Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 20. Apr 2024, 00:03:27
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 ... 14 15
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Drago kamenje  (Pročitano 292640 puta)
Svakodnevni prolaznik


Nisam zgodna, al nezgodna jesam!

Zodijak
Pol Žena
Poruke 347
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14;
mob
Nokia 
Labradorit



Udružen sa drugim mineralima labradorit je bitan sastojak mnogih stena. Veoma je čest u prirodi i sam po sebi nije preterano zanimljiv. Ali on ima jednu osobinu koja ga izdvaja među plemenite minerale. On ima moć da zarobi svetlost. Jednom uhvaćena u ovaj kristalni zatvor svetlost nam predstavlja blistavi ples boja. Uzrok je gotovo podjednako fascinantan kao i efekat koji proizvodi. Labradorit se sastoji od silicijuma, aluminijuma, gvožđa, natrijuma, kalcijuma i potaše. Kada se ovi sastojci stope pa ohlade oni grade različite i razdvojene kristalne slojeve. Ovakva unutrašnja struktura se naziva lamelarnom. Kada svetlost padne na površinu labradorita ona bukvalno biva zarobljena između ovih slojeva odbijajući se od jednog do drugog. Talasna dužina svetlosti koja izađe iz labradorita je drastično manja od one koja je u njega ušla. Debljina ovih slojeva određuje koju ćemo boju na kraju videti u odsjaju labradorita. Najčešće je to plava, a ređe se viđaju crvena, zelena ili ljubičasta. Naravno, ovaj odsjaj, odnosno labradorescencija može da se vidi samo kada je kamen uglačan sa određene strane. Da bi se izvukao sav sjaj labradorita on se mora glačati ili fasetirati u pravcu druge cepljivosti kamena (ima dve jasne linije cepljivosti). Ako se brusi ili glača sa neke druge strane kamen će pokazivati sjaj samo mestimično ili ga uopšte neće ni pokazati. Dešava se, takođe, da se zbog različitog položaja kristalnih slojeva odsjaj ne pokazuje celom površinom kamena. Kada gledate iz određenog ugla možete videti određene površine koje pokazuju odsjaj razdvojene bezbojnim ili sivim površinama, a kada pomerite kamen te sive površine mogu pokazati sjaj dok one prethodne postaju sasvim neugledne.



Mada pripada porodici feldspata u koji spadaju sunčev i mesečev kamen, labradorit je mnogo kasnije otkriven. Prvi put ga je prepoznao moravski misionar 1770-ih na ostrvu Sveti Pavle (Labrador). Neki od tih prvih nađenih komada se od 1777. čuvaju u Britanskom muzeju. Danas se zna za nalazišta u Kanadi, Australiji, Njufaundlendu, Madagaskaru, Rusiji, Rumuniji, Skandinaviji i Finskoj. Finska je za sada jednia zamlja u kojoj se može naći spektrolit – podvrsta labradorita koja pokazuje sve boje ovog minerala uključujući i najređe viđene zlatno žutu, crvenu i ljubičastu. Spektrolit je otkriven tek za vreme Drugog svetskog rata i danas se smatra nacionalnim kamenom Finske jer prikazuje sve boje ove zemlje – plava za odsjaje hiljadu jezera, zelena za šumsko bogatstvo, a žuta, crvena i narandžasta za predivne boje jesenjeg lišća. Bezbojni varijetet je otkriven u Juti.



Prema inuitskoj legendi, severna svetlost (aurora borealis) nekada je bila zarobljena u stenam duž obala Labradora, ali ju je lutajući eskimski ratnik oslobodio jednim udarcem svog koplja. Međutim, jedan deo je ipak ostao zatočen u komadićima kamena i to na našu veliku radost jer ipak možemo uživati u lepoti igre svetla u labradoritu.



Negde sam naišla i na poređenje labradorita, sunčevog i mesečevog kamena sa tri parke pri čemu je labradoritu dopala uloga parke koja seče nit života. Zbog tamne osnovne boje se smatra da ga treba puniti na opadajućem mescu. Ako se zamuti, treba ga ostaviti nekoliko dana na suncu u vodi bogatoj mineralima. Na slici ispod se nalaze redom: labradorit, sunčev kamen, mesečev kamen.



Povezuje se sa energijom i Sunca i Meseca, što je sasvim prikladno ako se ima u vidu njegova mračna osnova i fantastičan svetlosni efekat koji proizvodi kada ga obasja svetlo (zbog čega se još naziva i crnim mesečevim kamenom). Ova ravnoteža između svetlosti i tame čini labradorit moćnim oruđem. Koristite ga da prevaziđete prepreke kako biste spoznali prosvetljenje. Može pomoći da shvatite svoju svrhu i kojie promene treba da unesete u svoj život kako biste ostvarili svoju sudbinu. Oslobodiće vas iluzija i osvetliti pomoći vam da vidite istinu koja leži iz njih. Stimuliše maštu. Pomaže prilikom ‘putovanja’ kroz različite dimenzije bića. Upotrebite moći Sunca i Meseca u labradoritu kako biste svoje fizičko i duhovno biće doveli u ravnotežu sa prirodnim ciklusima. Ako se bavite stresnim zanimanjem, labradorit vam može doneti dodatnu fizičku i emotivnu snagu i izdržljivost. Ove umirujuće energije će vam spustiti pritisak i time vam olakšati oslobađanje od stresa.



Ublažava simptome nazeba, reume i kostobolje. Koristi se kod problema sa sinusima. Poboljšava varenje i oslobađanje od toksina. Usklađuje hormone i olakšava PMS. Poboljšava koncentraciju te se preporučuje učenicima i studentima, a pošto doprinosi većem strpljenju nije loše imati ga pored sebe na ispitu. Ojačava samopouzdanje i pomaže u borbi protiv, nervoze, beznađa i depresije. Eliksir se koristi kao analgetik.
Mada se običan labradorit može neograničeno nositi, spektrolit se smatra za iznurujući kamen jer silovito otvara našu podsvest i ideje naviru pod njegovim dejstvom. Može doneti neočekivana ili neverovatna rešenja.
IP sačuvana
social share
Geliyor geçiyor hayat, dönüyor durmuyor dünya.
Geliyor geçiyor zaman, dönüyor durmuyor dünya.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Nisam zgodna, al nezgodna jesam!

Zodijak
Pol Žena
Poruke 347
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14;
mob
Nokia 
La(u)rvikit



Larvikit je mineral iz porodice feldspata, blizak rođak mesečevog i sunčevog kamena i rođeni brat labradorita. Ime je dobio po oblasti La(u)rvik na Skageraku (Norveška) gde se nalazi najveće (i jedino značajno) nalazište. Ime mu je dao professor petrologije Kristofer Breger krajem devetnaestog veka. Ponekada se može naći pod imenom crni mesečev kamen, plavi (norveški) mesečev kamen, plavi biserni granit, plavi granit, granit ptičje oko (mada sa granitom nema nikakve veze), norveški plavi biser, kamen pabova... Ovaj poslednji naziv duguje čestoj upotrebi na fasadama pabova po Engleskoj. Osim kao dekorativan kamen, laurvikit je korišćen i kao balast na brodovima sa nejednako raspoređenim teretom tokom tridesetih i četrdesetih godina dvadesetog veka.



Prvo pojavljivanje u javnosti laurvikit je imao na Svetskoj izložbi u Nemačkoj 1890-ih. Zemlje učesnice su bile zamoljene da pošalju po dve vrste svog najboljeg kamenja koje se može koristiti u arhitekturi. Prema priči, Norveška je tada imala samo jedan dekorativan građevinski kamen i Norvežani su silno želeli da nađu još jedan koji bi mogli da pošalju. Breger, koji je tek registrovao novopronađeni kamen (prema legendi, kamen mu je namignuo na mesečini), bio je zamoljen da predloži drugi kamen i on je smesta predložio svoje otkriće. Kako to obično biva, žiri je, na kraju, izabrao baš laurvikit za najlepši kamen izložbe. Bista Tora Hejerdala (istraživača sa Kon Tikija) koja se nalazi u Larviku isklesana je upravo od laurvikita, a ima ga i na zgradi UN-a u Njujorku. Ako negde ugledate šank koji izgleda kao da je od tamnog mermera koji mestimično pokazuje srebrne ili plavičaste bljeskove, verovatno ste videli laurvikit.



Na osnovu boje se razlikuju dve podvrste laurvikita. Svetliji (levo) se naziva plavim biserom dok je tamniji (desno), iz nepoznatih razloga, poznat kao smaragdni biser.

Ovo je zaštitni kamen koji stvara jaku vezu sa energijom zemlje. Stimuliše unutarnje vizije i pojačava sposobnosti koje imaju veze sa vidovitošću. Pomaže nam da vidimo prošlost, olakšavajući sećanja na prošle živote. Neutrališe i poništava neželjene čini. Odbija negativnu energiju. Osobi koja ga koristi pojačava sigurnost u snagu sopstvenog uma i stimuliše kreativnost. Pomaže nam da se sagledamo iz ugla sopstvenog višeg bića.
Donosi strpljenje i daje podršku prilikom donošenja važnih odluka i postizanja željenog cilja. Takođe nam pomaže da shvatimo komplikovane činjenice i da donosimo odluke zasnovane na razumu umesto na emocijama.



Pomaže umu da lakše primi nove informacije. Stvara nove puteve saznanja. Čini nas prilagodljivijima različitim situacijama. Pomaže kod problema sa učenjem.
Koristi se prilikom lečenja problema sa kožom. Doprinosi opštoj vitalnosti. Pomaže prilikom oporavka od šloga i poboljšava rad mozga. Pročišćava tkiva, usklađuje metabolizam i pomaže oslobađanje toksina iz mišićnog tkiva. Smiruje nerve i smanjuje krvni pritisak.
IP sačuvana
social share
Geliyor geçiyor hayat, dönüyor durmuyor dünya.
Geliyor geçiyor zaman, dönüyor durmuyor dünya.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol
Poruke 81
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
o dragom kamenju ipak su najbolji kristali jer oni imaju veliku vrednost..
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik

Zodijak
Pol
Poruke 5
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
kristali. . . sve to zavisi od horoskopskog znaka. . .
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Nisam zgodna, al nezgodna jesam!

Zodijak
Pol Žena
Poruke 347
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14;
mob
Nokia 
@jorgovanka - Kristal je struktura. Dijamant, rubin i smaragd jesu kristali, ali su to i gorski kristal, cirkon i kuhinjska so. Lapis lazuli, tirkiz i žad nisu kristali već stene jer nemaju kristalnu rešetku.

@jadranka - Najmanje veze ima sa horoskopskim znakom. Ima veze sa celokupnim natalom, ali samo sa sunčevim znakom ne.

Apatit

Apatiti su grupa fosfatnih minerala i pod ovim imenom se podrazumevaju hidroksilapatit, hlorapatit i fluorapatit, tako nazvani zbog velike koncentracije OH-, F- ili Cl- jona. Uopštena formula kojom su obuhvaćena sva tri minerala je Ca5(PO4)3(OH, F, Cl).



Apatit je jedan od minerala koje prizvode i živa bića. Hidroksilapatit je glavni sastojak zubne gleđi i jedan od činilaca kostiju. Fluorapatit je nešto čvršći od hidroksilapatita te tako fluorisana voda koja će hidroksilne jone u zubima zameniti jonima fluora jača zube. Fosforit je ime kojim se označava nečist apatit koji se ne koristi za izradu nakita, ali koji predstavlja jedan od najvažnijih izvora fosfora u prirodi.



Ovaj mineral se javlja u velikom rasponu boja od plave i zelene do ružičaste i žute. Najtraženiji je ljubičasti apatit iz Mejna, a najčešće se sreću razne nijanse plave – električno plava iz Tanzanije i sa Madagaskara i razne nijanse plave iz Nemačke i Rusije. Šri Lanka je poznata po apatitu koji ima efekat mačjeg oka. Kada je potpuno čist može biti bezbojan, a kada je u boji može biti i proziran i prozračan i neproziran – sve zavisi od čistoće minerala. Mada se u imenu apatite može prepoznati početak reči apatija, u njegovom korenu je ipak apatao, grčki izraz za prevaru, obmanu jer ga je lako pomešati sa drugim mineralima, naročito sa turmalinima i berilima.



Apatit je kamen komunikacije i izražavanja na svim nivoima. U vezi je sa služenjem i radom sa ljudima. Preporučuje se nastavnicima, savetnicima, pedagozima i lekarima. Stimuliše razvoj naših duhovnih moći, poboljšava usredsređenost i olakšava meditaciju. Uravnotežava fizičko, emotivno, duhovno i mentalno Ja. Na psihološkom nivou, apatit pojačava motivaciju. Odgoni negativnost osobe koja ga koristi. Koristan je u lečenju hiperaktivnosti i autizma kod dece. Povećava kreativnost i ojačava intelekt. Razjašnjava zabune, leči frustracije i smanjuje razdražljivost. Izvlači iz apatije i olakšava periode žalosti i besa. Stidljivima daje dodatno samopouzdanje neophodno u ostvarivanju novih poznanstava.



Pomaže apsorpciju kalcijuma čime pomaže kod problema sa kostima, zubima i hrskavicom. Potpomaže stvaranje novih koštanih ćelija. Pomaže kod artritisa i problema sa zglobovima. Reguliše apetit i povećava iskorišćavanja hranljivih materija. Pomaže kod problema sa žlezdama, naročito tiroidne žlezde i ublažava hipertenziju. Poboljšava varenje i pomaže kod uklanjanja celulita. Koristi se u lečenju jetre, pankreasa i slezine. Neutrališe nagomilani bes. Za kosti i zglobove se preporučuju dva načina upotrebe apatita. Prva je da se problematično mesto obmota zavojem, a da se jedan ili više apatita stavi između kože i zavoja. Druga mogućnost je, više kao prevencija nego kao lek, spravljanje eliksira. Apatit treba staviti u staklenu posudu sa vodom i ostaviti da odstoji na otvorenom preko noći, poželjno je za vreme punog meseca. Ako ga držite pored drugih kristala možete primetiti da se njihovo dejstvo pojačalo. Apatit ima takav uticaj na njih.



Plavi apatit otvara grlenu čakru i leči bolesti usta, grla i tiroide. Poboljšava komunikaciju u grupama i olakšava izražavanje u javnosti. Odličan lek za probleme srca (u emotivnom smislu). Povezuje sa veoma visokim nivoom duhovnog vođstva
Žuti apatit aktivira čakru solarnog pleksusa. Eliminiše toksine i izvlači ustajalu energiju. Leči depresiju i letargiju i pomaže da se prevaziđu problemi sa manjkom koncentracije.



Pošto je ovo mekan i osetljiv mineral treba izbegavati trenje i udarce što je više moguće. Poželjno je da se komadi apatita čuvaju u odvojenim vrećicama od tekstila kako ih drugi kristali ili komadi nakita ne bi izgrebali.
« Poslednja izmena: 09. Avg 2010, 08:26:52 od Cayche »
IP sačuvana
social share
Geliyor geçiyor hayat, dönüyor durmuyor dünya.
Geliyor geçiyor zaman, dönüyor durmuyor dünya.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Nisam zgodna, al nezgodna jesam!

Zodijak
Pol Žena
Poruke 347
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14;
mob
Nokia 
Gagat

Gagat je vrsta uglja i zbog svog organskog porekla ne spada u kamenje (kao ni ćilibar, koral ili slonovača), ali se zbog svojih svojstava ubraja u plemenite materijale.
U pitanju je mek materijal (2-3 po Mosu), pogodan za obradu. Boje je braon ili crne, a sjaj mu je smolasto-voštan. Lako se polira, a zbog mekoće se često fasetira ili rezbari. Nije retkost da se, bez obzira ne njegovu neveliku vrednost, u prodavnicama nude imitacije umesto gagata. Gagat se lako prepoznaje po tome što dodirnut vrućom iglom pušta karakterističan miris uglja, a od staklenih imitacija se razlikuje po tvrdoći (mekoti, bolje rečeno) i toploti. Pošto, poput ćilibara, kada se protrlja može da se naelektriše, naziva se još i crnim ćilibarom.

Istraživanja pokazuju da je gagat iskopavan pre 3500 godina, a obrađeni komadići su nalaženi u preistorijskim grobnicama. Nađena je i ogrlica za koju se pretpostavlja da je obrađena 13000 godina pre nove ere. Tokom rimske okupacije Britanije velike količine obrađenog gagata su slane u Rim. Najpoznatije nalazište gagata se nalazi u Vitbiju u Jorkširu. Najveći deo prihoda ovog grada tokom devetnaestog veka je poticao od gagata – u viktorijansko doba se od njega pravio izuzetno popularan nakit žalosti. Gagat se često koristi i za izradu brojanica. Ime je dobio po jednom od najstarijih nalazišta – mestu Gagas u Likiji.

Zbog izvesnih figurina nađenih u grobnicama Pueblo indijanaca, pretpostavlja se da je korišćen da bi preminulom olakšao prelazak na onaj svet. Zbog boje i diskretnog sjaja u viktorijanskom periodu je bio omiljen materijal za nakit žalosti. Korišćen je kao zaštitni kamen – naročito kao zaštita protiv bolesti. Danas mu se pripisuju mnoga svojstva – od olakšavanja bola zbog gubitka drage osobe, do analgetskog dejstva. U savremenoj kristaloterapiji se koristi protiv migrene, epilepsije i prehlade kao i kod otoka limfnih žlezda. Takođe se veruje da donosi uspeh u poslovnim poduhvatima. Pojačava muževnost.

Izvlači i apsorbuje negativnu energiju te kontroliše promene raspoloženja. Otkriva čak i stare negativnosti koje osoba nosi zakopane u sebi. Odgoni strah i koristi se u lečenju depresije. Vikanke nose ogrlice od naizmenično nizanih perli gagata i ćilibara i veruju da stalnim nošenjem gagat može u sebe ’’upiti’’ dušu osobe koja ga nosti. Zbog toga se gagat brižljivo čuva kako ne bi pao u ruke osobe koja bi mogla da manipuliše originalnim vlasnikom. Ovo je kamen za Jarčeve.

Pošto sakuplja u sebi negatvnu energiju koju izvuče iz osobe treba ga redovno čistiti u morskoj soli preko noći i na gorskom kristalu sledećeg dana. Ne voli ni vodu ni toplotu tako da ga ne treba čistiti ni na suncu ni na kiši.
IP sačuvana
social share
Geliyor geçiyor hayat, dönüyor durmuyor dünya.
Geliyor geçiyor zaman, dönüyor durmuyor dünya.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Nisam zgodna, al nezgodna jesam!

Zodijak
Pol Žena
Poruke 347
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14;
mob
Nokia 
Fluorit

Fluorit ili fluorspar, kako se još naziva, ime ne duguje fluoru koji je jedan od glavnih sastojaka ovog minerala (drugi je kalcijum) već vodi poreklo još iz rimskog perioda, od latinske reči koja znači tok, teći jer se fluorit topio mnogo brže i lakše od drugih minerala. Ovaj mekani mineral je od davnina privlačio čovekovu pažnju svojom raznobojnošću. Od bezbojnog, žutog, zelenog, ljubičastog, ružičastog ili plavog do onog u kome se nalazi više boja ovaj materijal je korišćen za izradu upotrebnih predmeta. To su uglavnom bile činije, kutijice i bočice, urne, vaze i burmutice. Kinezi rado koriste mekotu fluorita za raznovrsne rezbarije. Od varijeteta bludžon su pravljene vaze nađene u Pompeji. Bludžon ime duguje „gubljenju u prevodu“ jer, iako je ovo mineral čije se glavno nalazište nalazi u Engleskoj, ime su mu u 18. veku dali Francuzi opisujući njegove plavo-žute slojeve (bleu-jaune), a Englezi su taj izraz iskvarili i prilagodili ga svom jeziku (ne razmišljajući o njegovom značenju).

Stari Rimljani su na bludžon gledali kao na ametist – verovali su da se neće napiti ako piju iz čaše napravljene od ovog minerala. U 18. veku se prah fluorita stavljao u vodu kako bi olakšao probleme sa bubrezima.

Većina fluorita pokazuje fluorescenciju pod ultraljubičastim svetlom. Boja fluorita se može produbiti radijacijom, ali se fluorit češće unapređuje potapanjem u razne rastvore koji će mu povećati otpornost. Zbog male tvrdoće (4 po Mosu) i četiri jasne linije cepljivosti ovo je veoma osetljiv mineral. Osim osetljivosti na udarce tu je i osetljivost na svetlost (boja mu bledi), toplotu i vodu, a naročito je opasna kombinacija poslednja dva. Pošto je fluorit porozan i pun unutrašnjih naprsnuća on može u sebe primiti određenu količinu vode koja će pri promeni temperature lako izazvati pucanje samog minerala. Zato ga ne valja čistiti vodom.

Fluorit se smatra kamenom uma. Jača koncentraciju i kreativnost. Pomaže sagledavanje situacije iz ugla neutralnog posmatrača te tako omogućava objektivniji uvid u stanje stvari. Preporučuje se učenicima jer olakšava prijem informacije. Pošto umiruje um preporučuje se za upotrebu u meditaciji. Koristi se za čišćenje aure.

Zbog hemijskog sastva veruje se da pomaže pri lečenju kostiju i zuba. Koristi se pri oporavku od povreda glave. Smatra se dobrim i u lečenju virusnih infekcija.

• Zeleni fluorit smiruje um i srce. Daje hrabrost se okrenemo novim idejama i mogućnostima.
• Žuti fluorit se koristi za bolje razumevanje i komunikaciju u grupi.
• Plavi fluorit donosi unutrašnji mir. Koristi se u lečenju problema sa ušima, nosom i grlom.
• Bezbojni fluorit se koristi za stvaranje veze između ličnog i univerzalnog duha.
• Ljubičasti se koristi za usredsređivanje i za oslobađanje iz mentalne kolotečine. Leči kožu i mišiće.
• Duga fluorit pokazuje tri boje – plavu, zelenu i ljubičastu i deluje na tri nivoa – fizičkom, mentalnom i duhovnom. Deluje tako što nas čini svesnim problema, a zatim nam olakšava potragu za rešenjem.

Pojačava dejstvo drugih minerala i može uskladiti njihove energije. Puni se noću, bez obzira na vidljivost i fazu meseca.
IP sačuvana
social share
Geliyor geçiyor hayat, dönüyor durmuyor dünya.
Geliyor geçiyor zaman, dönüyor durmuyor dünya.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Nisam zgodna, al nezgodna jesam!

Zodijak
Pol Žena
Poruke 347
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14;
mob
Nokia 
Granat



Granati čine grupu od desetak silikatnih minerala poznatu po crvenim predstavnicima almandinu i piropu, mada se javljaju i u zelenoj, žutoj, narandžastoj, crnoj. Jedino ne postoji plavi varijetet. Svi granati imaju veoma karakterističan smolast sjaj na staklastoj osnovi. Odlikuju ih velika tvrdoća (7-8 po Mosu) i velika specifična težina. Nisu retki u prirodi i, sa izuzetkom nekih varijeteta, predstavljaju relativno pristupačan plemeniti mineral koji se često koristi u nakitu. Neki od granata mogu imati dihroizam u zavisnosti od izvora svetla (pokazuju jednu boju na prirodnom, a drugu na veštačkom svetlu) ili asterizam. Ime duguju svojim karakterističnim sitnim kristalima i postoje dva logična objašnjenja za ovo ime. Prvo je da vodi poreklo od latinske reči granum što znači zrno, granula. Drugo je da je stare Grke podsećao na seme nara koje su oni nazivali granatum.



Granat je ljudima poznat hiljadama godina. O njemu imamo zapse iz pradavnih vremena. Veruje se da je i Noje koristio svetiljku sačinjenu od granata kako bi u mraku bezbeno upravljao arkom. Granati su nađeni u nakitu starih Egipćana, Grka i Rimljana. Egipćani i skandinavski narodi su svoje mrtve sahranjivali sa granatom koji bi im osvetlio put u zagrobni život. Putnici i istraživači su ga nosili za zaštitu jer se verovalo da osvetljavaju mrak i time sprečavaju da zlo dopre do osobe koja ga nosi. Od najstarijih vremena je korišćen kao abraziv.Postoji i legenda o vladaru ostrva Amboin. Kada je bio dete zmija mu je poklonila veoma poseban granat. Njegovi roditelji su bili oduševljeni i u znak zahvalnosti su pružili utočište i hranu zmiji. Ovaj granat je prema legendi blistao tako jarko da je mogao da osvetli celu prostoriju. Početkom 17. veka navodno je ovaj kamen kupio kralj Sijama. Neka indijska plemena su koristila granat kao municiju u pobuni 1892.

Ovo je tradicionalan kamen za osobe rođene u januaru, ali se veruje da je dobar i za Ovnove, Lavove i Device.



Granati se povezuju sa korenskom čakrom i često se koriste da stimulišu kundalini. Otvaraju protok energije od korenske do krunske čakre. Uopšte bi trebalo da se koriste kada se radi na kontrolisanju toka energije. Oni mogu sačuvati u sebi energiju za kasnije ili mogu pomagati pri izdvajanju negativne energije i pretvoriti je u pozitivnu.
Odlični su minerali za nalaženje posala jer ističu našu najbolju stranu čineći nas atraktivnijima poslodavcu. Valja ga držati u kasi ili u novčaniku jer, poput citrina, privlači novac. Ovaj kamen donosilac je dobrih vesti, doprinosi boljoj saradnji i pojačava samopouzdanje.
Važan kamen za jačanje seksualne energije. Koristi se kao zamena za rubin. Treba ga nositi uz sebe. Ovo je kamen za veru i vernost.
Doprinose uspešnosti duhovnih putovanja. Stabilišu vezu između duhovnog i fizičkog sveta. Poboljšavaju opštoj ravnoteži osobe koja ga nosi tako što joj pomažu da kontroliše svoj lični protok energije.



U lečenju se koristi za bolesti u vezi sa kičmom, kao i kod reume i artritisa. Deluju pozitivno na obnavljanje srčanih, plućnih i krvnih ćelija. Poboljšavaju iskorišćenost minerala poput joda, kalcijuma i magnezijuma i vitamina A, D i E. Utiče na bolji rad jetre.

Najveća nalazišta se nalaze u Africi, Indiji, Rusiji, Italiji, Turskoj, Šri Lanki, Češkoj i Americi.

Posebne boje i nijanse granata zavise od kombinacije metala u njemu. Almandinu boju daju Al i Fe, piropu Al i Mg, grosularu Al i Ca, topazolitu Fe i Ca, spesartinu Al i Mn.



Almandin – granat iz Alabande. Njegova boja je tamna ljubičasto-crvena. Zbog tamne boje neretko se obrađuje en cabochone, s time što se sa donje strane izdubi kako bi se površina stanjila i time propuštala više svetla tako da se umesto klasičnog kabošona dobije kupola. Često su prisutne inkluzije rutila. Za njega važi da je odličan kamen za korensku čakru, da ustaljuje neuredne menstruacije i da jača seksualnu energiju. Olakšava pamćenje snova. Oslobađa od stresa, daje snagu i izdržljivost.



Pirop – vatreni granat. Prepoznatljiv po svojoj narandžasto-crvenoj boji. Uz almandin on je jedan od najpoznatijih i najčešće korišćenih granata. Posebno je bio popularan u 18. i 19. veku. Tada je bio veoma pristupačan i cenjen češki nakit sa granatom, a u ovoj zemlji je piropa bilo u izobilju. Ovaj veoma karakterističan nakit je sadržavao veliki broj zasebnih kristala granata gusto ugrađenih u rozetu tako da podsećaju na semenke nara. U centru rozete je obično bio veći almandin. Odličan je za ženske reproduktivne organe (druga čakra).



Rodolit – ružičasti granat. Jedan od retkih varijeteta u kome su zabeležene inkluzije rutila koje stvaraju efekat mačijeg oka ili zvezde. Koristi se za vraćanje samopouzdanja. Vraća vitalnost. Smanjuje stres.



Andradit – Prepoznatljiv je po veoma karakterističnim inkluzijama azbesta u vidu konjskog repa. Stimuliše kreativnost. Ne dozvoljava osobi koja ga nosi da se odvoji od sveda, donosi nova poznanstva.



     • Topazoliti – žuto-zeleni granati. Ovim imenom se danas uglavnom nazivaju granati iz Brazila i Argentine. Koriste se kao zaštitini minerali za decu. Otklanjaju mentalni i emotivni haos.



          o Demantoid – zeleni dijamant među granatima. Njegov sjaj je veći od sjaja ostalih granata, a nadmašuje i dijamant. Faberžeu je uralski demantoid bio omiljeni kamen koji je koristio u svojim radovima. Bio je izuzetno redak dok je jedino nalazište bilo u Rusiji, sada je dostupniji zahvaljujući novim nalazištima u Namibiji. Demantoid iz Namibije se od uralskog razlikuje samo po tome što nema karakteristične inkluzije Oslobađa od straha, nesigurnosti i usamljenosti.



     • Melanit – skoro crn granat koji se uglavnom koristi u industriji. Odličan čistač aure, a može rasprogramirati programirane kristale. Otvara srčanu i grlenu čakru čime doprinosi iskrenosti osobe koja ga nosi.



Grosulari – zeleni granati. Javljaju se u širokom spektru nijansi zelene od žute do braon. Odlični su za povezivanje sa energijom Majke Zemlje. Poput drugih zelenih minerala koriste se za srčanu čakru. Umiruju i pomaži prilikom meditacije.
     • Tsavorit – otkriven 1967. u Tanzaniji, dobio je ime po nacionalnom rezervatu Tsavo. Najbolje ga je opisati kao smaragd među granatima jer je njegova zelena boja veoma živa i slična smaragdu. Dobar je za bubrege, pankreas i tiroidnu žlezdu. Blag je analgetik i koristi se kod upala očiju. Kriptokristalasti ili masivni oblik zelenog grosulara se naziva Transvaalski žad.
     • Uvarovit – na Uralu ga je otkrio Sergej Uvarov po kome je i dobio ime. Formira suviše sitne kristale da bi se obrađivali. Koisti se za isticanje individualnosti bez pokazivanja egozma. Pomaže da se vreme samoće provede bez osećaja usamljnosti.
     • Hesonit – žuto-braon grosular. Treba ga koristiti na solarnom pleksusu. Pokazuje put u bezizlaznim situacijama ili kada se osećamo izgubljeno.



Spesartin – donedavno izuzetno redak narandžasti varijetet granata. Jedino nalazište se nalazilo u Nemačkoj, ali krajem dvadesetog veka je otkriveno bogato nalazište na granici između Namibije i Angole, a kasnije i u Nigeriji. Pre otkrivanja ovog rudnika spesartin je retko bio korišćen za nakit. Po otkriću afričkog rudnika je dobio novo tržišno ime mandarin granat. Čuva jako samopouzdanje, volju i odlučnost. Koriste se za očuvanje dobrog raspoloženja tokom vremena promena. Ovo je kamen posvećivanja sebi i drugim ljudima. Koristi se na abdomenskoj čakri. Poboljšava rad u kući i odličan je za ljude koji obavljaju posao od kuće.



Čisti se pod vodom. Ja kombinujem čišćenje u zemlji sa čišćenjem vodom.
IP sačuvana
social share
Geliyor geçiyor hayat, dönüyor durmuyor dünya.
Geliyor geçiyor zaman, dönüyor durmuyor dünya.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

Ja sam nesvakidasnja devojka

Zodijak Sagittarius
Pol Žena
Poruke 1
OS
Windows 7
Browser
Internet Explorer 8.0
mob
Samsung s5230
A tirkiz? :?
IP sačuvana
social share
elizabet gutjerez:))))))))!!!!!
Pogledaj profil GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Nisam zgodna, al nezgodna jesam!

Zodijak
Pol Žena
Poruke 347
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6
mob
Nokia 
Šta sa tirkizom?

Neću pisati u skorije vreme o njemu pošto ga ne koristim. Mogu da potražim šta su drugi ljudi pisali o njemu.
« Poslednja izmena: 19. Sep 2010, 20:42:02 od Cayche »
IP sačuvana
social share
Geliyor geçiyor hayat, dönüyor durmuyor dünya.
Geliyor geçiyor zaman, dönüyor durmuyor dünya.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 14 15
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 20. Apr 2024, 00:03:27
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.11 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.