Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Bolje lečenje tek kad država ozdravi  (Pročitano 869 puta)
18. Feb 2006, 00:04:43
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 98
Browser
Mozilla
mob
Apple 15
 Novac za zdravstvenu zaštitu ne može da pokrije potrebe pacijenata

Bolje lečenje tek kad država ozdravi

U Srbiji se za zdravstvenu zaštitu po stanovniku godišnje izdvaja 150 evra, deset puta manje nego u Sloveniji. Mađari samo za kupovinu lekova potroše preko milijardu evra, koliko kod nas iznosi celokupan zdravstveni budžet koji, prema zahtevu MMF-a, ne sme preći 6,5 odsto bruto društvenog proizvoda (BDP). Pri tom, MMF nema ništa protiv da ozdravljenjem privrede i povećanjem BDP-a stvorimo i uslove za kvalitetnije lečenje.

Tokom prošle godine Republički fond zdravstvenog osiguranja (RZZZO) za lekove koji se izdaju na recept i one koji se koriste u zdravstvenim ustanovama potrošio je 18,2 milijarde dinara ili oko 214 miliona evra. Doda li se tome 20 miliona evra, koliko je u istu svrhu potrošio fond zdravstva u Crnoj Gori, i 80 miliona evra, koliko su, prema nezvaničnim procenama, građani SCG tokom 2005. izdvojili za kupovinu lekova u slobodnoj prodaji, dolazimo do sume od 314 miliona evra. Iz priložene tabele vidi se da je u Sloveniji, koja ima četiri puta manje stanovnika, za kupovinu lekova u 2005. potrošeno 132 miliona evra više nego u SCG.

Nejaka privreda i hroničan nedostatak novca nisu i jedine boljke srpskog zdravstva. Reforma je tek u začetku, ima mnogo lutanja i pogrešnih poteza koji liče na pronalaženje rupe na saksiji. A zbog prevelikog broja onih kojima je medicinska pomoć neophodna i ispravni potezi zakonodavaca ponekad su meta neopravdane kritike.

Iako se RZZZO poslednjih godinu-dve znatno otvorio prema javnosti, od istinske transparentnosti još smo daleko. Jer, zdravstvene ustanove novac dodeljen od fonda troše po svom nahođenju i na tenderima koje sami organizuju.

Ipak, mogućnost preraspodele u korist onih kojima je pomoć potrebnija nego drugima nije sasvim eliminisana. No, nevolja je u tome što je kod nas svaka stavka ogromna. Oko 30 miliona evra, koliko se godišnje izdvoji za nabavku traka za merenje šećera u krvi, ili 26 miliona evra, koliko se potroši na materijal za dijalizu, u našim je uslovima jako mnogo para. A može li se uzeti od dijabetičara ili od onih kojima dijaliza život znači? Odgovor, sigurno, nije lako dati.

Otuda najava ministra finansija o smanjenju doprinosa za zdravstvo deluje gotovo nestvarno. Tim pre što MMF zahteva smanjenje troškova za 0,5 odsto, a za 2006. najavljeno je i povećanje plata zdravstvenih radnika. Koliko će to biti udar na kasu koja će, u odnosu na 2005, biti povećana znatno manje od stope inflacije, najbolje pokazuje podatak da je na mizerne plate zaposlenih u zdravstvu prošle godine potrošeno 547 miliona evra, što je 330 miliona više nego za lekove. U državi koja boluje od takvih paradoksa kvalitetno lečenje je misaona imenica.


Izvor: Blic \ Branislav Krivokapić
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  
Oznake: tek ozdravi ava enje

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Nova godina Beograd :: nova godina restorani :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Sudski tumač Novi Beograd

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.058 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.