Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 2 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Eksplozije u vojnom skladištu  (Pročitano 16073 puta)
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0
mob
Apple iPhone SE 2020
Istraga o detonaciji u vojnom skladištu
Eksplozija u Paraćinu nije diverzija

PARAĆIN - Istražni sudija Radomir Mladenović juče je isključio mogućnost da je uzrok eksplozije u vojnom skladištu u Paraćinu teroristički akt.

- Može da se nagađa da li je tehnički ili ljudski faktor izazvao eksploziju, ali u ovom trenutku isključujem mogućnost da je reč o terorističkom aktu ili diverziji. Sva nagađanja bila bi samo prejudicaranje - rekao je sudija Mladenović posle uviđaja.

On je istakao da postoje indicije da je na platformi broj 5 došlo do prve eksplozije.

Sudija Mladenović je veštacima dao rok da najkasnije do 20. novembra dostave nalaz o eksploziji vojnog skladišta. On je potvrdio da je se u momentu eksplozije u skladištu nalazilo više od 4.000 tona vojnog naoružanja i mina, te da je eksplodiralo 1.310 tona. U eksploziji su stradale platforme 5, 6, 7 i 2, a tu se nalazilo 960 tona vojnog naoružanja. U magacinu je bilo 350 tona minsko-eksplozivnih sredstava. Reč je o raznom naoružanju i različitim kalibrima.

- Građani Ćuprije i Paraćina nemaju više razloga da strahuju od vojnog skladišta. Opasnost postoji od neeksplodiranih mina koje su razbacane oko skladišta. Pirotehničari intenzivno rade na rasčišćavanju okoline i skladište će biti poslednje raščišćeno - naveo je Mladenović.

I.I.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju

Zodijak
Pol
Poruke 25
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Treba razmotriti opciju da je diverziju izveo SSS - Savez staklorezaca Srbije.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.54
beshe ona fabrika stakla kod paracina  Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0
mob
Apple iPhone SE 2020
Istraga u Paraćinu
Municija nije bezbedno čuvana

Komanda jedinice u čijoj je nadležnosti vojno skladište u Paraćinu, koje je razoreno nedavnim eksplozijama, još pre nekoliko godina je u svom elaboratu upozorila da u tom objektu ne postoje svi uslovi za bezbedno čuvanje municije na otvorenom prostoru, saznaje „Blic“.

Elaborat je pribavljen u toku istrage o eksploziji od 19. oktobra, a sačinjen je posle 2000. godine, kada je paraćinsko skladište, potpuno uništeno u NATO bombardovanju, delimično obnovljeno i ponovo stavljeno u funkciju. Tada je izgrađeno nekoliko novih magacina, ali je zbog nedostatka kapaciteta deo municije čuvan na otvorenom. Palete sa raznim vrstama municije okružene su visokim zemljanim grudobranima i zasute zemljom i zaštitnom rizlom.

„Na otvorenom prostoru se u Srbiji, u više skladišnih kompleksa, nalazi oko 10.600 tona ubojnih sredstva i za njihov smeštaj potrebno je izgraditi još dva skladišta od oko 12.000 kvadratnih metara“, izjavio je magazinu „Odbrana“ potpukovnik Rasim Ćirković iz Uprave logistike Generalštaba Vojske Srbije.

„Tokom vazdušnih udara NATO 1999. godine, ubojna sredstva iz svih skladišta razmeštena su na veći broj lokacija, 60 do 90, udaljenih oko 100 kilometara od matičnih, gde su postojali neadekvatni uslovi čuvanja“, rekao je Ćirković.

On je izjavio da je, kada je prestalo bombardovanje, trebalo vratiti sva ta ubojna sredstva, a rok za povratak bio je kratak - 28 dana, što je uslovilo da se izmešaju razne serije municije, čime je izgubljen ustaljen sistem praćenja kvaliteta municije.

- Municija na otvorenom pet puta brže ‘stari’ od one koja je u magacinu. Razlog za to su izloženost promenama mikroklimatskih uslova, temperature, vlage - rekao je potpukovnik Draško Milosavljević, načelnik Sektora remonta i tehničkog održavanja ubojnih sredstava u kragujevačkom Remontnom zavodu.

On je ocenio da ne treba razmišljati o izmeštanju magacina i preseljenju kasarni iz centra grada jer je to skretanje na pogrešan kolosek.

- Dovođenje municije u potpuno stabilno stanje manje košta nego zidanje novih objekata. A ako municija nije bezbedna, neće to biti ni ako je izmestimo u neku zabit - objasnio je Milosavljević.

B. Janačković

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Superstar foruma


Nista

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 82508
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.7
Od vi­ška sa­mo ne­vo­lje
M. VUK­SA­NO­VIĆ, 6. novembar 2006

BE­O­GRAD - Tre­ba­lo je da se de­si ve­li­ka eks­plo­zi­ja u skla­di­štu Pa­ra­ćin­ske utri­ne da bi se jav­no­sti ne­volj­no sa­op­šti­la isti­na da Sr­bi­ja bez­ma­lo le­ži na bu­re­tu ba­ru­ta. Na otvo­re­nom pro­sto­ru u vi­še skla­di­šta na­la­zi se 10.600 to­na uboj­nih sred­sta­va.
Sa ta­kvom ko­li­či­nom eks­plo­ziv­nih sred­sta­va i mu­ni­ci­je mo­gao bi, pre­ma pro­ce­ni struč­nja­ka, ne daj Bo­že, da bu­de uni­šten ceo je­dan grad. Ofi­ci­ri Voj­ske i pred­stav­ni­ci Mi­ni­star­stva od­bra­ne do­du­še, u vi­še na­vra­ta su o ovom upo­zo­ra­va­li vrh dr­ža­ve, ali bez ve­ćih efe­ka­ta. U Mi­ni­star­stvu od­bra­ne, ra­ču­na­ju­ći i mi­ni­stra Zo­ra­na Stan­ko­vi­ća, pro­blem skla­di­šta na otvo­re­nom vi­de u to­me što ima­mo vi­šak na­o­ru­ža­nja, i mu­ni­ci­je i u či­nje­ni­ci da je to­kom NA­TO agre­si­je 70 od­sto skla­di­šnog pro­sto­ra uni­šte­no. Ga­đe­no je na­rav­no u skla­di­šte u Pa­ra­ći­nu.
Sa­da već ni­je ni­ka­kva traj­na da su to­kom agre­si­je uboj­na sred­stva iz tog, kao i dru­gih ve­ćih voj­nih skla­di­šta raz­me­šte­na na ve­ći broj no­vih lo­ka­ci­ja, uda­lje­na i po sto ki­lo­me­tra od ma­tič­nog skla­di­šta. Po­sle za­vr­šet­ka bom­bar­do­va­nja dat je rok od 28 da­na da se ta uboj­na sred­stva vra­te, a zbog krat­kog ro­ka po­re­me­ćen je si­stem pra­će­nja kva­li­te­ta mu­ni­ci­je.
- Po­zna­to je da mu­ni­ci­ja ko­ja sto­ji na otvo­e­nom ba­rem pet pu­ta br­že sta­ri od one ko­ja je u ma­ga­ci­nu.
Pi­ta­nje je ko­li­ko se mo­že obez­be­di­ti ta­ko­zva­na tem­pe­ra­tu­ra sta­bil­nost ka­da se mu­ni­ci­ja ču­va is­pod ci­ra­da, gde ra­spo­ni tem­pe­ra­tu­ra iz­no­se od 40 ste­pe­ni le­ti do 30 is­pod nu­le zi­mi - ka­že pot­pu­kov­nik Ra­sim Ci­ri­ko­vić iz Upra­ve lo­gi­sti­ke. Po­treb­no je, sma­tra on, iz­gra­di­ti još dva skla­di­šta od oko 12.000 kva­drat­nih me­ta­ra.
I di­rek­tor Teh­nič­ko-re­mont­nog za­vo­da u Kra­gu­jev­cu dr Ju­go­slav Ra­du­lo­vić upo­zo­ra­va da je sta­nje mu­ni­ci­je pri­o­ri­tet­no. Sva osta­la sred­stva na­o­ru­ža­nja i voj­ne opre­me mo­gu da če­ka­ju go­di­nu dve na re­mont, ali ko se mu­ni­ci­ja za­ne­ma­ri, osta­je ve­li­ki ri­zik što je ja­sno po­sle do­ga­đa­ja u Pa­ra­ći­nu, upo­zo­ra­va dr Ra­du­lo­vić.

SU­VI­ŠE BLI­ZU
MI­NI­STAR­STVO od­bra­ne je po­seb­no upo­zo­ri­lo na pro­blem 14 skla­di­šta, ko­ja se na­la­ze na raz­da­lji­ni od sve­ga pe­de­se­tak me­ta­ra od ku­ća. Zbog uz­ne­mi­ra­va­nja jav­no­sti, Stan­ko­vić ni­je že­leo da na­ve­de o ko­jim je skla­di­šti­ma reč, ali je za­tra­žio po­moć Vla­de Sr­bi­je da se taj pro­blem re­ši. Pre­ma re­či­ma pot­pu­kov­ni­ka Ci­ri­ko­vi­ća, pro­pi­si na­la­žu da dva, do dva i po ki­lo­me­tra od skla­di­šnog pro­sto­ra ne sme da bu­de ni­je­dan obje­kat, čak ni da­le­ko­vod. A upra­vo u bli­zi­ni pa­ra­ćin­so­kog ma­ga­ci­na, ni­klo je vi­kend na­se­lje.
 

Izvor: Novosti
IP sačuvana
social share
"Narod je glup, a sad se buni zato što je glup. Pa ne možeš i biti glup i bunit' se što si glup."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0
mob
Apple iPhone SE 2020
Nema šanse
Vojni analitičari ne veruju u priču da je neko izvezao municiju iz Paraćina, pa izazvao eksploziju da bi sakrio krađu

Ko će ga znati...
Lazanski: Ako su moćniji od države, DB-a i CIA, šta ih briga da dižu skladište u vazduh

BEOGRAD - Male su šanse da iza eksplozije 4.200 tona municije u Paraćinu stoje trgovci oružjem, koji su navodno na taj način "pokrili" municiju koju su prethodno izvezli iz zemlje, tvrdi za Press vojni analitičar Miroslav Lazanski. List "Blic" je, naime, juče objavio da je eksplozija u Paraćinu diverzija, iza koje stoji "mreža balkanskih trgovaca oružjem".
Eksplozijom se, prema toj verziji, prikrivaju tragovi šverca, pošto je nemoguće utvrditi koja količina naoružanja je u stvari otišla u vazduh.
- Da neko ukrade 300 tona municije, ukrca u avion i pošalje u Afriku i potom izvrši diverziju u skladištu... to liči na naučnofantastičnu priču. Ako je neko, ko je već toliko sposoban i jači od države i svih njenih službi, uspeo da ukrade tu količinu naoružanja, čemu onda dodatni skandal dizanja u vazduh skladišta da bi se to prikrilo. Tu nema logike. Da je neko stvarno izvukao municiju iz magacina, to bi značilo da su mafijaške grupe jače i od CIA, DB-a i države. Ako su već toliko moćne, zašto bi uopšte dizale skladište u vazduh - pita se Lazanski. On veruje da je do eksplozije u Paraćinu došlo zbog lošeg skladištenja i isteka roka municije.
- Municija u Paraćinu bila je skladištena na otvorenom prostoru. Dovoljno je bilo da je zahvati korozija, pa da zbog jedne varnice sve odleti u vazduh. Ovoj municiji je, s druge strane, najverovatnije istekao rok trajanja, jer se o održavanju ovde takođe ne vodi računa. U zemljama zapadne Evrope strogo vode računa o odgovarajućoj klimi, temperaturi i vlažnosti vazduha. Zato im se ovakve stvari gotovo nikada ne dešavaju - kaže Lazanski.
Vojno-politički analitičar Zoran Dragišić takođe smatra da je diverzija ili sabotaža u Paraćinu gotovo nemoguća.
- To su samo nagađanja, a bez čvrstih dokaza o tome se ne može govoriti. Iako ne isključujem mogućnost da se radi o sabotaži, jer je istraga još u toku, ne verujem da je to tačno. Zanimljivo je da se ovakve priče poklapaju sa predizbornom kampanjom. One se lako koriste u političke svrhe. Nekim strankama može da bude u interesu da ljude iz Ministarstva odbrane proglase neodgovornim i nesposobnim - navodi Dragišić. On kaže da je u Paraćinu, kao što su pirotehničari posle eksplozije objašnjavali, verovatno došlo do samozapaljivanja municije.
S. GAVRIĆ

Puhač: Dokaz, pa pravac tužilac

Portparol Ministarstva odbrane Zoran Puhač kaže da je izuzetno mala verovatnoća da se radi o diverziji.
- Dok se istraga ne završi, ne možemo sto odsto da isključimo bilo koju varijantu eksplozije. Međutim, svi zvaničnici, MO i istražni sudija, jasno su rekli da je šansa za diverziju jako mala. Ukoliko neko ima dokaze ili bilo kakve informacije da je u pitanju diverzija, zašto o tome ne obavesti tužioca. Ovako čine ozbiljan prekršaj zakona - ističe Puhač.

Izvor: Press
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0
mob
Apple iPhone SE 2020
Zvanična verzija - Okončana istraga
Paraćinsko skladište samo eksplodiralo

NIŠ - Da sanduci sa rizičnom protivavionskom municijom koja je trebalo da bude uništena nisu čuvani na otvorenom prostoru više od dve godine, da su ta ubojna sredstva kontrolisana dva puta godišnje i da je Vojska imala novca da uništi nepotrebnu municiju, eksplozija skladišta municije u Paraćinu očigledno se ne bi desila. Koliko god zvučali paradoksalno, ovo su uzroci velike havarije u skladištu Paraćinske utrine 19. oktobra u zoru.

- Veštaci balističari utvrdili su u toku istrage da je požar na jednoj od platformi najverovatnije izbio usled samozapaljenja nitroznih gasova na protivavionskoj municiji kalibra 20 milimetara čije se stanje nije pratilo redovno - saopštio je juče sudija Okružnog suda u Nišu Radomir Mladenović i dodao da je diverzija kao mogući uzrok eksplozije isključena.

Prezentujući nalaze veštaka, on je istakao da se nakon eksplozije ove platforme, na kojoj je čuvano oko 1,2 miliona metaka za protivavionske topove trocevce raznih tipova (svetlećih, zapaljivih, rasprskavajućih...), požar i detonacije prenele su se na ostale tri platforme i jedan magacin. Prema njegovim rečima, ova vrsta municije nije posebno rizična sama po sebi. Ali, u lošim uslovima čuvanja, na otvorenom, uz temperaturne varijacije...

- Uputstva predviđaju da na otvorenom mogu da se čuvaju neka minsko-eksplozivna sredstva, ali kratkoročno, privremeno, prilikom utovara i istovara na železničkim stanicama, prilikom hitne evakuacije... Otkada su krajem 2003. godine doneti prvi sanduci ove municije u skladište u Paraćinu pa do eksplozije - znači oko dve godine - ova vrsta municije nalazila se na platformi na otvorenom prostoru. Prema nalazu veštaka, u takvim uslovima dolazi do destabilizacije baruta koji se razlaže na komponente, a stvara se visoka temperatura koja nema gde da ide u spoljnu sredinu jer su pakovanja od po sto metka hermetički zatvorena. Dolazi do naduvavanja i nitratnih gasova. Odatle je počela, kažu veštaci, inicijacija, što su potvrdili i tragovi nađeni na licu mesta. Jedan od vojnika je izjavio da je čuo prvo pucketanje. Tako se i čuje kada zrno izliće iz čaure. Obeležavajuća, fosforna municija počela je da izliće i upalila je ostale platforme - kaže sudija Mladenović.

Ova vrsta protivavionske municije 2004. proglašena je za neperspektivnu pa je kao takva izbačena je iz upotrebe u našoj vojsci. Pomenutih 1,2 miliona metaka bilo je namenjeno za uništenje, ali Vojska nije imala novca za to.

Mladenović kaže da je ovim završio posao kao istražni sudija i da će Okružnom tužiocu u Nišu biti dostavljena kompletna dokumentacija. Tužilac može da traži dodatne istražne radnje kako bi se utvrdilo ima li nečije direktne odgovornosti.

    Municija dve godine bez kontrole

    - Samozapaljenje nitroznih gasova nastalo je kao posledica hemijske dekompozicije baruta u protivavionskim mecima. Stanje ove vrste municije nije se pratilo kroz kontrolni tehnički pregled i (KTP) na svakih šest meseci i kontrolno tehnička gađanja (KTG) jednom godišnje, kako je trebalo da se čini, i to od proglašenja ove municije neperspektivnom u 2004. godini. Nema dokumentacije da je to učinjeno - navodi sudija Mladenović. U skladištu se nalazilo oko 4.180 tona municije, što je više od optimalnih kapaciteta, potvrdio je sudija Mladenović.
    Tamni dim

    - Nalazio sam se na čuvarskom mestu tri, kada se oko 3.04 začuo prasak koji mi je ličio na jediničnu paljbu iz puške. Uputio sam se odmah ka kućici. Dok sam išao ka kućici, čuo sam još dva praska, potom još dva vezana, kao kratki rafali. Video sam neki odsjaj da dolazi iz tehničkog dela, video sam gusti crni dim negde na sredini tehničkog dela. Čulo se neko pucketanje - opisao je stražar Boban Petrović prva zapažanja koja su prethodila eksploziji. Veštaci su potvrdili da se prilikom paljenja nitroznih gasova razvija tamni dim.


Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0
mob
Apple iPhone SE 2020
Postoji realna opasnost da municija zbog javašluka ponovo negde eksplodira
Vojska i ne zna šta ima u skladištima

I nakon izjave istražnog sudije Radomira Mladenovića da je eksplozija u Paraćinu uzrokovana samozapaljenjem municije koja je proglašena viškom i neperspektivnom, Ministarstvo odbrane još ne raspolaže preciznom informacijom koja je ukupna količina ubojnih sredstava označena kao višak.

Realne količine, kako objašnjavaju, mogu se utvrditi tek posle završetka reforme sistema odbrane. Ali očekuju, kako kaže Zoran Puhač, portparol Ministarstva, da će to biti više od 10.000 tona. Stručnjaci, međutim, upozoravaju da sve dok se ne uništi ili ne remontuje municija koja nije kontrolisana ili kojoj je istekao rok, opasnost od novih eksplozija postoji.

- Ne mogu da garantujem da među municijom koja je proglašena viškom nema one kojoj je istekao rok. Ali sasvim je sigurno da se ona konstantno kontroliše - rekao je Puhač.

U Srbiji inače postoji 56 skladišta ubojnih sredstava, od kojih je deset, prema ranijim priznanjima iz Vojske, rizično, jer se nalaze u urbanim sredinama.

Međutim, potpukovnik Rasim Ćirković iz Uprave logistike Generalštaba Vojske Srbije je izjavio za list „Odbrana“ da se u Srbiji na otvorenom prostoru skladišti oko 10.600 tona ubojnih sredstava, kao i da do 2004. godine nije bilo jedinstvene baze podataka o kvalitetu i količini municije.

Ćirković je između ostalog izjavio da nije tajna da su tokom NATO bombardovanja ubojna sredstva iz svih skladišta razmeštena na veći broj lokacija, a kada je prestalo bombardovanje, Vojsci je dat rok od 28 dana za vraćanje municije. To je uslovilo, kako je objasnio, da se izmešaju razne serije municije i „izgubljen je sistem praćenja njegovog kvaliteta i kvantiteta“.

Nas ovakvu izjavu reagovao je penzionisani pukovnik Milovan Azdejković, bivši načelnik Odseka za istraživanje eksploziva.

- Ukoliko je tačno da se na otvorenom u više skladišnih kompleksa nalazi oko 10.600 tona ubojnih sredstava, a Uprava za logistiku radi ovako katastrofalno neodgovorno i ne drži pod kontrolom skladišta, možemo da očekujemo još neku eksploziju - kaže za „Blic“ penzionisani pukovnik. Azdejković naglašava da državni tužilac mora da se pozabavi pitanjem da li je tačno da je bez evidencije naoružanje gomilano, ili neko to samo želi tako da predstavi.

- To što kaže Ćirković je bruka i sramota za Vojsku! Pa to je šamar Vojsci! Šta je radila ta Uprava za logistiku pet godina ako nisu znali šta je ubačeno u skladišta?! Ne zna se šta je gde, pa to je... krajnje neodgovorno! Katastrofalno! Ali to ih ne oslobađa odgovornosti za eksploziju.

General Ivan Đokić, bivši načelnik Sektora za materijalne resurse, objašnjava kako je moguće da je Vojska na taj način lagerovala municiju. - U ratnim uslovima municiju niste mogli da nosite u sanducima - kaže Đokić. - Municija je tokom NATO agresije nošena na više mesta u promenjenim pakovanjima. Tako se u nekim nižim jedinicama izgubio serijski broj.

On tvrdi da je dat nalog da se municija kojoj je izgubljena serija uništi ili remontuje, kao i ona kojoj je istekao rok.

- Obavestili smo vlasti da je za to neophodan novac kojim Vojska ne raspolaže i upozorili na opasnost od eksplozije. Novac nikada nije dobijen. To nije učinjeno do danas- kaže Đokić.

Tanja Nikolić-Đaković

    Potreban novac za uništavanje

    General Đokić upozorava da izmeštanje te municije u normalne uslove skladištenja sada ne smanjuje opasnost od novih eksplozija, jer je došlo do promena pirotehničkih smesa u punjenjima.

    - Država mora da shvati da je opasnost konstantna i da niko ne može da predvidi kada će se dogoditi nova reakcija punjenja koja će prouzrokovati novu eksploziju. Ona mora da izdvoji sredstva za rešavanje opasnog materijala - kaže Đokić.


Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla ImageShackToolbar
mob
Apple iPhone SE 2020
Saslušanja oficira za deset dana

NIŠ - Okružno tužilaštvo u Nišu podnelo je Okružnom sudu zahtev za sprovođenje dodatnih istražnih radnji povodom eksplozije u vojnom magacinu kod Paraćina 19. oktobra 2006. godine - rekao je juče zamenik okružnog tužioca Đuro Blagojević.

Zahtevom za sprovođenje dodatnih istražnih radnji utvrdiće se da li među starešinama ima odgovornih za krivično delo nepreduzimanje mera za obezbeđenje vojne jedinice.

Predviđeno je da se narednih dana sasluša više osoba koje su upućene u način funkcionisanja i održavanja ovog skladišta, a eventualno pokretanje istrage protiv jednog ili više učinilaca krivičnog dela usledilo bi tek nakon toga, ukoliko se utvrdi da ima nečije krivične odgovornosti.

Predmet je dostavljen sudiji Ivanu Bulatoviću koji će, kako je potvrdio za „Blic“, prva saslušanja oficira započeti za desetak dana.

Eksplozija je prouzrokovala veliku materijalnu štetu, ali žrtava nije bilo.

B. J.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla ImageShackToolbar
mob
Apple iPhone SE 2020
Istraga protiv odgovornih za ekspoloziju u Paraćinu
Autor: Beta | 26.06.2007 - 19:06

Zamenik Okružnog javnog tužioca u Nišu Đuro Blagojević podneo je zahtev za sprovođenje istrage protiv četvorice oficira Vojske Srbije (VS) zbog eksplozije u vojnom skladištu municije u Paraćinu, potvrđeno je danas agenciji Beta u tužilaštvu.
Četvorica oficira VS sumnjiče se da su odgovorni za eksploziju u vojnom skladištu municije u Paraćinu 19. oktobra prošle godine. Pukovnici Vasilije Š. i Božidar U, potpukovnik Stevan V. i poručnik Darko K. sumnjiče se da su počinili krivično delo nepreduzimanje mera za obezbeđenje vojne jedinice.
Istražni sudija Okružnog suda u Nišu Radomir Mladenović u novembru prošle godine saopštio je da je do eksplozije došlo usled samozapaljenja protivavionske municije, namenjene uništenju, za koju je utvrđeno da je više od dve godine čuvana na otvorenom prostoru suprotno propisima i bez obaveznih kontrolnih pregleda.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.101 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.