Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 25. Jul 2025, 22:49:53
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 0 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Deveta umetnost, strip  (Pročitano 1380 puta)
29. Avg 2006, 23:08:20
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.01
mob
Apple iPhone 6s
Stripovska alhemija: Ranko Munitić
Luckasta opsesija
Nedavno objavljena knjiga „Deveta umetnost, strip” primljena je kao neophodan i preko potrebni udžbenik

Da udžbenik može da bude interesantno štivo koje se sa radošću čita potvrđuje nedavno objavljena knjiga Ranka Munitića „Deveta umetnost, strip”, u izdanju „TK Mont imidž digital printinga” i Fakulteta primenjenih umetnosti u Beogradu. Reč je o prvoj knjizi nove edicije „Signum” odseka Primenjena grafika FPU koji je iznedrio vrsne i u svetu priznate strip autore.

Baš u takvoj kreativnoj atmosferi u kojoj se stripu prilazi sa ozbiljnošću i poštovanjem, zanimljiva i sadržajna knjiga Ranka Munitića primljena je kao neophodna literatura.

Udžbenik poznatog publiciste i scenariste Ranka Munitića predstavlja znatno dopunjeno i doterano izdanje teksta „Strip – deveta umjetnost?”, koji je objavljen 1975. godine kao esej tematskog broja časopisa „Kultura”. Na putu ka ovoj knjizi tekst je, moglo bi se reći, s pravom izgubio znak pitanja, a u međuvremenu se strip kod nas izborio za ravnopravno mesto među ostalim umetnostima. Iako deluje pomalo nestvarno, strip se posle trideset godina našao u programu univerzitetskih studija, a tekst Ranka Munitića u ulozi udžbenika. 

Na pitanje gde je nestao znak pitanja, Munitić samouvereno odgovara:

– Nikada nisam sumnjao u strip, međutim, to vreme je sumnjalo. Nisu baš svi strip tada javno kritikovali, niti u njega sumnjali, ali niko nije znao šta da radi sa njim. Oduvek sam branio tezu da je strip kolekcija opsesija, znakova, značenja, u onom lepom smislu. Strip je nastao u dnevnim listovima krajem 19. veka sa ciljem da poveća tiraž. I uvek je bio osuđen na komercijalnost, što znači da se oslanjao na stereotipe koje svi vole i troše. Strip je veoma brzo shvatio da stereotipe treba shvatiti kao blagoslov, a ne kao prokletstvo. Čitava istorija umetnosti nije ništa drugo do pronalaženje arhetipa u stereotipu, dakle one primarne vrednosti koja stoji u ishodištu svih stvari. Jer, stereotip je samo hibernirani arhetip.

Naš sagovornik objašnjava da je opreznost bila neophodna u vreme kada je prvi put u časopisu „Kultura” objavljen njegov esej o stripu, pa je otuda postojao upitnik. To je ipak bio časopis koji je vlast finansirala i zato nije smeo da digne veliku prašinu.

– Strip je neverovatno kreativna stvar. Počeo je kao komercijalni medij, jedno obogaćenje belih listova, a strelovito se razvio do neverovatno kreativnog medija. Nije strip imao za šta da se izbori, nego se društvo moralo izboriti za onaj nivo svesti na kojem će shvatiti koliko je strip zapravo dragocen – tvrdi Munitić, objašnjavajući da je osamdeset odsto kompletne produkcije stripa čista komercijala, a samo deset odsto predstavlja kreativnu i maštovitu tvorevinu.

– Strip je strip i ništa ga ne može zameniti. Pričanjem priče u iseckanim zaustavljenim trenucima dobija se metailuzija prostora i vremena. Strip je do te mere jedna otkačena, luckasta, potencijalno stvaralačka struktura da nema ni jedne druge koja je njemu slična. Zato strip ima svoje mesto među ostalim umetnostima i medijima – tvrdi Munitić i dodaje da „stripovska alhemija” leži upravo u njegovoj varljivosti. On smatra da jedino ovaj medij uspeva da sa neverovatnom lakoćom i jednostavnošću uspostavi kontakt sa konzumentom.

– Međutim, ako malo razgrnete tu jednostavnost, onda dobijate jedan od najkompleksnijih fenomena koji postoje. Strip barata prostorom i vremenom, a niti je to prostor, niti vreme, niti pokret. Taj ključ prividne jednostavnosti i lakoće komuniciranja zapravo predstavlja vrlo složenu strukturu koja ne zaslužuje etiketu koju su stripu decenijama lepili – da je neozbiljan, da je to vulgarizacija, da odvraća čoveka od ozbiljnih, duhovnih aktivnosti i da ga utapa u nekakvo zabavljanje. To su čiste gluposti – kaže Munitić i podseća da se minulih nekoliko decenija na kreativnoj sceni mnogo toga značajnog desilo, dok teorija malo kasni.

Munitićev udžbenik zanimljiv je i zbog toga što sadrži hronoantologiju stripa kojom je na sažet način predstavljena istorija „devete umetnosti”.   

– Antologiju stripa smo izmislili za ovu knjigu. Obraćamo se i onima koji možda nisu videli Princa Valijanta, Flaša Gordona ili Malog Nema. Iznenadio me je broj studenata Fakulteta primenjenih umetnosti koji su nastavili da se bave stripom, čak i na inostranoj sceni. I njih smo uvrstili u knjigu.

Naš sagovornik otkriva šta je to zapravo stripovska alhemija:

– Likovi su ti koji vas očaraju. To sve spada u tu, kako je nazivam, alhemiju. Ona se nalazi u podsvesti društva. Paralelno sa Merlin Monro pojavilo se još desetak lepotica, a ipak je ona privukla pažnju, iako nije bila baš talentovana. Šta je to? Zašto baš Džems Din pedesetih, Šon Koneri šezdesetih, Džim Hekman sedamdesetih, Brus Vilis osamdesetih? Čovek u tim likovima prepoznaje nešto što ga interesuje. Nije to identifikacija. Baš to što taj čovek igra, to vas se jednostavno tiče, a neko može biti podjednako zanimljiv, ali vas prosto ne zanima. Na kraju krajeva, sve vam se to svodi na ljubav. Ne postoji „zašto”, jednostavno je tako i dobro je da je tako. Lepota umetnosti je upravo u tome što tačno znate da vrlo malo toga možete da objasnite.

Isidora Masniković

Izvor: Politika
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Mudrijas Burek Foruma
Svedok stvaranja istorije


kad porastem, 'ocu bRe da budem tu-ri-STA!!

Zodijak
Pol
Poruke 26315
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
o-hoo, nova knjizica za mene Smile
IP sačuvana
social share
imam nešuntave dlanove Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 25. Jul 2025, 22:49:53
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Nova godina Beograd :: nova godina restorani :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Sudski tumač Novi Beograd

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.058 sec za 13 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.