Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 07:04:12
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
1 ... 28 29
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Bravarski pomocnik Joska Broz  (Pročitano 53430 puta)
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol
Poruke 134
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Chrome 14.0.835.157
опанак је обућа коју Срби носе преко 5000год, а није срамота не знати већ је срамота скривати  и ширити медијске "истине". Погледајте мало по Интернету и наћи ћете јасне доказе о овоме.
елем, о теми
Није нама толико Тито крив колико наша нарав коју је једноставно описао Рајс у Чујте Срби! Тита нема преко 30год али ми и даље срљамо по плану ( идемо титовим путем) који је он применио ( Ватикан осмислио, НАТО рашчистио) и биће тако док год се иједан Србин куне у Тита  и титово време. Тај некритички, нерационалан, непрагматичан односно сулуд, морбидан и мазохистички приступ тј, препуштање титовом делу и последицама које то носи нас сврстава у најненормалније народе данас којих се сви клоне и зазиру да их иста болест не загади. Само луд народ може да велича неког који је Србе повео у братоубилачки рат, који свесно изазивао непријатеља да 100струко враћа преко нејачи ( јер Немци нису стрељали 100 за једног ако је погинуо у борби), крвнике из Јасеновца постављао за комаданте градова по Србији, који је масовно стрељао оно што није могао да сатре у рату и на фронту након ослобођења, отимао храну да би дао спасао глади наше злотворе, исељавао фабрике у браатске нам регионе, који је опраштао злочине над Србима и награђивао поседима, становима, дипломама са фак, позицијама у власти, који је забрањивао само Србима повратак на своја имања и одузимао само Србима и СПЦ имовину. Све то његова духовна деца свесно нису желела да исправе ни до дан данас.
Наш једини пут у спасење је сабирање свега што имамо, освешћивање и окретање себи самима. То није изолација већ престанак окупације и колонизације, то није аутизам већ конзерватизам и патриотизам. Јер спасћемо се само ако више бранимо своје но туђе, ако купујемо домаће а не расипамо стечено, ако се понашамо домаћински а не квислиншки, само тако ћемо почети да поштујемо сами  себе, једни друге а то значи да ће и приајтељи почети да нас сматрају партнерима, а непријатељи оних који се треба клонити
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Samo sport spaja ljude a politika ih razdvaja

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 10646
Zastava Srbija, svemir
OS
Windows 7
Browser
Chrome 14.0.835.202
mob
Nokia 2610
Imajte strpljenja i odgledajte ovaj  film i mnoge stvari će biti jasnije



« Poslednja izmena: 24. Okt 2011, 15:59:03 od stami4 »
IP sačuvana
social share
"Ne vredi se nama boriti,mi isterasmo Turke, a nase nam age i begovi zasedose za vrat .Pobedismo i Nemce i Bugare, a nase nam ulizice slobodu opogane. Nista nam ne vredi kada mi sami dusmane radjamo-ne treba nam neprijatelj sa strane, lakeji ce upropastiti i opoganiti sve . "  Danko Popovic -Knjiga o Milutinu
Pogledaj profil GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 41361
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 7.0.1
Postavis youtube film kako valja pa da svi vidimo nesto  Smile



Inace, ruski dokumentarac, po meni jedan od najboljih o Titu  Smile
« Poslednja izmena: 23. Okt 2011, 21:31:38 od Maradic »
IP sačuvana
social share
Ako te uhvati bes ako stojis ti sedi,ako sedis ti lezi,ako lezis ti se polij vodom,voda ce da odnese tvoj bes...

Svest nije samo materijalna manifestacija, potrazi na interenetu

Dzoni, ne budi Kristal.

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 27614
OS
Windows XP
Browser
Opera 12.16
Да ли је Тито имао везе са Стаљиновом смрћу?
13:32 16.02.2014.
7 коментара
Штампај
СЛОВЕНАЧКИ ИСТОРИЧАР ЈОЖЕ ПИРЈЕВЕЦ „ТИТО И ДРУГОВИ” ТВРДИ ДА ЈЕ БРОЗ БИО У ПРЕПИСЦИ СА ПАПОМ ПАВЛОМ VI


Како сведочи документ из архиве ЦИА у Вашингтону, Стаљин је 1947. године преко маршала Толбухина тражио за своју морнарицу четири југословенске луке на Јадрану. Тито је био свестан да ће то бити крај његове независности, ако би прихватио присуство совјетских база на истарској, далматинској и црногорској обали и стога је одговорио „њет”
После Стаљинове смрти, у његовој благајни је пронађена цедуља на којој му је Тито написао да су Стаљинови агенти покушали да га уклоне: ватреним оружјем, отровом и бодежом. Са упозорењем: „Ја ћу послати само једног, а тај неће погрешити”
Да ли је ова Титова претња имала везе са Стаљиновим инфарктом након кога је уследила и његова смрт? То је, наравно, само хипотеза која вероватно никада неће бити доказана

         „Тито и другови” двотомна студија угледног словеначког историчара Јоже Пирјевеца је до сада најкомплетнија студија о Титу настала на основу вишедеценијског истраживања досад неотворених архива.

         Пирјевец је рођен у Трсту 1940, где је дипломирао историју. Потом је похађао Дипломатску академију у Бечу. Докторирао је (1976) на Универзитету у Љубљани. Предавао је (од 1971) историју Источне Европе, односно словенских народа, на универзитетима у Пизи, Трсту и Падови, где је изабран за редовног професора.

         Сада предаје савремену историју на Факултету за хуманистичке науке у Копру. Редовни је члан Словеначке академије наука и уметности. Један је од оснивача нове странке „Солидарност”, која је против економске, политичке и моралне кризе у словеначком друштву. Живи у Трсту…
На којим се све документима и истраживањима темељи ваша књига „Тито и другови”?

         - На Титовој Југославији почео сам да радим још 1979. године. Тада је већ било прошло тридесет година од искључења КПЈ из Информбироа, што значи да су постале доступне западне архиве за 1948. годину. Пошто ме је тема расцепа између Тита и Стаљина занимала, прво сам отишао до Канцеларије јавних записа у Лондону (сада је то Национални архив), где сам прегледао извештаје из Београда које је британском Министарству спољних послова послао амбасадор сер Чарлс Пик. Наставио сам студије у римском Министарству спољних послова и у Вашингтону, уз стипендију Вудро Вилсон центра. У мали град Индипенденс у близини Канзас Ситија преселио сам се, где је архива председника Трумана.

         …Проширио сам обим свог рада на руске, југословенске, чешке и немачке архиве, био сам неколико месеци у Ослу као „сарадник” локалног Нобеловог института, истраживао у Кенедијевом архиву у Бостону, итд. Али највише од свега морам да будем захвалан Владимиру Дедијеру кога сам лично познавао и који је, као што знате о Титу прикупио огромну архиву. Тај материјал, који обухвата око 200 јединица (кутија) чува се у Љубљани и ја сам га поред Дедијеревих књига о Титу, детаљно разматрао.
Недавно сам случајно нашао у Венецији, на острву Сан Серволо још један део Дедијерове архиве, која је такође драгоцена.

 
„Тито и другови„ није књига само о Титу већ и о његовим најближим сарадницима и о томе како су се временом њихови односи мењали. Шта нам откривају та Титова пријатељства?

         - Пре свега, хтео сам да напишем књигу о Едварду Кардељу, кога сматрам последњим европским утопијским социјалистом. Када сам почео да радим на овој теми, схватио сам да је Кардеља немогуће посматрати без Тита. Тако је настала идеја о врсти групног портрета, у коме је требало да буду приказани Титови остали најближи сарадници… Живот са Титом и код Тита није био лак због његове пожуде за влашћу, јер није подносио никакве потпуно независне личности поред себе. Најдаље је истрајао поред њега Едвард Кардељ, али и он је умро у немилости.
У неком смислу бавили сте се и Титовим физичким изгледом, посебно очима. Шта нам открива његов изглед?

         - Тито је био леп човек. Вајар Аугустинчић о њему је рекао да му је глава као створена за приказивање у златним кованицама. Физичка привлачност је несумњиво била део његовог шарма, који му је било тешко оспорити. У бројним сведочанствима о сусретима са њим, које сам видео у архивама, стране дипломате често истичу управо то. Из тог разлога, изгледало је неопходним да у моју књигу убацим опис његових очију, које су приметили бројни савременици. Већина је, иако не увек, била очарана.



Јоже Пирјевец
Стаљин је 1947. године тражио од Тита да неке луке на Јадрану (Пула, Шибеник, Бококоторски залив...) буду под директном контролом совјетске морнарице. А годину дана потом дошло је до резолуције Информбироа. Има ли узрочно последничких веза између ова два догађаја?

         - Хвала вам на овом питању, јер ми се чини да је од кључног значаја за правилно разумевање сукоба између Тита и Стаљина. Како сведочи документ који сам нашао у архиви ЦИА у Вашингтону, Стаљин је претходне године преко маршала Толбухина тражио за своју морнарицу четири југословенске луке на Јадрану. Тито је био свестан да ће то бити крај његове независности, ако би прихватио присуство совјетских база на истарској, далматинској и црногорској обали и стога је одговорио „њет”.

         На тај начин, он је изазвао мржњу московског „хазјаина”.

         После Стаљинове смрти у његовој благајни је пронађена цедуља на којој му је Тито написао да су Стаљинови агенти покушали да га уклоне: ватреним оружјем, отровом и бодежом. Тито му је написао: „Ја ћу послати само једног, а тај неће погрешити”.

         Да ли та Титова претња има везе са Стаљиновим инфарктом након кога је уследила и његова смрт? То је, наравно, само хипотеза која вероватно никада неће бити доказана.
Тито је био једини комунистички председник који је ишао у апостолску палату, у Ватикан. Добре односе је имао са Папом Павлом ВИ. Шта је условило ове њихове добре односе?

         - Недавно објављени мемоари Зденка Ротерја, партизана, удбаша и универзитетског професора који се, пре свега, бавио односима између државе и католичке цркве, потврђују да је Тито био у преписци са Павлом VI, вероватно најлибералнијим папом прошлог века. Мислим да међу њима нису постојали тајни споразуми, већ су били везани сродним проценама савремених политичких ситуација.

 
У поглављу о Титовим женама „Јованка и остале„ наводите чињеницу да су наводно 1942. године Тито и Даворјанка Пауновић добили дете које је дато на усвојење. Јесу ли то гласине или...?

         - Ове информације сам добио у Дедијеровом архиву. У сваком случају, чини ми се значајно да је одмах на почетку 1942, када је требало да има дете, Зденка постала агресивнија и захтевала да врховно заповедништво поступа са њом као са Титовом супругом. Као што је познато, између Тита и „другова” дошло је до озбиљне напетости, јер колико је пуно он био заљубљен у Зденку, други су је мрзили због немогућег карактера.
Како објашњавате данашњу Титову популарност? Постоји југо-носталгија, помиње се социјализам са људским ликом, добар образовни систем, здравствена заштита, синдикати који су штитили запослене. А то нам недостаје. Да ли је по вама Југославија била вештачка творевина и да ли се морала распасти, и то на крвав начин?

         - Људи су разочарани оним што је донела „демократија”. Чак и у Словенији, где нам иде најбоље, стање је разочаравајуће, јер елите на власти последњих двадесет година нису стале иза својих задатака. Акритично су усвојиле вредности неолиберализма, који је тријумфовао на Западу и одбациле оне елементе људске солидарности из Титовог режима, који су постојали упркос бројним сметњама. Резултат је широко распрострањена корупција, тајкунство, охолост политичара који владају, све већи јаз између оних који имају и оних који немају. Ова процена не значи да би желели повратак Титовог режима. Та прича се заувек завршила, јер од самог почетка није била обећавајућа због превеликих разлика и интереса између југословенских народа.

http://www.vijesti.me/kultura/da-li-je-tito-imao-veze-sa-staljinovom-smrcu-clanak-1791

факти
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak
Pol
Poruke 2915
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 27.0
Zaista zanimljiv trag o zivotu jedne od najznacajnije istorijske licnosti
IP sačuvana
social share
Da bi promene uspele većina članova društva koje je ušlo u promene mora da se svakoga jutra buditi sa osećanjem izuzetnog istorijskog trenutka, s osećajem nečeg velikog i vanrednog.

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 41361
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 19.0
Citat
После Стаљинове смрти, у његовој благајни је пронађена цедуља на којој му је Тито написао да су Стаљинови агенти покушали да га уклоне: ватреним оружјем, отровом и бодежом. Са упозорењем: „Ја ћу послати само једног, а тај неће погрешити”
Да ли је ова Титова претња имала везе са Стаљиновим инфарктом након кога је уследила и његова смрт? То је, наравно, само хипотеза која вероватно никада неће бити доказана

Hehehe, nema greske  Smile
IP sačuvana
social share
Ako te uhvati bes ako stojis ti sedi,ako sedis ti lezi,ako lezis ti se polij vodom,voda ce da odnese tvoj bes...

Svest nije samo materijalna manifestacija, potrazi na interenetu

Dzoni, ne budi Kristal.

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Бог чува Србе.

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2032
Zastava Pančevo
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 27.0
опанак је обућа коју Срби носе преко 5000год, а није срамота не знати већ је срамота скривати  и ширити медијске "истине". Погледајте мало по Интернету и наћи ћете јасне доказе о овоме.
елем, о теми
Није нама толико Тито крив колико наша нарав коју је једноставно описао Рајс у Чујте Срби! Тита нема преко 30год али ми и даље срљамо по плану ( идемо титовим путем) који је он применио ( Ватикан осмислио, НАТО рашчистио) и биће тако док год се иједан Србин куне у Тита  и титово време. Тај некритички, нерационалан, непрагматичан односно сулуд, морбидан и мазохистички приступ тј, препуштање титовом делу и последицама које то носи нас сврстава у најненормалније народе данас којих се сви клоне и зазиру да их иста болест не загади. Само луд народ може да велича неког који је Србе повео у братоубилачки рат, који свесно изазивао непријатеља да 100струко враћа преко нејачи ( јер Немци нису стрељали 100 за једног ако је погинуо у борби), крвнике из Јасеновца постављао за комаданте градова по Србији, који је масовно стрељао оно што није могао да сатре у рату и на фронту након ослобођења, отимао храну да би дао спасао глади наше злотворе, исељавао фабрике у браатске нам регионе, који је опраштао злочине над Србима и награђивао поседима, становима, дипломама са фак, позицијама у власти, који је забрањивао само Србима повратак на своја имања и одузимао само Србима и СПЦ имовину. Све то његова духовна деца свесно нису желела да исправе ни до дан данас.
Наш једини пут у спасење је сабирање свега што имамо, освешћивање и окретање себи самима. То није изолација већ престанак окупације и колонизације, то није аутизам већ конзерватизам и патриотизам. Јер спасћемо се само ако више бранимо своје но туђе, ако купујемо домаће а не расипамо стечено, ако се понашамо домаћински а не квислиншки, само тако ћемо почети да поштујемо сами  себе, једни друге а то значи да ће и приајтељи почети да нас сматрају партнерима, а непријатељи оних који се треба клонити

potpisujem  Smile
IP sačuvana
social share
Тврд је камен за онога ко на њему спав'о није,
jа сам рођен на камену зато камен мекан ми је.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 28 29
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 07:04:12
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.074 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.