Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Biblioterapija - staro iscjeliteljsko umijeće u novom ruhu  (Pročitano 8733 puta)
21. Feb 2011, 19:09:43
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


Earth is full. Go home.

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 7755
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.13
Književnost je vijest koja ostaje vijest."

              (Ezra Pound)


Biblioterapija je, u doslovnom smislu, terapija knjigama. Književni tekst (proza, poezija, mitovi, legende...) i književna izražajna sredstva  (poput metafore, usporedbe, alegorije, rime, ritma) planski se upotrebljavaju pa potiču različite načine rješavanja problema i stresa, tj. opuštaju nas kao čitatelje ili slušatelje kojima je u današnje vrijeme relaksiranje sve potrebnije. Između književnosti i čitatelja/slušatelja oduvijek postoji uzajamno djelovanje - tekst čitatelju nudi bogatstvo neproživljenog iskustva ili podsjećanje na neke vlastite doživljaje, dok čitatelj uzvraća emocionalnom reakcijom koja dovodi do katarze.

Ofra Ayalon za biblioterapiju kaže da je  "staro iscjeliteljsko umijeće u novom ruhu." Tom se metodom slušatelje obavija pričom, pazeći pritom na njihove želje i potrebe. Oni se ponesu sadržajem, poistovjete s likovima te posredno dožive mnogo oslobađajućih emocija. Ayalon uočava šest procesa potaknutih čitanjem priče ili pjesme: identifikacija (poistovjećivanje), projekcija i introjekcija, katarza, uvid, terapija poezijom te pripovijedanje.

Prilikom identifikacije, čitatelj u književnom djelu može prepoznati sebe, neku blisku osobu ili neko vlastito intimno iskustvo. Priča/pjesma/tekst postaju dio čitateljeva unutrašnjeg univerzuma, dio njegove ličnosti, jer pobuđuju maštu, izazivaju emocionalne reakcije te pružaju određene informacije o nama samima, o našim međusobnim odnosima te o okolini koja nas okružuje i utječe na nas.

Budući da temama iz tekstova prilazimo s pozicija likova, s njihovog fiktivnog gledišta koje sami aktualiziramo, projekcijom i introjekcijom se smanjuje opasnost izlaganja pred drugima i ranjivosti pred tuđim pogledima. Na taj način sigurno propitujemo vlastite stavove i tuđe reakcije, a isto tako isprobavamo i razne inačice rješavanja problema.

Kod čitatelja se često nalazi velika količina akumuliranog stresa pa emocionalno uzbuđenje inducirano nekom pjesmom ili pričom oslobađa tu nakupljenu napetost. Katarzom (o kojoj je još Aristotel pisao u svojoj Poetici) se čitateljima ublažava stres1. pritisak. 2. bilo kakvo stanje koje uzrokuje duševnu ili tjelesnu napetost. izazvan životnim problemima i nelagodama svakodnevice.

Četvrti proces koji u biblioterapiji zamjećuje Ofra Ayalon jest uvid. Promatranjem i uočavanjem vlastitih reakcija na određena zbivanja u tekstu čitatelji postižu stanje svjesnosti zbog kojeg lakše rješavaju probleme i postaju spremniji za izazove koje život stavlja pred njih.

Terapija poezijom pruža zadovoljstvo maštanja i sanjarenja. Njezina je moć u tome što iznosi i neka traumatska iskustva i sjećanja, ali pritom čitatelja ne zastrašuje, već ga oslobađa i opušta.

Pripovijedanje i dramatizacija također su sredstva terapije, ne samo za pojedinca, već i za društvenu zajednicu. Ispripovijedana ili pročitana priča postaje važno iskustvo pri bavljenju stresnim situacijama.

Aylon dovitljivo primjećuje da je biblioterapija usmjerena na dijete koje odrasta, kao i na dijete u svakome od nas. Pa zašto bismo čitanje kao terapiju ostavili u prošlosti, u svojim dječjim krevetima, pred san? Nekada su nam bajke prije spavanja obogaćivale maštu i tjerale nas da propitujemo svijet oko sebe i svijet kakav zamišljamo. Danas bismo tako trebali postupati i s drugom literaturom, osloboditi se stresa, i barem se nekoliko minuta izgubiti u vlastitoj opuštajućoj imaginaciji.

Izvor
IP sačuvana
social share
The root of all evil will die if not watered!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Chrome 9.0.597.98
mob
Apple iPhone SE 2020
Da, zanimljivo... kako se sve vise koriste neka neortodoksna sredstva u terapiji... zvuk, boje, svetlost... sada i pisane reci...

Mada... ako se zna da su oduvek tekstovi, a posebno oni religijskog karaktera, izazivali odredjeno... hm... nadahnuce, ovo nije nesto preterano novo...

Takodje, moram da priznam da ima smisla... posto se zanrovi koje citam menjaju u zavisnosti od mog dusevnog stanja... Periodi kada citam krimice, SF i epsku fantastiku, beletristiku, romane sa filozofskom notom, poeziju... ili jednostavno... komedije... Smiley

IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows Vista
Browser
Chrome 9.0.597.98
Nije to novina, šta više... Umetnost se odavnina koristila u svrhe lečenja duševnih poremećaja. I danas postoje razni oblici art terapije, književnost odnosno bibliografija su samo jedan od ponuđenih.

Lično sam, od svih formi umetnosti, uvek bila najprijemčivija za pisano slovo. Dobra knjiga zbilja leči. Smile
Sva ona jutra koja sam još kao mlađa dočekala u krevetu... sa knjigom  Smile, jer ne mogu da se odvojim od iste...Ili onaj osećaj kad pročitaš nešto što te protrese iz korena, tri dana nisi pri sebi... Reči koje te promene, nateraju na razmišljanje, na promenu, na rast... Kad shvatiš kakvi umovi postoje na ovoj istoj planeti, pa osetiš ljubav prema celom ljudskom rodu što je iznedrio takve ljude...

U zadnje vreme slične katarze doživljavam i sa klasičnom muzikom. Ima momenata kada muzika tačno probudi u meni neverovatne osećaje... Kao proleće, polet... euforija, izazvana samo muzikom, potpuni osećaj nirvane, kao da taktovi muzike prate puls... a ne drogiram se. Smile

Zatvorite me u sobu sa dobrim knjigama (ruski klasici obavezni) i Šopenom, Čajkovskim i ekipom... i bacite ključ, slobodno...  Smile
« Poslednja izmena: 23. Feb 2011, 03:22:56 od B@mbin@ »
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 10.63
mob
Apple iPhone 6s
Klasicna muzika definitivno ne pomaze u mom slucaju... Ali... Azra... Hladno pivo... now you are talking Smiley

Film dobar... serija...

Knjiga tesko...

Valjda zbog toga sto mi je, nazalost, postalo stravicno zamorno da citam...
Brzo pocne glava da boli... oci... ukocim se...
Navika...

Sa ekrana je drugo, ali sa ekrana se prosto ne cita lepa knjizevnost Smiley
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 7
Browser
Chrome 9.0.597.98
mob
Apple iPhone SE 2020
Izgleda da citanje i dalje nije u modi...  Smile
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju

Zodijak
Pol
Poruke 20
OS
Windows XP
Browser
Chrome 9.0.597.98

postoje neke knjige koje sam pročitao... a onda kada zatreba ponovo ih uzimam i čitam dijelove koji mi u tom trenutku trebaju... to su najčešće dijelovi uz koje se opuštam i punim baterije...
evo neke od tih knjiga:
      - Dželaludin Rumi - Mesnevija- svih šest tomova.
         - Sadi-Muslihudin Širazi _ Đulistan -
            - Hafiz Širazi _ Divan -
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Frankly, my dear, I don't give a damn.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 45679
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.80
Ako nekome pomaze, opusta ga i oslobadja stresa onda sto da ne, a dobra knjiga svakako ne moze da skodi

Sto se tice dece i njihovog odrastanja naucno je dokazano da deci treba citati jer im to obogacuje fond reci a i mastu Smile
IP sačuvana
social share



"Oni koji su vešti u borbi, ne obuzme ih bes. Oni koji su vešti u pobedi, ne obuzme ih strah.
 Zato mudri pobeđuju pre borbe, dok se neznalice bore da bi pobedili"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows Vista
Browser
Chrome 9.0.597.98
Sa ekrana je drugo, ali sa ekrana se prosto ne cita lepa knjizevnost Smiley
Isto sam mislila, dok nisam došla u situaciju da mi se neka knjiga čita ludački, a bila mi je dostupna samo kao e-knjiga. Da vidiš kako može da se čita sa ekrana kad te nešto stvarno zanima.  Smile
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


Earth is full. Go home.

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 7755
OS
Nepoznat
Browser
Mozilla Firefox 4.0b11
Meni, recimo, muzika jako smeta, iritira me i uznemirava gotovo svaka vrsta muzike.
Ponekad, jako retko, desi se da mi prija..i to bude nešto veselo, ali umereno, blago.
Elem, kada sam nervozna ili tužna, uznemirena, nema te knjige koja me može smiriti, ne mogu sebe da nateram da sednem i zadubim se. To su, doduše, ekstremne situacije.
Kod stanja akutnog stresa, meni pomaže samo priroda...okopavanje baštice, cvetnjaka, presađivanje cveća, farbanje ograde ili tako nešto.
Volim da čitam, i što Anea reče, primećujem i ja kod sebe da me u različitim životnim periodima i okolnostima privlači i prija mi posve različita književnost.
IP sačuvana
social share
The root of all evil will die if not watered!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.80
mob
Apple iPhone 6s
Sa ekrana je drugo, ali sa ekrana se prosto ne cita lepa knjizevnost Smiley
Isto sam mislila, dok nisam došla u situaciju da mi se neka knjiga čita ludački, a bila mi je dostupna samo kao e-knjiga. Da vidiš kako može da se čita sa ekrana kad te nešto stvarno zanima.  Smile
Nije stvar da ne moze... moze... ali prosto to nije to...
Ja jedino tako i citam, i u principu citam dosta i manje vise redovno, ali nije to to...
Narocito za nekog ko konstantno nesto drugo radi...
Prosto ne dodjes u ono stanje svesti koje je potrebno da bi u tome stvarno uzivao...
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.098 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.