Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Dilema oko upisa fakulteta - pomoc i info potrebni  (Pročitano 4379 puta)
06. Nov 2008, 00:52:30
Legenda foruma


God is busy, may I help you?

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 41441
Zastava Beograd, Srbija
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.62
mob
Apple iPhone 3Gs
Dakle...da pocnem od pocetka..
Zavrsna sam godina srednje medicinske skole, opsti smer.. Za manje od mesec dana bih trebao da krenem na pripreme za fakultet, a iako sam bar cetiri godine razmisljao o tome, i dalje ne znam koji. U kombinaciji su bili pravni (koji je cini mi se otpao), medicinski i FPN - medjunarodni odnosi. Znam, cudan izbor, nema dodirnih tacaka, ali tako je..
E sada.. Da se ja pitam sta me zanima, koji predmeti bi mi najvise odgovarali, sta bih ucio sa vise volje, odgovor bi svakako bio FPN. Drustvene nauke su mi uvek bile jaca strana, jezici takodje, filozofija i sociologija su predmeti koji me svakako zanimaju i ne bih ih ucio bezvoljno. Sve bi to bilo lepo i idilicno, a ja spremao testove iz proslogodisnjih zbirki da nisam cuo razne glasine (a i sam shvatio nekim sistemom dedukcije, nadam se pogresno) da je uzasno tesko naci posao sa ovim fakultetom. Iole dobar i placen posao bar. Koliko sam razumeo,  najboljih deset se svake godine direktno prima u ministarstvo inostranih poslova (a kapiram da se vec zna ko ce to biti za narednih dve decenije, ipak je ovo Srbija).. A sta je sa ostalima? Osim predavaca sociologije u srednjim skolama, koja su moguca radna mesta? Kakve su sanse za dobro zaposlenje sa ovim fakultetom? Takodje, ako neko ima neke druge informacije ili bilo sta, molim neka napise.. Smiley
Drugi fakultet je medicinski. U pocetku sam ga odbijao, nisam zeleo ni da razmisljam o tome, valjda iz inata kevi koja kao doktor zeli da sin krene njenim stopama, misli da bih bio dobar, hoce da otvori privatnu kliniku, garantovan posao, bla-bla.. Ali, sada mi se to cini kao sasvim lepa opcija. Necu uciti sociologiju, filozofiju i jezike koji me zanimaju, ali cu nakon desetak godina imati diplomu specijaliste, dr. ispred svog imena i siguran posao koji je uz to i uvek solidno placen. Najveci problem kod ovoga mi se cini hemija na prijemnom ispitu iz koje sam blago receno ocajan.. Ali valjda se i to da srediti, uz redovne casove..
Treca opcija (ujedno i cisto u domenu teorije) je da upisem dva fakulteta i pokusavam da ih zavrsim paralelno. Ambiciozno, znam. To bi bili ili ova dva. Ili jedan od ovih + Akademija likovnih umetnosti (Istorija umetnosti), koji se moze zavrsiti uz malo ucenja, ili bar tako kazu...
Sto se tice prijemnog, iz skole nosim oko 36-38 bodova obzirom da sam do sada uvek bio odlican.

Znam da je tekst predugacak i kapiram ako nekoga mrzi da cita.. Ali hvala unapred na pomoci svakome ko ima nesto da kaze..

Pozdrav.. Smiley
IP sačuvana
social share
"Ponekad mi se čini da je najupadljivija odlika liberalizma, koja ga odvaja kako od konzervativizma tako i od socijalizma, stanovište da moralna uverenja u vezi sa ponašanjem koje se neposredno ne upliće u zaštićeno polje drugih osoba ne opravdavaju prinudu."

Friedrich Hayek
Pogledaj profil WWW GTalk Skype Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


I observe people.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 1236
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
Mogu da ti prenesem neka svoja iskustva vezana za med. faks. Sto se prijemnog tice, a posto si opsti smer u srednjoj medicinskoj skoli, nema potrebe da se uzbudjujes. Sve ti zavisi od znanja sa kojim dolazis na prijemni ispit, jer mogucnost da prepises od nekog ili uneses puskicu ne postoji. Ako vec ne brines za biologiju (a u medicinskim skolama se anatomija obradjuje uzduz i popreko), hemija ti je jos manji problem. Ja sam 2002. zavrsio drustveni smer gimnazije, a hemiju sam poceo da vezbam otprilike 3-4 meseca pred prijemni. Zadnjih mesec dana sam ukljucio pomoc profesora (da nisam polozio, cale onolike pare ni do danas ne bi prezalio  Smile), i upao sam na budzet. Olaksavajuca okolnost a vezana za hemiju je sto nisi u obavezi da radis postupak za svako pitanje, vec samo zaokruzis broj ispred odgovora za koji mislis da je tacan. Isto je i sa biologijom, pitanja je po 30, a grupe su tri. U skriptarnici mozes da kupis zbirku orijentacionih pitanja, prodjes je eventualno dva-tri puta, i resio si svaku dilemu.
Sto se same atmosfere na faksu tice, nemam nikakvih zamerki. Profesori su korektni (bar vecina), kolege opustene, a nastava OBIMNA. Ako se iz bilo kog razloga dvoumis oko upisa na med. faks, onda moras da znas da se mnogo uci. Kad kazem mnogo, mislim jako, jako mnogo. Bukvalno ces imati faze "buljenja" u knjigu, posebno na zadnje dve godine, ali nemoj to da te obeshrabri. Bitno je da ako ne planiras ozbiljno da se posvetis ovome, odustanes na vreme. Ako imas volje, a ogroman plus su ti podrska, saveti i buduce zaposlenje u majcinoj ordinaciji, onda pun gas  Smile

Mozda bi mogao, a posto vec volis jezike, u mogucnost da uvedes i Filoloski fakultet.
IP sačuvana
social share
Doctor, doctor, People keep ignoring me!
-Next please!


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.52
mob
Apple iPhone SE 2020
Sto se tice FPN  Smile... meni su lepo, kada sam htela da upisem zurnalistiku, rekli da sve, sve ali medjunarodni smer ne...
To smer za decu diplomata i tih 10 sto dobijaju posao su deca diplomata... Smiley
Alternativa ti je da radis kao novinar... eto... Natasa Miljkovic je primer... ili da se uvalis na neki institut koji se bavi medj. odnosima i evropskim integracijama, te u neku NVO... Smiley
Ako te zanimaju drustvene nauke, razmotri i FON, mada je, cini mi se, fakultet za koji niko ne zna sta se tamo uci i sta postajes sa diplomom Smiley))
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 10766
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
Sto se medicine tice, dare je manje vise sve objasnio u vezi prijemnog... Meni je on bio 2001 ali koliko se secam, imali smo zbirke pitanja iz kojih su ta ista trebala da budu na prijemnom... Medjutim, zavrnuli su nas, pa su iz biologije dali neka sasvin druga sto nas je totalno omelo... Ja sam zbog toga bio ispod crte ali je dekan ipak imao razuma za to pa je pomerio donju granicu... Tako sam ipak usao na samofinansiranje, dao uslov za drugu na vreme i od tada sam na budzetu...

Sto se samog faksa tice, cuo sam da su se neke stvari ipak promenile... Od samog pocetka postoji predmet "Osnovi klinicke prakse" gde u prvoj godini odmah idete po klinici i upoznajete se sa konkretnim stvarima... Mi smo na to cekali tri godine...  Smile

Isto tako, neki predmeti su sklonjeni a neki spojeni sa drugim... Koliko sam cuo, od samog pocetka se uci ono sto se slusa na predavanjima i vezbama...ja tu "privilegiju" nisam imao...  Smile

Sve u svemu, spremi se za min 6 godina psihicke torture...  Smile Ali, na kraju, isplati se...  Smile

Eto...ukratko...pitaj sta te jos zanima...  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.62
mob
Apple iPhone 6s
Vidi... ti prvo da se osisas... pa onda mozemo da pricamo o fakultetu Smiley

Varijantu sa dva faksa zaobidji... nije nemoguce... bivalo je slucajeva kroz istoriju, ali ne bih eksperimentisao time... prosto se ne isplati..

U toj varijanti koju pominjes, svakako bih upisao medicinu...
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Ponosni vlasnik samog sebe

Zodijak Virgo
Pol Muškarac
Poruke 39829
Zastava Ovde sam negde
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
Po mom misljenju medicina ti je bliza Smiley

evo npr, ja sam zavrsio srednju elektrotehnicku i naravno nastavio sam elektrotehniku da studiram jer volim to Smiley

nije pod moranje nastaviti sa fakultetom koji ima veze sa srednjom, ali dosta lakse smo se mi iz el. tehnicke snalazili s predmetima i predavanjima nego studenti koji su dosli iz nekih drugih srednjih skola (ukljucujuci i gimnazijalce koji su bili fenomenalni u skoli)

2 fakulteta..... hmm... nije nemoguce... ali mnogo mnogo odricanja ces da imas.... doduse imaces ih i sa 1 faxom, ali dosta manje... na kraju krajeva trebao bi i da uzivas u studenskim danima  Smile

« Poslednja izmena: 06. Nov 2008, 13:22:39 od klody »
IP sačuvana
social share
Kad vidis me na Bureku odma reci Alal vera 

Wc ne radi
Radovi u toku
Apiš me za Đoku
Smiley

Nije kriza,lakse nac litar ulja i kilu brasna neg pamet..
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


God is busy, may I help you?

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 41441
Zastava Beograd, Srbija
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.62
mob
Apple iPhone 3Gs
@Dare i Zoki

Hvala momci, dosta znaci kada neko ko je vec to preziveo napise koju.. Meni je najveca briga u svemu tome hemija, ali kapiram da je mogu nauciti do jula, toliko los niko nije.. Ono sto bi me jos zanimalo..da li je anatomija zaista toliko teska? I kako otprilike funkcionise ta klinicka praksa, dakle ono osnovno..


@Anea

Hm, pa da, meni je glavna briga to sto cu imati problema da nadjem dobar posao nakon zavrsenog FPNa, ako budem upisao..Svakako da me tu predmeti najvise privlace, ali ukoliko posle toga nemam nikakvu perspektivu onda jednostavno nije vredno.. Mogu to citati i u slobodno vreme.. Valjda..
ovaj.. FON.. naravno da sam cuo.. ali stvarno pojma nemam cime se konkretno bave tamo.. Smile

@SF

shishanje is not an option Smile Smile

Da, ta varijanta sa dva faksa je bila cisto u domenu teorije.. verovatno ne bih imao vremena da odem u WC koliko bih morao da ucim, a to mi bas nije potrebno..

@klody

Da, svakako da mi je tu prednost kod medicine  sto cu vec imati neku osnovu.. to mi je jedna od bitnijih pro stavki u koloni za medicinu Smiley ..


Hvala vam svima na odgovorima, jos jednom Smile
IP sačuvana
social share
"Ponekad mi se čini da je najupadljivija odlika liberalizma, koja ga odvaja kako od konzervativizma tako i od socijalizma, stanovište da moralna uverenja u vezi sa ponašanjem koje se neposredno ne upliće u zaštićeno polje drugih osoba ne opravdavaju prinudu."

Friedrich Hayek
Pogledaj profil WWW GTalk Skype Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 10766
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
Citat
Ono sto bi me jos zanimalo..da li je anatomija zaista toliko teska? I kako otprilike funkcionise ta klinicka praksa, dakle ono osnovno..

Anatomija je prvi ozbiljan ispit koji je ujedno i bitan...  Smile Kazem bitan jer ima dosta ispita koji ti uopste nece znaciti, govorim to iz iskustva...  Smile
Kako krenu klinicki predmeti uvek ces morati da uzmes atlas da se prisetis anatomije odredjenog dela tela...

Sto se profesora tamo tice, to je nazalost jedna od losijih katedri, puni su kompleksasa jer su umislili da su tamo neki doktori ako znaju svaki misic i tetivu tela...  Smile 
Recept za polaganje: uzmes atlas, nekoliko knjiga i bubas jedno 2-3 meseca... Nece ti trebati mnogo mozga za to...  Smile Jeste ona teska, ali je to tako delom zato sto su je sami profani iskomplikovali....

Klinicka praksa je upoznavanje studenta sa bolnicama tj. sa pacijentima... Naucis pre svega, kako da komuniciras sa bolesnicima (jer je anamneza pola dijagnoze  Smile) a pri tom ih i pregledas (poslusas srce, pluca i slicno... )... Jako korisna stvar jer odmah radis ono sto ces raditi ceo zivot...

Ako se nesto promenilo, neka me mladje kolege isprave...  Smile
« Poslednja izmena: 06. Nov 2008, 14:15:10 od zoki82 »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik


Zodijak
Pol
Poruke 8
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Apple 3G
zoki mi smo bili na istom prijemnom ispitu  Smile


Prvo i osnovno ti je da nauchish  da ne slushash ono "sto se pricha".dakle ,ukoliko budesh dobar stent i snalazljiva osoba,posao se da naci ,iako nisi medju onih 10 -oro dece diplomata.Sociologija je u principu jako perspektivan "posao",mada je kod nas malo podcenjena,tj nekako malo zaboravljena.Daje jako jako puno mogucnosti,koji se vrlo lepo mogu iskoristiti.ja je ne volim nikako,suvishe mi je suvoparna,ona nekadashnja jadna i bedna na medicini Smiley))))



Sto se tiche medicine,tu su mi i mishljenja podeljenja,glava kaze jedno,srce kaze nesto drugo.Sve to kako ti zamishljash je jako lepo,samo sto do tog dr ispred prezimena mora da prodje mnogooooooo toga.trenutno je haos sa bilo kakvih poslom i bilo kakvom specijalizacijom,dodushe,dok ti zavrshish ,mozda (ali samo mozda) se i nesto promeni.Sve ono sto budesh chuo o uchenju,odricanju na medicini,pomnozi slobodno sa DVA  Smile.malo se salim,malo u zbilji govorim.



hemija ti je najmanji problem,ukoliko na vreme krenesh da spremash prijemni,ja sma imala 3 boda manje od tebe u startu,na kraju sam od 1500 ljudi bila 200.a bar njih  90 % su imali bolji prosek od mene.Moj savet je da ipak uzmesh nekog profesora,onako kao logistichku podrshku,ne vredi ti i da napamet nauchish svaki postupak,dok ti neko ne pokaze na kljuchne stvari u svemu tome.



Dva fakulteta ,naravno,ne nikako,uzivaj u tim godinama u kojima si sad,i uzivaj onda kad budesh student u svim pogodnostima i lepotama koje taj period donosi  Smile.


Moj recimo savet,bi ti ,ako vec birash neku od humanih nauka,bio stomatologija /molekularna biologija/farmacija/hemija.Poslednja tri imaju NEVEROVATAN prosperitet narednih godina,vec sad su jako deficitarne struke svuda u svetu ,razmishljaj malo i o tome Smiley
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Записи из подземља

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 15651
Zastava Београд
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.61
mob
Samsung S8
Moj predlog je da upises medicinu... Smile

Sto se tice dva faksa...ja idem na dva i dobro se snalazim...jeste,moras da se odreknes mnogih stvari...ali,meni se za sada to itekako isplatilo... Smile

Eto toliko od mene... Smile
IP sačuvana
social share
Ako je nesto ocigledno, ne mora biti istinito.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.096 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.