Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 0 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Biskup sahranjen s tajnom starom 350 godina  (Pročitano 959 puta)
25. Jun 2015, 10:12:50
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
Browser
Safari 600.6.3
mob
Apple 15
Biskup sahranjen s tajnom starom 350 godina

CNN / M.A.   | 25. 06. 2015. - 07:11h

Švedski naučnici, koji proučavaju mumificirane ostatke biskupa Pedera Vinstrupa iz 17. veka, otkrili su fetus, sakriven kod njegovih stopala.


Naučnici kažu da Vinstrupova mumija spada među najbolje očuvane posmrtne ostatke u Evropi iz 17. veka
Kako je saopštio Univerzitet Lund, kompjuterizovani tomograf otkrio je ostatke fetusa, starog četiri-pet meseci.

“Možemo samo da nagađamo da li je reč o Vinstrupovom bliskom rođaku, ili je neko drugi iskoristio priliku dok je pripremao kovčeg, ali se nadamo da ćemo putem DNK-analize utvrditi da li postoji srodnička veza”, izjavio je Per Karsten, direktor Istorijskog muzeja Univerzieta Lund.
 


Biskup Vinstrup je bio jedan od osnivača ovog univerziteta i sahranjen je u Katedrali u Lundu godinu dana nakon smrti 1679. godine. Kada je umro, imao je 74 godine.
 
Pregled na skeneru, obavljen u decembru prošle godine, takođe pokazuje da Vinstrup nije balsamovan na tradicionalan način, već da se “osušio prirodnim putem”, pri čemu su mu organi ostali netaknuti, navodi se u saopštenju univerziteta.
 
“Dobra očuvanost tela verovatno je posledica kombinacije nekoliko činilaca: konstantnog strujanja vazduha, biljnog materijala u kovčegu, dugogodišnje bolesti koja je dovela do mršavosti, činjenice da je umro i sahranjen u zimskim mesecima, ali i klimatskih i temperaturnih uslova u katedrali”, navodi se dalje u tekstu.
 
Naučnici kažu da Vinstrupova mumija spada među najbolje očuvane posmrtne ostatke u Evropi iz 17. veka i da pruža informacije koje po obimu mogu da se mere sa saznanjima do kojih smo došli na osnovu ostataka ledenog čoveka Ecija i egipatskih mumija. “Njegovi ostaci su jedinstvena arhiva uslova života i zdravlja ludi u 17. veku”, kaže Karsten.
 


Snimci navode na zaključak da je Vinstrup dugo bio vezan za postelju pre nego što je umro i da je bolovao od tuberkuloze i zapaljenja pluća. Karijes zuba ukazuje na to da je unosio dosta šećera, a kamenje u žuči da je konzumirao masnu hranu.
 
U sledećoj fazi istraživanja, naučnici će ispitivati biljni materijal i tkanine iz kovčega.


Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

ja ko ja....

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32096
Zastava pandorina kutija
OS
Windows XP
Browser
Opera 12.11
biskup peder  Smile  Smile

Citat
“Možemo samo da nagađamo da li je reč o Vinstrupovom bliskom rođaku, ili je neko drugi iskoristio priliku dok je pripremao kovčeg,

ma iskoristio neko priliku...da na brzinu ubaci fetus..tu... Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
odmorit ces oci od moga pogleda na svijet...od svih stvari s kojim zivis ..koje  ne vidis ...a vidis ih sve....
cmokaaaaaaaaaaaa    Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Nova godina Beograd :: nova godina restorani :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Sudski tumač Novi Beograd

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 2.378 sec za 13 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.