Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 0 gostiju pregledaju ovu temu.

 Napomena: Za sva pitanja u vezi kupovine novog hardware-a ili procene vrednosti i preporuke koristite - ovu temu

Spyware,sta je,kako radi,kako se zastititi? :: Kako rade mreze :: Burek Anti-virus software review :: Index tema koje ne treba propustiti

Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Mala škola hardvera - Istorija računarskih sistema  (Pročitano 2423 puta)
22. Sep 2007, 18:31:36
Supervizor foruma
Legenda foruma


Violence solves everything

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 33826
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.7
mob
LG Nexus 5
Pre otkrića mikroprocesora tokom ranih 70-tih, računari su bili veliki, skupi sistemi koje su posedovale velike korporacije, univerziteti, vladine agencije i institucije sličnih veličina i značaja. Krajnji korisnici nisu direktno stupali u interakciju sa mašinama, već su umesto toga pripremali zadatke za računara na oflajn opremi, kao što su bušene kartice. Određeni broj zadataka je sakupljan za računar a zatim je procesiran i izvršavan u grupnom režimu rada. Nakon što bi posao bio završen, korisnici su mogli da sakupe rezultat. U nekim slučajevima prošli bi sati ili čak dani od trenutka slanja posla na obradu pa do izbacivanja rezultata.



Interaktivnija forma računara se komercijalno razvila sredinom 1960-tih. U vremenski deljenom sistemu, više računarskih terminala su omogućavali većem broju ljudi da dele upotrebu jednog mejnfrejm računarskog procesora. Ovo je bila standardna upotreba u poslovnim aplikacijama, nauci i inžinjeringu.

Neki od prvih računara koji bi se mogli nazvati "personalnim" bili su rani miniračunari kao što je LINC i PDP-8, a kasnije VAX i već i miniračunari od Digital Equipment Corporation (DEC), Data General, Prime Computer, i drugih. Po današnjim standardima oni su bili veliki (otprilike veličine frižidera) i koštali su na desetine hiljada američkih dolara, tako da su ih retko kupovali pojedinci.

Međutim, miniračunari su bili prilično interaktivni i uskoro su imali sosptvene operativne siteme. Miniračunar Xerox Alto (1973) je bio kamen temeljac u razvoju pesonalnih računara, zbog svog grafičkog korisničkog interfejsa, bitmapiranog visokorezolucijskog ekrana, velikog internog i eksternog skladišta, miša i specijalnog softvera. Era miniračunara je bila prelazni korak od mejnfrejm računara do upotrebe personalnog računara.

Miniračunari, preci modernih personalnih računara su koristili ranu tehnologiju integrisanih strujnih kola (mikročip), što je omogućilo redukovanje veličine i i cene, ali nisu posedovali mikroprocesore. To je značilo da su oni i dalje bili veliki i teški za proizvodnju, baš kao i njihovi mejnfrejm preci.

Razvoj mikroprocesora sa jednim čipom je bio ogroman katalizator za popularizaciju jeftinih, lakih za upotrebu, pravih personalnih računara. Altair 8800, predstavljen u Popular Electronics časopisu januara 1975. godine je za to vreme postavio nove standarde za nisku cenu računara, omogućujući probranim kupcima tokom 70-tih godina da postanu njegovi vlasnici. To je bilo praćeno sa IMSAI 8800 računarom, koji je imao slične mogućnosti i ograničenja. Altair i IMSAI su u suštini bili smanjeni miniračunari i bili su nekompletni: da biste povezali tastaturu ili ekran na njih zahtevalo je teške i skupe "periferije ".

1976 godine, Kooro Manufacturing & Electronics Cooperative u Skoplju, Makedonija proizveo je u ograničenoj količini mašinu koja je imala sve u jednom (integrisana tastatura, monohromatski monitor, 8-inčni flopi disk drajv i 16 kilobajta RAM-a) za potrebe vladinih službenika. Bio je sličan po izgledu modelu računara TRS-80 Model III koji je koristio sopstveni operativni sistem.

MOS 6500 serija mikroprocesora je dovela do redukcije u troškovima kreiranja računarskih sistema. Commodore PET, TRS 80 i Apple II, takođe poznat kao 1977 Trinity od strane časopisa Byte, se obično navode kao prvi personalni računari. Pogotovo Commodore PET, koji Byte naziva prvim. Dizajn Commodore PET-a, mašine integrisane u jednu celinu koja je imala monitor, tastasturu i uređaj za podatke, je najviše inspirisala razvoj Macintosh računara od strane Apple-a.

12. avgusta 1981 pojavio se IBM PC, koji je revolucionalizovao tržište računara. Lotus 1-2-3, kombinovani program za rad sa tabelama (inspirao ga je VisiCalc), prezentacione grafike i jednostavni program za rad sa bazama podataka su postali PC-jeve pobedničke aplikacije. Dobri procesori reči su se takođe ubrzo pojavili, posebno predstavljanjem Microsoft Word-a za Apple Macintosh 1985. godine (dok su ranije verzije Word-a bile kreirane za PC, on je inicijalno postao popularan preko Macintosh-a).

3. januara 1983 godine personalni računar je proglašen za "Ličnost 1982. godine" od strane časopisa Time.

Tokom 1990-tih, moć personalnih računara je radikalno porasla, zamućujući do tada jasne granice između personalnioh računara i višekorisničkih računara, kao što su mejnfrejm računari. Današnji vrhunskli računari se razlikuju od personalnih računara po većoj pouzdanosti i većoj sposobnosti za multitasking, a ne po sirovoj procesorskoj snazi.
U današnjoj svakodnevnoj upotrebi, personalni računari i PC obično označavaju mašinu koja je IBM PC kompatibilna. Zbog ove asocijacije, neki proizvođači personalnih računara koji nisu IBM PC izbegavaju upotrebu ovog termina za opisivanje svojih proizvoda.

Zahvaljujući mrežama, Internetu i sličnim faktorima kao što je upravljanje digitalnim pravima, moderni personalni računari nisu više ekskluzivni alati svojih korisnika. Podrška za desktop računare u poslovnom svetu sada zahteva isto toliko birokratije i profesionalnog treninga kao što je zahtevalo i upravljanje vremenski deljenom mašinom, sa dodatnom manom mnogo slabije bezbednosti i velikog broja korisnika koji znaju dovoljno da lako upadnu u probleme ali ne znaju dovoljno da se iz njih izvuku.

Izvor: KomBib
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Reign in Blood

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 20579
Zastava SRBIJA
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.7
Svaka cast na trudu  Smile Smile Evo ja slikovito da dodam kako je to islo kod Apple racunara  Smile

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

apple_evolution.jpg
(729.78 KB, 3435x2280)
IP sačuvana
social share
 
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Nova godina Beograd :: nova godina restorani :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Sudski tumač Novi Beograd

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.202 sec za 15 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.