Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 7
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Evi Ras oduzeli porodičnu penziju!  (Pročitano 17157 puta)
03. Avg 2010, 14:41:06
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol
Poruke 416
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
Dakle, Eva Ras. Žena radi jer joj nije dovoljno 14.000 dinara da živi. Žena počela da piše, romane, kolumne... da bi imala da jede, a i voli da piše. Naša vlast je zaključula, stoga, da joj nije potreba porodična penzija te joj je oduzela ovu crkavicu. A koliko kapiram, na stotine je jadnika kojima je oduzeta sa sličnom argumentacijom. Naravoučenije. Ako imate porodičnu penziju od 14.000 dinara rasporedite je domaćinski, a ne da se razbacujete i da jedete svakoga dana. Tako ćete em uživati u penziji, em nećete morati dodatno da radite i da se mučite. 'Bem li ga, zapetljo sam se, valjda je taka neka logika  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost

Zodijak
Pol
Poruke 4960
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.6.8
Ološčine  Smile
IP sačuvana
social share
NAPUŠTEN PROFIL
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 42576
Zastava BG, Savski Venac
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.6.2
Penzionerski slučaj Eve Ras

Sara Bernar je umrla na sceni u 80. godini, Džesika Tendi je dobila Oskara u 82. godini, kaže Eva Ras



Da je glumica Eva Ras radila „na crno”, verovatno bi i danas primala porodičnu penziju. Ovako, iz Fonda PIO su je obavestili da će joj penzija pokojnog supruga, slikara Radomira Stevića Rasa, biti obustavljena, uz obrazloženje da ostvaruje dodatna primanja. Tako su se na njenom slučaju pokazale velike slabosti zakona o penzijama koji starosne penzionere stavlja u znatno bolji položaj od onih koji su nasledili primanja svojih najbližih.

„Obrazloženje je bilo da sam stalno zaposlena u ‚Politici’ i na RTS-u”, pojašnjava Eva Ras koja je kolumne u našem listu, kao jedan od najčitanijih autora u 2009. godini, prestala da piše početkom godine. Ona kaže da njen slučaj obustave sasvim skromne penzije od oko 18.000 dinara, treba da posluži da se zakon promeni kako se desetine hiljada mladih, koji su ostali bez roditelja, a sada primaju porodičnu penziju, ne bi našlo u istoj situaciji.

„To što se meni dešava je beznačajno i, što se mene tiče, nema nikakvih problema”, ogorčeno govori glumica dodajući da „država Srbija ima jedan surov zakon koji radi protiv njenih građana” i primaocima porodične penzije zabranjuje da ostvaruju dodatne prihode.

„Država nema prava nikome da zabranjuje da radi. Sara Bernar je umrla na sceni u 80. godini, Džesika Tendi je dobila Oskara u 82. godini, Pikaso je slikao i u 90. godini, pa ne može Srbija meni sa 70 godina da zabrani da radim! Neki poslanici su nekada doneli takav zakon i sada on mora da se poštuje. Mora da se poštuje, ali mora i da se promeni”, u jednom dahu kaže Eva Ras.

Iako ima pravo i na starosnu penziju, ona je izabrala da prima porodičnu, jer time želi da sačuva sećanje na pokojnog supruga, takođe umetnika, Radomira Stevića Rasa: „Ako je država Srbija zaboravila svoje mrtve, ja kao njegova udovica neću da ga zaboravim i dok sam živa primaću njegovu penziju”.

Dva puta je glumica i autorka nekoliko knjiga konkurisala i za nacionalnu penziju zaslužnim umetnicima, čiji je mesečni iznos 50.000 dinara, ali su nadležne komisije Ministarstva kulture dale negativan odgovor i ostavile je i bez ove vrste primanja. Književnik Dragan Dragojlović, jedan od članova komisije koja je o nacionalnim penzijama odlučivala 2007. godine, kaže da je tada bilo i najviše prijavljenih i da se ne seća detalja, ali navodi da je svaki član komisije predlagao kandidate iz svoje branše, a zatim se glasanjem svih članova odlučivalo o tome. Iz redova glumaca te godine su u komisiji bili Zoran Cvijanović i Milan Gutović do kojih juče nismo uspeli da dođemo. Književnik Mihajlo Pantić, takođe član komisije, kaže da se svako od onih koji su odbijeni, pitao zašto nije dobio penziju.

„Oba puta su me odbili, jer nisam dovoljno zaslužna. Neko mi je posle rekao da konkurišem i treći put, ali nisam htela, jer želim da sačuvam samopoštovanje i ako su mi dva puta rekli da to ne zaslužujem, treći put neću ni da tražim”, objašnjava Eva Ras razloge zbog kojih se nije ni javljala na poslednji konkurs, ali kada je reč o porodičnoj penziji, kaže da će se boriti dok može budući da se taj problem tiče i velikog broja ljudi koji su u sličnoj situaciji.

A. Marinković

-----------------------------------------------------------

Ljiljana Đurić, UDUS: Autorski honorar nije stalni posao

„Šokirana sam”, prve su reči glumice Ljiljane Đurić, predsednice Udruženja dramskih umetnika Srbije, na vest o obustavljanju porodične penzije Evi Ras.

„To je nedopustivo. Autorski honorar nije siguran prihod i nije stalni posao. Ona nije nigde zaposlena. Razumela bih da penzija miruje ako se neko zaposli, ali ako je penzioner ili nosilac porodične penzije, pa kao umetnik ostvari neku zaradu, to ne znači da će i sutra imati prihode od tog posla”, navodi ona. Đurićeva još kaže da su glumačke penzije male, jer su i plate u pozorištu bile male. Ona dodaje da jednokratnom novčanom pomoći Udruženje pomaže najugroženije od oko 370 penzionera, koliko broji Udruženje.

----------------------------------------------------------

Obustava isplate po zakonu

Eva Ras neće morati da vraća dosadašnja primanja, kažu u Fondu za penzijsko i invalidsko osiguranje

Penzionerima koji primaju porodičnu ili invalidsku penziju, a koji istovremeno rade neki dopunski posao, (povremeno ili privremeno) isplata redovnih prinadležnosti biće obustavljena, jer tako propisuje važeći Zakon o penzijama usvojen 2003. godine, potvrđuju u Fondu za penzijsko i invalidsko osiguranje, pojašnjavajući da to isto važi i za glumicu Evu Ras kojoj je upravo obustavljena isplata nasleđene suprugove penzije.

Izuzetak su samo deca primaoci porodične penzije i to samo u slučaju kada rade preko omladinske zadruge, dakle nisu u stalnom radnom odnosu. Ukoliko bi se utvrdilo da su zaposleni, ovo pravo na penziju bi izgubili.

Primaocima porodičnih penzija predočavaju se ovakve stvari zbog čega većina njih radi na crno. Međutim, ukoliko se ukrštanjem podataka vidi da na računu onoga koji prima porodičnu penziju stižu i neka dodatna primanja, isplata redovnih penzija se obustavlja.

To se odnosi na sve poslove bilo da je reč o ugovoru o delu, povremenom ili privremenom angažmanu. Mogućnost da rade i pošto su penzionisani imaju, prema važećem zakonu, samo oni koji su otišli u starosnu penziju. Njima zakon omogućava da ukoliko po obavljenom dopunskom poslu smatraju da im penzija za te dodatne uplate može biti veća, ponovo podnesu zahtev za obračun prinadležnosti.

Upitani kako se ovaj problem rešava i da li će Eva Ras morati da vrati primljene penzije pošto je sada, prema evidenciji Fonda u pretplati, u Fondu kažu da neće biti vraćanja prinadležnosti, već je isplata porodične penzije obustavljena.

Ovakvi slučajevi se rešavaju ili tako što se isplata privremeno obustavlja ili se od penzionera traži da vrati primljene penzije.

Dakle, pošto se u javnosti podigla velika prašina oko oduzimanja porodične penzije uglednoj glumici, u Fondu kategorički tvrde da se ne radi ni o kakvim pojedinačnim slučajevima, niti o dobroj volji Fonda da nekome dozvole da dodatno zarađuje, već je zakon isti za sve.

Inače, ni novi zakon na koji postoje brojne primedbe, a koji bi trebalo da počne da se primenjuje od naredne godine, ne donosi primaocima porodičnih penzija mnogo novina. Naprotiv.

Pravo na porodičnu penziju, penzioneri će sticati još stariji.

Tako će starosna granica za udovice, umesto sadašnjih 50 biti 53, a za udovce umesto 55, 58 godina i to tako što će se ova granica postepeno povećavati počev od 2012. godine do 2017. godine.

Korisnici porodičnih penzija će, ukoliko se usvoji predloženo rešenje, dobiti malu pogodnost utoliko što im isplata penzija neće biti obustavljena samo u slučaju kada je ostvarena ugovorena naknada na mesečnom nivou i iznosu nižem od 50 odsto najniže osnovice u osiguranju zaposlenih, važeće u momentu uplate doprinosa.

J. Petrović

http://www.politika.rs/rubrike/Kultura/Penzionerski-slucaj-Eve-Ras.lt.html
IP sačuvana
social share
Bolje da me mrze zbog onog što jesam, nego da me vole zbog onog što nisam

Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 44343
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 10.60
Citat
14.000

рекоше у медијима 18.500
IP sačuvana
social share
"Бицикл је за људе који не могу да приуште ауто."
                                               Џереми Кларксон

 Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Боље да боли истина него да утеху пружа лаж

Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 4000
OS
Windows XP
Browser
Opera 10.53
kakva stoka
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Јер, Они нису Ми.

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 16345
Zastava Sirte
OS
Windows XP
Browser
Chrome 5.0.375.125
mob
Nokia 
Citat
14.000

рекоше у медијима 18.500
- ПДВ  Smile  Smile
а чујем и да Ружица не прима више (заслужену) пензију  Smile Smile
IP sačuvana
social share
Вуковар је коштао хиљаде српских живота – добрим делом управо оних наочитих момака који су 10. марта 1991. у колонама пристигли на Теразијску чесму са Звездаре, Карабурме, Чубуре, Чукарице, и из разних приграђа.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Јер, све до слома „Шездесет осме“ у Београду би се и пролазници на улици умешали у тучу, јачему вичући: „Шта си навалио на слабијега!“
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Windows XP
Browser
Opera 10.60
mob
Nokia 
recice oni i 88000 da bi se opravdali ...ili se biti :ups nismo znali  Smile

eto..naravoucenije : zajebi drzavu kako znas i umes , uzmi sve sto mozes a njima daj minimum minimuma.
IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Јер, Они нису Ми.

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 16345
Zastava Sirte
OS
Windows XP
Browser
Chrome 5.0.375.125
mob
Nokia 
док су се једни ''бавили уметношћу'' и ''гледали своја посла'', било је и оних којима се ''систем(друштва,управе и одељења)'' бавио на други начин.  Smile
IP sačuvana
social share
Вуковар је коштао хиљаде српских живота – добрим делом управо оних наочитих момака који су 10. марта 1991. у колонама пристигли на Теразијску чесму са Звездаре, Карабурме, Чубуре, Чукарице, и из разних приграђа.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Јер, све до слома „Шездесет осме“ у Београду би се и пролазници на улици умешали у тучу, јачему вичући: „Шта си навалио на слабијега!“
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 42576
Zastava BG, Savski Venac
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.6.2
Ljudi

Eva Ras sumnja da iza ukidanja njene penzije stoji država

Vlast želi da umrem!

Utorak - 03.08.2010
Doajen srpskog glumišta Eva Ras smatra da iza odluke da joj se obustavi primanje porodične penzije u iznosu od 18.500 dinara, koja joj je ostala od pokojnog supruga Radomira Stevića Rasa, stoji želja ljudi iz vlasti da je ućutkaju!

Iako je teško obolela i nema ličnu penziju, a već godinama biva odbijena da dobije primanja kao istaknuti umetnik, glumici je oduzet jedini stalni mesečni prihod,a ona tvrdi da je odluka o oduzimanju penzije povezana sa njenom poslednjom knjigom „Tito bez holivudizacije“, u kojoj je predsednika Srbije Borisa Tadića ilustrovala obučenog u uniformu maršala.
- Moj slučaj ukazuje da u državi Srbiji mora da se promeni taj skandalozni zakon jer je penzionerima onemogućeno da rade. Nakon što je objavljen moj roman „Tito bez holivudizacije“, u kojem je Boris Tadić oslikan u uniformi maršala, dobila sam rešenje da mi je oduzeta porodična penzija. Ne treba biti mnogo mudar da se sklope kockice - kaže Eva za „Alo!“.
- Ispada da im je želja da ja i desetine hiljada penzionera u Srbiji umremo. Ja i nemam razloga da živim, sahranila sam dete od 24 i muža od 50 godina, a sada sam ostavljena da se borim sa opakom bolešću, ali neću nikome ispuniti želju da me ućutka. I dalje ću raditi da sebi kupim lekove - kaže ona.

Sa druge strane, iz Predsedništva Srbije poručuju da Boris Tadić nema nikakve veze sa odlukom da se Rasovoj oduzme penzija.
- Apsolutna je neistina da to ima ikakve sa predsednikom Tadićem, on niti dodeljuje niti oduzima penzije - saopšteno nam je.
Kako „Alo!“ nezvanično saznaje, predsednik Tadić se veoma zainteresovao za ovaj slučaj i najbližim saradnicima se poverio da će se, ukoliko je gospođi Ras učinjena nepravda, lično pobrinuti da sve bude ispravljeno.
 
Kako može Krkobabić?

Zanimljivo je da je predsednik PUPS-a Jovan Krkobabić istovremeno i penzioner i potpredsednik vlade. Prema podacima koji se mogu pronaći na internetu, on prima penziju 60.000, a lični dohodak mu je umanjen i iznosi „samo“ 100.000 dinara, pa se prostom računicom može doći do toga da Krkobabić mesečno zarađuje 160.000 dinara.

http://www.alo.rs/ljudi/29680/Vlast_zeli_da_umrem
IP sačuvana
social share
Bolje da me mrze zbog onog što jesam, nego da me vole zbog onog što nisam

Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Јер, Они нису Ми.

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 16345
Zastava Sirte
OS
Windows XP
Browser
Chrome 5.0.375.125
mob
Nokia 
која власт?  Smile  Smile  Smile
IP sačuvana
social share
Вуковар је коштао хиљаде српских живота – добрим делом управо оних наочитих момака који су 10. марта 1991. у колонама пристигли на Теразијску чесму са Звездаре, Карабурме, Чубуре, Чукарице, и из разних приграђа.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Јер, све до слома „Шездесет осме“ у Београду би се и пролазници на улици умешали у тучу, јачему вичући: „Шта си навалио на слабијега!“
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 7
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.081 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.