Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 01:14:57
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Crnogorac preplivao Jadran  (Pročitano 2481 puta)
26. Jul 2006, 11:54:34
Veteran foruma
Superstar foruma


Nista

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 82508
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.4
Petrovac -- Crnogorac Davor Novović iz Petrovca prvi je Crnogorac koji je preplivao Jadran.

Novović je ušao u Ginisovu knjigu rekorda prevalivši deonicu od Barija do Petrovca dugu 207 kilometara za nepunih 10 dana, uprkos velikim problemima i nepovoljnim vremenskim prilikama.

"Bila mi je namera da oborim rekord Koreanca Zana Sijanina. No, iako je preplivao četiri kilometra manje nego ja, on nije izlazio na obalu jer ga je poslužilo vreme. Mene, nažalost, nije. Na pola puta naletela je hladna struja, pa smo se morali vratiti u Bar. Komisija Ginisa nam je savetovala da sutradan nastavimo put i da ne odustajemo. Gliserom smo se vratili do tačke na pola Jadrana i nastavio sam plivanje. Uspeo sam da doplivam u Petrovac", ispričao je Davor.

Novović kaže da su troškovi maratona bili oko 35.000 evra, a da je predsednik Crne Gore Filip Vujanović prihvatio da 35 odsto troškova snosi država. "Tokom zime sam se pripremao na bazenu Banjica. Tokom plivanja Jadranom bio sam zaštićen posebnom mrežom, a GPS je obaveštavao o mogućim opasnostima", navodi on.

Novivić kaže da je smršao pet kilograma, da je dnevno preplivavao 25 kilometara, a da je posle uspeha spavao punih 20 sati. "Sledeći poduhvat biće preplivavanje Lamanša", kaže on.


Izvor: B92
IP sačuvana
social share
"Narod je glup, a sad se buni zato što je glup. Pa ne možeš i biti glup i bunit' se što si glup."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Jet set burekdzija


niente paura

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 7714
Zastava Neptun
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.51
mob
Samsung Galaxy Ace Fleur
 Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu

357 kume, 357...

Zodijak Taurus
Pol
Poruke 1503
OS
Nepoznat
Browser
Opera 9.00
dobro je sto se nije onesvestio posle. zeznuto je to.
IP sačuvana
social share
Be sociable - have a Pepsi
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


,!,,(-_-),,!,

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 2982
Zastava Novi Sad
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.7
mob
SonyEricsson K800i
svaka mu cast  Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share

  
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


It Is I Le Qlerc

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 3878
Zastava Jagodina
OS
Windows XP
Browser
Opera 7.23
mob
Samsung Note 8
 Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.01
mob
Apple iPhone SE 2020
Davor Novović (32) iz Petrovca prvi je Crnogorac koji je preplivao Jadransko more

Ajkule bežale od maratonca

Bilo je potrebno 10 dana da savlada deonicu od Barija do Petrovca, a Ginisova komisija mu je prihvatila samo amaterski rekord, jer je zbog nevremena plivao samo po 25 kilometara dnevno, dok se noću odmarao na jahti

Kad sledeće godine preplivam Lamanš, biću peti čovek na svetu kom je to pošlo za rukom - ponosno odaje svoje planove 32-godišnji Davor Novović iz Petrovca, prvi Crnogorac koji je nedavno preplivao Jadransko more i tako se upisao u Ginisovu knjigu rekorda. Maratoncu Novoviću bilo je potrebno deset dana da savlada deonicu dugu 207 kilometara - od Barija do Petrovca. Izdržao je, iako mu, kako kaže, vremenske prilike nisu bile baš naklonjene.

- Želeo sam da oborim rekord Korejca Zana Sijanina, koji je preplivao Mediteran, ali me je baš na pola puta, samo pet dana posle starta, dočekala hladna struja. Zbog nje je temperatura mora pala na 15 stepeni, što nije zabeleženo u poslednjih trideset godina - žali se odvažni Novović i dodaje da su mu mnoge misli u tom trenutku padale na pamet, ali ga je želja da ostvari rekord i bude upisan u istoriju svetskog i crnogorskog plivanja održavala u vodi.

Kako objašnjava, tek drugi pokušaj iz Barija je uspeo, ali je bio spreman i dvadeset puta da se vraća na start, koliko je snage u sebi imao. Devet meseci se za ovaj poduhvat pripremao u Beogradu, na bazenima na Banjici, a tokom morske avanture pio je vitaminske tablete, primao infuzije, hranio se lakom hranom, a andolom je opuštao mišiće... Maseri i fizioterapeuti su imali pune ruke posla, a od napora je do kraja puta smršao pet kilograma, sa 101 na 96. Nije sumnjao u sebe i svoje sposobnosti.

- Mojim podvigom bili su posebno ponosni roditelji - otac Blagoje i majka Milijana, koji žive u Kotoru, ali i moji Petrovčani. Osvojenu titulu sam posvetio svom četvoromesečnom bratancu Andreju - veli maratonac, koji je u vodi proveo 170 sati i tokom dana spavao samo po nekoliko sati, na jahti.
Telo je pre početka plivačkog maratona namazao guščijom mašću, nosio je gumeno zaštitno odelo, peraja, plivao hrabro i odvažno. I uspeo u čemu niko još nije. Plivački maratonac Davor Novović ostvario je svoj dugogodišnji san i prvi u Crnoj Gori preplivao Jadransko more između Crne Gore i Italije.
      
SLEDEĆA STANICA LAMANŠ

Novovićevi roditelji žive u Kotoru, a on za sebe kaže da je petrovačko dete. Prošle godine je preplivao deonicu od Herceg Novog do Ulcinja, a njegov sledeći maratonski plivački poduhvat je preplivavanje Lamanša, iduće godine. Za novi izazov će se tokom zime pripremati na bazenu Sportskog centra na Banjici u Beogradu ili u Novom Sadu. Do sada su samo četiri maratonca u istoriji plivanja uspeli da preplivaju kanal, a dvojica su se utopila pokušavajući.      
   
   



- Volim najviše Novi Sad, tamo ću se, verovatno, pripremati za neki od narednih maratona. Samo u Novom Sadu čini mi se, čovek prosto u nozdrvama oseti taj miris nestalog Panonskog mora - nastavlja Davor.

NJemu su Ginisova komisija i njen predstavnik Vojo Mijić iz Šapca prihvatili rekord, ali u amaterskoj konkurenciji, pošto je plivao po 25 kilometara dnevno, a noću se odmarao na jahti. A i nekoliko puta je morao da izlazi na obalu zbog nevremena, koje ga je pratilo tokom celog poduhvata.

Davor Novović, čiji preci potiču iz doline Lima, devet milja od Petrovca do Budve ranijih godina je umeo da prepliva kao od šale, ali je sada neočekivano bio prinuđen da se privremeno vrati u Bari.
- Razmišljao sam šta da radim, ali me je Ginisova komisija posavetovala da ne odustajem. I tako sam nastavio do Petrovca i posle deset dana uplivao ispred lokala "Panini". Ovako mi je malo nedostajalo da oborim njegov rekord od 203 kilometra, jer sam ja preplivao dužu deonicu, ali tek iz drugog puta - veli maratonac Davor i dodaje da ga nisu uplašile ni morske nemani, ni mediteranski cikloni, ni jak vetar.

Plivao je u mestu kad je trebalo, jahte iz pratnje su se okretale u krug, ali se sve srećno završilo kad se uzburkano more umirilo. Napadali su ga morski psi, ajkula "modrulja" je takođe mislila da su daske za jedrenje u stvari kornjače... Srećom, nailazio je, uglavnom, na bezopasne ajkule, a kad god bi mu se približile, izlazio je, za svaki slučaj, na jahtu iako je u moru bio zaštićen zaštitnom mrežom.
Tekst i foto: Dragan Stodić

Izvor: Glas Javnosti
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 01:14:57
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.085 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.