Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 03:28:35
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

 Napomena: Za sva pitanja u vezi kupovine novog hardware-a ili procene vrednosti i preporuke koristite - ovu temu

Spyware,sta je,kako radi,kako se zastititi? :: Kako rade mreze :: Burek Anti-virus software review :: Index tema koje ne treba propustiti

Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Crkli hard diskovi. Sta sad?  (Pročitano 11209 puta)
18. Mar 2009, 11:32:01
Poznata licnost


Život je igra u kojoj ne postoji save game

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 2544
Zastava ko zna kad i ko zna gde
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.0.7
mob
SonyEricsson W950, Z1010
Imam 2 Maxtor PATA hard diska. Jedan od 60GB i jedan od 80GB koji su crkli. Evo kako se to desilo. Kada sam kupio nov komp, tj. delove, i ubacio ovaj od 80GB sve je radilo OK par dana, a onda je komp prestao da ga prepoznaje. Isto se desilo i sa drugim. Verovatno je uzrok kvara maticna koja podrzava SATA diskove (Asus P5K-E). Onda sam pokusao da ih povezem na stari komp koji ima Maxtor hard od 80GB (isti model kao ovaj sto je crko) i sta se desava. Kada jumper na pokvarenom stavim da bude slave, prepoznaje samo jedan, a koji, ne znam jer u Bios-u gde bi trebao da pise naziv hard-a (Boot options) stoje neki upitnici, a kada stavim da pokvareni bude master, a funkcionalan slave, onda ne registruje ni jedan. Da li postoji neki nacin da ih ozivim? Na oba harda imam veliki broj vaznih 3d projekata i dokumenata koje ne bih voleo da izgubim.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 1454
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.6
mob
HTC Diamond
To brljanje po bios-u moze da bude do losih ATA kablova..Pokusaj sa drugim kablovima ! Po mogucstvu novim ..
Inace , jedan mora da bude na master , drugi na slave (ili da mu skines jumper) ako su na istoj grani ata kabla, stim sto master ide na dalji prikljucak a slave na onaj prikljucak u sredini kabla .. Objasnjavali smo u nekoliko tema...Prelistaj malo forum !
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 684
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.0.7
Veoma je mala verovatnoca da se istovremeno dogodio spontani mehanicki kvar oba diska (obicno pri mehanickom kvaru hard diska, glava za citanje ploca zna biti dosta bucna jer ne moze da se namesti kako treba na ploci), dakle ostaju dve verovatnije opcije: Ili je greska do kablova (sto se lako da proveriti) ili je nekom greskom doslo do prekomernog napajanja hard diskova sa maticne ploce sto je sprzilo neke kompente na upravljackim plocama hard diskova. U prvom slucaju, dovoljno je kupiiti nove kablove da bi se problem resio, u drugom slucaju morao bi zameniti upravljacku plocu, a za to bi ti bio potreban identican hard disk i uz to i malo srece jer isti diskovi mogu imati razlicit firmware sto moze da zakomplikuje stvari...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Život je igra u kojoj ne postoji save game

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 2544
Zastava ko zna kad i ko zna gde
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.0.7
mob
SonyEricsson W950, Z1010
Ne bih rekao da je do ata kablova, jer mi jedini pata hard koji je ziv radi bez problema na starom kompu. A i ne bih rekao da je mala verovatnoca da se pokvare. Na starom kompu su radili savrseno, a onda sam prvo hard od 60 stavio u nov komp, instalirao xp i radio je par dana, a onda je prestao. Sa onim od 80 se slicno desilo.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 684
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.0.7
Da li ti hard diskovi prave neke cudne zvukove? Obicno ako je u pitanju mehanicki kvar onda je glava za ocitavanje ploca ili nekarakteristicno bucna ili pravi i ponavlja onaj famozni "klik" zvuk. U prvom slucaju je u pitanju neki veoma ozbiljan mehanicki kvar, i taj zvuk je verovatno posledica iskakanja glave za ocitavanje ploca iz svog pravilnog polozaja i "svrljanja" po plocama sto moze da prouzrokuje nepovratni gubitak podataka. Ako je u pitanju repetitivni "klik" zvuk, onda je to nesto manje ozbiljan (ali ipak ozbiljan) mehanicki kvar i znak da se glava za ocitavanje bezuspesno stalno iznova pokusava namestiti za ocitavanje ploca. Ako je hard disk skoro potpuno tih (po pravilu, sto tisi hard disk to bolje u ovakvim situacijama), to moze biti znak ili elektronskog kvara na upravljackoj ploci (sto bi zahtevalo zamenu te ploce identicnom sa drugog hard diska) ili znak manjeg mehanickog kvara, tj. da se glava za ocitavanje jednostavno na mestu ukocila.

Vezano za popravku hard diska, standardna metoda je promeniti glavu za ocitavanje ako je u pitanju mehanicki kvar, odnosno promeniti upravljacku plocu ako je u pitanju elektronski kvar. Promena glave za ocitavanje moze se odraditi samo u sterilnim laboratorijskim uslovima zbog ekstremne osetljivosti ploca na i najmanju truncicu prasine. Mislim da ne moram napomenuti da kompjuterski servisi koji pruzaju takve usluge njih papreno naplacuju, ali ako su u pitanju veoma vazni podaci predaja hard diska takvom jednom servisu je najbolji i najsigurniji nacin spasavanja podataka. Promena upravljacke ploce moze se obaviti i u normalnim kucnim uslovima pomocu sarafcigera, ali za to ti treba identican hard disk i ne samo to nego da bih bio potpuno siguran u uspeh i identicna verzija hard disk firmware-a.

Postoje i razne metode za ozivljavanje hard diskova u "kucnoj radinosti", od kojih je najpoznatija i bez sumnje i najuspesnija zamrzavanje hard diska. Jednostavno, dobro ga zapakujes (zbog vlage) i ostavis ga minimum 2-3 dana u zamrzivacu. U slucaju mehanickog kvara, ekstremno niska temperatura stvara kontrakciju na plocama unutar hard diska sto moze da odkoci glavu za ocitavanje ploca ili u slucaju iskakanja glave da je bar na trenutak vrati na pravi polozaj. U slucaju elektronskog kvara (defektne komponente na upravljackoj ploci), ekstremno niska temperatura moze ponekad na trenutak da osposobi neku pokvarenu elektronsku komponentu. Ova metoda sa zamrzavanjem sam sa uspehom i sam koristio da bi spasio podatke sa hard diska cija se glava za ocitavanje jednostavno ukocila (hard disk je bio skoro potpuno tih, ali kad sam prislonio uvo uz njega moglo se cuti blago kuckanje, odnosno repetitivni pokusaji glave za ocitavanje da se odkoci iz svog polozaja), dakle kod mene je u pitanju bio nalaksi moguci mehanicki kvar i taj hard disk i dalje radi (mada se vise ne usudjujem koristiti ga za neke vaznije stvari), ali mogucnost uspeha naravno zavisi od prirode i tezine kvara. Posle kad ga izvadis iz zamrzivaca moras biti spreman da ga sto brze prikljucis i preneses sve najvaznije podatke sa njega (naravno, ako uopste bude proradio) jer u procesu otopljavanja hard disk se vraca u prethodno stanje i ako je kvar bio ozbiljnije prirode moze ponovo prestati sa radom. Zamrzavanje hard diska je skoro potpuno bezopasno ako dobro pripazis sto se tice vlage u zamrzivacu i kondenzacije koja se neminovno stvara nakon sto izvadis hard disk iz zamrzivaca (nemoj ga pipati dok je ukljucen, zbog kondenzacije).

Od ostalih manje poznatih i neproverenih metoda koje sam nacuo, vredi mozda spomenuti zagrejavanje hard diska na temperaturama od 50+, ideja je da kao sto niske temperature prouzrokuju kontrakciju ploca tako i zagrejavanje prouzrokuje ekspanziju ploca sa slicnim krajnjim efektom kao zamrzavanje. Ipak, zamrzavanje je daleko sigurniji metod jer elektronika lakse podnosi ekstremno niske temperature nego ekstremno visoke, i ja ovako nesto ne bih isprobao osim mozda kao poslednji izlaz pred bacanje hard diska. Drugi metod koji sam nacuo a koji bi mogao raditi samo u slucaju najlakseg mehanickog kvara, tj. ako se glava za ocitavanje jednostavno ukocila na mestu, je ponovno osposobljavanje hard diska "elektro-sokovima", to jest serijom ukljucivanja i iskljucivanja hard diska koje bi eventualno moglo da odkoci glavu za ocitavanje ploca. Ni ovo nije metod potpuno bez rizika, jer su hard diskovi najosetljiviji upravo prilikom isklucivanja/iskljucivanja. Jedna blaza varijanta na ove "elektro-sokove" je jednostavno isprobati hard disk na vise razlicitih kompjutera u nadi da ce neka mala razlika koja postoji u napajanju od kompjutera do kompjutera mozda biti dovoljna da bi se odkocila glava za ocitavanje ploca. Treci metod koji sam nacuo verovatno je i najrizicniji i podrazumeva izlaganje hard diska kontrolisanim "g-sokovima" koji bi eventualno mogli glavu za ocitavanje da vrate na svoje mesto, ili prosto receno lupnes ga o necemu i nadas se da ce nekim cudom proraditi Smile
« Poslednja izmena: 19. Mar 2009, 17:45:12 od rade_ »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


42

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 26656
Zastava Restoran na kraju vaseljene
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
mob
Nokia 6630, valjda
Ne bih rekao da je do ata kablova, jer mi jedini pata hard koji je ziv radi bez problema na starom kompu. A i ne bih rekao da je mala verovatnoca da se pokvare. Na starom kompu su radili savrseno, a onda sam prvo hard od 60 stavio u nov komp, instalirao xp i radio je par dana, a onda je prestao. Sa onim od 80 se slicno desilo.

Ma probaj ti da zamenish kabl, 200-400 dinara. (BTW duza strana IDE kabla ide na matichnu plochu) i proveri dzampere master/slave. Ako je WD u pitanju kod njih je apolutno razlichito Master i Master wt slave present. Duboko zamrzavanje tek kad vishe nishta drugo ne mozesh uchiniti <<< ovo meni upalilo dva puta ali uchinak pola sata i spasish shta god mozesh.
IP sačuvana
social share
“The mind commands the body and it obeys. The mind orders itself and meets resistance.”
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1718
Zastava Vršac
OS
Windows XP
Browser
Opera 11.50
mob
HTC Sensation
Ako je crkla elektronika, to se moze zameniti. Nadjes sevis koji radi popravku u oglasima. Ja sam pre 10+ godina tako otisao negde u Sarajevsku ulicu (rekao bih) u BG-u. Covek ispred mene stavio drugu elektroniku, prikljucio ga, upalila se dioda, i prc. Shvatio sam da je riknuo sasvim. Zahvalio sam se coveku i otisao.
Mozda tebe sreca bolje posluzi Smiley
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Ko zadnji, ćelava mu keva!

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 13104
Zastava Batajnica
OS
Linux
Browser
Opera 11.60
mob
Samsung SGH-E630
Da nisi promašio temu ? Smiley Ima novija vrlo sličnog naziva -> link
« Poslednja izmena: 04. Jan 2012, 13:17:29 od enaB »
IP sačuvana
social share
                                       
enaB <=> Bane, "Ena" nije moje ime                    f -1(Smile)= Smiley

Don't watch it, because we all know that a watched pot does not boil, and watched cake does not bake.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije


necu da ti kazem, chelavi...

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 21969
Zastava La45.2590  Lo19.8330
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 10.0
mob
Apple iPhone 12, S21
Pitanje prebaceno u zasebnu temu...

http://forum.burek.com/crkao-hard-disk-sta-sad-t565703.html

Ide lock...

3...
2...
1...


[lock]
« Poslednja izmena: 04. Jan 2012, 13:43:58 od chelavi1 »
IP sačuvana
social share
- A robot may not injure a human being or, through inaction, allow a human being to come to harm
- A robot must obey the orders given to it by human beings, except where such orders would conflict with the First Law
- A robot must protect its own existence as long as such protection does not conflict with the First or Second Laws
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 03:28:35
nazadnapred
Prebaci se na:  
Upozorenje:ova tema je zaključana!
Samo administratori i moderatori mogu odgovoriti.
web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.069 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.