Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 10:12:22
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Čudesni svet video igara  (Pročitano 25624 puta)
26. Sep 2012, 07:23:58
Moderator
Legenda foruma


Чувајте Љубав !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 46762
Zastava Босна
Browser
Mozilla Firefox 15.0.1
mob
Samsung Galaxy S6 edge+
Da li znate ime najslavnijeg italijanskog vodoinstalatera, koji je devedesetih, širom sveta bio poznatiji čak i od Miki Mausa? Naravno, to je Super Mario, sa kojim smo se borili protiv zlih pečuraka, kornjača i zmajeva, kako bismo oslobodili njegovu proncezu.



Zbog ove video igre, Nintendo se proslavio, a mnogi od nas su zaboravljali i da jedu i da piju. Super Mario je 1999. godine ušao u Ginisovu knjigu rekorda kao najprodavanija igra svih vremena do tada.

Međutim, prva video igra patentirana je mnogo ranije, davne 1947. godine i imala je ni malo poetično ime: Zabavni program u katodnoj cevi! Tehnički, to i nije bila video igra, jer se radilo o jednostavnoj manipulaciji elektronskog signala, bez ikakvog video prikaza. Prva, prava video igra napravljena je 1958. godine. Međutim, njen tvorac, američki fizičar Higinbotam, nije uzeo igru za ozbiljno i pustio ju je javnost, bez zaštite autorskih prava.



U narednim godinama, pojavili su se i Computer Space i Tennis for Two, ali kao rođendan industrije video igara uzima se 1962. godina i igra Spacewar. Napravljena na američkom MIT univerzitetu, radila je na tada neverovatnom PDP-1 kompjuteru, koji zajedno sa ovom igrom ulazi u istoriju informacionih tehnologija. 1975. godine pojavljuje se još jedna igra koja pravi prekretnicu: Atarijev Pong. Počevši kao arkanda igra, biva prilagođena za konzolu i osvaja svet.

Danas, video igre su ozbiljan i unosan posao. Ne retko postavlja se pitanje, šta donosi više novca, filmovi ili video igre. Brojke govore jasno: Avatar (najunosniji film u istoriji) zaradio je 2,78 milijardi dolara. Sa druge strane, video igra World of Warcraft doneo je 10 milijardi dolara. U Grand Theft Auto IV uloženo je 100 miliona, a zaradio je 1,35 milijardi dolara. To je jedan od razloga zbog kojeg giganti poput kompanija Microsoft, Google i Facebook, gledaju igre kao izvor značajnih prihoda.

Svima dostupan i brz internet u velikoj meri menja situaciju na tržištu video igara. Prognoze govore da će jednostavne, onlajn igre potpuno ubiti tržište konzola. Suština je da se tržište razvija u dva kontradiktorna pravca: igre pravljene za konzole su sve sofisticiranije i tehnički naprednije, dok sa druge strane, mnoge igre razvijene kao web aplikacije su jednostavne i jeftine (najbolji primer je igra koju gotovo svako ima na svom smart telefonu - Angry birds). Bez obzira koja struja prevagne, kompanije poput LG Electronics budno prate potrebe igrača.



LG je preuzeo novu ulogu u industriji zabave i razvio mnoštvo inovativnih uređaja kao podršku ovo industriji. Ovo potvrđuju velika ulaganja u 3D Smart TV gaming aplikacije, kao i saradnja sa kompanijama kao što je Gameloft za smart telefone ili Gaikai za Cloud gaming servise. 3D paket igara na LG Smart televizorima sastoji se od igara koje su već stekle veliku popularnost: Air Penguin, Frisbee Forever, Downhill Bowling 2, Burn The City i Diversion. Što se tiče smart telefona, kompanija neprestano unapređuje funkcije kako bi uređaji podržali i najzahtevnije igre, što uključuje i 3D funkcionalnost. Na primer, Optimus Vu: je opremljen sa brzim Tegra 3 quad-core procesorom i IPS ekranom od 5 inča, koji podržavaju zahtevne igre.

Od osamdesetih kada su deca zatvorenih očiju prelazila prve nivoe Pacman-a i Space Invaders-a, industrija igara je evoluirala, sazrela i osvojila svet. Slične stvari su se dogodile i sa tom decom...odrasli smo, završili škole, zaposlili se, dobili svoju decu, ali nismo prestali da igramo igre.

Izvor: B92
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


Same rules apply

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 74299
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 15.0.1
dobar clanak  Smile
IP sačuvana
social share
Jeka je moj drug 
And I won't show or feel any pain even though all my armor might rust in the rain!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Чувајте Љубав !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 46762
Zastava Босна
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 15.0.1
mob
Samsung Galaxy S6 edge+
Predlažem da pročitate Marićevu kolumnu:


Crowdfunding renesansa



Ovaj tekst će biti prvi u nizu tekstova namenjenih detaljnoj analizi tržišnih kretanja i tendencija u industriji video igara. Trudiću se da analiziram trenutno aktuelna događanja i njihov širi uticaj na industriju igara, kao i njena kretanja u bližoj i daljoj budućnosti. Tekstovi će se baviti stanjem korporativnih finansija, odnosa izdavača i timova, analizama prodaje softwarea i hardwarea, detaljnim analizama modela komercijalizacije video igara, kao i sa ostalim aspektima industrije koje imaju uticaj na njeno trenutno i buduće stanje.


Čitav tekst:

http://pcigre.com/crowdfunding-gaming/
« Poslednja izmena: 28. Sep 2012, 14:43:56 od Magic Master »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Чувајте Љубав !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 46762
Zastava Босна
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 16.0
mob
Samsung Galaxy S6 edge+
Posao snova: dizajner video-igara

Dizajneri video-igrica važe za čudake koji svoj hobi žele da pretvore u profesiju. Ali takva shvatanja odavno više nemaju veze sa stvarnošću. Dizajn video-igara već je našao mesto i u akademskom svetu.



Odavno su prošla vremena u kojima je nekoliko usamljenih kompjuterskih čudaka sedelo u zadimljenim podrumima i izmišljalo video-igre s četvrtastim likovima, nespretnim dijalozima, jeftinom sintesajzerskom muzikom i puno piksela. Danas produkcija mnogih igara zahteva puno novca i profesionalnost, piše “Dojče vele”.

U razvijanju samo jedne igre otuda često učestvuju stotine ljudi: programeri, dizajneri, muzičari, autori, spikeri… Često su produkcije poznatih i velikih igara skuplje od bioskopskih filmova. I često donose više novca od njih. Branša kontinuirano raste, igrice se svuda igraju - ne samo kod kuće na računaru nego i na mobilnim telefonima i na internetu.

Stalno se traže novi mladi saradnici. Na Visokoj školi za medijski dizajn u Diseldorfu svake godine se upisuje 26 studenata na studije za dizajn video-igara.


Prva i jedina

Linda Brajtlauh je prva i do sada jedina žena u Nemačkoj koja predaje na ovom smeru. Do ove katedre je ova 46-godišnjakinja došla raznim putevima i stranputicama, između ostalog, naravno, igrajući i sama. Igrice je počela da igra sa 12 godina. Kasnije je studirala na Visokoj školi za film, upoznala kompjutersku animaciju i po završetku studija počela da predaje na Fakultetu za informatiku.

Doktorirala je na temu dramaturgije u kompjuterskim igrama, temu na koju su, kako sama kaže, "još do pre nekoliko godina mrštili profesori na akademijama umetnosti". U međuvremenu se, dodaje Brajtlauh, uvidelo da kompjuterske igre i te kako imaju veze s umetnošću.

Sada, dakle, Linda Brajtluh predaje na Fakultetu za medijski dizajn u Diseldorfu. Iako poslepodne više nema predavanja, vrlo je živo u raznim fakultetskim prostorijama. Studenti sede ispred računara, ispred njih su po dva, tri ekrana. Oni timski rade na jednoj trodimenzionalnoj igrici. Razmenjuju mišljenja, smeju se.

Njihova profesorka je ponosna na njih kada vidi koliko su posvećeni svojim zadacima. "Pored projekata u kojima mogu da izaberu šta žele da rade, oni imaju naravno i predavanja, teoriju i praksu."


Žene rado programiraju

Mnogi studenti su ovamo stigli preko grafičkog dizajna i umetnosti. Svuda po hodnicima vise screenshotovi likova i krajolika iz mašte. Pre nego što im se na ekranu udahne život, studenti moraju da ih modeluju kao prave figure. U vitrinama su izloženi takvi prototipovi - kreativnost studenata stvarno nema granica.

Pre je udeo muških studenata na ovom odseku bio puno veći. Ali sve češće se i žene usuđuju da krenu ovim putem. Linda Brajtlauh tvrdi da više ne važi ni uvreženo mišljenje da žene nerado programiraju: "Jako je puno devojaka koje na početku kažu da bi želele da rade s grafikom, a kasnije primete da im se mnogo više sviđa programiranje."

Jedna od njih je i Bea. Ona upravo isprobava jedno oružje u trodimenzionalnoj slici. Bea je studirala ekonomiju iako je uvek želela da radi nešto kreativno. Nakon studija je shvatila da mrzi ekonomiju, priča Bea, pa se prijavila na fakultet u Diseldorfu - i to iako nije baš luda za matematikom i tehnikom. Kaže da je ovde, međutim, puno drugačije nego u školi gde sve radiš samo za ocenu - ovde se odmah vide rezultati.

Lukas je želeo da studira arhitekturu. A onda je saznao za smer dizajna za video-igre. "Tu imate široki spektar u kojem možete da ispoljite svoju kreativnost. Izmišljate priče, morate da se brinete za ton, za sliku, da razvijate karaktere, izmišljate čitave svetove i slažete nivoe."


Vrlo traženo zanimanje

Rasprostranjena je zabluda da studenti koji studiraju dizajn igara od svoga hobija žele da naprave zanimanje. Za svoj hobi oni međutim uopšte više nemaju vremena. Kada ih profesorka pita ko od njih u slobodno vreme još igra igrice, javlja se vrlo mali broj studenata. "Tokom noći", kaže jedan student, što izaziva glasan smeh.

"Ja moram da ih podsećam da igraju, jer je to deo nastave", objašnjava Linda Brajtlauh. "Oni moraju sve bespoštedno da analiziraju da bi videli šta funkcioniše, a šta ne, šta bi moglo bolje da se napravi, to je stvarno ozbiljan posao."

Ali po završetku studija dizajnerima video-igara smeši se svetla budućnost. Na tržištu vlada prava jagma za njima. Ali završetak studija za njih ne znači i kraj učenja - oni će uvek morati dalje da uče jer se njihova branša menja munjevitom brzinom.


Izvor: B92
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Чувајте Љубав !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 46762
Zastava Босна
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 16.0
mob
Samsung Galaxy S6 edge+
Da li su video-igre umetnost?

Muzej moderne umetnosti (MoMA) u Njujorku otvoriće stalnu instalaciju s video-igrama. Odabrano je prvih 14 eksponata, a neki istoričari umetnosti već se pitaju da li je Pac-Manu i Tetrisu mesto uz Van Goga i Pikasa.



Muzej moderne umetnosti u Njujorku, često smatran najuticajnijim muzejem moderne umetnosti u svetu, prvi je odlučio da uvrsti video-igre u deo svoje stalne postavke.

"S ponosom možemo da najavimo kako je MoMA odabrao 14 video-igara, početak naše liste želja od otprilike 40 koliko ćemo imati u bliskoj budućnosti, kao i početak nove kategorije umetničkih djela u kolekciji MoMA za koju se nadamo da će rasti u budućnosti", objavila je Paola Antoneli, viša kustoskinja Odseka za arhitekturu i dizajn, na svom blogu.

"Jesu li video-igre umetnost? Sigurno jesu, ali su tagođe i dizajn, i za naš novi ulaz u njihov svet odabrali smo baš pristup iz perspektive dizajna".



Odabrane igre predstavljaju izvrsne primere interaktivnog dizajna - jednog od najvažnijih izraza kreativnosti savremenog dizajna. Kriterijumi se, objašnjava Antonelijeva, nisu odnosili samo na vizuelni i estetski kvalitet svake od igara, već i mnoge druge aspekte - od elegantnosti programskog koda do dizajna ponašanja igrača - koji su značajni za interaktivni dizajn.

Koliko će to biti moguće, MoMA će nabaviti sve igre u originalnom obliku (kasete, diskete, kertridži za konzole), i originalni hardver na kojme se igra igrala.
 


Za potrebe konzervacije, muzej će arhivirati i originalni programski kod kako bi bio sačuvan za buduće naraštaje, ukoliko originalna tehnologija postane zastarela.

Igre koje neće moći da se nabave u izvornom obliku, biće izvedene u najsličnijem mogućem obliku, uz pomoć emulatora i stručnjaka - programera.

Svim posetiocima muzeja takve emulacije biće dostupne za probanje, dok će neke zahtevnije igre biti predstavljene u obliku video-demonstracije.

"Za neke od igara za koje smo se odlučili, kao što su Dwarf Fortress i EVE Online, potrebne su godine i milioni igrača kako bi se manifestovale u celosti. Da bismo predstavili iskustvo koje one pružaju, sarađivaćemo s igračima i dizajnerima na pravljenju tura s vodičima kroz te alternativne svetove, da bi posetioci mogli da razumeju doseg i mogućnosti tih složenih sastava", rekla je Antonelijeva.



Ugledni likovni kritičar „Guardiana” Džonatan Džouns nimalo se ne slaže sa idejom da su video-igrice umetnost i smatra da jedan muzej koji poseduje dela Pikasa i Van Goga sigurno ne treba da poseduje „Sim City” ili „Dwarf Fortress”.

„Prošetajte Muzejom moderne umetnosti. Pogledajte remek-dela koja su stvorili Pikaso i Džekson Polok i videćete niz ličnih vizija”, piše Džouns u svom tekstu.

„Umetničko delo je reakcija jedne osobe na život. Svaka definicija umetnosti koja je uskraćuje za unutrašnju reakciju ljudskog stvaraoca je bezvredna definicija. Bilo da je stvorena kičiciom ili dletom, umetnost mora da bude čin lične mašte.

Svetovi koje su stvorile elektronske igre su pre nalik igralištima na kojima se iskustvo stvara inetrakcijom između programa i igrača. Igrač ne može da unese u igru ličnu viziju života, a kreator igre je izbegao tu odgovornost. Niko ne ‘poseduje’ igru, nema umetnika, samim tim ni umetničkog dela.

To je suštinska razlika između igre i umetnosti i ona postoji i pre digitanog doba. Šah je divna igra ali čak i najbolji šahista na svetu nije umetnik. Umetnost se može pripisati dizajnu šahovskih figura, a sama igra šaha niti je umetnost niti stvara umetnost - to je samo igra”, zaključuje Džouns.

14 odabranih:
Pac-Man (1980)
Tetris (1984)
Another World (1991)
Myst (1993)
SimCity 2000 (1994)
vib-ribbon (1999)
The Sims (2000)
Katamari Damacy (2004)
EVE Online (2003)
Dwarf Fortress (2006)
Portal (2007)
flOw (2006)
Passage (2008)
Canabalt (2009)

Izvor: B92
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Чувајте Љубав !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 46762
Zastava Босна
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 31.0
mob
Samsung Galaxy S6 edge+
Otkrij nove svetove kroz igru


Prodaja video-igara cveta - skoro 30 miliona Nemaca konzumira tu vrstu digitalne zabave. Predstavnici industrije trljaju ruke – samo na ovogodišnjem festivalu igara Gamescom u Kelnu očekuje se rekordni broj posetilaca.



Ako se u Nemačkoj vozite gradskim prevozom, videćete da svuda svetlucaju ekrani sa video igricama. Za njih su prikovani pogledi dece, mladih, ali i odraslih ljudi – svako je u svom digitalnom svetu. Podaci kažu da se na konzolama, pametnim telefonima, kućnim računarima i tablet-uređajima igra 84 odsto mladih između 14 i 29 godina. Istovremeno, gejmeri su i mnogi ozbiljni ljudi – u starosnoj grupi između 30 i 49, čak polovina njih prekraćuje vreme na taj način.

Proizvođači i prodavci video-igara raduju se zbog kretanja na tržištu. U prvoj polovini ove godine udruženje nemačkih proizvođača interaktivnog softvera za zabavu BIU, prijavilo je obrt od 798 miliona evra. To je rast od šest odsto u odnosu na prethodnu godinu. Za još veće zarade, nadaju se predstavnici industrije video-igara, pobrinuće se šesti sajam igrica u Kelnu, takozvani Gamescom. Ta četvorodnevna manifestacija već spada u najznačajnije sajmove interaktivne zabave na svetu. U sredu, 13. avgusta, u Keln se doslovno slilo stotine hiljada obožavaoca video-igrica – a prodato je više od 300.000 ulaznica, objašnjava predsednik Kelnskog sajmišta Gerald Beze.


Nove konzole, novi svetovi

Uoči katoličkog Božića prošle godine, na police radnji dospele su konzole najnovije generacije – Sony PlayStation i Xbox 1. Proizvođači igrica su već u junu, na čuvenom sajmu E3 u Los Anđelesu, pokazali svoje adute za najnovije platforme Sony i Microsoft, ali tek u Kelnu će javnost dobiti pristup tim igricama. „To čini sajam posebno privlačnim za obične posetioce“, objašnjava Maksimilijan Šenk, upravnik udruženja BIU.

Moto ovogodišnjeg Gamescoma glasi: „Otkrij nove svetove kroz igru“. Naime, težište većine igara je istraživanje novih verzija digitalne stvarnosti, tumači Šenk. A zbog većih računarskih mogućnosti novih generacija konzola, igrači mogu da u realnom vremenu stvaraju svoje digitalne svetove i da njima manipulišu po želji. „Igrice pričaju i sve složenije priče“, kaže Šenk, „priče koje nas pokreću i koje smo do sada znali samo iz knjiga i filmova“. Tu su i novi grafički detalji, kao i dostignuća u programiranju, zbog čega se nove konzole prodaju za 23 odsto bolje nego one iz prethodne generacije između 2005. i 2007.


Gejmeri i posle penzije



Iako su zarade najveće na prodaji konzola, prihodi od aplikacija za igru i sličnih programa za prenosive uređaje porasli su za čak 133 odsto u prvoj polovini 2014. i sada dostižu 114 miliona evra. Igrice za telefone i tablete posebno su omiljene na nemačkom tržištu. One su mnogo jeftinije i u svakom trenutku mogu da se jednostavno preuzmu sa interneta. Pri tome se besplatne verzije često koriste za probu, a zatim proširuju dodatnim funkcijama za koje se plaća.

Ta vrsta igrica privukla i mušterije koje do sada gotovo i da nisu konzumirale digitalnu zabavu. Po podacima nemačkih članova BIU, 41 odsto svih kupaca aplikacija za igre stariji su od 40 godina, a svaki drugi živi u domaćinstvu sa neto prihodom od preko 3.000 evra mesečno. Pored toga, udruženje IT kompanija Bitkom takođe tvrdi da broj igrača između 50 i 64 godine naglo raste. Sada već gotovo svaka četvrta osoba u toj grupi igra igrice, a prošle godine je udeo iznosio tek jednu osminu.

Toga su svesni i izlagači na Gamescomu. Branša želi „još više porodica na sajmu“, kaže Šenk, i zato proizvođači igara usmeravaju svoje proizvode prema svim starosnim grupama.


Vikinške nacije dominiraju igricama

Na sajmu u Kelnu biće oko 650 izlagača iz više od 45 zemalja. Najznačajniji partner su firme iz okupljene u „Nordijski region“, predstavnici Danske, Finske, Švedske, Norveške i Islanda. Sa uspešnim igrama kao što su Angry Birds ili Quizduell, mreža Nordic Game Institute postala je uzor za evropske firme, sa zajedničkim godišnjim obrtom od oko 1,5 milijardi evra. I Nemačka bi mogla nešto da nauči iz tog primera, smatra stručnjak Maksimilijan Šenk. Iako je ta zemlja važno tržište, njena industrija nije izbila na vrh po proizvodnji. Važno je napomenuti da je čak i aktuelna vladajuća koalicija u svom sporazumu izrazila podršku svetu digitalne zabave i video igara, ka važnom sektoru privrede.

Izvor: B92
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Чувајте Љубав !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 46762
Zastava Босна
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 44.0
mob
Samsung Galaxy S6 edge+
Mortal Kombat tajna otkrivena posle 20 godina


Davno su prošla vremena kada smo u buvarama trošili šaku žetona na otkrivanje tajni video igara, a komboi i fatalityji se prepričavali tokom velikog odmora u školskom dvorištu.



Internet je ”ubio” veo misterije koji je okruživao igre na arkadnim mašinama, na tacni nam servirajući liste svih skrivenih poteza, prolaze i tajne kodove. Sada ćete manje-više sve tajne neke igre znati ako ne pre, onda dan nakon njenog izlaska, sa retko kojom tajnom koja može da vas iznenadi.

Ipak, originalna Mortal Kombat trilogija je svoju tajnu uspela da sačuva čak dvadeset godina. U svakoj od ovog tria igara postoji tajni ekran nazvan ”EJB Menu” po jednom od autora serijala Ed J Boon. U prve dve igre, EJB meni vam omogućava da pregledate sve završne animacije, direktno menjate tabelu sa najboljim rezultatima i testirate ispravnost mašine. Na MK3 meniji su nešto zanimljiviji – možete da otključate sve likove, odgledate svaki fatality i dodatna igra napravljena kao Galaga klon koju i inače možete da osvojite kada pređete igru.

Mi samo moramo da kažemo da zavidimo čoveku na kolekciji arkadnih mašina. Pogledajte u nastavku kako ovi tajni meniji izgledaju uživo:

https://www.youtube.com/watch?v=0WK1Ec-KVVQ




Izvor: play.co.rs
« Poslednja izmena: 27. Feb 2016, 21:54:36 od Magic Master »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Чувајте Љубав !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 46762
Zastava Босна
mob
Samsung Galaxy S6 edge+
Povratak u djetinjstvo: Predivne vijesti za sve ljubitelje retro gejmanja!!






Hej, svi vi opsesivni gameri, tehnološki frikovi i retro hipsteri – jeste li se spremni vratiti u predivne dane svoga djetinjstva?! Jer, imamo vijest od koje će vam poteći voda na usta ako ste ikad bili zaljubljeni u malu, šarmantnu igraću kutijicu pod nazivom Game Boy!

Svatko tko je živio početkom 90-ih zna za Game Boy, točka. Ako netko tvrdi da nikad nije čuo za tu malu prijenosnu kutijicu koja je zauvijek promijenila koncept igraćih konzola, taj je svoje djetinjstvo vjerojatno proveo ispod pješčane dine u Sahari ili na pustom otoku!



Čarolija odrastanja u 90-ima uz neponovljivi Game Boy

Game Boy je prvi put na tržištu videoigara pojavio 1989. godine, a proizvela ga je legendarna tvrtka Nintendo. Od 1989. pa do 2017. godine u svijetu je ukupno prodano više od 220.200.000 primjeraka ove džepne igraće konzole.





Ranih 90-ih na našim prostorima tek su rijetki imali računala ili, ne daj bože, i internet. Stoga je za veliki broj ljudi Game Boy bio jedan od prvih doticaja sa svijetom računalne zabave i digitalne tehnologije općenito. Mnogi klinci koji su odrastali u 90-ima proveli su nebrojene čarobne sate zureći u tu malu kutijicu i preznojavajući se nad zahtjevnim pikseliziranim izazovima.

Bez pretjerivanja, Game Boy je obilježio djetinjstvo cijele jedne generacije. Neka od naših najljepših sjećanja na mladost povezana su uz uzbudljive sate provedene igrajući  ovu spravicu. Stoga nije ni čudo da mnogi i do danas nisu preboljeli ovu svoju prvu igraću konzolu, uključujući i mene.





U današnje vrijeme Game Boy igrice i dalje egzistiraju i povremeno se igraju uz pomoć raznih Game Boy emulatora (emulator – program koji oponašaju virtualno okružje raznih igraćih konzola, omogućujući pokretanje konzolnih igara na računalu).

Pa ipak, u iskustvu emuliranja igara za Game Boy nešto je definitivno nedostajalo. Veliki dio nekadašnje magije bio je izgubljen. Jer, igranje Game Boya bilo je ne samo virtualno već i osjetilno iskustvo. Prisjetite se sveg onog stiskanja malenih gumbića, ubacivanja kazetica s igrom u poleđinu uređaja, te igranja tek kupljene igre na klupi u parku, okruženi radoznalim prijateljima.



Smartboy – Game Boy za nove/stare generacije?





Eh, ali netko se dosjetio genijalnom rješenju kako na dostojan način vratiti zaljubljenicima u Game Boy ono nekadašnje autentično iskustvo igranja! Netko se sjetio kako igrati originalne Game Boyeve kazetice na smartphone mobitelima!

Proizvod o kojem govorim zove se Hyperkin Smartboy, a izgleda kao kućište nekadašnjeg Game Boya u koji fizički ubacujete svoj mobilni uređaj. Radi se zapravo o nekoj vrsti funkcionalne “futrole” za mobitel koja pretvara vaš smartphone u nekadašnju prijenosnu igraću konzolu!





Na taj način, ekran vašeg mobilnog uređaja počiva u kućištu Game Boya, opremljen tipkama te pretincem za umetanje kazetica s igrama – baš kao i nekada. Samo sada umjesto na Game Boyevom ekranu origilalne Nintendove kazetice igrice igrate na ekranu svoga mobitela.  Ovo je zapravo genijalni način za oživljavanje nekadašnjih gejmerskih uspomena, jer nudi sve čari fizičkog igranja Game Boya, no na novoj tehnologiji vašeg smartphonea!

https://www.youtube.com/watch?v=r6IvFO2gJVQ


Hyperkin Smartboy kompatibilan je s većinom mobilnih uređaja s ugrađenim sustavom Android. Cijena? Podnošljiva – oko 50 dolara!

Zato, ako još niste preboljeli svoje gejmersko djetinjstvo – znate što vam je činiti!

Izvor: kurziv.net
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Чувајте Љубав !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 46762
Zastava Босна
mob
Samsung Galaxy S6 edge+
Povratak u djetinjstvo: Čovjek koji i danas najviše voli da igra igre na Sega Mega Drive konzoli






Skupljam sve. Na kraju i bacim, jer se ispostavi da je za kantu. Stari računar završio je na deponiji. Ista sudbina zadesila je i diskete, CD-ove, igrice… Istekao rok trajanja. Stiglo novo, modernije, ljepše za oko. E, vidite, ljudi pojedine…


E, vidite, ljudi pojedine stvari pametno iskoriste. I postanu kolekcionari. Toliki da mnogi mogu da im pozavide.

Retro igrice i konzole su apsolutni hit, a velikom kolekcijom istih može da se pohvali Banjalučanin Vanja Ajdar.


Izvor: lolamagazin.com


Čitav tekst pročitajte ovde.
« Poslednja izmena: 29. Avg 2019, 11:10:50 od Magic Master »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Чувајте Љубав !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 46762
Zastava Босна
mob
Samsung Galaxy S6 edge+
Shvatili smo da je postojao život i prije PlayStationa




Shvatili smo da je postojao život i prije Playstationa pa smo se probali sjetiti na čemu smo igrali kao klinci

Sjećam se da sam svoju prvu igraću konzolu dobio s pet godina, radilo se o Super Famicomu. To je bio božićni poklon zbog kojeg sam, bojim se, razvio trajnu ovisnost o igricama. S tom četvrtastom sivom konzolom bile su zapakirane i dvije kasete s igricama Duck Hunt i Super Mario.

Uz malu pomoć bratića spojio sam konzolu na TV i ubacio Super Marija. I tako je to otprilike počelo. Samo dvije godine kasnije dobio sam Playstation pa se moja ovisnost mogla još više razvijati. Toliko sam pretjerivao da su moji roditelji u jednom trenutku počeli nositi kontrolere na posao. Srećom, mislili su da imam samo dva kontrolera, a ja sam treći sakrio iza kreveta. Pa sam tako, svako jutro kad bi oni odlazili na posao, sakriven ispod deke igrao Tekken i nadao se kako me neće uhvatiti.

Zurenje u TV ekran

Kupovinom računala koju godinu kasnije, otkrio sam novi svijet igrica koji, unatoč svim svojim pozitivnim stranama, nije mogao zamijeniti ljubav prema Playstationu. Barem sam tako tada mislio. No, otkrivanjem Unreal Tournamenta igranje video igara na računalu postalo je svakodnevno, a Playstation je završio na polici poput kakvog relikta.

Igre na CD-u, koje su bile namijenjene za računala i Playstation, često su se posuđivale među ekipom, a konzole su se praktički nosile kod frendova koji su rođendan htjeli proslaviti zureći u TV ekran i stiskajući tipke po kontroleru. Uz malo prisjećanja i pomoći od zaljubljenika u video igrice i konzole, odlučili smo napraviti popis popularnih igraćih konzola i platformi koje su obilježile naše djetinjstvo.

Izvor: Telegram.hr
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 10:12:22
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.105 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.