Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Dragan Jovanović Danilov, dobitnik "Zmajeve nagrade"  (Pročitano 1351 puta)
16. Feb 2006, 13:01:08
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 98
Browser
Mozilla
mob
Apple iPhone SE 2020
Dragan Jovanović Danilov, dobitnik "Zmajeve nagrade"

Pesma kao kucanje ljudskog srca

Vreme nacionalnih književnosti definitivno odlazi u ropotarnicu istorije. Ko ne bude spreman da podigne glavu sa ivice svog tanjira pasulja, može da završi kao autista

Radikalna kulturološka promena sa invazijom filma, videa, performansa, dovela je do toga da poezija danas postane marginalna. Nema sumnje da je roman dominantna forma i da je danas teško jednom pesniku da zadrži pažnju čitalaca koji su najvećma izgubili čip za poeziju. Dragan Jovanović Danilov jedan je od retkih pesnika koji izaziva širu pažnju kritike i čitalaca. Danilov je ovogodišnji dobitnik "Zmajeve nagrade" za zbirku pesama "Gnezdo nad ponorom".

Kao da je bogat barokni svet, u knjigama iz devedesetih, zamenila bogata štedljivost u izrazu u vašoj poslednjoj knjizi?

- "Gnezdo nad ponorom" je knjiga o traženju utočišta u jednom podemonjenom svetu. Pesme iz te zbirke, kao i pesme knjiga "Koncert za nikog" i "Homer predgrađa", imaju više rezonancu prema aktuelnom, životnom realitetu. U ovoj zbirci još više sam produbio poetiku "Homera predgrađa". Moj Homer nema odisejski kompleks lutalaštva, već je on, jednostavno, pesnik predgrađa. On malo toga izmišlja. Kao i dobri slikari iz starih vremena, on slika po modelima koje je izmislio Svemogući. NJega zanimaju male, naizgled efemerne teme: podrumi, bunari, golubarnici, gavrani, mačke iz predgrađa...
      

Dobitak na lutriji nismo iskoristili

- Moj ideal je da izmirim slovensku dionizijsku furiju i germansku posvećenost poslu. Mi smo, nažalost, neradan, lenj narod. Tužno je to što smo u istorijskoj lutriji izvukli najplodnije krajeve na zemlji, a da to nismo iskoristili za svoju društvenu i ekonomsku stabilnost. Rad, red, neumoljiva strpljivost, budna savest i ustrajna dužnost su i osobine oko kojih se vrti svet, a ne plandovanje, prolazne naslade i veselje bez kraja - kaže Danilov..
      
   
   

Jedan ste od retkih pesnika za čije stvaralaštvo postoji ozbiljno zanimanje čitalačke publike.
- Imao sam sreću da moja poezija već na samom početku privuče pažnju i da o njoj bude pisano i afirmativno i opadački. Raduje me što imam čitaoce izvan akademskih i kritičarskih krugova. Jako je važno poeziju ponovo povezati sa širim svetom.

Jedan ste od najprevođenijih srpskih pesnika, imate već desetak izdanja na drugim jezicima.
- Vreme takozvanih nacionalnih književnosti definitivno odlazi u ropotarnicu istorije. Danas živimo u dobu otvorene planetarne kulture i internacionalnog kulturnog zbližavanja i onaj ko ne bude spreman da podigne glavu sa ivice svog tanjira pasulja, taj može da završi kao autista, minoran i marginalan.

Elizabet Hamilton je zapisala da u "Gnezdu nad ponorom" spajate i izmirujete religioznu upitanost, slavu erotične putenosti i lament nad propadljivošću tela.

- Poeziju doživljavam kao pansofiju, svemudrost, religiju, zato što u meni izaziva osećanje apsolutne zavisnosti. Čoveku nije dato da pronikne u misterije pravednosti, blagosti, ljubavi, Boga, poezije. Sve su to stvari koje za mene nisu vidljive. One su tek poznate ljudskom srcu. Psalmist, prisetimo se, spominje "misli srca" (tog mesta nepisanog zakona) što znači da je Bog dao ljudima srce da razmišljaju.

Verujem da su sve tajne zakopane duboko u ljudskom srcu i da ih tu i treba tražiti. Moj ideal u poeziji jeste poetski tekst kao magijsko spiritualizovanje života. Pesma koja će biti živa kao kucanje ljudskog srca. Pesma koja će se nastaviti u stvarnosti kao nešto živo. Pesnik u svoju pesmu ulaže čitavu svoju duševnost, a pesma mu kao eho vraća ono što nije ni slutio da postoji.


Izvor: Glas Javnosti \ Zvonko Prijović
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.077 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.