Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Da li je moguće kažnjavanje osoba koje pišu grafite?  (Pročitano 357 puta)
28. Sep 2015, 20:11:49
Superstar foruma

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 87602
Browser
Mozilla Firefox 40.0
Da li je moguće kažnjavanje osoba koje pišu grafite?


Anti-grafiti jedinica, formirana u novembru prošle godine, a do sada je uklonila između 900 i 1.000 grafita, a gorući problem je što počinioci najčešće ostaju nekažnjeni.

Višnja Knežević iz organizacije koja se bavi oslikavanje murala "New Point of Culture" (NPC) kaže da ona nije upoznata sa slučajem da je neko kažnjen zbog ispisivanja grafita, dok portparol "Gradskog zelenila" Ivan Nožinić poručuje da štetu praktično plaćaju poreski obveznici Novog Sada, jer počinioci uglavnom ostaju nekažnjeni.

Ipak i pored napora anti-grafiti jedinice da se grad "očisti", postavlja se pitanje koliko je ovakav vid borbe efikasan.

Višnja Knežević kaže da je ovakav koncept uklanjanja grafita zanimljiv, ali i besmislen. "Na ovaj način se gubi dosta novca, farba se neće ni osušiti, a na zidu će se pojaviti 'Džaba ste krečili'. Ipak korisno je da ovakve akcije postoje, nego da ih nema uopšte", rekla je ona za portal 021.

Iz NPC-a takođe poručuju da ljudi zloupotrebljavaju grafit kao i svaki drugi medij, ali smatraju da je bolje da neko svoju mržnju iskaže preko grafita, koji će biti uklonjen, nego da povredi nekoga.

Ivan Nožinić navodi da se pojava grafita može sprečiti na dva načina, a to su: edukacija i sankcionisanje. Po njegovim rečima, prvi način daje rezultate samo kod dece. "Drugi način je mnogo efikasniji i tu ne treba izmišljati 'toplu vodu'. Kada bi svi oni koji pozivaju na bilo kakav oblik mržnje, kao i oni koji uništavaju javnu i privatnu imovinu, bili sankcionisani kako Krivični zakonik propisuje, verujem da bi svi vandali počeli da razmišljaju o mogućim posledicama", rekao je za 021 portparol "Zelenila".

Poznat je primer Njujorka kao grada koji je očišćen od grafita tako što bi uhvaćeni počinioci morali da obrišu ne samo svoj grafit, nego i okolne.

Višnja Knežević smatra da je ovo beningni način da se grafitima ne stane na put, jer će se oni uvek pojavljivati. "Ipak edukacija jeste potrebna, pa makar i po 'američkom principu'. Ono što je bitno jeste da se prave razlike, jer iako je grafit nešto što je kažnjivo, postoji razlika između iskazivanja mržnje i ljubavi na nekom zidu"..

Jedan od načina za smanjenje broja grafita jeste stvaranje prostora na kome će umetnici moći da se izraze. U tome se slažu i Višnja Knežević, ali i Ivan Nožinić. "Naš stav je da nadležni organi u gradu odrede lokacije na kojima će mladi umetnici, kojih je mnogo, moći da izraze svoju kreativnosti", poručio je portparol "Gradskog zelenila".

Kao efikasan način u borbi protiv grafita pokazalo se oslikavanje murala. To potvrđuju i reči Nežićeve da od oko 150 grafita, koje je ova organizacija oslikala, svega par je oštećeno i to na veoma sitnim delovima.

A ovakav vid borbe protiv "divljih" grafita može biti veoma značajan za kandidaturu Novog Sada za Evropsku prestonicu kulture. (Zoran Strika)

Link
IP sačuvana
social share
Ako se neko i prepozna u mojim porukama to nije do mene već do njega  Smile
Pogledaj profil GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Sertifikovani hejter i negativac

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32361
OS
Windows 7
Browser
Chrome 45.0.2454.85
Nikad neću razumeti mozak koji je u stanju svakog meseca da baca nekoliko hiljada dinara na sprej kojim će po gradu ostavljati svoje potpise koji nikoga ne zanimaju.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


I have a joke. Women's rights.

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 31126
Zastava Harare
OS
Windows 7
Browser
Chrome 45.0.2454.85
mob
Samsung GT-S7580
Ja kad vidim grafite po gradu, bude mi lakše, jer onda znam da postoje mnogo nekreativniji i nemaštovitiji ljudi od mene

Posebno odvratna kategorija su navijački i ljubavni grafiti
Nekad zna grafit da bude ružan, al' bar smešan, šteta što je većina samo ružna i ništa više
« Poslednja izmena: 28. Sep 2015, 20:56:53 od Lazar Milic Milic »
IP sačuvana
social share
E ovaj svet je otiso u kurac cim Lazu pitaju kakva je serija  Smile
Pogledaj profil WWW Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 87602
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 40.0
  Moguće je,oga uhvate  kanta sa vodom i četka kao kazna i terapija. Posle pranja ulice ili trga uspeh zagarantovan.
IP sačuvana
social share
Ako se neko i prepozna u mojim porukama to nije do mene već do njega  Smile
Pogledaj profil GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Sertifikovani hejter i negativac

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32361
OS
Windows 7
Browser
Chrome 45.0.2454.85
Ima možda 5% grafita koji nešto vrede. Mada i njih je sve manje. Sad su sve neki potpisi, neki FAGS, STEW, CHKE...  kao, živim thug life i šaram zidove jer nemam para, a nemam para jer... pa jer kupujem sprejeve da šaram zidove!  Smile Smile Smile

Citat: zoranjurkovic5@gmail.com 28. Sep 2015, 21:04:37
  Moguće je,oga uhvate  kanta sa vodom i četka kao kazna i terapija. Posle pranja ulice ili trga uspeh zagarantovan.

Neće da može, reformisana Srbija bato, prava kriminalaca, sloboda izražavanja, zabrana upotrebe sile, pičke materine...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 87602
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 40.0
  Zakone pišu ljudi koji mogu i da ih izmene ako se ukaže potreba ili ako žele.

  U slučaju da ne uhvate vandala na pranje ljubazno dovesti onog koji je vež dužio četku i kantu. Takvi će pre bilo koga prvi da spreče šaranje ako to vide.
IP sačuvana
social share
Ako se neko i prepozna u mojim porukama to nije do mene već do njega  Smile
Pogledaj profil GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Sertifikovani hejter i negativac

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32361
OS
Windows 7
Browser
Chrome 45.0.2454.85
Citat: zoranjurkovic5@gmail.com 28. Sep 2015, 21:13:01
  Zakone pišu ljudi koji mogu i da ih izmene ako se ukaže potreba ili ako žele.

Ali i ti i ja znamo ko su ti ljudi i koliko im je stalo do svega toga  Smile

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.064 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.