Пушков упозорио Лукашенка да не прође као Милошевић
11:41 22. децембар 2014.
Председник Комитета Државне думе за међународна питања Алексеј Пушков је упозорио белоруског лидера на опасност коју носе пријатељски односи са САД, подсетивши га на искуство лидера који су свргнути са власти у низу земаља.
„Са САД су покушавали да се друже Милошевић, Гадафи, Садам Хусеин. Њихова судбина је позната. Сада САД предлажу Лукашенку ‘нове односе’. То је опасно искуство“, написао је на својој Твитер страници Пушков, а преноси портал „Взгљад“.
Пушков је прошле недеље изјавио да САД намеравају или да свргну Александра Лукашенка са власти или да га окрену против Москве.
На сусрету са страним новинарима 17. децембра Викторија Нуланд, заменица државног секретара САД, је изјавила да су САД спремне за дијалог са Белорусијом и да су последњих година Америка и Белорусија успеле да начине мале кораке ка зближавању.
Знамо је као земљу под константним санкцијама Запада, критикама тоталитарног режима, неуважавању слобода.
Њено име најчешће се користи у негативном контексту као пример последње диктатуре у Европи оне Александра Лукашенка. Међутим, далеко је од тога!
Белорусија у последњих 20 година, од када је на власти Лукашенко, бележи економски раст од 80 одсто (од пет до десет посто годишње), има изграђену модерну мрежу аутопутева, бесплатно здрваствено осигурање и високо школство, најниже каматне стопе на стамбене кредите у Европи, стопу незапослености мању од пет посто, две трећине становништва запослено у државним компанијама, фабрике са по више од 20.000 запослених, просечну плату од 500 еура. Белорусија је, кажу њени држављани, држава која помаже.
Белоруски БелАЗ са око 20.000 запослених снабдева 30 одсто светског тржишта дампер камионима рекордне носивости од чак 450 тона (Гинисова књига рекорда). Парк високих технологија је део белоруског приватног сектора, у њему ради 20.000 програмера и један је од највећих у Европи. Њихов најпознатији производ је, веровали или не, Вајбер (Viber). Такође лансирали су и планетарно популарну компијутерску игру Ворлд Оф Тенкс (World Of Tanks, WOT), издана од стране белоруског Wargaming.net-a 30. октобра 2010. која широм света има преко 50 милиона корисника (последњи податак). Игрица је ушла у Гинисову књигу рекорда оборивши рекорд у категорији од највише играча на ММО серверу од преко 105.000 играча.
Главни град Минск инфраструктурно је чудо, у њему живи око два милиона становника и има градски превоз прецизан попут швајцарског сата, подземне железнице возе свака два минута.
Иако јој Европа замера неусвајање европских стандарда , а Лукашенко непожељан у Европској унији, Белорусија је пожељна европским компанијама које су мање-више све присутне на белоруском тржишту.
Редовна плата, мир, сигурност и економска стабилност оно је на чему су Белоруси захвални Лукашенку и због чега му и опозиција нема шта озбиљно приговорити.
U Iraku u vreme Sadama Huseina je bio veoma visok zivotni standard , u Libiji u vreme Gadafija je takodje bio veoma visok standard gradjana , ali i pored "saradnje sa tzv. zapadom" i nakon vojne intervencije nad njima , sve se pretvorilo u mehur od sapunice , razaranje , glad , bedu , nesigurnost ... Tako je i u Egiptu , Tunisu , Avganistanu , jos uvek se lome koplja u Siriji ...! "Cvetne revolucije" pod patronatom zapada i "demokracije" i eto "narodnog veselja" .... Toga se , verovatno , pribojava i siroti Lukasenko i veoma verovatno je taj njegov razumljivi strah od njih u dobroj meri i doveo njega da se onako ponasa u vreme razgovora ili pregovora u Minsku , kada je "izvlacio stolicu na koj je hteo da sedne Putin" i ono njegovo snishodljivo ponasanje na ispracaju Merkelovoj i Olandu ... Sva je njegova sreca sto je Putin bio izuzetno obazriv i sto je prozreo tu nameru , pa nije bio doveden u taj ponizavajuci polozaj i da " mu se izmakne stolica" ...! =D>
Da li i u političkoj sferi postoji kolonijalno potčinjavanje? Nekome se može i to pričiniti. Ali, kada Šreder ili Bler savetuju vladu, to nikako nije čin najcrnjeg ponižavanja nacije i ruganje žrtvama iz 1999. To nije ni tragična slika države koja je izgubila svako samopoštovanje. Ne, to je manifestacija mudrosti, dubokog političkog uvida i afirmacija realpolitike kakva nije viđena još od vremena kneza Miloša. Srbija je, nema sumnje, na pravom putu.
Da li i u političkoj sferi postoji kolonijalno potčinjavanje? Nekome se može i to pričiniti. Ali, kada Šreder ili Bler savetuju vladu, to nikako nije čin najcrnjeg ponižavanja nacije i ruganje žrtvama iz 1999. To nije ni tragična slika države koja je izgubila svako samopoštovanje. Ne, to je manifestacija mudrosti, dubokog političkog uvida i afirmacija realpolitike kakva nije viđena još od vremena kneza Miloša. Srbija je, nema sumnje, na pravom putu.
Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.
Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.