Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 00:58:21
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Da li svoje odluke uvek sami donosimo?  (Pročitano 15972 puta)
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 10.10
mob
Apple iPhone 6s
Citat
To je jedna veoma znacajna stvar u zivotu jednog pojedinca.
To je jedna potpuno beznacajna stvar u zivotu tog pojedinca... Znacajna je u zivotima drugih, koje taj pojedinac moze spasiti, a to moze biti i jedna, ali i više osoba. Kako tako nešto može biti značajno osobi koja je mrtva?
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Windows XP
Browser
Opera 10.61
mob
Nokia 
Citat
To je jedna veoma znacajna stvar u zivotu jednog pojedinca.
To je jedna potpuno beznacajna stvar u zivotu tog pojedinca... Znacajna je u zivotima drugih, koje taj pojedinac moze spasiti, a to moze biti i jedna, ali i više osoba. Kako tako nešto može biti značajno osobi koja je mrtva?


mozda je mislio kad clanu porodice damo organ u slucaju odumiranja istog  Smile
opet ne znam da li se to posmatra kao "donacija "
donacija je doniranje organa kad je pojedinac mrtav . Smile
IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 10.10
mob
Apple iPhone 6s
Druga je stvar kada ti ziv, svom zivom clanu porodice doniras organ ili kostanu srz ili krv... Za to ne moras ni biti registrovani donor, vec prosto ako zelis, urade se testovi da li ste kompatibilni i to je to... Potpises saglasnost i operacija moze da pocne.
Donorstvo organa se odnosi na doniranje organa u slucaju smrti donora, narocito u slucaju neocekivane smrti. I to ne znaci da ce organi biti upotrebljivi, prema nekim statistikama samo 25% je, ali se otvara mogucnost, ako su nekome organi potrebni da se uradi testiranje i mozda tom nekom spase zivot.
Osoba koja daje organe je sigurno bespovratno ostecena, fakticki mrtva cak iako je mozda zbog organa odrzavaju na aparatima.
Dakle, ta odluka ni na koji nacin ne utice na njen zivot... samo na zivote drugih.
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije

Izgledas mi kao lutkica iz Trsta ;)

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 15222
Zastava Puerto Pollo
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.8
mob
HTC Wildfire S
[ Kako tako nešto može biti značajno osobi koja je mrtva?

Kako tebi mogu biti značajni tvoj mozak i srce kad si mrtav?
IP sačuvana
social share

You sharpen the human appetite to the point where it can split atoms with its desire; you build egos the size of cathedrals; fiber-optically connect the world to every eager impulse; grease even the dullest dreams with these dollar-green, gold-plated fantasies, until every human becomes an aspiring emperor, becomes his own God...
...and where can you go from there? 

OPERATION: Smile
12 MAR 2012 | 16 MAR 2012
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 10.10
mob
Apple iPhone 6s
[ Kako tako nešto može biti značajno osobi koja je mrtva?
Kako tebi mogu biti značajni tvoj mozak i srce kad si mrtav?
Obzirom da sam nekoc davno na nekoj temi o tome bas i napisao da ta dva ne bih donirao, pretpostavljam da je pitanje vezano za to... a mozda i nije...

Svejedno, mrtav ili ne, mozak je ono sto sam ja... onog trenutka kada odem, postace ono sto sam bio, i ako je vec trebalo da odem, neka tako i bude... Presadjivanje mozga se i onako ne radi, tako da je to irelevantno... Na stranu sto sam pobornik toga da je ostatak tela u sustini samo transportacioni sistem za mozak, ali svejedno, cak i ako bi to bilo medicinski moguce, iz ove perspektive (a odluke se menjaju kako se menja perspektiva i okolnosti), ne bih voleo tako nesto...

Sto se srca tice, prosto, ne bi ga prihvatili, a kad je vec tako, ne bih ni da me cerece ako vec ne mora. Sve ostalo su rezervni delovi koji nekome mozda i mogu pomoci, i sa time nemam problem... Doduse, nisam popunio donorsku karticu, ali kad budem u prilici, verovatno hocu...

Pitanje je slicno kao i da li bi imao nesto protiv da nekom presade tvoje lice...
Lice je stvar identiteta... ok danasnje presadjivanje sigurno nece doneti identican rezultat jer kosti glave, misici i ostalo nisu identicni, ali recimo, hipoteticki da se lice presadi i da covek izgleda isto... Kao sto rekoh, to je stvar identiteta, i iako mene vise nema, to nije nesto sto bih voleo... Prosto, izaziva pogresne asocijacije, a mozda i bolne uspomene nekim drugim ljudima.

I kod automobila imas dva dela koji se ne menjaju, tj mogu da se promene, ali je procedura bitno drugacija nego u slucaju obicnih stvari i podrazumeva prijavljivanje vlastima, ponovnu registraciju u Policiji i slicno... jer to onda nije isti auto...

O tome mozda bolje novu temu, posto u principu i nema veze sa ovim...
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije

Izgledas mi kao lutkica iz Trsta ;)

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 15222
Zastava Puerto Pollo
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.8
mob
HTC Wildfire S
Subjektivno - Razumem te. Donekle se slažem i podržavam, donekle.
Objektivno - Patetičan si.  Smile   (btw, imali smo temu ovde o patetici i saznali smo da nije nužno loša stvar i da nekako u našem regionu ima negativnu konotaciju dok je kod zapadnjaka drugačije)

S druge strane, tehnologija izrade veštačkih organa iako vrlo mlada nauka, daje dobre početne rezultate i ima veliku perspektivu pa je na dugoročno gledano... cela ova priča možda irelevantna.
A i nije tema.

Anyway.
Da li svoje odluke uvek sami donosimo? Smile
Go go go! Smile
« Poslednja izmena: 25. Avg 2010, 13:00:44 od WhiteGoa »
IP sačuvana
social share

You sharpen the human appetite to the point where it can split atoms with its desire; you build egos the size of cathedrals; fiber-optically connect the world to every eager impulse; grease even the dullest dreams with these dollar-green, gold-plated fantasies, until every human becomes an aspiring emperor, becomes his own God...
...and where can you go from there? 

OPERATION: Smile
12 MAR 2012 | 16 MAR 2012
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows Vista
Browser
Opera 10.61
mob
Apple iPhone 6s
No hajde da se vratimo Denu Arijeliju...

Eksperiment 3: Šta utiče na naše odluke?



Besplatan weekend u Rimu?

Zamislite da vam dam sledeći izbor:

Da li želite da idete na vikend u Rim? Ili vikend u Parizu?

Svi troškovi plaćeni, hotel, prevoz, hrana, doručak, kontinentalni doručak, sve.

E sad, vikend u Parizu i vikend u Rimu su različite stvari.
Hrana je drugačija, kultura je drugačija, umetnost je drugačija.
Sad zamislite da sam ovome dodao izbor koji niko ne želi.

Zamislite da sam rekao "Vikend u Rimu, vikend u Parizu ili da vam ukradu kola?"
To je smešno. Jer, zašto bi krađa vaših kola u ovom izboru uticala na nešto?

Ali šta ako opcija da vam ukradu kola nije baš ovakva.

Šta ako imate put u Rim, sa plaćenim troškovima, prevoz, doručak. Ali ne uključuje kafu ujutru. Ako želite kafu morate sami da platite. To je 2.50€.
U nekim slučajevima, s obzirom da možete imati Rim sa kafom, zašto biste uopšte želeli Rim bez kafe?
To je kao da vam ukradu kola.
To je lošija opcija.

Ali pogodite šta se desilo.
Čim dodate Rim bez kafe, Rim sa kafom postane popularniji.
I ljudi ga biraju. Činjenica da imate Rim bez kafe čini Rim sa kafom boljom opcijom.
I ne samo u odnosu na Rim bez kafe, nego i u odnosu na Pariz.

Okvirna statistika:

Pre:
- Rim - 50%
- Pariz - 50%

Posle:
- Rim bez kafe - 0%
- Rim sa kafom - 67%
- Pariz - 33%

Pretplata na Economist

Ovo je bio oglas u Ekonomistu pre nekoliko godina, koji je nudio tri izbora.

- Online pretplatu za 59 dolara.
- Štampanu pretplatu za 125 dolara.
- Ili obe, za 125 dolara.




Video sam ovo i pozvao Ekonomist. Pokušao sam da shvatim šta su mislili. Prebacivali su me sa jedne osobe na drugu, dok konačno nisam dobio osobu koja je zadužena za sajt. Nazvao sam je, i ona je otišla da proveri o čemu se radi. Sledeće što se desilo je da je oglas nestao. Bez objašnjenja.

Uzeo sam ovaj oglas i dao ga grupi od 100 studenata na MIT-u. Pitao sam "Šta biste izabrali?"
Ovo su tržišne cene, većina je želela kombinaciju. Srećom niko nije želeo dominantnu opciju. To znači da naši studenti umeju da čitaju.

Statistika:

16% - Online pretplatu za 59 dolara.
0% - Štampanu pretplatu za 125 dolara.
84% - Ili obe, za 125 dolara.

Ali ako imate opciju koju niko ne želi možete je ukloniti. Zar ne?

Odštampao sam novu verziju ovoga. U kojoj sam eliminisao srednju opciju. Dao sam je novoj grupi od 100 studenata. Evo šta se desilo.

Statistika:

68% - Online pretplatu za 59 dolara.
32% - Ili obe, za 125 dolara.

Sada je najpopularnija opcija postala najmanje popularna, a najmanje popularna postala je najpopularnija.

Desilo se da je opcija koja je bila beskorisna, u sredini, bila beskorisna u smislu da je niko nije želeo. Ali nije bila beskorisna u smislu da je pomagala ljudima da shvate šta žele. Zapravo, u odnosu na opciju u sredini, koja je davala samo štampano izdanje za 125 dolara, štampano i internet izdanje za 125 bila je fantastična ponuda. I tako su ljudi to i birali.

Glavna ideja ovde je da mi ustvari ne znamo uopšte šta želimo. I zato što ne znamo tako dobro šta želimo, podložni smo svim ovim uticajima spoljnih sila.


Inspiracija za ovaj tekst bilo je predavanje Dena Arielija, bihejvioralnog ekonomiste, dvostrukog predavača sa TED-a. Ko zeli, a verujte mi da vredi, moze pogledati njegova predavanja:
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Frankly, my dear, I don't give a damn.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 45679
OS
Windows XP
Browser
Opera 10.61
Interesantno  Smile

Upisacu se da bih pratio temu  Smile
IP sačuvana
social share



"Oni koji su vešti u borbi, ne obuzme ih bes. Oni koji su vešti u pobedi, ne obuzme ih strah.
 Zato mudri pobeđuju pre borbe, dok se neznalice bore da bi pobedili"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


Earth is full. Go home.

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 7755
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.8
Poslednji put kada sam menjala posao, imala sam tri ponude...stavila sam ih na papir sa prednostima i nedostacima.
Na kraju sam odabrala naizgled najnepovoljniju varijantu...naime, ostali su imali niz prednosti nad izabranim, ali je taj potonji imao samo jednu prednost koja je odnela prevagu.
Ima nas koji pravimo iracionalne izbore sledeći intuiciju ili instikt.
Vikend u Rimu ili vikend u Parizu ili da vam ukradu auto?
Auto vam mogu ukrasti i za vreme boravka u Parizu ili Rimu.
Ja bih baš izabrala da mi ukradu auto..da vidim čemu to vodi.
Neobični izbori donose i neobične rezultate..nekad naoko pogrešan ili sulud izbor donese mnogo veće zadovoljstvo i sreću od očigledno boljeg izbora.
IP sačuvana
social share
The root of all evil will die if not watered!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows Vista
Browser
Opera 10.61
mob
Apple iPhone 6s
Ali stvari mogu i da se okrenu...

Eksperiment 4: Želite li nuklearni otpad u svom gradu?



Pre oko 15 godina u Švajcarskoj su pokušavali da odrede gde će se skladištiti nuklearni otpad. Predviđen je bio referendum po tom pitanju. Neki psiholozi su išli okolo i pitali dobro informisane građane. Pitanje je bilo "Da li biste pristali na to da u svojoj zajednici imate skladište nuklearnog otpada?".

Verovali ili ne, ali oko 50% građana je reklo da bi. Znali su da je to opasno, znali su da će to sniziti vrednost njihovih nekretnina, ali im je bilo jasno da to negde mora da bude i bili su spremni da snose odgovornost kao građani. (Zapamtite, pitanje nije "Da li vam se sviđa ideja..." već "Da li bi pristali...")

Zatim su psiholozi pitali malo drugačije, drugu grupicu ljudi u istom mestu. "Da li biste pristali da imate skladište nuklearnog otpada u svojoj zajednici ako biste za to svake godine dobijali šestonedeljnu platu?" Dakle, dva razloga - to je moja odgovornost, i ja sam zbog toga plaćen. Iako su očekivali da će veći broj ljudi pristati, samo oko 25% bi reklo da bi.

Razlog se krije u uvođenju drugog podsticaja koji pitanje koje postavljamo sebi menja iz "Šta je moja odgovornost?", u "Šta je moj interes?"

Inspiracija za ovaj tekst bilo je predavanje Beri Švarc, dvostrukog predavača sa TED-a. Ko zeli, a verujte mi da vredi, moze pogledati njegova predavanja: Berry Schwartz at TED
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 00:58:21
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.084 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.