Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 20:07:44
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
1 3 4 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Dražin grob  (Pročitano 6845 puta)
Zvezda u usponu


Хрїстóсъ воскрéсе! Воистину воскресе!

Zodijak
Pol
Poruke 1619
Zastava Србија
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
'оћеш рећи да је васпитно поправна мера-удаљење са форума-имала учинка?  Smile
Не знам само јел' овај дахија Мехмед Фочић-ага или старац Фочо од стотину љета...време ће показати...  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Superstar foruma


Nista

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 82508
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.4
Vidjecemo  Smile
IP sačuvana
social share
"Narod je glup, a sad se buni zato što je glup. Pa ne možeš i biti glup i bunit' se što si glup."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Superstar foruma


Nista

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 82508
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.4
Parastos Mihajloviću na Ravnoj gori
Ravna gora -- U crkvi Svetog Đorđa na Ravnoj gori održan parastos vođi četničkog pokreta Draži Mihailoviću. Spomenik Draži u Lapovu.


Pomen, koji je služio prota Stojadin Pavlović iz Valjeva, održan je povodom 60. godišnjice streljanja generala Mihailovića, koga su posleratne vlasti osudile zbog ratnih zločina i saradnje sa okupatorom. Komandant Jugoslovenske vojske u otadžbini je streljan 17. jula 1946, posle suđenja u Beogradu, a mesto gde je sahranjen nije otkriveno do danas.

Današnjem pomenu na Ravnoj gori, uz nekoliko stotina članova i simpatizera SPO, Ravnogorskog pokreta slobode iz Valjeva i Asocijacije za negovanje tradicija Ravnogorskog pokreta Srbije, prisustvovali su stranački funkcioneri SPO, Spasoje Krunić i Milan Ninić.

Još jedan spomenik vođi četnika

Spomenik vođi četničkog pokreta u Drugom svetskom ratu Dragoljubu Draži Mihailoviću na 60. godišnjicu njegovog streljanja, otkriven je danas u Lapovu na trgu koji već nosi njegovo ime.

Povodom otkrivanja spomenika, pomoćnik ministra za dijasporu Aleksandar Čotrić rekao je da je Mihailović prvi pokrenuo narodnooslobodilački rat protiv nacističkog okupatora i najavio će uskoro sličan spomenik biti postavljen i u Beogradu.

Parastos i osveštenje spomenika održali su vladike braničevski Ignjatije i šumadijski Jovan, koji je pre početka crkvenog čina protestovao što na spomeniku ne postoji krst i zapitao" "Koji smo mi Srbi bez krsta?"

Skup u Lapovu okupio je preko 1.500 sledbenika četničkog vođe, koji su bili obučeni u karakteristične nošnje sa prepoznatljivim šubarama i grbom Nemanjića, dok se sa razglasa čula muzika sa četničkim pesmama.

Podizanje spomenika finansirale su lokalne vlasti, uz pomoć Ministarstva kulture.


Izvor: B92
IP sačuvana
social share
"Narod je glup, a sad se buni zato što je glup. Pa ne možeš i biti glup i bunit' se što si glup."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Superstar foruma


Nista

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 82508
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.4
 PARASTOS MIHAJLOVIĆU NA RAVNOJ GORI

U crkvi Svetog Đorđa na Ravnoj gori, u organizaciji SPO-a, održan parastos vođi četničkog pokreta Draži Mihailoviću.

Pomen, koji je služio prota Stojadin Pavlović iz Valjeva, održan je povodom 60. godišnjice streljanja generala Mihailovića. Komandant Jugoslovenske vojske u otadžbini je streljan 17. jula 1946, posle suđenja u Beogradu, a mesto gde je sahranjen nije otkriveno do danas.

Današnjem pomenu na Ravnoj gori, uz nekoliko stotina članova i simpatizera SPO, Ravnogorskog pokreta slobode iz Valjeva i Asocijacije za negovanje tradicija Ravnogorskog pokreta Srbije, prisustvovali su stranački funkcioneri SPO, Spasoje Krunić i Milan Ninić.

Na parastos Dragoljubu Mihailoviću, sutra u 12 sati, u beogradskoj Sabornoj crkvi, oglasom u dnevnim novinama pozvao je generalov unuk Vojislav Mihailović, potpredsednik Narodne skupštine Srbije i kopredsednik Srpskog demokratskog pokreta obnove.

'Pre 60 godina moj deda, đeneral Dragoljub Draža Mihailović ubijen je od strane Brozovog režima. Mesto njegovog postradanja ni danas, nažalost, nije poznato iako se u Srbiji na vlasti nalaze demokratski orijentisane političke stranke. Zbog onoga što je učinio za Srbiju i srpski narod, prvi gerilac porobljene Evrope i vođa Ravnogorskog pokreta nije zaslužio takvu nepravdu', navodi se u oglasu Vojislava Mihailovića.

Uz poziv poštovaocima 'besmrtnog đenerala Mihailovića' da se 17. jula 'molitveno sete njegove tragične i herojske ličnosti', Vojislav Mihailović je izrazio uverenje da će oni 'vrlo brzo biti u prilici da dostojno sahrane njegove [Dražine] zemne ostatke'.

Parastos Dragoljubu Mihailoviću u beogradskoj Vaznesenjskoj crkvi juče su dali njegovi saborci u organizaciji Udruženja pripadnika Jugoslovenske vojske u otadžbini 1941-1945.

Akademija u znak sećanja na Dragoljuba Dražu Mihailovića

U Domu sindikata održana je akademija pod nazivom 'Istina o djeneralu' povodom šest decenija od stradanja generala Dragoljuba Draže Mihailovića. Istoričar i analitičar Srdja Trifković ocenio je da istorijski nametnuta rešenja nisu dobra, što se, kako je rekao, pokazalo i na istoriji koja je pisana posle Drugog svetskog rata i naglasio da Srbija ne treba s njima da se pomiri.

'Srbija ne bi trebalo da pristane ni na jedno nametnuto rešenje koje bi se odnosilo na status Kosova i Metohije', rekao je Trifković. Govoreći o istrorijskoj ulozi Draže Mihailovića, kao vodji Ravnogorskog četničkog pokreta, koji je, prema Trifkovićevim rečima prvi pokret otpora u Evropi u vreme Drugog svetskog rata, on je kazao da je potrebno istinu o Mihailoviću sagledati bez ideološkoh stega.

Trifković je kazao da istina o Mihailoviću uključuje činjenicu da su ravnogorci u vreme Drugog svetskog rata spasili više od 600 američkih pilota i padobranaca i da bi to bila istorijska činjenica kojom bi se ponosile mnoge zemlje sveta. On je predložio da Vojna akademija srpske vojske dobije ime generala Draže Mihailovića, kako bi se ispravila nepravda prema 'velikom srpskom vojniku i patrioti'.

Sveštenik Velibor Čomić je kazao da 'kao ljudi i kao narod imamo obavezu da se poklonimo senima Draže Mihailovića, kao i neotkrivenim grobovima svih žrtava komunizma'. Akademiju su organizovali Srpska narodna odbrana iz Amerike i Dveri srpske, a pomen Mihailoviću održan je danas u Crkvi Svetog Marka.


Izvor: RTS
IP sačuvana
social share
"Narod je glup, a sad se buni zato što je glup. Pa ne možeš i biti glup i bunit' se što si glup."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Хрїстóсъ воскрéсе! Воистину воскресе!

Zodijak
Pol
Poruke 1619
Zastava Србија
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
Чвсрто сам уверен да ће истина изаћи на видело кад-тад.Није тешко утврдити чињенице само када постоји воља да се оне утврде и обнародују.Нешто добро се одвија у том правцу и све се више чују гласови оних који су до сада били у "тами најкрајњој" захваљујући режиму који је своје позиције чврсто држао не желећи да дели тековине ослободилачке борбе ни са ким.Сада,када ланци једноумља полако спадају,отвара се прилика да се покаже и докаже да је деловање ЈВУО и поред мрља које су неоспорне у суштини било антифашистичко и родољубиво,да не кажем народноослободилачко.С друге стране се такође отвара прилика да се покаже да је деловање НОВЈ било,иако антифашистичко у суштини вођено идејом интернационализма,односно да је комунизам био оно што су вође и идеолози НОБ-а желели и у једном кратком историјском периоду и остварили.Цена тога раја на земљи је била убијање Бога у Србину и убијање Србина у Србину,те је наш несрећни човек претворен у друга уместо да је остао брат као што је и био,као што и јесте...
Копрена са ума и са очију је свучена на најгори могући начин-крвљу и патњом али,није се могло другачије јер,запуштена рана се лечи теже и болније...Остајем са надом да ће престони град наћи начина да се одужи великом родољубу и да ће се његове расуте кости наћи и сахранити како доликује...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Superstar foruma


Nista

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 82508
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.4
Pr­vi po­kret ot­po­ra u Evro­pi
16. jul 2006

BE­O­GRAD (Tan­jug) - U Do­mu sin­di­ka­ta odr­ža­na je u nedelju aka­de­mi­ja pod na­zi­vom "Isti­na o đe­ne­ra­lu" po­vo­dom šest de­ce­ni­ja od stra­da­nja ge­ne­ra­la Dra­go­lju­ba Dra­že Mi­ha­i­lo­vi­ća.
Isto­ri­čar i ana­li­ti­čar Sr­đa Trif­ko­vić oce­nio je da isto­rij­ski na­met­nu­ta re­še­nja ni­su do­bra, što se, ka­ko je re­kao, po­ka­za­lo i na isto­ri­ji ko­ja je pi­sa­na po­sle Dru­gog svet­skog ra­ta i na­gla­sio da Sr­bi­ja ne tre­ba s nji­ma da se po­mi­ri.
- Sr­bi­ja ne bi tre­ba­lo da pri­sta­ne ni na jed­no na­met­nu­to re­še­nje ko­je bi se od­no­si­lo na sta­tus Ko­so­va i Me­to­hi­je - re­kao je Trif­ko­vić.
Go­vo­re­ći o isto­rij­skoj ulo­zi Dra­že Mi­ha­i­lo­vi­ća, kao vo­đi Rav­no­gor­skog čet­nič­kog po­kre­ta, ko­ji je, pre­ma Trif­ko­vi­će­vim re­či­ma pr­vi po­kret ot­po­ra u Evro­pi u vre­me Dru­gog svet­skog ra­ta, on je na­gla­sio da je po­treb­no isti­nu o Mi­ha­i­lo­vi­ću sa­gle­da­ti bez ide­o­lo­ških ste­ga.
Trif­ko­vić je is­ta­kao da isti­na u Mi­ha­i­lo­vi­ću uk­klju­ču­je či­nje­ni­cu da su rav­no­gor­ci u vre­me Dru­gog svet­skog ra­ta spa­si­li vi­še od 600 ame­rič­kih pi­lo­ta i pa­do­bra­na­ca i da bi se ti­me po­no­si­le mno­ge ze­mlje sve­ta. Pred­lo­žio je da Voj­na aka­de­mi­ja srp­ske voj­ske do­bi­je ime ge­ne­ra­la Dra­že Mi­ha­i­lo­vi­ća, ka­ko bi se is­pra­vi­la ne­prav­da pre­ma "ve­li­kom srp­skom voj­ni­ku i pa­tri­o­ti".
Sve­šte­nik Ve­li­bor Čo­mić je ka­zao da "kao lju­di i kao na­rod ima­mo oba­ve­zu da se po­klo­ni­mo se­ni­ma Dra­že Mi­ha­i­lo­vi­ća, kao i neo­t­kri­ve­nim gro­bo­vi­ma svih žr­ta­va ko­mu­ni­zma".
Aka­de­mi­ju su or­ga­ni­zo­va­li Srp­ska na­rod­na od­bra­na iz Ame­ri­ke i Dve­ri srp­ske, a po­men Mi­ha­i­lo­vi­ću odr­žan je da­nas u Cr­kvi Sve­tog Mar­ka.
SPO­ME­NIK GE­NE­RA­LU DRA­ŽI MI­HA­I­LO­VI­ĆU U LA­PO­VU
ČI­ČA NA SVOM TR­GU

LA­PO­VO - U pri­su­stvu vi­še hi­lja­da pri­pad­ni­ka Rav­no­gor­skog po­kre­ta, čla­no­va SPO i gra­đa­na Šu­ma­di­je, iz mno­gih kra­je­va Sr­bi­je i di­ja­spo­re iz Ame­ri­ke, u nedelju je u La­po­vu ot­kri­ven spo­me­nik čet­nič­kom ge­ne­ra­lu Dra­go­lju­bu Dra­ži Mi­ha­i­lo­vi­ću po­vo­dom 60. go­di­šnji­ce nje­go­vog po­gu­blje­nja po­sle Dru­gog svet­skog ra­ta.
Na tr­gu ko­ji od pro­šlog le­ta no­si na­ziv Ge­ne­ra­la Dra­že spo­me­nik je ot­krio lek­san­dar Ćo­pić, pred­sed­nik Iz­vr­šnog od­bo­ra SPO i za­me­nik mi­ni­stra za di­ja­spo­ru ko­ji je re­kao da se ovim is­pra­vlja ve­li­ka ljud­ska i isto­rij­ska ne­prav­da pre­ma ge­ne­ra­lu i Rav­no­gor­skom po­kre­tu ko­ji su po­ve­li pr­vi ge­ril­ski usta­nak u Evro­pi.
Dra­ško Sto­i­sa­vlje­vić, se­kre­tar Rav­no­gor­skog po­kre­ta pro­či­tao je otvo­re­no pi­smo ko­je je sa ove sve­ča­no­sti upu­će­no Bo­ri­su Ta­di­ću, Vo­ji­sla­vu Ko­štu­ni­ci i Pre­dra­gu Mar­ko­vi­ću gde se tra­že pre­ci­zni po­da­ci gde se na­la­zi grob ge­ne­ra­la Mi­ha­i­lo­vi­ća. Vla­sti je za od­go­vor dat rok do Sve­tog Ili­je. U su­prot­nom, Sto­i­sa­vlje­vić je na­ja­vio da će oni sa­mi ko­pa­ti sva­ku lo­ka­ci­ju za ko­ju sa­zna­ju da je tu mo­žda za­ko­pan čet­nič­ki ge­ne­ral.
Mir­ko Či­ki­riz, pot­pred­sed­nik SPO, re­kao je da sva­ka op­šti­na u Sr­bi­ji tre­ba da ima trg i uli­cu sa ime­nom i obe­lež­jem ge­ne­ra­la Mi­ha­i­lo­vi­ća.


Izvor: Novosti / Z. GO­LU­BO­VIĆ
IP sačuvana
social share
"Narod je glup, a sad se buni zato što je glup. Pa ne možeš i biti glup i bunit' se što si glup."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu


Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 2395
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
dobro jel može neko poredati kronološki na čijoj su sve strani četnici bili za vrijeme 2.svj.rata?
IP sačuvana
social share
...snaga udarca mi varira...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Хрїстóсъ воскрéсе! Воистину воскресе!

Zodijak
Pol
Poruke 1619
Zastava Србија
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
На српској...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu


Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 2395
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
kojoj, onoj kraljevoj ili onoj partizanskoj ili nijednoj ili svima po potrebi??
IP sačuvana
social share
...snaga udarca mi varira...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Хрїстóсъ воскрéсе! Воистину воскресе!

Zodijak
Pol
Poruke 1619
Zastava Србија
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
Главни циљ је био очување голог живота српског народа.Други,не мање важан је био борба против комунизма као идеологије која би у случају да постане доминантна уништила све вредности којима је Србин до тада живео.Правилно уочивши опасност да становништво буде десетковано од стране јачег противника суровим репресалијама,националне снаге су се ограничиле на борбу против комуниста и на спорадичне окршаје са Немцима.Партизанима то све није било важно па су себи дозвољавали луксуз да за неколико пресретнутих и убијених немачких коморџија у одмаздама изгину многи људи а многа села буду спаљена...
Треба поменути да је први организовани отпор кренуо управо од војника краљевске војске који су одбили да положе оружје и да су њихови циљеви били борба против окупатора и као што рекох комунизма у коме је правилно уочена погубност по српске националне интересе.
Независно од тога што је српско страдање било у току,комунистичке вође су сачекале улазак СССР-а у рат да би покренуле своје симпатизере на борбу,која је,већ рекох,у самој Србији била само на штету а у циљу показивања свету себе као силе на коју треба рачунати,мада,у том тренутку,та сила није била нимало респектабилна.Баш као и 27.марта,када је неколико комуниста искористило тренутак народног бунта и себе сликом овековечило као главног носиоца демонстрација.Али,таква тактика је брижљиво разрађивана у првој комунистичкој држави света,па не треба ни бити чудно што је искривљена слика о првим данима борбе преовладала у очима нас,послертаних посматрача,нацртана од стране искусних и прекаљених партијских радника...
Тако је било у Србији.У Босни и Крајинама се одвијало нешто много драматичније.Тамо су се животи губили без обзира на то да ли се пружао отпор или не.Главни циљ је такође било очување српког корпуса али то није било могуће пуким ненападањем усташких и домобранских снага већ измештањем становништва како уопште не би долазило у контакт са овима и било стављано под нож или горе...Где се могло-пружао се отпор,где није ишло се у збегове.Наравно,општу пометњу су искористили комунисти како би слањем својих људи организовали народ али под својим црвеним стегом.У почетку то свакако није било изражено у оној мери у којој је то касније било,али је јасно стављено до знања да се у идеолошком смислу,борба води за другачије вредности од постојећих.Само у ситуацији у којој се нашао српски народ тих ратних месеци и година је могла да се провуче таква прича и само у ситуацији у којој се нашао српски народ ових ратних месеци и година је таква прича могла бити стављена ван снаге,са жељом да се никад више не понови...
Шта остаје?Па остаје то,да,као и припадници националних снага(намерно сам тако написао,јер не би требало заборавити ни остале који су се борили а нису били припадници ЈВУО)тражимо своје место под сунцем балансирајући између лављих чељусти и змијских зуба у нади да ћемо проћи кроз ту шуму пуну дивљих зверова и наћи се у "месту светлом,месту чистом,из кога одбеже свака мука,жалост и уздисање"...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3 4 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 20:07:44
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.076 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.