Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 18. Apr 2024, 03:45:26
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 17
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Dassault Mystere IV A - Revell 1:72  (Pročitano 28237 puta)
13. Nov 2008, 17:48:57
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows 98
Browser
Internet Explorer 6.0
Pomaze Bog junaci i vama i meni!

Evo odlucih se da krenem sa ovom interesantnom maketom koju mi kao iznenadjenje posla pre nekoliko meseci nas dragi Pilot, tj. jedan od shefova (moderatora) ovdi na forumu.
Bogami, izgleda ona jednostavno, ali kad vidim shemu bojadisanja - sve skoro aluminijum, uh Smile, tu ce svaka greska da se vidi Smile
Al' ako, treba da se radi samo - na greskama se i uci, a valjda cu ih praviti vremenom sve manje.

Dakle, postovana gospodo i dragi prijatelji i ljubitelji plemenite vestine "maketashenja" Smile, pred vama je Revell-ova maketa u razmeri 1:72 aviona Dassault Mystere IV A ciju kratku istoriju cu vam prevesti sa sastavnice ove makete, cim malo prikazem sam proizvod. Ovo mnogima nece biti interesantno, ali ja to cinim najvise zbog novih potencijalnih zaljubljenika u maketarstvo, a i nekako sam merachim pre nego sto navalim (kad smo bili klinci onda smo tako odmotavali cokolade i cokoladice, polako, sve nesto ritualno, pa jedes komadic po komadic, dugo, dajes mu po cejfu do daske - skupljali smo fudbalere, zivotinjsko carstvo, posle se menjali, igrali tapke...).

sl.1: prednja strana primamljive kutije na kojoj je je gore levo prvo logo Revell-a sastavljen od originalnih slova i vertikalnog prugastog crveno belog pojasa, pa onda naslov makete tj. tip aviona, da bi ispod svega toga isla jedna lepa ilustracija aviona od J.Velc-a koja prikazuje dva od tri Mystera (jedan, koji ispusta crveni dim, je upravo proleteo pa se ne vidi) u bojama akro grupe "Patrouille de France" , eskadrila "Escadre de Chasse (EC) 2, Francuske vojne avijacije iz baze Dijon-Longvic iz 1961 (sl.2). Levo od te ilustracije su osnovni podaci makete (sl.3) -duzina i sirina, te malo ispod ime pomenutog autora ilustracije i valda serijski broj proizvoda (04320).

sl.4: Zadnja strana kutije je bas pravi reklamni pano firme Revell. Tu su ilustracije drugih maketa (sa nazivima aviona ispod svake ilustracije) koje mozete nabaviti, Revell-ovih boja, lepila, opreme itd. Na desnoj strani je na 4 jezika (nemacki, engleski, francuski i valjda holandski) napisana kategorizacija (1.) Revell-ovih maketa, po "tezini" sastavljanja i potrebnoj vestini za nju, a sve izrazeno preko broja delova u maketi, pa tako sledi:

kategorija 1=lagana, uklapajuca maketa (snap kit), koja ne trazi nikakvo lepljenje ili bojadisanje.
kategorija 2=proste makete sa najvise 30 elemenata koji se lepe i bojadisu.
kategorija 3=zahtevnija maketa sa najvise 100 elemenata koji se lepe i bojadisu.
kategorija 4=makete za iskusnije maketare, koje imaju do 150 elemenata za lepljenje i bojadisanje.
kategorija 5=teske makete sa preko 150 elemenata, koje zahtevaju visoki nivo vestine.

U sredini levo je znak za reciklazu (4. ), sto mi se uvek dopada, zatim levo od nejga jos jedanput Revell-ov logo (3.) a levona ista 4 jezika je marketinski tekst (2.) koji glasi: "Naci cete mnoge, identicne originalima, umanjene modele, kao i siroki spektar pomagala i airbrush-eva u Revell-ovom katalogu."

Sve u svemu, pozadina kutije je prva liga, edukativna, privlacna - ko se ne navuce na makete kad to vidi, odmah neka ide na pivo u kafanu da razbije maler. Smile

sl.5 jedna od duzih bocnih strana, koja sadrzi bar kod (2.), podatke o proizvodjacu (3.) iz kojih saznajemo da je ovaj proizvod americke firme Revell, ali je proizveden u Poljskoj, a stampano je u Nemackoj. Smile
Sve ostalo je tekst na 7 jezika (1.) i to nemacki, engleski, francuski, holandski, svedski, italijanski, spanski, a glasi:
"Nesastavljeni plasticna maketa. Boja i lepilo (koji nisu ukljuceni) su potrebni da se maketa zavrsi kako je prikazana. Razmera 1/72. Duzina:17,6 cm. Slikoviti, visejezicki instrukcioni listovi, obezbedjuju precizne instrukcije za sastavljanje. Maketa je za osobe starije od 10 godina."

sl.6: druga duza bocna strana sadrzi tekst o avionu (1.):
" Jedan od najuspesnijih francuskih lovaca posle Drugog svetskog rata bio je Mystere IV A, koji je razbijen iz Myster-a II C. Ovaj lovac je prvi put poleteo 1952. i neki od 421 proizvedena su bili izvezeni u Indiju i Izrael."
Zatim drugi tekst (2.):
"Strukturalni detalji na povrsini. Pilotska sedista. Zasebni pogonski mlaznici. Opcije izvucenog ili uvucenog stajnog trapa. Dva spoljnja rezervoara. Nalepnice za 2 verzije Francuske ratne avijacije, ukuljucujuci Patrouille de France."

I, na desnoj strani tekst na 4 jezika (nemacki, engleski, francuski i holandski) u belom polju:
"Za osnovnu boju preporucujemo sledece Revell-ove boje: Aluminijum 99, Fiery Red 330, Blue 350. Za bojadisanje detalja vidi druge boje u instrukcijama za sastavljanje. Molimo, upotrebite Revell polystyrene lepak iz serije CONTACTA."

sl.7: uza bocna strana (obe su identicne), strelica pokazuje da je maketa kategorije 3, po Revell-ovoj kategorizaciji tezine - znaci zlatna sredina. Smile

Koga je ovo smorilo, nek drmne nesto (i ja cu, dugo je trajalo Smile). Meni je ovo znacajno, a mislim da i svakom pocetniku, a zasto? Pa, lepo, kada se sve ovo na tenane procita pre nego sto se kupi, ipak se dobija jedan uvid u maketu, a drugo nesto se uvek nauci. Mozda ja gresim, ali meni je ovo sladak i koristan ritual - nikad nisam lenj da procitam sta sve pise, pa nije tu stavljeno bez veze. Smile
Spremite se otvoricemo kutijicu Smile Smile SmileSmile

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

Revell1-72 Mystere IV A kut1 sm.jpg
(184.52 KB, 1024x768)
Revell1-72 Mystere IV A kut1 d2sm.jpg
(183.03 KB, 1024x492)
Revell1-72 Mystere IV A kut1 d1sm.jpg
(152.06 KB, 381x1024)
Revell1-72 Mystere IV A kut2 Shsm.jpg
(156.51 KB, 1024x686)
Revell1-72 Mystere IV A kut3 Shdsm.jpg
(140.3 KB, 1047x510)
Revell1-72 Mystere IV A kut5 Shdsm.jpg
(146.43 KB, 1194x628)
Revell1-72 Mystere IV A kut4 svm.jpg
(195.26 KB, 1024x768)
« Poslednja izmena: 12. Jan 2010, 23:54:13 od Papalu »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu

Ko visoko leti nisko pada

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1196
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.17
mob
Nokia 6267
Pa otvaraj vise tu kutijicu, dok smo jos trezni i dok jos uvek pogledom ne vidimo od tog jednog, hik, avioooncica celu jeskadrilu, hik  Smile
« Poslednja izmena: 13. Nov 2008, 19:22:11 od woodpecker »
IP sačuvana
social share
Edit by Lightsoft:  Link uklonjen
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Poznata licnost


Futo fukutsu - Saburo Sakai

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 3671
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
mob
SonyEricsson C702i
Ja poceo da drmam  Smile
Lepo alal vera za trud...
Aj stavi koju fotku makete bas sam nestrpljiv da vidim kakva je maketa...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows 98
Browser
Internet Explorer 6.0
Woodpeckeru nasmeja me do suza  Smile Smile Smile Smile Smile Smile
Samuraju, evo vec treci put pokusavam da posaljem al mi stalno prijavljuje da je neko poslao post, Smile Smile pa moram ponovo da stavljam sve fotke Smile

Dakle, hik!, evo:
sl.1: sadrzaj:  1. kesa sa delovima 2. nalepnice, 3. sastavnica
sl.2: delovi: lepo, aluminijum, iako mora da se farba istim, ali je dobro da je i osnovni materjal u tom tonu
sl.3 i 4: iako je bolja od Airfix-a i ova maketa ima nekih gresaka pri livenju, ali je to ipak mali broj (crvene strelice)
sl.5: nalepnice, menio izgledaju solidno, mada se u to razumem bas kao i u sastav zvezda Antaresa ili Betelgeza, na primer, hik! Smile
sl.6: prva strana sastavnice sa lepom crno-belom fotkom spojene makete i kratkim istorijatom na nemackom i engleskom.
sl.7: druga strana sastavnice sa nacelnim uputstvima i metodama  pri radu sa maketom cak na 18 jezika. U donjoj zoni su skice odrezivanja delova, nacina stezanja pri lepljenju i sl.
sl.8: tumac simbola koji se pojavljuju na crtezima sastavnice, kao i razjasnjenje simbola za bojenje, sve takodje na 18 jezika.
sl.9 i 10: crtezi sastavnice
sl.10 i 11: sheme farbanja, koju da radim, hik? Ja bi nesto ovu drugu, ali ne znam oce'l ta Patrouilla da mi nesto zameri, aaa, hik? Smile Smile

Evo prevoda krtatkog istorijata sa sastavnice, hik, buurp:

Dessault Mystere IV A
Jedan od nekoliko "kosokrilih" (swept wing) Mystere lovaca i lovaca-bombardera razvijenih i baziranih na ranijem Dessault-ovom Ouragan-u (Uragan), jednosed Mystere IV A bio je najuspesnija produkcijska varijanta; pogonjen turbojet motorima Hispano Suiza Tay procenjenim na 2850 kgp (6283 lbs) potiska; prototip je prvi put poleteo u septembru 1952. Godine 1953 u sklopu americki osnovang i finansiranog "offshore" programa bezbednosti, 225 ovih aviona je naruceno, a prva je poletela 1954. godine. Inicijalnih 50 letilica je zadrzalo Tay 250A motor kao standardni, a svi sledeci aparati su imali mnogo jace Hispano Suiza Verdon 350 motore procenjene na 3500 kgp (7717 lbs) potiska. Francuska vlada je narucila sledecih 100 masina, a ovaj avion je usao u siroku primenu u francuskoj "Armee de l'Air od 1954 sa 241-om letilicom u totalu, koje su sluzile u raznim operativni eskadrilama u krilima Br. 2, 5, 7, 8, 10 i 12, a kasnije upotrebljavane za trening. Tokom kasnih pedesetih i pocetkom sezdesetih, famozni "Patrouille de France" akro tim, takodje je leteo nekoliko interesantno obojenih Mystere-a. Zadni Mystere IV A su sluzili u jedinici E.C.(T).8 dok nisu zamenjeni Alpha Jet-ovima od 1982. Do 1978 mnogi od penzionisanih letilica, originalno narucenih tokom programa bezbednosti finansiranog od SAD, preslii su u vlasnistvo USAF. Indija i Izrael, koji su oboje koriostili veliki broj Dessault Ouragan-a (Uragana), bili su jedine inostrane musterije za ovaj avion; od 1957 Indijsko ratno vazduhoplovstvo (Indian Air Force, IAF) primilo je 110 letilica a Izrael 60 od 1956; obe zemlje su ga koristile, i to sa dobrim efektima, kao lovca i kao lovca-bombardera tokom pomenutih godina. Myatere IV A je imao maksimalnu brzinu od 1110 km/h (690 mph) na nivou mora; bio je naoruzan sa par DEFA topova od 30mm i mogao je da nosi ispod krila dodatne rezervoare ili bombe.
Raspon krila: 11,12 m (36ft 5,75in)
Duzina:       12,89 m (42ft 3,50in)
Visina:        4,60 m (15ft 1,00in)...     ...visok, majku mu.... hik! Smile

Slede prvi koraci u radu Smile

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

01Revell1-72 Mystere IV A sadrzaj svm.jpg
(178.1 KB, 1024x768)
02Revell1-72 Mystere IV A delovi 1sm.jpg
(180.97 KB, 768x1024)
03Revell1-72 Mystere IV A delovi 2 dsvm.jpg
(158.68 KB, 1024x574)
04Revell1-72 Mystere IV A delovi 3 svm.jpg
(177.66 KB, 1024x580)
05Revell1-72 Mystere IV A nalepnice sm.jpg
(180.42 KB, 1024x642)
06Revell1-72 Mystere IV A istorijat sm.jpg
(184.1 KB, 775x1024)
07Revell1-72 Mystere IV A napomene sm.jpg
(183.4 KB, 753x1024)
08Revell1-72 Mystere IV A uputstva sm.jpg
(163.67 KB, 765x1024)
09Revell1-72 Mystere IV A sastavnica 1sm.jpg
(186.67 KB, 754x1024)
10Revell1-72 Mystere IV A sastavnica 2sm.jpg
(180.55 KB, 770x1024)
11Revell1-72 Mystere IV A color shema 1sm.jpg
(150.86 KB, 758x1024)
12Revell1-72 Mystere IV A color shema 2sm.jpg
(152.7 KB, 765x1024)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Poznata licnost


Futo fukutsu - Saburo Sakai

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 3671
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
mob
SonyEricsson C702i
Zanimljiva maketica a i avioncic...
Mislim da ces uzivati u radu a i mi uz tebe  Smile
Jedva cekam...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Reign in Blood

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 20579
Zastava SRBIJA
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.62
Quel souhait d'avion de beautifull vous la meilleure chance dans la modélisation  Smile
IP sačuvana
social share
 
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows 98
Browser
Internet Explorer 6.0
Ahhh, oui, oui, naturelmant! Smile (jes' baljezgam) Smile

Poceh sa odsecanjem delova trupa i skidanjem ostataka otsecanja (sl.1), zatim pogledah sastavnicu kad ono tamo, mora da se stavi nesto tesko 15 gr. (sl.2) pre nego sto se polovine spoje, a isto tako i sediste i mlaznik na repu. Ok, odsecam mlaznik i sredjujem ga (sl.3-5).
Bojadisem trup iznutra, mlaznik i sediste crno-sivom bojom (sl.6-8)

Tu sam stao i od tada prebacujem i sredjujem fotke, prevodim i postujem celo vreme do sada. Smile

Ljudi sta da stavim kao teg unutra, uopste nemam predstavu koliko je 15 grama i sta tu da ubacim, nemam nista pri ruci tesko, sunce mu? Smile Smile Smile
Smile

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

OdstranOstatakaOdSpojeva svm.jpg
(170.76 KB, 1024x768)
09Revell1-72 Mystere IV A sastavnica 1d1vsm.jpg
(170.16 KB, 1024x594)
1OdsecanjeMlaznika sm.jpg
(170.64 KB, 768x1024)
2Mlaznik svm.jpg
(157.46 KB, 1024x768)
3TurpijanjeMlaznika sm.jpg
(192.4 KB, 1024x676)
TrupBojaIznutrsa i mlaznik 1sm.jpg
(142.52 KB, 1024x768)
4TrupBojaIznutrsa i mlaznik 2sm.jpg
(184.96 KB, 768x1024)
5SedisteBojadisano sm.jpg
(186.2 KB, 1024x768)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Poznata licnost


Futo fukutsu - Saburo Sakai

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 3671
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
mob
SonyEricsson C702i
Papalu...
Pecarosko olovo je sjajna stvar a mislim da imas jednu radnju na kraju tvoje ulice ako se ne varam Smile
Imas onih u komadu od 15,20,25,50 grama i nije skupo to je oko 30 dinara Smile

Uskoro cu postaviti listu sa stvarcicama koje mi mozemo da koristimo a ima ih po pecaroskim radnjama i drogerijama i koje kuda (crkvenim i umetnickim radnjama) buvljacima itd
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Reign in Blood

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 20579
Zastava SRBIJA
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.62
Ajde da se malo nabacim sa arhivu.... moju naravno i odo ja. Necu mnogo da ucestvujem u radu jer me danas pokidase eksploatatori.... dva pisma i u oba kukaju za tonu materijala u kratkom roku. Jebo sa jeza po kratkom postupku  Smile

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

IP sačuvana
social share
 
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows 98
Browser
Internet Explorer 6.0
Hvala na izvanrednoj fotki Smile Smile
Samo ti pici, kad budes zavrsio taj poso baci nesto od toga ovde da se radujemo. Cuti, dobro je da te cimaju - znaci poso ide. Smile Smile Smile Smile

Sad cu i ja malo da googlam o ovom avioncetu, a verujem da ce i Woodpecker i ostali nesto isto nabaciti, taman da stoji do sutra dok ja potrazim tu pecarosku radnju sto je kod mene blizu, ubacim olovo i spojim trup Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 17
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 18. Apr 2024, 03:45:26
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.236 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.