Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 23:03:18
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: evolucija emocija  (Pročitano 9896 puta)
04. Avg 2008, 16:15:24
Jet set burekdzija


Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 5493
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.50
mob
HTC trophy
... evo sta me zanima ... neko je pitao ... a ja da pitam vas ...


Jesu li vrlo emotivni ljudi posljedica evolucijskog razvoja ili njezin nus-proizvod?
Što je covjek emotivniji, to je udaljeniji od primitivnih oblika života.
S druge strane, u evolucijskom smislu zbog toga ima manje sanse za opstanak (neko ko je bezosecajan lakse ce prebroditi krizne situacije)...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


omnia ab ovo

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 5614
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.51
mob
Nokia 
U evolucijskim vremenima bili su u sklopi sa svojom emocijama ljudi. A što se od tada menjao to je počeo od zemljoradu, ili tačnije kod neki druge antropolozima od baštovanski civilizacijama.
A vrhunac otudjivanja je bilo u vreme teokracije.
Danas već bolje od toga situacija, komunikacijski paradigme u porodicama i privatnim sverama počinje da bavi sa ljudskim oećanjima. Globalizacija pomozi u tome da posatejmo više ljudskiji.
Al prvo počinjemo Kinkel od toga da vera je način kriza u civilizaciju. a posle možemo postepeno ići napred.
IP sačuvana
social share
Da li je kocka baceno?
Snezana i vuk
Crvenkapa i kaludjerice
Vuk i sedam kaludjerica
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

...члан секције младих трезвењака...

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 37273
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.16
U kriznim situacijima, svako od nas ce progutati emocije, to ti garantujem...
IP sačuvana
social share
Prefer a feast of friends to the giant family
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


☐ worth ☑ not worth

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 23430
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.51
mob
Tel.Me Your.Number
U kriznim situacijima, svako od nas ce progutati emocije, to ti garantujem...

Ih tom rečenicom si uništio ceo forum Psiholog online ~ Burek savetovaliste

@topic

Ja sam hladnokrvan na svaku lošu stvar koja mi se dogodi
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


omnia ab ovo

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 5614
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.51
mob
Nokia 
pa panik je baš suprotan sa strahom, a motivacija sa besom, to je u Changeux-ov knjigu. Ovo važi i za insektima.
a zašto bi progutati emocije....ne razumem te ,moguće to misliš da ti si lično protiv globalizaciju..a to ti hoćeš, ili jednostavno si iztraumatizovan do bola do sada, i tvoji šefovi to su naučili sa tobom kad si dobio malo vreme za ponovogradnju svoju ličnosti...
« Poslednja izmena: 05. Avg 2008, 00:36:57 od onodys »
IP sačuvana
social share
Da li je kocka baceno?
Snezana i vuk
Crvenkapa i kaludjerice
Vuk i sedam kaludjerica
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 5493
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.50
mob
HTC trophy
... meni licno u stresnim situacijama ... proradi neka vrsta blokatora emocija ... i dok traje stres jako sam koncentrisan i pribran ... neki kazu da me nista ne moze dotaci i da me boli uvce za sve ... cak mi zena kaze ponekad da sam dovoljan samom sebi ... medjutim posle prestanka krize ... dozivim neku vrstu praznjenja ... postajem emotivno preosetljiv .... i jako kreativan ...
... mislim da bi me suvisne emocije samo sputavale u nastojanju da prebrodim takvu neku stresnu situaciju ...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak Aquarius
Pol Žena
Poruke 233
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia 6070
Filozofska tema Kin..pitam se otkud ti pade ideja da je postavis?! Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.16
Citat
Jesu li vrlo emotivni ljudi posljedica evolucijskog razvoja ili njezin nus-proizvod?
prvo
Što je covjek emotivniji, to je udaljeniji od primitivnih oblika života.
bizi je samom sebi
Citat
u evolucijskom smislu zbog toga ima manje sanse za opstanak (neko ko je bezosecajan lakse ce prebroditi krizne situacije)...
to je pravo pitanje
Nema manje sanse za opstanak ukoliko kanalise emociju, u svakom drugom slucaju "nije svoj" odnosno nije jos naucio na koji nacin da prevazidje takav period ili konkretnu situaciju...ukoliko traje zauvek, u tom slucaju je pogubno po jedinku u tom smislu da preterivanje u bilo cemu mora imati nekakav negativni nus-produkt.
Citat
neko ko je bezosecajan lakse ce prebroditi krizne situacije
sto ce se odraziti na neku drugu sferu zivota ... ubijanje emocije je trenutan ventil. Akumulacija dovodi do negativne posledice pre ili kasnije. Ne postoje "bezosecajni" ljudi (osim ako nemaju neki psiholoski poremecaj), vec samo ljudi koji uspesno odagnavaju ili kanalisu emociju u kriznoj situaciji, a to ne moze trajati zauvek.
« Poslednja izmena: 05. Avg 2008, 11:46:36 od MunkaZe »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Sačuvaj me Bože od onih kojima treba da verujem

Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 51791
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4;M
mob
Nokia 
Postoje dva mehanizma suočavanja sa stresom (u najopštijem slučaju) jedan je bori se ili bež,i a drugi je padni u nesvest i glumi mrtvaca.  Tako je kod primata pa su nam ta dva principa ostala u nasleđe.

Kod ljudi koji reaguju borbom ili bekstvomluči se mnogo adrenalina i noradrenalina. Mozak radi neverovatno ubrzano, pamtiš i primećuješ detalje koje bi inače ignorisao, vid je jasniji, reakcije brže. U mišićima su snažne tenzije, pritisak skače. Evo i ilustracije.

Recimo ako voziš i vidiš da ti u usuret ide nekontrolisamo vozilo koje će te udariti u tih 2-3 sekunda čini ti se kao da se vreme usporilo, misliš kako da se izvučeš i reaguješ neverovatnom brzinom. To je princip bori se uzrokovan naglim skokom adrenalina. Nakon svega još neko vreme telo je napeto, mišići zategnuti, a onda sledi osećaj iscrpljenosti i praznine.Ovo je češća opcija kod muškaraca jer je lučenje adrenalina veće kod muškaraca nego kod žena. Zato muškarci imaju brže reflekse i bolji su vozači, ali imaju u napade besa, volju da se fizički razračunavaju, ranije im strada organizam od stresa.

Druga verzija beži nastaje isto pod udarom adrenalina i noradrenalina. U suštini slično, ali se polje razmišljanja delimično sužava i fokusira samo na prostor za beg. U saobraćaju to često znači da će vozač pritisnuti gas još jače ili priotisnuti kočnicu, a neće dovoljno manevrisati. Posle događaja obično sledi isti scenario kao i prve reakcije s tim što je prisutna doza histerije, plačljivosti, ali ne i želja da se tuče. Ovaj model je češći kod žena i starijih muškaraca.

Treća opcija padanja u nesvest je reakcija suprotna poplavi adrenalina i noradrenalina. Ona nastaje usled toga što se luče veće količine inhibitora (koji se inače luče u organizmu posle poplave adrenalina i noradrenalina) ali ne dolazi do poplave adrenalina. Tad osoba gubi svest, koncentraciju, fokus, ponaša se nelogično, dezorijentisano, oseća veliku mišićnu i umnu slabost. Krivci su GABA, dopamin i serotonin i još neki inhibitori. Odnosno krivac je izostanak lučenja adrenalina i noradrenalina. Ova reakcija česta je kod dece i mlađih žena.



adrenalin i noradrenalin

http://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%90%D0%B4%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D0%BD

http://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%9D%D0%BE%D1%80%D0%B0%D0%B4%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D0%BD

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 5493
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.50
mob
HTC trophy


TEORIJE EMOCIJA

Меđu pokušajima dа se objasni emocionalno ponašanje ljudi u celini, možemo razlikovati dve grupe teorija. Jednu grupu čine opšte teorije kojima se želi pokazati u čemu је smisao javljanja osećanja u ljudskom životu i koju ulogu imaju osećanja u snalaženju i prilagođavanju čoveka na stvarnost. Drugu drupu čine posebne teorije koje težište polažu na objašnjenje uloge pojedinih neurofizioloških procesa koji se odvijaju pri emocionalnom reagovanju.

1. Teorija reagovanja na iznenadnu situaciju (teorija emergencije)
Ро ovoj teoriji emocionalno reagovanje predstavlja naglu i posebnu mobilizaciju organizma radi toga dа bi organizam postao sposoban dа savlada neočekivano nastalu situaciju i opasnost koju takva situacija krije. Bliska ovoj teoriji jeste teorija koja emocionalno stanje smatra stanjem vanrednog aktiviranja organizma. Naš organizam је uvek aktivan (potpuno neaktivan је samo mrtav organizam). Postoje različiti stepeni aktivizacije organizma. U neemocionalnom stanju organizam је u celini manje aktivan nego u emocionalnom stanju, а kod blagih emocija opet manje nego kod afekata. Povećana aktivizacija osposobljava organizam zа veći napor i za bržu i odlučniju akciju. Postoji, međutim, jedna granica celishodne aktivizacije. Каd aktiviranje organizma pređe ovu granicu, onda ova povećana aktivnost nije više korisna jer dovodi do neusklađenog ponašanja.

2. Džems-Langeova teorija
Ро ovoj teoriji, emocije nastaju kad mi na opaženu situaciju reflektorno reagujemo promenama u radu pojedinih unutrašnjih organa. Ove organske promene doživljavamo kao organske osete i upravo ovi oseti о promenama u našim unutrašnjim organima čine suštinu emocija. Mi ne рlаčеmо zato što smo žalosni ili ne stiskamo pesnice zato što smo ljuti nego smo mi žalosni zato što рlаčеmо, а ljuti što stiskamo pesnice. Namerno izazivanje pojedinih pokreta karakterističnih pri određenim emocijama dovode i do javljanja emocija.

3. Kenon-Badova teorija
Ova teorija je zasnovana na eksperimentima na hipotalamusu te se naziva još I hipotalamička teorija osećanja Ona polazi od predpostavke da je emocionalno doživljavanje posledica pražnjenja iz hipotalamusa, a ne posledica visceralnih ili skeletnih aktivnosti. Aktiviranje hipotalamusa istovremeno izaziva sprovođenje nervnih impulsa u moždanu koru i u pojedine unutrašnje organe. Međutim, s obzirom na nedostatke ili, bolje rečeno, specifičnosti emocionalnih reakcija nastalih stimulisanjem hipotalamusa, može se zaključiti dа ni Džems-Langeova teorija niti hipotalamička (Kenon-Badova) ne pružaju potrebno objašnjenje veza koje postoje između emocionalnog doživljavanja i emocionalnog ponašanja. U tom smislu postoji široka mogućnost daljeg eksperimentalnog ispitivanja.

4. Kognitivna teorija emocija
Moderna psihološka istraživanja potvrđuju hipotezu dа emocija nije samo svest о telesnim promenama. Organske promene koje su veštački izazvane i koje su karakteristične za emocije straha ili gneva, ne dovode do punog doživljaja tih emocija. U eksperimentu ispitanici nisu doživljavali pravu emociju straha ili gneva. Oni su osećali "kao dа su ljuti", "kao dа osećaju strah", а ne dа su ljuti i poplašeni. Vidi se dа је za puni doživljaj emocije nešto nedostajalo. Ро mišljenju izvesnih psihologa, nedostajala је jedna saznajna, kognitivna komponenta.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 23:03:18
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.079 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.