Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 09:35:22
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Društvo i trudnoća  (Pročitano 4659 puta)
08. Mar 2008, 21:32:25
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.12
Ovako, dragi moji forumaš i forumašice...

Juče sam na faksu dobila zadatak da napišem esej na temu društva i trudnoće. Može to biti esej sa samo mojim mišljenjem, a možemo uključiti i bilo koju drugu tehniku; pa tako dođoh na ideju da čujem vas.

Pišite sve čega se setite... Tema govori o odnosu društva prema trudnicama (može društvo u Srbiji, nekoj drugoj zemlji, ali i generalno), način na koji se trudnoća tretira i podstiče, kako bi se mogao poboljšati položaj trudnih žena u društvu.

Takođe, nema potrebe da se ograničavamo na sam pojam društva: dozvoljene su razne perspektive, počev od religije, nacionalne pripadnosti, pa do određenih zanimanja... Kakav je njihov položaj, zašto mislite da je baš takav, da li bi ga trebalo menjati, zašto i kako...?
Prilično široka tema, i nadam se da vas neće mrzeti da iskucate par redaka svog cenjenog mišljenja...  Smile
« Poslednja izmena: 08. Mar 2008, 21:32:42 od B@mbin@ »
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 44343
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.12
u ovoj drzavi slabo sta funkcionise a samim tim i briga drzave i drustva prema trudnicama...uvek postoji nesto prece sto zaokuplja paznju mocnika koji donose odluke a ne shvataju da je radjanje i natalitet osnova opstanka svake nacije

simbolicne i iskarikirane akcije koje su posvecene povecanju nataliteta vise lice na otaljavanje posla nego na neku smislenu i zaokruzenu pricu koja ce imati neki rezultat...

novcana primanja koja se dodeljuju trudnicama na lokalnom(ne obavezno) i republickom nivou su zanemarljivo mala i to nije nikakav stimulans...naravno,situacija je katastrofalna i u pogledu zakonskih okvira kojima se definisu prava trudnica kad su u radnom odnosu itd...

o nasem mentalitetu i maco muskarcinama je suvisno i govoriti...to cu prepustiti strucnijim ovde na forumu kojih ima i previse Smile
IP sačuvana
social share
"Бицикл је за људе који не могу да приуште ауто."
                                               Џереми Кларксон

 Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.12
Hvala, mrgec, na saradnji...  Smile

Jedna stvar koju sam zaboravila u uvodnom postu: znam da su neke moje kolege članovi ovog foruma... Vidim li da mi je neko ukrao ideju... biće svašta!  Smile
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Пустињу краси то што се у њој скрива бунар!!!

Zodijak
Pol Žena
Poruke 12617
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.12
mob
Nokia 
 Ево за увод, историјски осврт.


"Жеља за децом од увек је била велика — главни циљ и срећа свако човека.

Човек тежи да у деци добије своје наследнике, који ће га одменути у раду, у старости неговати, који ће му лозу наставити да се не затре или угаси славска свећа. При остваривању ових жеља врло је важна полност деце, а ту се предност даје мушком наследнику који остаје као чувар огњишта, док женско дете, по народном, рођено је да само себи бира дом. Отуда и превелика наклоност родитеља, а посебно жене, према мушком наследнику јер самим рођењем мушког детета она учвршћује своју брачну везу. Условљена овом жељом, која је у ствари традиционално опште прихваћена у народу (јер по народном веровању, жеља за добијање мушког наследника „утемељује“ се унапред вршењем разних магијских радњи нпр. млади се даје мушко дете, „накоњче“, да би рађала мушку децу; ако се роди женско дете, кум при улазу у кућу да дете крсти измења места својих ципела да би следеће било мушко и др.), жена и у прошлости, што је присутно у многим народним песмама, а и данас иде из трудноће у трудноћу са жељом да роди мушког наследника — сина.

„Роди мајка девет девојака
и десето под појасом носа
Куд год иде све се Богу моли
дај ми, Боже, да се мушко роди...“

(Види песму: „Анка ђаволанка“)

или
„Роди мајка девет девојака
и десетог родила је Рајка... „

(Види песму: „Урекнути Рајко“)

У прошлости жене у Рађевини рађале се у просеку деветоро деце, а има и поприличан број жена које су родиле од десеторо до шеснаесторо деце. Међутим, у прошлости због специфичних услова живота велики број деце је умирао. Ако упоредимо наталитет од пре неколико деценија са данашњим, уочавамо да наталитет све више опада. Данашње породице (сем појединих изузетака) углавном се задржавају на двоје деце, највише троје, а све је више оних који имају само једно дете. Разлога овоме има више, али истакао бих само један, а то је велики утицај градског на сеоско становништво.

Многобројни су примери раскида брака у прошлости, а и данас, чији је заједнички узрок брак без деце. Жена нероткиња, коју у народу погрдно називају „јаловка“, тешко се задржава у брачној заједници јер бива отерана од стране супруга или његове породице. Зато многе нероткиње проводе цео свој брачни живот у очајању и очекивању да затрудне, па би учиниле све што би им се казало, макар по цену њиховог живота и угледа само да би родиле и сачувале брак.

У народу Рађевине дубоко су укорењена веровања из паганског наслеђа да је брак без деце: Божија казна (прича се тако у једном селу Рађевине да је некакав младић који је сакупљао паре за изградњу сеоске цркве од сакупљених пара један део присвојио себи да нико не зна. Али кад се ожени, Бог га казни да нама порода.); „суђено“ (по народном веровању за будући живот сваког човека велику улогу имају „суђенице“ које долазе по рођењу детета (за време малих бабина) да детету „суде“ односно проричу будућност); дело проклетства које стиже и девето колено (ако се ономе који је много зла другима чинио ништа не деси, ако га Бог не казни за време његовог живота за његова надела испаштаће његово потомство).

Жена и трудноћа — У Рађевини жену која носи дете називају „тешка“, „гравидна“, „благословена“, „носећа“, „трудна“, „у другом стању“ и др.

Вук Караџић каже: „Црногорке, као и Српкиње уопште, а особито по Херцеговини, Босни и Србији не мјењају ни у чему свој начин живота за вријеме трудноће до самог порођаја... „[5] Овакав начин живота жене за време трудноће до самог порођаја устаљен је у Рађевини од Вуковог доба па све до данашњих дана. Чест је пример да трудница ради и најтеже физичке послове, тј. није ни мало поштеђена, што говори о тешком положају жене на селу. Највећи разлог овоме су застарела схватања, од којих наводим казивање К. Д. из села Дворске: „Ни мене моја свекрва није мазила; радила сам и вукла са стомаком до зуба, и нико те ништа не пита. Па ево ме; вала Богу, жива сам и здрава и здраву децу изродила. Е, па кад сам могла ја, још прије у оно време у онаквој беди и сиротињи да се мучим и служим, може и моја снаја да потегне, и ако је трудна ништа јој неће валити“.
[5]

Вук Караџић, Црна Гора и Бока Которска, Београд 1977, 95.

По народном веровању, трудна жена је честа мета злих сила као и гатара (врачара или чинилица), које покушавају да на разне начине нашкоде трудници и детету (набацивањем или потурањем чини или урока). Међутим, гатаре то раде по поруџбини, тј. њих за разне услуге плаћају они који желе да нашкоде трудници и детету, а то су у већи број случајева поједини чланови фамилије или саме породице. Да би се трудница сачувала од враџбина као и урокљивих погледа, обичај је да трудница уз себе носи разна апотропејска средства као и разне амајлије у виду крпе, конца, ланчића и др. које јој по личној наруџбини врачара уврача. Од разних апотропејских средстава трудница уз себе најчешће носи главицу белог лука јер на њега „не сме никаква нечиста сила[6], а нарочито се од њега плаше вештице и сви који стоје у вези с врачањем и гатањем[7]; глогов трн којим се терају демони болести[8], цвеће урочац које истакнуто на телу скреће на себе урокљиве погледе и тиме штити трудницу од урока.
[6]

Милан Ђ. Милићевић, Живот Срба сељака, Београд 1984, 326.
[7]

Веселин Чајкановић, Речник српских и народних веровања о биљкама, Београд 1985, 25-32
[8]

Нав. дело, 75-80.

Трудница мора да се придржава и одређених прописаних обичајних норми или, у противном, нашкодиће свом породу на пример

1) Жена док је трудна не сме ништа украсти. Ако украде, показаће се на детету белега као што је украдена ствар, и то и на оном месту за које се она на себи прво дохватила пошто је ствар украла. Да се не би на детету показала белега ако шта украде, по Р. Т. из села Костајника, трудница после крађе треба прво да дотакне земљу.

2) Трудница не сме повезивати црнину нити јаукати, гледати мртваца, нити јести о даћи јер ће „набаксузирати“ и родити мртво дете.

3) Трудница не сме прескакати конопац јер ће јој се дете кад одрасте обесити итд.

За радознале чланове породице и будуће родитеље важно је унапред сазнати, пре рођења, које ће полности бити рођено дете. Да би се то одгонетнуло приступа се провереним народним методама:

— шиваћа игла (чији делови ушице и врх имитативно представљају људске полне органе) завије се средином хлеба и да трудници да загризе. Ако трудница загризе ону страну где су ушице родиће женско дете, а ако загризе на ону страну где је врх родиће мушко дете.

— маказе и нож (који наменом у домаћинству откривају и полност корисника) ставе се без присуства труднице на столице и прекрију платном. Онда се трудница позове да седне на столицу коју сама по личном избору одреди. Ако седне на столицу на којој су маказе родиће женско дете, а ако седне на столицу на којој је нож родиће мушко дете.

Превремена трудноћа или трудноћа пре „вакта“ (времена) карактеристична за неудате девојке одлика је и прошлости и данашњице. Међутим, и поред заједничке одлике, схватања овом проблему данас су сасвим различита у односу на прошлост.

У прошлости ако девојка затрудни пре удаје, да би сачувала образ од срамоте, одлази сама (или ако се поверила мајци, с мајком) у потаји, сеоској бабици да прекине трудноћу. Наравно, та нешколована сеоска бабица, разним надрилекарским методама и средствима понекад би, али врло ретко, успела да прекине трудноћу без већих последица по девојку и њено здравље, али чешћи случај је да после побачаја због последица које настају, девојка умре.

Данас се побачаји или абортуси врше у домовима здравља без последица по здравље. Да девојка затрудни пре удаје није више толико страно. Народ на селу се толико прилагодио да се чак и брани да девојка абортира, већ девојка рађа ванбрачно дете, и гаји га и уз помоћ својих родитеља.!

Izvor: Rastko

А ево нешто савремено.
Због потребе да стекне високошколско образовање, оствари успешну пословну каријеру, обезбеди финансијску независност и нађе правог партнера, све већи број жена широм света одлаже материнство. На то указује и чињеница да је у наглом порасту број трудница које прву трудноћу носе после 35. године. Неке од њих са страхом преживљавају сваки одлазак гинекологу, плашећи се да се нешто не искомпликује и не угрози трудноћу. „Таквом стању у великој мери могу да допринесу и лекари који у појединим ситуацијама исказују неоправдану бригу за труднице старије од 35 година тако да се оне осећају као да су болесници, а не здраве жене које ће ускоро постати мајке”, истиче др Милица Весић-Димитријевић, специјалиста гинеколог акушер, која је, за тридесет година рада, породила на хиљаде трудница.

Према њеним речима, све је мањи број жена које трудноћу доживљавају као радост рађања, а све више као страх да се нешто не искомпликује. Због тога се улога гинеколога често своди не само на праћење трудноће, већ и на ослобађање од страха и охрабривање, јер су многе труднице рањиве и уплашене. Како каже др Весић-Димитријевић, понекад је потребна велика подршка да будуће маме схвате да је реч о природном процесу и да је трудноћа најздравије стање жене. „Ако је све ишло како треба, не постоји жена која неће рећи да је то био период у животу у коме се најбоље осећала”, наглашава она.

Ризик од Дауновог синдрома

Да би на свет дошла здрава беба, најидеалнији приступ био би да се пре трудноће обаве сви гинеколошки прегледи и изврше тестови на инфекције како би се оне излечиле пре зачећа, јер су за успешну трудноћу предуслови да мајка буде здрава (без инфекција гениталног тракта) и да плод буде здрав (морфолошки, хромозомски и генетски).

Напредак ултразвучне технологије омогућио је лекарима да прате шта се дешава током трудноће и да на време реагују уколико се појаве индикатори одређених аномалија. Због ризика рађања детета са хромозомским аномалијама (Даунов синдром), који расте са годинама старости труднице, свим трудницама старијим од 36 година препоручивано је да се подвргну анализи плодове воде.

Реч је о амниоцентези, техници којом се између 16. и 18. недеље трудноће узима узорак плодове течности који се затим анализира на број и структуру хромозома плода. Амниоцентеза, међутим, може да доведе до побачаја. Идеално би било постићи да се са мањим бројем амниоцентеза  роди  мање деце са Дауновим синдромом. У ту сврху од пре 15 година уведено је праћење ултразвучних хромозмских маркера који дају индикаторе оправданости сумње да ли плод носи хромозомску аномалију. У комбинацији са биохемијским анализама доноси се закључак о индививуалном ризику и подвргавању амниоцентези.

„Женама млађим од 36 година може се радити амниоцентеза, као што се не мора нужно радити трудницама старијим од тих година. Све је индивидуално”, каже др Весић-Димитријевић, која је стицала знање у Америци и лондонском „Кингс колеџу”, где се стручно усавршавала код проф. Кипроса Николаидеса, који се сматра једним од најбољих стручњака из области праћења трудноће и ултразвучне дијагностике. Како наглашава др Весић-Димитријевић, техника ултразвучног и биохемијског скрининга даје поузданост до 90 одсто, док једино амниоцентеза 100 посто открива хромозомску структуру плода.

Такође, богато професионално искуство наше саговорнице потврђује да нема правила ко ће се како породити. „Било је случајева да су млађе девојке имале сложеније порођаје, а да су труднице које су старије од четрдесет година са лакоћом донеле бебу на свет. Не треба априори сматрати ако ће ако неко има четрдесет година порођај бити тежак и да је обавезан царски рез”, каже др Весић-Димитријевић.

Љубав уместо страха

Кад је реч о вечној теми свих трудница – шта и колико смеју да једу и да ли је оправдано када нас у три сата изјутра замоле да им донесемо чоколаду јер им је управо тада беба „шапнула” да је гладна, наша саговорница каже да здрава жена нема разлога за ограничавање понашања у трудноћи, а да исхрана треба да буде лагана, не треба јести ни превише слано ни слатко, што се ником не препоручује, па ни трудницама. Према њеним речима, будућа мама током девет месеци не би требало да се угоји више од 15 килограма. Ако је реч о трудници која је дијабетичар или срчани болесник, онда се тим стручњака стара да се што је могуће боље и безбедније трудноћа изнесе до краја.

Наглашавајући да све у животу иде лакше када се роди дете и оствари матерински инстинкт, др Весић-Димитријевић истиче да уз бебу тек почиње прави живот и осећај пуноће живљења и заједничке среће. „Због тога и трудноћа треба да буде стање радости а не страха. Труднице не треба претварати у болеснике, већ их треба растеретити бојазни и уверити да оне могу у радости да дочекају рађање својих беба. Трудим се да моје труднице увек ординацију напусте са осмехом. Сматрам то личном обавезом. Ако будућа мама са радошћу креће у породилиште она позитивно утиче на своју бебу и доприноси да она с љубављу и благословом дође на свет”, закључује др Милица Весић-Димитријевић.

Izvor: Politika
IP sačuvana
social share
         

Ко не  жели да чује плач сиромашних, плакаће и сам, али га нико неће чути.

Ви  сте сви плодови истог стабла. Не поносите се љубављу према својој земљи, радије се поносите  љубављу за цели људски род.

Мудар  човек ништа не сакупља: што више направи  за друге то више има.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Sačuvaj me Bože od onih kojima treba da verujem

Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 51791
Zastava Srbija
OS
Windows NT 4.0
Browser
Mozilla Burek
mob
Nokia 
Što bi se jedno kapriciozno i pakosno društvo koje želi da se samouništi uopšte trudilo oko trudnica. Jednostavnije je da ni ne ostanu trudne, a ako baš i ostanu onda da ih već u startu navedeš da pobace. Bolje tako nego za 25 godina da im sinove šalješ u vojsku da se tamo sakate i ubijaju.

Evo sad me mrgi grdi što sam mrzovoljna. Zato molim sve napred napisamo otpisati na preuranjeni klimakterium.  Smile
« Poslednja izmena: 08. Mar 2008, 22:06:04 od simijon »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.12
Liv, hvala puno na literaturi...  Smile I mislila sam baš tebi da se obratim oko teorijskog potkivanja rada...  Smile

simijon nam je danas malčice mrzovoljna...  Smile Ali, nećemo joj uzeti za zlo, jer znamo da previše vremena provodi na političkom forumu...  Smile  Smile
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 44343
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.12
Liv, hvala puno na literaturi...  Smile I mislila sam baš tebi da se obratim oko teorijskog potkivanja rada...  Smile

simijon nam je danas malčice mrzovoljna...  Smile Ali, nećemo joj uzeti za zlo, jer znamo da previše vremena provodi na političkom forumu...  Smile  Smile
da samo znas kako me je simijon sasekla na pp-u Smile Smile
IP sačuvana
social share
"Бицикл је за људе који не могу да приуште ауто."
                                               Џереми Кларксон

 Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Sačuvaj me Bože od onih kojima treba da verujem

Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 51791
Zastava Srbija
OS
Windows NT 4.0
Browser
Mozilla Burek
mob
Nokia 
Liv, hvala puno na literaturi...  Smile I mislila sam baš tebi da se obratim oko teorijskog potkivanja rada...  Smile

simijon nam je danas malčice mrzovoljna...  Smile Ali, nećemo joj uzeti za zlo, jer znamo da previše vremena provodi na političkom forumu...  Smile  Smile
da samo znas kako me je simijon sasekla na pp-u Smile Smile
Dobro si prošao, zamisli da sam te saasekla otvoreno  Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 10823
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Samsung 

do kad planiras da radis ovu temu  Smile
pisacu rado, ali za jedno deset dana, ako nije kasno  Smile
IP sačuvana
social share
(\__/)
(='.'=)
(")_(")   Samo za njene oci....
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.12
Preporucujem u tom eseju osvrt na trudnice i drustvo van Srbije. U svakom drugom slucaju zvucace kao tragedija, a ti ces ispasti jos jedan borac sa vetrenjacama koji ce uvenuti ukazivajuci na to kako nam je drustvo sjebano. Okreni-obrzni sve se na kraju svede na politicku situaciju. Ako kazes da ne valja, jos nekako te i gledaju ipod oka, al ako kazes da ne valja i jos to potkrepis ne-daj-boze cinjenicom, ubedice te kako sa tobom nesto nije u redu i da treba da gledas samo lepe strane i ne zamaras mozgic, eventualno krenes da treniras Golf iz hobija.

Biliv mi, evri dej egzempls ...
A sad idem da osedim do kraja na politickom forumu...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 09:35:22
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.09 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.