time što može da podesi temperaturu i jačinu ventilacije ispred sebe.

Prtljažni prostor je kao i kod većine karavana veliki i pristupačan, a zbog kutijaste konstrukcije zadnjeg dela automobila veoma je dobro iskorišćen. Zadnja klupa se može oboriti u odnosu 1/3 prema 2/3, povećavajući zapreminu gepeka sve do prednjih sedišta.

Italijani su ugradili i jednu korisnu funkciju, preuzetu od SUV segmenta – moguće je otvoriti samo gornji, stakleni deo petih vrata, što je veoma korisno u skučenom parking prostoru javnih garaža i hipermarketa.

Stilo sa testa imao je i neke dodatke koji možda ne doprinose boljim voznim karakteristikama, ali su u funkciji estetike i kompletnog utiska o automobilu. Ono što ćete prvo primetiti na njemu jeste dobro odabrana grafitna metalik boja karoserije, uz koju se savršeno uklapaju odgovarajuće aluminijumske felne i tonirana stakla. Kada ste za upravljačem, prijaće vam da pod rukom osetite volan i ručicu menjača obložene kožom – meni jeste, naročito nakon vožnje nekih modela sa previše jeftine plastike u sebi.



Na placevima se prodaju polovni automobili različitih karaktera. Jedni kao da vrište, kupi mene, ja sam prosto neodoljiv. Drugi ti govore kako su oni baš ono što ti je potrebno da bi nadoknadio sopstvene nedostatke i nesigurnost u životu. Ima i onih koje možda ne bi ni razmatrao, samo da imaš više novca na raspolaganju. Stilo je drugačiji od svih njih.

Neće te privući na prvi pogled (njegov dizajn više nije moderan), a i teško da može da ti previše podigne samopouzdanje i “potpali “ ego (to prepušta Alfama i BMW-ima). Ne spada u najjeftiniju klasu i ne konkuriše automobilima manjim od četiri metra. Dolazi nam iz FIATa, marke koja kod nas ima reputaciju toplo-hladno, s jedne strane volimo ga zbog njegovih živahnih motora i jednostavnosti konstrukcije, a opet nervira nas kada posle nekog perioda eksploatacije počne da škripi i štuca zbog aljkavosti u proizvodnji. Ako se pomirite sa tim da nije nemac ili japanac, uz pristojnu cenu od 7500 evra za auto ove klase - 2005-og godišta - lako se možete odlučiti da postane vaš.

Da bi u džepu šetali saobraćajnu dozvolu sa vašim imenom otkucanim na unutrašnjim stranama potrebno je da platite razne takse i osiguranje u visini oko 28.900 dinara (tablice 1270 dinara, tehnički pregled 1000-1500 dinara i opciono 1500 dinara uslugu agencije koja će u vaše ime trčati po šalterima).

Ja sam ozbiljno razmišljao o tome nakon nekoliko dana vožnje - sprečila me je trenutna besparica. U drugačijim okolnostima verovatno bih ga kupio.

Tekst: Nenad Ćosić

Izvor: B92
IP sačuvana
social share
     
Pogledaj profil Skype Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


Zvezda je zivot, ostalo su sitnice!

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 6629
Zastava Kruševac
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.62
mob
Nokia N900,N97mini,N95
auuuuu, bruka koliko dobar text  Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
Mercedes 190D 2.0 75ks 1990 god.
Mitsubishi Eclipse 2.0 147hp 1996 god.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 8869
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.6
mob
Sony Xperia Neo L
imam jedan prijedlog:neka ovo bude tema za polovna auta pa tekstovi i slike o njima(tj. testovi)  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 8705
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.6
mob
HTC Tattoo
imam jedan prijedlog:neka ovo bude tema za polovna auta pa tekstovi i slike o njima(tj. testovi)  Smile
Predlog odbijen. Smile
IP sačuvana
social share
"Bogu hvala vek i po proživeh u zdravlju i radu,slutim da mi je vreme umirati,te ove reči govorim u pero
prijatelju advokatu Miliću,jer u vas deco sve zajedno nemam ni malo poverenja.Žao mi je što ste moji
a ne deca nekog mog neprijatelja.Ko je vas poznavao,ni pakao mu neće teško pasti.
Što se tiče moje imovine,aaa to vas najviše zanima,mogu vam saopštiti sledeće:Sve što imam ostavljam samom sebi."
                                                                                                        
                                                                                                                          PANTELIJA
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost

Burn the tire, not your soul...

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 4377
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11;
mob
Nokia N73 Music
prilicno dobar text, al se ne slazem sa par stvari...
slavu nezasluzeno preuzeo 307? pa jeste bolji od stila...
drugo, bg taxisti ga kupuju jer je jeftin i ima dobar motor, a to sto posle pi*de sa elektronikom nema veze... jos nisam video stilo koji dobro izleda posle 250k u taxiju...
al JTD je stvarno odlican...
i on po ovom textu ispade bolji od svih u klasi,... paaa, nije...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Remember everything,forgive nothing!

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 970
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.6
mob
Nokia 6700 classic
bez ljutnje djubre od auta realno.. Smile
IP sačuvana
social share
R9NALDO najbolji igrac svih vremena!

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 158
Zastava Sombor
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.63
mob
Samsung S8500 Wave
Bez ljutnje, odlican auto. Najrealnije!!! Smile Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ludi sremac

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia 
Imam stila 1,9 jtd, 2005.  godine 115 KS od jula prošle godine.  Za mene  posle nekoliko Zastava ovo je potpuno nova dimenzija.  Nemam nekih većih primedbi za sada.  Ali posle nekoliko meseci počela je ta  čuvena fiatova
elektronika da se pokazuje u svom svom sjaju.  Naime kada se da kontakt zadnji brisač odradi svojih 5-6 zamaha i stane u nepravilnom položaju.  To se dešava svaki put kada se da kontakt.  Prilično nervira.  Da li neko ima sličnih
problema i da li zna ko mi može pomoći!  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

нећу жваку 'оћу кусур!

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 17546
Zastava Србија
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
mob
Nokia ispo iz modu
Имам ја два предлога за тебе. Или ишчупај брисач или посети електричара.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.098 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.