Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 12:20:06
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Da li je vaša mačka luda?  (Pročitano 1497 puta)
21. Okt 2005, 12:19:54
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
Da li je vaša mačka luda?

Mislite da imate najčudniju mačku na svetu? Da je ona jednostavno poludela? Umirite se, vaša ljubimica je verovatno savršeno normalna, samo vi ne shvatate njenu logiku. Amerikanka Pem Džonson Benet, stručnjak za ponašanje mačaka, kaže da su vlasnici tih životinja često iznenađeni onim što je sa mačjeg stanovišta sasvim prihvatljivo i razborito. U jednom od svojih tekstova Benetova je nabrojala uobičajene razloge za zgranutost nad mačjim vladanjem. Pogledate o čemu ona govori, pa ćete sigurno bolje razumeti svoju životinjicu, i pronaći način da izlečite njenu "uvrnutost".

- Potpuno je razumljivo što su ljudi izbezumljeni kada njihove mačke prestanu da vrše nuždu u kutiji koja treba da im služi upravo za to. Ali ova iznenadna promena je ponekad izazvana zdravstvenim problemom, recimo oboljenjem donjeg dela urinarnog trakta, raširenim među mačkama, posebno među mužjacima.

Zbog toga što mu je bešika iziritirana, mačoru može da se učini da je ona punija nego što zbilja jeste, i on će, tu i tamo, pustiti po koju kap mokraće. Ukoliko se kutija nalazi na suprotnom kraju stana, neće ni imati vremena da do nje stigne. Moguće je i da mačak počne da izbegava kutiju zato što nju okrivljuje za bol koji oseća pri mokrenju.

Nekad se dešava da mačka zaobilazi kutiju zato što je ona prljava, ili je napunjena nečim što je njoj nepoznato. Ova bića se drže ustaljenih navika, i sumnjičave su prema svakoj novini.

- I obeležavanje teritorije urinom je normalna pojava za ovu vrstu, izuzetno osetljivu po pitanju poseda. Ono može da se spreči ako se mačka kastrira, ali i tada se dešava da ona nastavi po starom. Do toga obično dolazi onda kada napolju spazi drugu mačku, kada se u kuću dovede još jedan ljubimac, ili se u njoj pojavi nešto drugo što ona doživljava kao pretnju. Kao nešto što ugrožava "njen prostor".

- Ni grebanje nameštaja nije znak da je mačka luda. Ona samo pokušava da izoštri kandže, istegne mišiće, i na još jedan način obeleži svoju teritoriju. Ovog puta je reč o ostavljanju vizuelnog i mirisnog traga (miris dopire iz žlezda smeštenih u jastučićima mačjih šapa ). Ali ne treba smesti s uma da bi sofe i ormari možda bili i pošteđeni da gazde svojim mezimcima nabavljaju malo tvrđe daščice za oštrenje šapa.

- Takozvana "preusmerena agresivnost" je još jedna stvar koja vlasnike mačaka ostavlja bez teksta. Mačke se, naime, s vremena na vreme ustreme na ljude koji im nisu ništa skrivili. Frkću, ogrebu ih, ili ih udare šapom, iako su oni samo hteli da ih pomiluju. Ovakva reakcija je najčešće rezultat toga što je mačka, stojeći kraj prozora, ugledala nekog pripadnika njene vrste, i bila spremna da brani svoj posed. U većini slučajeva, ona se brzo smiri, naročito ako joj se onemogući prilaženje prozoru.

- Ovoj životinji nije strano ni noćno "ludovanje". Tačnije rečeno, mahnito skakanje po kući čim padne mrak. Takvo ponašanje se može objasniti time što su mačke noćni lovci. S njima se treba poigrati pred spavanje, i tako im omogućiti da se oslobode viška energije.



Izvor: Glas Javnosti \ Prevela S. Prokić
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Reign in Blood

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 20579
Zastava SRBIJA
E kad bi ti naucnici upoznali mog madzora imali bi da postave nove teorije Smile
IP sačuvana
social share
 
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 435
Zastava South Banat
mob
Nokia 
Moj Kacipardo je za posmatranje na visem nivou!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne tece to reka,nego voda!Ne prolazi vreme,već mi!

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 18761
Zastava Srbija
Kao prvo mačke ne treba da mokre u kutiji...već na nekom xx mestu vani. Držanje mačke u stanu je za mene nezamislivo - mučenje jadne životinje,  mačke - najbolji lovci obožavaju da se stalno kreću, da istražuju prostror i traže hranu tj. love. . Ko drži mačku zatvorenu u sobi iliti  stanu taj prvo treba da se malo više informiše o ovim životinjama. Smile

Da vlasnici nabavljaju tvrdje daščice kako bi one oštrile svoje kandže? Svašta. Već napisah šta mislim o držanju mačke u stanu.  Smile

"preusmerena agresivnost"  se dešava za vreme parenja, dakle kad je mačka izbezumljena jer joj mačori prosto ne daju mira. Tad joj se ne približavajte jer je ona naprosto luda i može se desiti da vas ogrebe. Ne može da vas razlikuje od mačora.  Smile

Ja moju mačku pred spavanje lepo izjurim napolje, pa neka skače po dvorištu koliko hoće  Smile

Od  kako znam za sebe, uvek sam kao ljubimce imala mačke...mogu da budem ladno bolji stručnjak za ponašanje mačaka od one gospodje gore spomenute  Smile  Smile




IP sačuvana
social share
Ako je Supermen tako pametan zašto nosi donji veš preko odela??
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Mudrijas Burek Foruma
Krajnje beznadezan


vid' noge, prava transformerska :chuckel:

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 14402
Zastava beograd
nije macka igracka Smiley
IP sačuvana
social share
u pocetku sam krenuo slabo,a onda sam naglo popustio...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik


Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 10
Zastava Srbija
ja sam mojoj macki odsekao brkove,totalno je prsla!!!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne tece to reka,nego voda!Ne prolazi vreme,već mi!

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 18761
Zastava Srbija
isto kao kad bi tebi odsekli nos...mislim...strašno  Smile
IP sačuvana
social share
Ako je Supermen tako pametan zašto nosi donji veš preko odela??
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Živi i pusti druge da žive..

Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 4734
Zastava BGD
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia C3-01
najbolje stvorenje koje sam srela...  :[76]:
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 12:20:06
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.084 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.