Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Da li je moguće oživeti mrtve?  (Pročitano 3255 puta)
20. Feb 2012, 13:36:21
Jet set burekdzija


I Am My Own Savior!

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 8650
Zastava Vrčin
Browser
Mozilla Firefox 10.0.2
mob
Alcatel One Touch
Zaposleni u Centru za nauku reanimacije na Pensilvanijskom univerzitetu uveliko rade na proučavanju ponašanja ljudskih ćelija, tražeći način da im produže život i nakon što su one "klinički" mrtve.



Godine 1999. švedska studentkinja medicine Ana Bagenholm izgubila je kontorolu nad skijama i udarila glavom u debeo sloj leda koji je prekrivao planinski potok. Led se odlomio i hladna struja povukla ju je od obale. Kad su je prijatelji našli, nekoliko minuta kasnije, videli su samo skije i članke kako vire iz 20 cm debelog sloja leda.

Bagenholmova je pronašla vazdušni džep i pokušavala da diše, dok su je prijatelji izvlačili. Onda je srce prestalo da joj kuca. Četrdeset minuta kasnije stigao je tim spasilaca, izvukao je iz leda i primenio reanimaciju dok je helikopterom vožena u bolnicu.

U 22.15h, tri sata i 55 minuta posle pada, zabeležen je njen prvi otkucaj srca. Od tada se Ana potpuno oporavila.

Bagenholmova je prava definicija kliničke smrti: Njena cirkulacija i disajni putevi potpuno su bili neaktivni više od tri sata. Ali šta se dešavalo u njenom telu na ćelijskom nivou tokom tih sati bez srčanih otkucaja? Da li je njeno tkivo odumiralo zajedno sa njenom svešću? I koliko je još mogla da izdrži bez cirkulacije?

Da li naučnici mogu išta da nauče iz ovakvih slučajeva što bi im pomoglo u oživljavanju ljudi koji su bili „mrtvi” čak i duži period?

Ovim pitanjima bave se članovi Centra za nauku reanimacije (CRS) pri Univerzitetu Pensilvanije - naučnici, doktori i inženjeri koji rade na revolucionarnim tehnikama za lečenje zastoja srca, lagano brišući granicu između života i smrti.

Sve počinje od shvatanja šta se dešava na ćelijskom nivou. Prema dr Honglinu Žuu, asistentu urgentne medicine na Univerzitetu i pomoćniku direktora u CRS, naučnici se generalno slažu da, za razliku od većih organizama koje čine, postoje jasni načini da se kaže kad je ljudska ćelija mrtva.

Svaka ćelija ima čvrstu spoljašnju membranju koja služi za odvajanje njenog sadržaja od okoline i fltiriranje molekula koji nisu esencijalni za njenu funkcjiu ili opstanak. Kako se ćelija bliži kraju života, ta zaštitna membrana slabi i, u zavisnosti od okolnosti pod kojima je nastala smrt, desiće se jedna od tri stvari: ona će poslati „pojedi me” signal ćeliji za posebno održavanje koja će je progutati i reciklirati njen sadržaj; staviće se u karantin i potroišiti se u nekoj vrsti programiranog altruisitičkog samoubistva, ili će naglo pući i prosuti svoj sadržaj u okolno tkivo, izazvavši ozbiljno zapaljenje i dalje oštećenje tkiva.

U sva tri slučaja, kad je integritet soljašnje membrane ugrožen, sudbina ćelije je zapečaćena. „Kad je propustljivost membrane došla dotle da sadržaj ćelije curi napolje, dostigli smo tačku bez povratka”, kaže dr Žu.

Dakle, u doglednoj budućnosti nećemo moći da stvorimo pravog Frankenštajna. Ali, ispostavlja se, nekim ćelijama treba dosta vremena da umru.



Kad je ljudska ćelija odsečena od normalnog dotoka kiseonika, hranljivih materija i usluga čišćenja - koje im inače obezbeđuje krvotok - ona može da izdrži u svojoj membrani iznenađujuće dugo. Zapravo, one ćelije koje najduže prežive u vašem telu neće umreti nekoliko dana pošto ste izgubili cirkulaciju, svest i većinu drugih stvari koje se smatraju neodvojivim procesom življenja.

Ako doktori mogu da dođu do apcijenta pre nego što ćelije umru, reanimacija je i dalje realna mogućnost.

Nažalost, najosetljivije ćelije su moždane. U roku od 5 do 10 minuta nakon prestanka rada srca, neuronske membrane počinju da pucaju i dolazi do nenadoknadivog oštećenja mozga. Da stvar bude još gora, siguran način da ubijete ćeliju koja je određeno vreme bila odsečena od dotoka kiseonika i hranljivih materija jeste da joj date kiseonik i hranu. U fenomenu nazvanom oštećenje reperfuzije, ćelije lišene krvi kojima iznenada ponovo date hranu ubrzo će se samouništiti.

Tačan mehanizam ovog procesa nije do detalja proučen, ali dr Žu smatra da kad ćelija izgubi dotok krvi odlazi u neku vrstu metabolične hibernacije sa ciljem samoočuvanja. Kad na ćelije u tom stanju iznenada nagrne velika količina kisonika i belih krvnih zrnaca u panici od okruženja nagomilanog toksinima, ćelije pod navalom upalnih signala odgovaraju samožrtvovanjem.

Iako naučnici ne razumeju u potpunosti uzroke oštećenja reperfuzije, znaju iz iskustva da jedna stvar koja guši njegovo aktiviranje jeste smanjenje temperature pacijenta. Zato je Bagenholmova, kja je stigla u bolnicu sa telesnom temperaturom od oko 13 stepeni, bila sposobna da se oporavi i zato je jedna od glavnih oblasti istraživanja u CRS primerna takozvane „terapeutske hipertermije”.

Naglim smanjivanjem temperature tela na oko 33 stepena, uz pomoć intarvenoznog hladnog rastvora ili neke vrste odela od leda što je moguće brže posle srčanog zastoja, doktori u Urgentnom centru su otkrili da mogu značajno da smanje rizik od reperfuzije dok rade na oživljavanju. Ima slučajeva kada su pacijenti bili desetine minuta klinički mrtvi pre nego što su se potpuno oporavili.

Da li se ova vrsta medicinskog čuda kvalifikuje kao „reanimacija mrtvih” nije glavna preokupacija doktora, ali oni koji su preživeli kličnučku smrt izgleda da su se vratili iz perioda dubokog mentalnog odsustva.

„Upoznao sam ljude koji su se oporavili od srčanog zastoja i u njihovom mozgu je ostala praznina u trenucima kad se to dešavalo. Mozak nije mrtav, ali oni nisu mogli da se sete ničega iz te faze ‘kliničke smrti’”.
B92
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

ja ko ja....

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32096
Zastava pandorina kutija
OS
Windows XP
Browser
Opera 11.60
da sam znao ovo ...kad sam imao 6-7 godina... pa da bobija ( cuku ispred zgrade) ozivim... Smile
ufff..koliko mi je zao bilo i koliko mi je nedostajao.... Smile Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
odmorit ces oci od moga pogleda na svijet...od svih stvari s kojim zivis ..koje  ne vidis ...a vidis ih sve....
cmokaaaaaaaaaaaa    Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5437
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Opera 11.61
mob
Nokia zvrr
Citat
Zato je Bagenholmova, kja je stigla u bolnicu sa telesnom temperaturom od oko 13 stepeni, bila sposobna da se oporavi i zato je jedna od glavnih oblasti istraživanja u CRS primerna takozvane „terapeutske hipertermije”.

Treba da stoji hipotermija, što će reći snižena tjelesna temperatura koja značajno usporava metabolizam.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


Same rules apply

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 74299
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 10.0.2
ne treba se igrati sa tim  Smile
IP sačuvana
social share
Jeka je moj drug 
And I won't show or feel any pain even though all my armor might rust in the rain!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

ja ko ja....

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32096
Zastava pandorina kutija
OS
Windows XP
Browser
Opera 11.60
Citat
Treba da stoji hipotermija, što će reći snižena tjelesna temperatura koja značajno usporava metabolizam.

hipertermija je povisena temperatura tijela..a hipotermija snizena temperatura tijela...
neko ko ima hipotermiju.. nuzno je nad njim.. upotrebiti hipertermiju..tj "vjestackim putem"natjerati tijelo da samo podigne  temperaturu... Smile
aa neko ko je mrtav vjerovatno se i malo ohladi... Smile pa ga malo podgriju... Smile
pa on ozivi... Smile ili ja nesto nisam razumio kako treba...
ma ne razumijem se ja u medicinu ...i patologiju... Smile
IP sačuvana
social share
odmorit ces oci od moga pogleda na svijet...od svih stvari s kojim zivis ..koje  ne vidis ...a vidis ih sve....
cmokaaaaaaaaaaaa    Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Legenda foruma

I Templari c'entrano sempre.

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 32002
Zastava Младеновац
OS
Windows 7
Browser
Chrome 17.0.963.56
Јашта да је могуће.
IP sačuvana
social share
Let me tell you something you already know. The world ain't all sunshine and rainbows. It's a very mean and nasty place and I don't care how tough you are it will beat you to your knees and keep you there permanently if you let it. You, me, or nobody is gonna hit as hard as life. But it ain't about how hard ya hit. It's about how hard you can get hit and keep moving forward. How much you can take and keep moving forward. That's how winning is done! Now if you know what you're worth then go out and get what you're worth. But ya gotta be willing to take the hits, and not pointing fingers saying you ain't where you wanna be because of him, or her, or anybody! Cowards do that and that ain't you! You're better than that!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5437
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Opera 11.61
mob
Nokia zvrr
Citat
Treba da stoji hipotermija, što će reći snižena tjelesna temperatura koja značajno usporava metabolizam.

hipertermija je povisena temperatura tijela..a hipotermija snizena temperatura tijela...
neko ko ima hipotermiju.. nuzno je nad njim.. upotrebiti hipertermiju..tj "vjestackim putem"natjerati tijelo da samo podigne  temperaturu... Smile
aa neko ko je mrtav vjerovatno se i malo ohladi... Smile pa ga malo podgriju... Smile
pa on ozivi... Smile ili ja nesto nisam razumio kako treba...
ma ne razumijem se ja u medicinu ...i patologiju... Smile

Radi se o tome da kad je snižena tjelesna temperatura usporava se i metabolizam organizma, što dovodi do toga da ćelije i tkiva bolje tolerišu nedostatak hranljivih materija, kiseonika i slično, što se inače dešava u nekim po život opasnim situacijama. Zato recimo kad se rade transplantacije srca, npr, izvađeno srce se drži u rashlađenoj posudi, sve dok se ne presadi primaocu, time se smanjuju njegova oštećenja. To je taj princip. Pa u situacijama kad je neko doživio kliničku smrt na terenu, van bolničkih uslova, uputno je vještački sniziti temperaturu te osobe sve dok ona ne dospije do bolnice, da bi šteta po organizam bila manja.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Otaku koji jede burek kod Trpkovica

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 23325
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Chrome 17.0.963.56
mob
Sendo 
Nije li Mary Shelley napisala knjigu koja kritikuje ovo (igranje Boga)? Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5437
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Opera 11.61
mob
Nokia zvrr
Pa i davanje antibiotika se može podvesti pod termin ''Igranje Boga''.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Otaku koji jede burek kod Trpkovica

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 23325
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Chrome 17.0.963.56
mob
Sendo 
Ima razlike, i životije znaju koja biljka ima lekovita sredstva. To se zove preživljavanje, kao i hrana i pijenje vode. Ovo gore navedeno je neprirodan proces. Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.09 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.