Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Bez stana 15.000 starešina  (Pročitano 427 puta)
06. Apr 2007, 12:46:47
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.7
mob
Apple iPhone SE 2020
Zoran Stanković, ministar odbrane, za „Blic“
Bez stana 15.000 starešina
Autor: Tanja Nikolić Ðaković | 05.04.2007 - 10:50

Ministarstvo odbrane bilo je prisiljeno da zahteva od Vlade donošenje odluke o odobravanju sklapanja ugovora za nabavku namirnica i energenata i ona je to odobrila. Bez te odluke, vojska ne bi imala šta da jede i ostala bi bez grejanja - kaže Zoran Stanković, ministar odbrane, dodajući da je na taj način Vojska uspela da stabilizuje sistem snabdevanja, kao i da restrikcijom finansija smanji dug za 60 miliona evra.
- Vojska Srbije više nema problem sa redovnim snabdevanjem namirnicama. Hrana je solidna, dobijaju po tri jela. Situacija sa nabavkom opreme i naoružanja je nešto drugačija. Nacrtom strategijskog pregleda odbrane predviđeno je da nabavka i modernizacija vojne opreme intenzivnije otpočne 2008. godine. Za sada uspevamo da poštujemo planirane prioritete. Imamo međunarodnu obavezu kontrole našeg neba, a iz toga je proizašla potreba remonta pet „migova 29“ koji do sada nisu leteli, jednog transportnog aviona i osam helikoptera - konstatuje ministar Stanković
Imate li goriva da podignete avijaciju?
- Stabilizovali smo snabdevanje goriva za letenje. Pretprošle godine naši piloti leteli su prosečno pet do šest sati, prošle godine oko 17 sati. Ove godine planiramo 30. To je i dalje mnogo manje nego što predviđa NATO standard. Oni imaju oko 150-180 časova leta.
Kolika je prosečna plata u Vojsci Srbije?
- Oko 300 evra. Najniža je oko 14.000, a najviša 65.000, za generale kojih ima 15-16. To nije konačan broj generala. Utvrđivanje formacijskih mesta generala čeka donošenje zakona o ministarstvima.
Šta je najveći problem Vojske?
- To što 15.300 ljudi nema stan. Pokušavamo da rešimo taj problem prodajom 478 objekata proglašenih viškom vojne imovine. Prodat je jedan veliki kompleks i nešto poslovnih prostora i inkasirano je 411 miliona dinara. Potpisao sam odluku da se od tih sredstava 10 odsto odvoji za vanredna izdavanja, 60 odsto, odnosno 240 miliona dinara, za rešavanje stambenih pitanja.
Zašto je Vojska nastavila da posluje sa Miletom Dragićem?
- On do sada nije osuđivan zbog poslovanja sa Vojskom i nemamo pravo da ga diskvalifikujemo na tenderu na kojem je ponudio 30 odsto nižu cenu. Prihvatili smo taj posao i sklopili tri ugovora vredna oko 20 miliona dinara.
Obećali ste da ćete sprečiti ubistva i samoubistva vojnika? Prošle nedelje ubio se vodnik u Užicu?
- Samoubistvo je faktički teško predvidljiva kategorija. Naše analize ukazuju da je 2006. bilo 10 odsto manje ubistava i samoubistava nego 2005. godine. Ono što se desilo u Užicu, istražuje istražni sudija.
Afera „Topčider“?
- Imali smo dva-tri susreta sa novinarima i roditeljima te dece. Mi smo ih pozvali. Ali, zar neko očekuje da ministar odbrane preuzme ingerencije pravosudnih organa?
Od vas se očekivalo da nadzirete VBA jer se sumnja da je sakrila tragove, očistila teren?
- Da li treba zakon da preuzmem u svoje ruke ili da ga poštujem? Istraga je odrađena, prešla u okvir okružnog suda, FBI preuzeo... Zašto je toliko sporo? Nemam odgovor.
Samoubistva i incidenti takvih razmera kao što je eksplozija u Paraćinu zahtevaju i moralnu odgovornost. Zašto nije bilo smena?
- Ponudio sam ostavku na sednici Vlade u Nišu, posle eksplozije, ali nisam s tim hteo da mašem u javnosti. Bilo je i smenjenih i kažnjenih.
Da li ste povukli preostalu municiju koja stoji na otvorenom?
- Dobar deo jesmo. Ali ne sve. Rađeni su vanredni pregledi stabilnosti baruta municije koja je na otvorenom. Podneli smo Vladi zahtev za dislociranje, kao i proračun koliko je novca potrebno. Novac još nismo dobili. Očekujemo da tokom ovog meseca Vlada usvoji naš plan skladištenja ubojnih sredstava.
Da li vas još uvek prisluškuju?
- Ne znam... Mogu da prisluškuju, nemam šta da krijem. Niti znam šta su hteli da saznaju.
Možda koliko znate o tome gde je Mladić? Zašto nije uhapšen? Da li će se ikada naći u Hagu?
- To je stvar onih koji sprovode akcioni plan. VBA je angažovana u okviru toga, ali samo za deo koji se odnosi na vojne pripadnike i objekte... Sve što sam imao da kažem o Mladiću, rekao sam.
Neispunjenje tog zadatka i Mladićeva sloboda koštaju nas tri milijarde evra?
- Radio sam onako kako sam smatrao da je najbolje i u skladu sa državnom politikom. I dalje sam spreman da analiziramo ko je šta učinio od 11. aprila 2002. godine.
Mladićev jatak Jovo Đogo kaže da ste se 2005. godine sreli sa Mladićem, nosili mu lekove?
- Zašto ti koji imaju ta saznanja ne uobliče sve u krivičnu prijavu? Veoma interesantno je da sam ja njih, a ne oni mene, tužio povodom neistina koje su objavili.
Šta će biti s vama nakon formiranja nove vlade? Da li vas je Koštunica informisao, pitao za mišljenje o Jočiću na vašem mestu?
- Ne zavisim od ovog posla ni najmanje. To što sam znao da radim do sada, radiću i posle. Ako dođe Jočić, podržaćemo ga. Izbori su dali za pravo strankama koje su pobedile da predlože svoje kandidate. Zašto bi mene o tome Koštunica informisao?!

Kadijević i Pohulek
Kadijevića sam poslednji put video 1998. godine na VMA. A posle ga nisam sretao. Da li je otišao u Rusiju, na Floridu ili negde drugde, ne znam. Znam samo da je činjenica da nije na spisku haških optuženika i da je ta lista davno okončana.
nDa li ste kao šamar Vojsci osetili prebeg pukovnika Pohuleka u britansku ambasadu?
- Nisam to osetio kao šamar Vojsci. Taj Pohulek je bio odličan pilot. Posle je radio kao referent u Odeljenju za kontakte sa strancima. Kada je otišao u penziju, kao i mnogi vojni penzioneri, pokušao je da nađe dodatni posao i omogući svojoj deci školovanje... Englezi su razgovarali sa pomoćnikom za politiku odbrane. Pitali su da li ima problema da se Pohulek zaposli kod njih. Rekla je: „Posle njegovog odlaska u penziju nema nikakvih problema“ imajući u vidu zakonsku regulativu. To mi, nažalost, nije prenela. Pojavio se problem. Razgovarao sam potom sa britanskim ambasadorom, dogovorili smo dalji tok saradnje...

Saradnja sa Hrvatskom i stav Rusije
Hoće li Srbija i Hrvatska sarađivati na modernizaciji tenka M-84, kao što to najavljuju hrvatski mediji?
- Potpisali smo bilateralni vojni sporazum sa Hrvatima koji podrazumeva 21 aktivnost. U tim aktivnostima nije predviđena saradnja oko modernizacije tenka M-84. Ali jeste nešto drugo, veći broj naših ljudi odlazi u Zagreb, njihovi dolaze u Beograd, na kurseve bezbednosti...
nDa li je Rusija zatražila da Srbija odustane od evroatlantskih integracija i NATO u zamenu za veto u SB?
- Ne! Rusija je odgovorna zemlja. Kontaktiramo s njima, ali i sa NATO. Generalni sekretar NATO bio je prošlog meseca ovde. Razgovarali smo uobičajeno, bez ikakvih uslovljavanja, i uz garancije za bezbednost nealbanskog stanovništva na Kosovu.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  
Oznake: stana stare ina

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.07 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.