Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 11:37:17
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: eros i tanatos  (Pročitano 18419 puta)
13. Feb 2008, 23:21:25
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 10823
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Samsung 
e pa 'vako... treba da napisem seminarski iz moderne umetnosti, i odabrah da to bude 'eros i tanatos u delu gustava klimta', umetnika koji je stvarao u dekadentnoj atmosferi beca s kraja pretproslog i pocetka proslog veka.. umetnikova velika popularnost pa i savremenost i iz danasnje perspektive, umnogome ima da zahvali njegovom tretmanu zene- erotizovanom, skandaloznom, drugacijem...

na stranu sad gustav, tematika odnosa ljubavi i smrti, simbolično označena kao Eros i Tanatos, jedna je od najparadoksalnijih, zbog čega i najuzbudljivijih... ljubav i smrt, nagon za razmnozavanjem i samounistenjem, rodjenje i nestanak zivota...?

da vas cujem, sve asocijacije i (sa)znanja su dobrodosle  Smile
IP sačuvana
social share
(\__/)
(='.'=)
(")_(")   Samo za njene oci....
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.12
Jao... gde me nađe...  Smile
Evo ja ću ukratrko izložiti koncept E&T, a kad se Liv pojavi, one će te sigurno opskrbiti sa mnooogo literature...  Smile

Šta kaže psihoanaliza (tj. Frojd, koji je i tvorac ovih termina):
Eros: nagon za životom, skup svih instikata koji su konstruktivni i služe održavanju života. Osnovna energija Erosa je libido. Frojd pod libidom smatra iskljušivo seksualnu energiju, dok neki drugi autori (poput Junga) pod libidom podrazumevaju celokupnu životnu energiju. Libido se može sublimisati, što znači da se seksualna energija, pored polnog zadovoljenja, može transformisati u kreativne činove, stvaralaštvo, želju za znanjem, i sve ono što čoveka čini saznajim, stvaralačkim bićem. Ideja o libidu i Erosu nastala je mnogo ranije nego ideja o Tanatosu.

Tanatos: nagon za smrću, samodestrukcijom; jedna od najčešće napadanih tačaka Frojdove teorije. Nagon za samodestrukcijom prisutan je kod svih ljudi, tj. želja da se vratimo i neživu, neorgansku materiju, iz koje smo i potekli. Ljudi taj nagon pomeraju na druge objekte, što se manifestuje u agresivnim i destruktivnim delima (agresija je, prema F, urođena i služi kao odbrana od samouništenja). Ukoliko mehanizam pomeranja samodestruktivne energije oslabi, dolazi do želje za smrću, depresije, samourušilačkih akata.

Moj skromni doprinos... Nadam se da je bar od neke koristi...  Smile
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 10823
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Samsung 
lepo  Smile

... a evo i slike koju je prvobitno nameravao da nazove 'mojim kriticarima'  Smile  Smile  Smile
kao sto vidimo, prikazuje nagu žensku figuru, koja posmatraču pokazuje svoju bujnu pozadinu  Smile

ostala je poznata kao 'zlatna ribica'...  Smile
(taj naslov mozemo tumaciti na razne nacine...  Smile  Smile  Smile )

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

goldfish_frame_01.jpg
(27.55 KB, 246x600)
« Poslednja izmena: 13. Feb 2008, 23:59:46 od machakz »
IP sačuvana
social share
(\__/)
(='.'=)
(")_(")   Samo za njene oci....
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Sačuvaj me Bože od onih kojima treba da verujem

Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 51791
Zastava Srbija
OS
Windows NT 4.0
Browser
Mozilla Burek
mob
Nokia 
Kao što vidiš ima tu dve žeMske, druga je gore desno. Možda je i gore desno treća figura samo se glava slabo razaznaje u crnom.

Nije vezano za ovu sliku ali vrlo često veliki stresovi i smrtne opasnosti dodatno erotizuju učesnike.

Ne znam, možda je apsurdno ali meni je zelena boja na slikama simbol neživog. Baš onako tatatos neživog.

Verovatno zlatna ribica simboliše umetnika, njegovo učešće u sceni na onaj prkosni način, vi bi, ali ne smete, a ja smem. Zato valjda i ima taj izraz Češirskog mačka.
« Poslednja izmena: 14. Feb 2008, 02:08:56 od simijon »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 10823
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Samsung 
to mu je samo jedna od slika... meni lici na akvarijum, zbog tih lelujajucih kosa te dve zene... e sad, moze se analizirati i s te strane, voda kao simbol prapocetka i nastanka zivota, zena kao simbol zelje i stvaranja zivota, zena ribica koja ispunjava zelje ako je zlatna, zena kao predmet lepote kao sto su akvarijumske ribice... zena koja je slobodna i naga, ali i zarobljena u tom istom akvarijumu...

veliki deo opusa je posvetio zenama, tu su zene majke, misticne zene, zene unistiteljke, zene kao simbol pozude, zene koje simbolisu snagu... ima i alegorija smrti sa zenama u glavnoj ulozi...
inace je covek koji se nikada nije zenio, ziveo je sa majkom i zenskom rodbinom, ali je imao gomilu vanbracne dece... i bio je veoma popularan medju zenskim svetom  Smile

zivot i smrt, zene kao simbol pozude, stvaranja, rodjenja i unistenja istovremeno... jer iz pozude se stvara zivot, a rodjenje vodi smrti

elem, eros i tanatos  Smile


Ne znam, možda je apsurdno ali meni je zelena boja na slikama simbol neživog. Baš onako tatatos neživog.

 

kao sto vidis, na slici desno koja se zove Smrt i zivot, zelenog ima obilato   Smile

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

mother_frame_01.jpg
(75.3 KB, 447x443)
death and life.jpg
(104.14 KB, 623x576)
« Poslednja izmena: 14. Feb 2008, 13:38:18 od machakz »
IP sačuvana
social share
(\__/)
(='.'=)
(")_(")   Samo za njene oci....
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Tako, tako, tako ... samo plivaj !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 10648
Zastava Leva strana kreveta
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.12
mob
Nokia N97
Ma ko shisha Tanatosa ... ja glasam za Erosa. Narochito ako je Ramazzotti. Piu bella cosa.

Lichno toliko volim zhivot da mi se nikako ne umire. Kao svaki hedonista klonim se bilo kakvih situacija koje bi mi to uskratile.
IP sačuvana
social share
"Brian: You're drunk.
Stewie: You're sexy."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Sačuvaj me Bože od onih kojima treba da verujem

Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 51791
Zastava Srbija
OS
Windows NT 4.0
Browser
Mozilla Burek
mob
Nokia 
Ova život i smrt je fenomenalno intelektualni izazov. S jedne strane imaš baš ono što si rekla, muškarca okruženog ženama u različitim životnim dobima i funkcijama i jedno muško dete. Očigledno da se autor istovremeno identifikuje sa muškarcem i detetom, i da je izuzetno okrenut zajednici sa ženama koje voli. To se vidi po lepoti žena, po njihovim spokojnim izrazima, po ljubavnosti koju svaka od njih nosi, od stare majke do ljubavnicesa leve strane koja zavodi posmatrača. Njihovi životi su isprepletani, oni su spokojni i nesvesni smrti koja ih vreba. Treba zapaziti vedre dezene tekstila, tople boje, bela tela, izraziti egzibicionizam kod dečaka koji je alter ego umetnika.Takođe treba zapaziti zaštitničku pozu muškarca i njegovu povezanost sa figurom bake kao oslonca. Treba primetioti i kako više žena iskazuje svoju ljubav dečaku nego muškarcu.

Smrt je vrlo očito simbolizovana kao nakazni grabljivac koji vreba svoje nesvesne žrtve. Na dezenu smrti preovlađuju simboli groba, hladne boje, izraz je pakosan i zastrašujući. Ne mogu da identifikujem predmet koji smrt drži u ruci.


Slika majke sa detetom je u sasvim drugim tonovima, boje su tople, energične, okružuju životnom snagom usnule blažene figure žene i deteta.Žena i dete su okrenuti jedno drugom u nežnom porodičnom zagrljaju. Za razliku od prethodne slike dete ne dominira seksualnošću što znači da u ovom slučaju ono nije alter ego autora. Ono je usmereno na majku i kao što ona njega štiti tako i dete ženi daje suštinu. Slikar se isključivo bavi odnosom majke i deteta i njihovom ljubavlju koja boji svet. Zanimljiva je forma kružića koji plave sliku odozgo. Malo mi je teže da definišem šta za slikara znači krug, ali možda ti iz njegove biografije i rada to možeš da zaključiš. Meni bi bilo zanimljivo da to rastumačim.

Plava boja je boja spokoja, crvena donosi energiju, žuta lepotu, bela mir i spokoj. Ako obratiš pažnju skoro da nema zelene. Ponovo se zapaža lepota žene i deteta.
« Poslednja izmena: 14. Feb 2008, 23:28:54 od simijon »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Sačuvaj me Bože od onih kojima treba da verujem

Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 51791
Zastava Srbija
OS
Windows NT 4.0
Browser
Mozilla Burek
mob
Nokia 
Kada bolje pogledam onu prvu sliku sa aspekta akvariuma ima tu nešto. U stvari razaznaju se 4 ženske figure i u sredini nešto što ima oko i što bi bila ta zlatna ribica. Žene su skoro indiferentne prema posmatraču, one su lepe , ali samo najdonja od njih je zavodljivo usmerena na posmatrača. Moglo bi se reći da se te žene ponašaju kao ribice u akvariumu, zanimljive za gledanje ali distantne i nedodirljive. Takođe se zapaža da su ne samo kosa nego i još nekakve niti uzlelujane po vodi.

Kod ribice dominira zlatna boja i oko. To mene asocira na simbol kupca slike, na bogatog mecenu (zlato), voajera, koji će uživati u posmatranju golih lepotica bez stvarnog kontakta sa njima.

Bilo bi dobro da mi daš još podataka o autoru ako imaš i još slika jer se simboli vrlo često prepoznaju kroz biografiju. Vrlo je korisno i da mi daš neke tvoje ideje o tumačenju slika.

Ova mozgalica mi se baš dopada.  Smile

Izvini za dva posta za redom, ne mogu da pišem kad ne vidim sliku.
« Poslednja izmena: 14. Feb 2008, 23:42:30 od simijon »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 10823
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Samsung 
 "I have the gift of neither the spoken nor the written word, especially if I have to say something about myself or my work. Whoever wants to know something about me -as an artist, the only notable thing- ought to look carefully at my pictures and try and see in them what I am and what I want to do."

Gustav Klimt

Beč između stvarnosti i iluzije

Beč, rodni grad Gustava Klimta, bio je fascinantni belle epoque grad s kraja XIX veka. Sa dva miliona stanovnika, bio je četvrti po veličini evropski grad, i doživeo je do tada neviđeni procvat kulture. Umetnici i intelektualci, rastrzani između stvarnosti i iluzije,tradicije i modernog, bili su u neverovatnom stvaralačkom usponu. Sa stanovnicima poput Zigmunda Frojda, Ota Vagnera, Gustava Malera i Arnolda Šenberga, grad je bio „laboratorija apokalipse", stvaralačka labudova pesma uoči propasti.

Vladajuća haute bourgeoisie (visoka buržoazija), poznata po svojoj pretencioznosti,sjajnim banketima i nezasitom potrebom za uživanjem, bila je katalizator kulture prestonice.

Iz te „laboratorije" je izrasla Klimtova umetnost. Njegove vizije su bile prepune života i istovremeno su imale jaku svest o smrti. Tradicija i moderno su bili tesno povezani, spajajući kulturu na izdisaju sa onom koja se rađala. Senzualnost njegovih crteža, kaleidoskopska kompozicija i bogatstvo ornamenta opčinjavaju pogled i izazivaju potrebu da se otkriju tajne njegovih slika. Iznad svega, posmatrač je zaveden Klimtovomglavnom temom — ženskom lepotom.
 
„Sva umetnost je erotska", kaže Adolf Los u svom delu Ornament i zločin. Mnogo pre nego što su ekspresionizam i nadrealizam otvoreno progovorili o seksualnosti u umetnosti, Klimt ju je načinio svojim kredom, i ona je postala lajt-motiv njegovog dela. Nehajna, zanosna atmosfera Beča jasno je navela umetnika da u centar postavi erotiku, a glavnu ulogu da poveri ženi.

Klimt je smelo, u svim mogućim pozama, slikao Evu, prototip žene. Njeno telo zavodi, a ne jabuka. Ona je prikazana onakvom kakva jeste, ni jedan detalj nije zaboravljen - Nudaveritas. Klimt je doprineo stvaranju tipa femme fatale, one koja kastrira muškarce, tipa poznatog i u delima Obrija Berdslija i Fernanda Knopfa. Ona se vidi i u Klimtovim zvaničnim portretima bečkih dama, u predstavama Judite ili Salome, Danaje, kao i u bezimenim devojkama i alegorijskim predstavama.

Erotika je tada visila u vazduhu: Frojd je svaki uspravni predmet tumačio kao erekciju, a svaki otvor kao simbol penetracije. Čak je i Adolf Los, arhitekturom pravog ugla i netrpeljivošću prema ukrasu, horizontalne linije povezivao sa ženom, a vertikalne sa muškarcem.

Klimtov svet je pun polena i tučaka, klica i jajašaca, kako u prikazima prirode, tako i utkanih u tela i odeću. Njegovo delo je prihvaćeno sa oduševljenjem, bio je slavljen, postao je i omiljeni portretista bečkih dama iz visokog društva. Ipak, neskriveni erotizam njegovih dela izazvao je netrpeljivost u tom dekadentnom gradu koji je trpeo licemerje viktorijanske represije. Izazivao je skandale, kao u slučaju slika za Univerzitet, koje su na kraju morale da budu uklonjene. Iako ga je car Franc Jozef odlikovao Zlatnim ordenom za zasluge, tri puta je odbio da potvrdi Klimtovo imenovanje za profesora Akademije.

Klimt se pobunio: „Dosta cenzure... Želim da odem... Odbijam svaku pomoć države... Preživeću i bez toga."' Pošto nije želeo da zavisi od velikih narudžbi države, Klimt seposvetio slikanju portreta pripadnika visokog društva i slikanju pejzaža. Umeo je daportretima udahne dostojanstvo, a da zapravo isključivo slika ono što ga zaista zanima -magijsku erotiku žena, sveprisutni Eros. Naručioci portreta su bili zadovoljni. Da bizadržao formu, Klimt žene nije mogao da portretiše nage, pa ih je neobično odevao, skrivajući njihovu nagost, da bi je, na izvestan način time i nagovestio. Floralni motivi i ornamenti bili su svojevrsni „smokvin list" za društvo oduševljeno Art Nuvoom.Struktura Klimtove slike u duhu vizantijskih mozaika Ravene izazivala je poštovanje, i odvlačila pažnju sa pravog sadržaja izobiljem detalja: duge, valovite kose, stilizovano cveće, geometrijski ukrasi, ekstravagantni šeširi, ogromni krzneni mufovi. Ipak su ti isti detalji pojačavali erotski naboj portretisanih žena. Pre nego što ih je na slikama zaodevao,sasvim je izvesno da ih je prethodno naslikao nage. Jedno nedovršeno platno, ostalo posle Klimtove smrti - Nevesta otkriva tu tajnu. Orijent i njegov bestijarijum ptica i životinja, biljaka i egzotičnih likova, doprineo je dekoru slike. Poslednja dela, često piramidalne kompozicije, pretrpana su krivuljama i spiralama, mističnim vrtlozima, istaknutih sjajnihoblika. Taj novostvoreni svet obavija središnje figure i uvlači posmatrača u dubine nesvesnog, u lavirint uma.


jos uvek nisam odlucija koje cu slike da izaberem kao okosnicu rada... posto je tema preobimna, dobila sam zeleno svetlo da za seminarski pricu maksimalno uprostim i svedem na nekoliko primera po mom uzboru, pa eventualno istu temu razradim za diplomski  Smile

redom:

trudna zena i iznad nje smrt, bolest i ostale posasti koje prete jos nerodjenom zivotu...
portret dame iz visokog drustva, prijateljice slikara
zena s lepezom, golih ramena, lepeza skriva grudu, cista erotika, pozadina sva u simbolima
sjedinjenje muskarca i zene u poljupcu
srebrna ribica kao pandan zlatnoj iz prethodnog posta, zene kao zli vodeni duhovi, sirene- u obliku spermatozoida?!
nuda veritas iliti gola istina- slika je izazvala skandal jer su prikazane stidne dlacice

 

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

NADA.jpg
(37.58 KB, 284x783)
portret emili fleg 1902.jpg
(108.95 KB, 263x600)
zena s lepezom 1917-18.jpg
(38.26 KB, 400x565)
ISPUNJENJE.jpg
(81.45 KB, 461x754)
srebrna ribica 1899.jpg
(75.16 KB, 352x600)
nuda veritas 1899.jpg
(100.9 KB, 150x600)
« Poslednja izmena: 15. Feb 2008, 14:05:55 od machakz »
IP sačuvana
social share
(\__/)
(='.'=)
(")_(")   Samo za njene oci....
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Sačuvaj me Bože od onih kojima treba da verujem

Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 51791
Zastava Srbija
OS
Windows NT 4.0
Browser
Mozilla Burek
mob
Nokia 
U pa ovde ima svašta.  Smile

Da počnemo od srebrne ribice koja je očigledno isti ciklus sa zlatnom ribicom. Za razliku od zlatne koja je više eros mada na neki otuđen način, ova je sva tanatos. Ove žene nisu putene, one su zlokobne kao rusalke. Sve je u bojama smrti, crnoj, zelenoj. Opet oni kružići, da li su to nekakve oči ili šta. Morala bih malo da razmislim o simbolici ovih srebrnih kopljastih ribica.

Ispunjenje je očigledno slika iz istog ciklusa kao Smrt i život. Zapažemo ženu i muškarca u nežnom zagrljaju. Muškarca razaznajemo tek posredno i on ponovo ima zaštitnički stav. Žena se sva predala, utopila. Zanimljivi su i ornamenti na odeći. Kod muškarca se javljaju velike oči, ptice i ribe. Preovlađujuće boje su crvena i maslinasta. Stvarno šta mu znače ove mačije oči, može li neko drugi da se doseti.

Žena je u plavim, kockastim i cvetnim dezenima koji deluju nežno i smirujuće

Ova loza u pozadini mene asocira na porodične loze.

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 11:37:17
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.45 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.