Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 12:59:41
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
1 ... 7 8 10
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Бошњакистан или 23%  (Pročitano 17394 puta)
Svedok stvaranja istorije

Gom Džabar

Zodijak Cancer
Pol
Poruke 22683
Citat
Западу такође сметају ти термини, јер мисле да су они секуларни, па их морамо понављати.

Pa i treba da budu jebeno sekularani a ne verski. Jebote to je prva stvar koju smo naucili, versko odvajanje nam je donelo mrtve i ratove. A mozda i nismo naucili........
Ислам није религија ... крај приче.
+1
IP sačuvana
social share
Србочетничко комунистички фашиста.

Koљем по кућамa.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 23083
Jedenje u mek donaldsu nije religija
IP sačuvana
social share
Prebrodićemo mi sve jade,
više se nećemo jadati,
ostvarićemo mi sve nade,
više se nećemo nadati.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 21826
Zastava Борча
mob
Qtek 小米

Исламфрај Бихаћ.
IP sačuvana
social share
Z
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 21826
Zastava Борча
mob
Qtek 小米
Како сам постао радикални исламиста : шокантна исповест бившег вехабије

За све су криви отац и мајка. До рата смо били нормална породица, а онда...'


АУТОР:
Хина

 ОБЈАВЉЕНО: 09.02.2018. у 14:52
ЦРОПИX/Сцреенсхот YоуТубе
С лијева на десно: Обитељска кућа Вехабије Билала Боснића, борци из БиХ на сиријском ратишту, Дино Печенковић, џихадистичка застава у Горњој Маочи
 

Власти у Босни и Херцеговини не чине ништа како би особама које су биле изложене утјецају радикалних исламиста помогле у настојањима да се ослободе утјецаја такве идеологије и поново се уклопе у друштво из којега су били изолирани због индоктринације заговорника екстремизма, тврди Дино Печенковић, некадашњи припадник заједнице радикалних исламиста-вехабија, чије је сједиште било у Горњој Маочи код Брчког.



У опширној исповијести коју је, у документарцу намијењеном тв емитирању, у петак објавила Балканска истраживачка мрежа (БИРН БиХ), Печенковић је по први пута потанко испричао како је доспио у редове екстремиста и какве трауме је доживио, а за све криви оца и мајку тврдећи како су га они навели на тај пут.

Печенковићево име постало је познато након што је Мевлид Јашаревић, држављанин Србије но такођер припадник вехабијске заједнице у Маочи, у листопаду 2011. напао велепосланство САД-а у Сарајеву.

Због тог је напада Јашаревић правомоћно осуђен на 15 година затвора, а Печенковић је ухићен јер се испоставило како га је управо он, на дан напада, из Маоче довезао у Сарајево, говори се у документарцу БИРН-а.

У притвору је био три мјесеца, а по особним наводима притом је у цијелости сурађивао с истражитељима и против њега никада није подигнута никаква оптужница.

Данас каже како му је отац наложио да Јашаревића одвезе у Сарајево и изричито тврди како није могао ни наслутити на што се Јашаревић спрема када га је возио у град у којему ће овај касније починити терористички напад. Печенковић тврди како је очева одговорност и то што је уопће доспио у Горњу Маочу.

Пут од 'откривања' вјерске припадности до радикализације
До почетка рата, како каже, живио је у "нормалној комунистичкој обитељи" у којој се вјерска припадност уопће није изражавала. Вјерницима су постали, како каже, када и већина осталих, односно када је почео рат у БиХ. "Почело се постити, рамазан и то је то. Капак", каже једноставно Печенковић.

Након рата отац га је послао и у мектеб, вјерску школу. Но кључни преокрет збива се око 2000. године када у Бихаћ, у којем су живјели, стиже Нусрет Имамовић, вођа вехабијске заједнице из Горње Маоче, који ће 2014. отићи у Сирију заједно са свим члановима обитељи и тамо се прикључити тероростичкој организацији Фронта ал-Нусра.

Управо под Имамовићевим утјецајем, тврди данас Печенковић, његов отац доноси одлуку да се цијела обитељ из Бихаћа пресели у Маочу.

У тој су изолираној заједници затвореној за странце сви били извргнути радикализацији. На оца, мајку и двојицу браће то је дефинитивно имало утјецаја, но Печенковић каже како је он према свему томе стално био сумњичав и пропитивао је ствари. Отац га је због тога прогласио "ћафиром" (невјерником) и стога му забранио боравити у истој соби с двојицом браће.


Године 2013. збива се нови преокрет, када отац нестаје, а мајка тврди како је отишао радити у Аустрију. Од Дине је затражила да за браћу Харуна и Осаму Ахмеда исходи документа како би могли добити путовнице. Чим су то обавили, сво троје такођер нестају, а мати се потом телефоном јавила из Турске.

Дино наводи како му је одмах било јасно да се заправо спремају у Сирију. "Да сам знао, некако би их спријечио", каже данас.

Према подацима сигурносних агенција у БиХ, најмање 250 држављана БиХ отишло је на ратишта у Сирији и Ираку како би се тамо придружили исламистичким екстремистима.

Држава није спријечила екстремизам и не помаже у реинтеграцији
Након првог контакта с обитељи Дино се с њима чуо отприлике једном мјесечно. Прошлог љета дознао је како му је погинуо млађи брат, који је тада имао 18 година, а након два мјесеца и отац. Обојица су се борили у редовима исламистичких терориста. Харун је постао ратник с 15 година, а с 18 година убиле су га курдске снаге.

"Њему (Харуну) то је све било смијешно. Оженио се са 16 година и добио сина с 18. И ето, љетос (2017. ) је погинуо", каже Дино који тврди како не зна што му је с мајком и другим братом, јер с њима нема никаквог контакта.

За смрти својих најближих криви оца и мајку, али и државу БиХ тврдећи како су државне власти морале спријечити одлазак на страна ратишта.

"Екстремизам ми је уништио обитељ, а држава ништа није учинила да то спријечи", каже Дино за БИРН БиХ. Тврди како од државе није добио никакву помоћ не би ли се интегрирао у друштво и наставио с нормалним животом.

Држава му није понудила никакву егзистенцију па он, као сви и бивши радикали у босанкохерцеговачком друштву, сада функционирају како нека врста "изванземаљаца", како сам каже.

"Ова наша држава само узима, ништа не даје", закључио је Печенковић наводећи како се на крају ипак сам снашао, оженио се те сад "слаже коцкице" свог живота.

Власти немају одговарајући модел дерадикализације
Професор Факултета за криминалистку при сарајевском свеучилишту Јасмин Ахић тврди како, унаточ спремности да се суочи с проблемом радикализма, власти у БиХ још немају одговор на то како учинковито потакнути процес дерадикализације јер није понуђен одговарајући модел који би одговарао специфичностима земље. Умјесто тога, како је казао, у БиХ се примјењују методе попут оних у Француској и Великој Британији.

"Држава мора наћи програме како би ти људи поново постали дио друштва", казао је Јахић указујући на проблем "етикетираних" екстемиста, који након одслужења затворске казне заправо уопће не могу наћи посао, нити се уклопити у редовити живот.

Пред Судом БиХ до сада су процесуирана 22 повратника са сиријско-ирачких ратишта, којима је укупно изречено нешто мање од 40 година затвора. Највише је казни до године дана затвора и оне се по правилу изричу темељем споразума о признању кривње.

https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/kako-sam-postao-radikalni-islamist-sokantna-ispovijest-bivseg-vehabije-za-sve-su-krivi-otac-i-majka-do-rata-smo-bili-normalna-obitelj-a-onda/7017618/

Покад је и тужно ... да се разумемо, да су били бошњачки националисти ово се не би десило, већ их је ислам завио у црно.
IP sačuvana
social share
Z
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 23083
већ их је ислам завио у црно.
islamizam da budemo precizni
IP sačuvana
social share
Prebrodićemo mi sve jade,
više se nećemo jadati,
ostvarićemo mi sve nade,
više se nećemo nadati.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 21826
Zastava Борча
mob
Qtek 小米
већ их је ислам завио у црно.
islamizam da budemo precizni
Шта је то исламизам ? Како то да не постоји православизам или хришћанизам ?

Нека челници ЕУ или С.А.Д. напишу нови куран и нека једном одреде шта је то умерени ислам који може да створи суживот са Европљанима ... до тада постоји један једини ислам.
IP sačuvana
social share
Z
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 23083
nije ti to jedan narod jedan rajh fazon  Smile


mešaš islam i islamizam. pretpostavljam da si u modernim uslovima odabrao sebi adekvatne jevreje zar ne?
« Poslednja izmena: 10. Feb 2018, 13:34:49 od dabisha »
IP sačuvana
social share
Prebrodićemo mi sve jade,
više se nećemo jadati,
ostvarićemo mi sve nade,
više se nećemo nadati.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 21826
Zastava Борча
mob
Qtek 小米
nije ti to jedan narod jedan rajh fazon  Smile


mešaš islam i islamizam. pretpostavljam da si u modernim uslovima odabrao sebi adekvatne jevreje zar ne?
Ти изгледа не знаш ни основне ствари о исламу. Ајде лепо те питам дефиниши те термине, ислам и исламизам ? Шта је то исламизам, по чему се ислам разликује од те појаве ?


IP sačuvana
social share
Z
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 23083
islam je religija. islamizam je politička ideologija inspirisana jednim od tumačenja islama
IP sačuvana
social share
Prebrodićemo mi sve jade,
više se nećemo jadati,
ostvarićemo mi sve nade,
više se nećemo nadati.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 23083
IP sačuvana
social share
Prebrodićemo mi sve jade,
više se nećemo jadati,
ostvarićemo mi sve nade,
više se nećemo nadati.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 7 8 10
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 12:59:41
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.091 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.