Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Apr 2024, 05:34:30
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Da li je Sokrat postojao?  (Pročitano 5204 puta)
07. Dec 2010, 11:23:10
Zvezda u usponu


''Ništa se ne dešava slučajno''

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 1832
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.12
Na casu filosofije sevnulo mi je u glavi da Sokrat nije postojao. Jednostavno da tolika filosofska velicina koja je obelezila filsofsku istoriju za sva vremena, takav mislilac kao sto je on po prici bio ne napise ni jedno delo... Malo cudno zar ne?  Smile
O Sokratu znamo iz zapisa njegovog ucenika Platona. Koji je sam rekao da je neke svoje reci ubacivao Sokratu u usta. Danas o njegovom ucenju saznajemo iz Aristotelovih i Platonovih dela i prica rekla-kazala... Malo mi je neralno.
Zanima me da li ima nekih istorijskih, materijalnih dokaza o postojanju Sokrata?
Malo sam pretrazivao i procitao da ima  ozbiljnih istoričara i filozofa koji negiraju njegovo postojanje.... Sad me je jos vise zainteresovalo Smile I koji su to likovi? Voleo bih da procitam Smiley


Moguce verzije koje mi se motaju u glavi :

1. Sokrat je bio nepismen.

2..Aristotel je rekao" Drag mi je platon a istina mi je jos draza"- sto sugerise da je Platon bio covek ogromne maste ili pak veoma snalazljiv covek. Da li je izmislio Sokrata? Ako je vec svoje reci govorio kroz svog ucitelja... Onda je covek genije! 

3.Mozda samo nije imao hrabrosti, nije verovao u svoj rad i tako nije smeo da objavi svoj trud, te je iskoristio Sokratovo ime kao svoj alter ego !?



4. Sokrat je bio Platonov ucitelj, Platon je bio Aristotelov ucitelj, Aristotel je bio učitelj Aleksandra Velikog... Ipak, nije li genijalni Platon moyda izmislio Sokrata ne bi li se prikazao kao ucenik velikog mislioca?

5.Platon je unistio Sokratova dela, i preuzeo sve zasluge !?

6. Doslo je do greske u kopiranju dela kroz dugi niz godina.

7. Sokrat je bio razocaran u ljude i sam je unistio svoja dela...



Da li je Platon ustvari Sokrat ili je samo dobro poznavao svog ucitelja? Tesko da cemo ikad znati, ali dajte neki kom Smiley I ako mozete neki argument da nije postojao, hocu u cetvrtak da se pravim pametan pred profankom Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 999
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.6.8
Можда нису постојали ни Платон ни Аристотел, али је очигледно постојао неко ко је рекао оно што се приписује Сократу, односно Платону, одосно Аристотелу.
IP sačuvana
social share
Сети се одакле си пао и почни да чиниш своја прва дела!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


''Ništa se ne dešava slučajno''

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 1832
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.12
Можда нису постојали ни Платон ни Аристотел, али је очигледно постојао неко ко је рекао оно што се приписује Сократу, односно Платону, одосно Аристотелу.

Slazem se. Ali mi treba neki argument da Sokrat nije postojao  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Pocetnik


Carpe Diem!

Zodijak
Pol
Poruke 11
OS
Windows Vista
Browser
Chrome 8.0.552.215
Ja sam Sokrat.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


''Ništa se ne dešava slučajno''

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 1832
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.12
Ja sam Sokrat.

Drago mi je  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Pocetnik


Carpe Diem!

Zodijak
Pol
Poruke 11
OS
Windows Vista
Browser
Chrome 8.0.552.215
Realno ne treba da te zanima da li je on postojao, već njegovi dijalozi, to je već stvar koja tera na razmišljanje.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Frankly, my dear, I don't give a damn.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 45679
OS
Windows XP
Browser
Opera 10.63
Recimo ovako: To ti je kao da si postavio pitanje da li je Isus stvarno postojao. Ako ne verujes Platonu veruj drugim zapisima o njemu iz vise izvora kao sto su Xenophon, takodje njegov ucenik, kao i Aristophanes koji je bio grcki pisac predstava. Vecina detalja o Sokratovom zivotu je iz ta tri izvora a i postoje i drugi tako da ti teorija bas "ne pije vodu"

Inace, evo ti pa procitaj jos malo o njemu

http://forum.burek.com/sokrat-zivot-i-delo-t150826.html
IP sačuvana
social share



"Oni koji su vešti u borbi, ne obuzme ih bes. Oni koji su vešti u pobedi, ne obuzme ih strah.
 Zato mudri pobeđuju pre borbe, dok se neznalice bore da bi pobedili"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Pocetnik


Carpe Diem!

Zodijak
Pol
Poruke 11
OS
Windows Vista
Browser
Chrome 8.0.552.215
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


''Ništa se ne dešava slučajno''

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 1832
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.12
Realno ne treba da te zanima da li je on postojao, već njegovi dijalozi, to je već stvar koja tera na razmišljanje.

Slazem se. Nisi me razumeo, meni je to slucajno sevnulo u glavi. I hteo bih malo da smaram profanku, posto je prilicno rasejna i ako pocnem verovatno cemo gubiti 10ak casova raspravljajuci Smile
Recimo ovako: To ti je kao da si postavio pitanje da li je Isus stvarno postojao. Ako ne verujes Platonu veruj drugim zapisima o njemu iz vise izvora kao sto su Xenophon, takodje njegov ucenik, kao i Aristophanes koji je bio grcki pisac predstava. Vecina detalja o Sokratovom zivotu je iz ta tri izvora a i postoje i drugi tako da ti teorija bas "ne pije vodu"

Inace, evo ti pa procitaj jos malo o njemu

http://forum.burek.com/sokrat-zivot-i-delo-t150826.html

Joj brate, sve me vise zanima filozofija, stvarno mi je sve bliza i bliza.
Nisam rekao da ne verujem, jer sumnja je pocetak verovanja sto bi rekao vajld Smile

Moram poceti da citam dialoge, ima to u biblioteci? Smile Mozda je mnogo glupo, ali sta znam Smiley


A o Isusu bas i ne bih da raspravljam Smiley Mislim da je to tema koja je delikatna i mogao bih dosta ljudi da povredim. Izmedju ostalog ko smo mi da sudimo o Bogu ? Smiley


IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Frankly, my dear, I don't give a damn.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 45679
OS
Windows XP
Browser
Opera 10.63
Ma cisto sam rekao onako filozofski  Smile U redu je sumnjati u sve ali postoje istorijske cinjenenice koje dokazuju neke stvari Smile
IP sačuvana
social share



"Oni koji su vešti u borbi, ne obuzme ih bes. Oni koji su vešti u pobedi, ne obuzme ih strah.
 Zato mudri pobeđuju pre borbe, dok se neznalice bore da bi pobedili"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Apr 2024, 05:34:30
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.087 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.