Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 11:38:58
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Danteovo delo puno diskriminacije?  (Pročitano 1397 puta)
13. Mar 2012, 22:51:04
Moderator
Legenda foruma


Sve ima svoje...

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 44533
Zastava Vojvodina
Browser
Mozilla Firefox 10.0.2
mob
Nokia 
Čuveno delo „Božanstvena komedija“ Dantea Aligijerija moglo bi uskoro biti izbačeno iz školskih programa širom sveta, na zahtev organizacije „Gherush 92“ koja se bori za zaštitu ljudskih prava.



Danteovo delo je uvredljivo i diskriminišuće i nije mu mesto u današnjim učionicama, tvrdi Valentina Sereni, predsednica pomenute organizacije koja sarađuje sa Ujedinjenim nacijama u oblasti ljudskih prava i diskriminacije.

Prema njenim rečima, Dante između ostalog prikazuje islam u jeretičkom svetlu a Jevreje označava pohlepnima. „Muhamed je podvrgnut užasnoj kazni, njegovo telo je rastrgnuto na delove i takva slika vređa pripadnike islamske veroispovesti“, tvrdi Sereni.

Još jedna od problematičnih stavki prema mišljenju ove organizacije je označavanje homoseksualizma kao neprirodnog. Sereni napominje da homoseksualce, kao i ostale sodomiste, prema Danteu čeka večna vatrena kiša u paklu, prenosi „Dejli telegraf“.

„Mi ne zagovaramo cenzurisanje knjiga niti njihovo spaljivanje ali želimo da se uzme u obzir da je ’Božanstvena komedija’ otvoreno rasističko, islamofobično i antisemitsko delo“, dodaje ona.



Iz grupe „Gherush 92“ objašnjavaju da učenici često ne prepoznaju dovoljno istorijski kontekst dela već samo primaju diskriminatorne informacije. Stoga oni predlažu da se „Božanstvena komedija“ izbaci iz školskih programa ili da se posveti dodatno vreme objašnjavanju „problematičnih“ delova.

Međutim, javnost u Italiji reagovala je negodovanjem na ovu vest. U odbranu čuvenog pisca stale su brojne kulturne organizacije, glumci koji igraju u brojnim izvođenjima Danteovog dela, pa čak i neke organizacije za zaštitu prava homoseksualaca.

Franko Grilini, predsednik organizacije „Gaynet“ koja štiti prava homoseksualaca, kazao je da bi zabrana „Božanstvene komedije“ bila „preterano politički korektan potez“.

Đorđo Rembado, predsednik Udruženja učitelja Italije smatra da je pogrešno ocenjivati Danteovo delo prema kriterijumima današnjice.

„Književna dela moraju biti smeštena u istorijski kontekst“, izjavio je Rembado, dodajući da je izbacivanje Danteovog dela iz školskih programa besmislen potez.

Izvor: B92
IP sačuvana
social share
Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo Kontinenta, deo zemlje; ako Grudvu zemlje odnese more Evrope je manje, kao da je odnelo neki Rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj; smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvaćen Čovečanstvom.
I stoga nikad ne pitaj za kim zvono zvoni; ono zvoni za tobom...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


I am the real Megatron, that asshole is an imposer

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 624
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Chrome 17.0.963.79
mob
Motorola raspala
jel ima neko koje procitao ovo delo? kakvi su utisci o knjizi? zanima me zasto je ovo tako znacajno knjizevno delo? procitao sam samo deo o paklu, za dalje nisam imao snage. dosta je tesko za citanje.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


I Am My Own Savior!

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 8650
Zastava Vrčin
OS
Windows XP
Browser
Chrome 17.0.963.79
mob
Alcatel One Touch
Napisana je u 13 veku zaboga!
Cut some slack people! Smile

jel ima neko koje procitao ovo delo? kakvi su utisci o knjizi? zanima me zasto je ovo tako znacajno knjizevno delo? procitao sam samo deo o paklu, za dalje nisam imao snage. dosta je tesko za citanje.
Ovaj komentar sa sajta najbolje objašnjava.
Citat
Danteova bozanstvena komedija oznacila je ulazak u renesansu i na odredjen nacin ona je prag izmedju srednjeg vijeka i novog doba evropske civilizacije. u bozanstvenoj komediji dante podrzava neke stavove koje je crkva imala u srednjem vijeku, ali zbog postavljanja klera i biskupa svoga vremena u najdublje predjele pakla na sebe navlaci gnjev drustva i crkve (da neko svesteno lice tada zavrsi u paklu, bilo je necuveno). Takodje, dante je i samim nacrtom pakla (onako kako ga je on vidio) donio velike novitete u hriscanskoj eshatologiji.
Dante se divio vergiliju i drugim antickim filozofima i piscima (anticki uzori dozivljaju svoj preporod tek u renesansi, dok u srednjem vijeku nisu bili omiljeni)pa ih stavlja u limb, dakle ni raj ni pakao, dajuci im time prizanje njihove velicine i oslobadja ih vjecite patnje a vergilije mu biva mudri vodja kroz pakao i cistiliste.
Naravno da je dante covjek svoga vremena i treba ga shvatiti u tome kontekstu. Ako djeca, koja doslovno i usko shvacaju bozanstvenu komediju, ne treba traziti problem u danteu nego u inteligenciji djece i drustva u kojem odrastaju. Ako je to sve ipak politicki nekorektno, ajde da zabranimo svu nasu civilizaciju i svedemo knjizevnost na afirmativno opisivanje muslimana i gejeva.
Dante je veliki pisac, ne samo po tome sto je hrabro zakoracio u novo vrijeme svojom komedijom, nego je bozanstvena komedija u mnogo dubljem smislu vrhunsko knjizevno djelo.
« Poslednja izmena: 14. Mar 2012, 22:05:17 od Angeleer »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 11:38:58
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.082 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.