Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 20:54:27
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 9
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Burek Bioskop - Teza (2008)  (Pročitano 6343 puta)
01. Feb 2015, 20:15:21
Udaljen sa foruma
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 12437
Browser
Mozilla Firefox 35.0





Nakon studija, života i rada u Nemačkoj, mladi doktor Anberber s najboljim
prijateljem odlučuje se na povratak u rodnu Etiopiju gde je upravo svrgnut
Haile Selasije, u iskrenoj želji da pomogne svojoj zemlji u izgradnji novog
društva...


Režija i scenario: Haile Gerima

Uloge: Aaron Arefe, Abiye Tedla, Takelech Beyene

IP sačuvana
social share
Ako se neko i prepozna u jurkovićevim porukama, to nije do njega već do sebe
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 12437
OS
Windows
Browser
Mozilla Firefox 35.0
Nikad ranije nisam gledao film iz Etiopije - ako ćemo pošteno, osim Jenki Zulua i Bogovi su pali na teme, nisam gledao nijedan afrički film. Nisam imao pojma dokle su stigli sa razvojem kinematografije, ali ako je ovo ikakav pokazatelj, afrička kinematografija može da stane rame uz rame sa bilo kojim kontinentom. Nijednog trenutka nisam imao osećaj da gledam film koji je po bilo čemu drugorazredan u odnosu na evropski ili američki (osim možda po budžetu, ali hvala bogu, to nikad nije ni bilo bitno). Haile Gerima je majstor vizuelnog - on u ovom filmu priču donosi manje kroz zaplet i dijalog, koliko kroz vizije, snove i sećanja glavnog junaka. Ono što takođe volim da vidim na filmu su prelepi pejzaži, a afrička savana pruža fantastične mogućnosti koje režiser ume da iskoristi (u pojedinim momentima me podseća na Hercoga, što je "in my book" veliki kompliment).



Ono što mi je prvo privuklo pažnju kod ovog filma je koliko malo može da se zaključi samo čitajući ono što likovi govore jedni drugima. Govori se samo onoliko koliko je potrebno, možda čak i manje od toga, ali film ipak savršeno funkcioniše - ono što je potrebno prenosi se vizuelnim, i to najviše mimikom i pantomimom glumaca koji odlično rade svoj posao. Osim toga, režiser pušta da scene prirode i uopšte pejzaža dočaraju stanje duše junaka, i time ostvaruje nekoliko upečatljivih scena koje će mi ostati urezane u sećanju do kraja života (neću sad da navodim o čemu se radi pošto su bitne za zaplet, napisaću kad odgledate film). Osim toga, film obiluje isečcima iz književnosti, istorijskih i političkih događaja tog vremena (u čemu sam naročito uživao, naravno), tako da na momente imam utisak da čitam poeziju - možda zbog toga deluje malo neprirodno ili usiljeno, ali to je ono što ja volim u filmu.



Pomenuo sam već glumce, koji su po meni odlično odradili svoj posao - delom zbog njih, delom zbog trajanja filma (kako filmskog, nešto preko 2 sata, delom vremena u filmu koje se proteže kroz dve decenije), vezao sam se za likove u toj meri da sam na kraju zaista priželjkivao srećan kraj, što mi se inače retko dešava. Delovali su mi stvarno, opipljivo, možda ne kao neko koga poznajem, ali definitivno kao neko koga bih želeo da upoznam. Za pozitivce sam navijao, zlikovce sam mrzeo, pojedini likovi su me nervirali, ali niko od njih mi nije delovao izveštačeno - možda na par mesta gluma škripi ili gluma deluje usiljeno, naročito kada se govori engleski, ali mi to ni najmanje nije zasmetalo, čak štaviše, doza amaterizma je učinila da mi deluju još draže.



I na kraju, o čemu se radi u ovom filmu? Onako kako sam ga ja shvatio, glavna tema je odgovornost: postavlja se pitanje kolika je naša odgovornost za svoje postupke i izbore koje činimo u životu? Koji su nam prioriteti? Vidimo likove u filmu koji prave prilično sumnjive i upitne izbore, stavljaju politiku i državu ispred porodice, i time uništavaju ne samo svoj već i živote onih oko sebe? Da li su ti izbori opravdani? Možemo li da ih razumemo? Da li bismo mi učinili isto ili ne? Film naravno ima i svoju političku dimenziju, u tome da pokazuje kako revolucija jede svoju decu, kako je građanski rat najgora vrsta rata, ali to nije ono što mi je toliko privuklo pažnju (na kraju krajeva, imali smo i mi građanski rat u svojoj novijoj istoriji, i znamo kakve posledice on ostavlja za sobom, neko bolje, neko malo manje). Možemo da postavimo i pitanje da li na kraju imamo srećan kraj ili ne, jer posledice koje je rat ostavio za sobom nisu ni izbliza zalečene, daleko od toga - ali da ne otkrivam previše, videćete već i sami.



Film koji je, bar meni, prelep na svakom nivou na kome se posmatra, i o kome bih sigurno imao još mnogo toga da kažem, ali red je da nešto ostavim i za kasnije, a i ne mogu sad baš svega da se setim. Ostavljam vama da uživate i sami donesete svoj sud Smile

I da, prvi put otvaram temu ovog tipa, tako da sam većinom pokupio fore od insajdera... "give credit where the credit is due" Smile
IP sačuvana
social share
Ako se neko i prepozna u jurkovićevim porukama, to nije do njega već do sebe
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Damn Mad Cows !

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 21465
Zastava Trstenik, Srbija
OS
Windows 7
Browser
Chrome 39.0.2171.71
mob
Samsung Galaxy Kevoje8ac
Eto vidiš kako si odmah iskoristio Ebin lik u svom životu
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 12437
OS
Windows 7
Browser
MSIE8.0
U kom trenutku? Smile
IP sačuvana
social share
Ako se neko i prepozna u jurkovićevim porukama, to nije do njega već do sebe
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 87602
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 35.0
  Nisam ovo gledao, ne znam kako je prošao ispod mog radara.
  Zahvaljujem na preporuci.
IP sačuvana
social share
Ako se neko i prepozna u mojim porukama to nije do mene već do njega  Smile
Pogledaj profil GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 12437
OS
Windows
Browser
Mozilla Firefox 35.0
Predlog je ustvari Ranerov, ja sam samo otvorio temu.
IP sačuvana
social share
Ako se neko i prepozna u jurkovićevim porukama, to nije do njega već do sebe
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 87602
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 35.0
  Video sam da je tvoj prevod, zahvaoljujem se na tome.
  Hteo sam danas da gledam film ali ne nađoh ga ni u jednoj prodavnici.
IP sačuvana
social share
Ako se neko i prepozna u mojim porukama to nije do mene već do njega  Smile
Pogledaj profil GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


I have a joke. Women's rights.

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 31126
Zastava Harare
OS
Windows 7
Browser
Chrome 40.0.2214.111
mob
Samsung GT-S7580
Е, утихнули сте ко јагањцови.
Гледа ли ко још бурек биоскоп?
Чекајте ме, ја следеће недеље налазим времена и пишем утиске  Smile Smile
IP sačuvana
social share
E ovaj svet je otiso u kurac cim Lazu pitaju kakva je serija  Smile
Pogledaj profil WWW Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Damn Mad Cows !

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 21465
Zastava Trstenik, Srbija
OS
Windows 7
Browser
Chrome 39.0.2171.71
mob
Samsung Galaxy Kevoje8ac
I ja ću narednih dana, dok stigne narudžbina  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Linux
Browser
Chrome 39.0.2171.93
spremam se za gledanje
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 9
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 20:54:27
nazadnapred
Prebaci se na:  
Oznake: Teza Bioskop

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.091 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.