Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 23. Apr 2024, 15:59:32
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Ovo je forum u kome se postavljaju tekstovi i pesme nasih omiljenih pisaca.
Pre nego sto postavite neki sadrzaj obavezno proverite da li postoji tema sa tim piscem.

Idi dole
Stranice:
2 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Basne  (Pročitano 15134 puta)
10. Maj 2005, 10:05:58
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
Divlja jabuka i ruzica

   U supljinu divlje jabuke uljece roj pcela i napuni je medom. Onda se ona pocne ponositi i hvaliti medom u sebi: "Nerazumna i luda
gordosti!, rece joj ruza, sto se tudjom slascu ponosis? Ucini ti, ako si kadra, da sladost meda udje u plod tvoj, ako zelis udostojiti se da te ljudi hvale i blagosivljaju".

Pouka - Agelisaju, lakedemonskom vojvodi, pocnu neki koji su u Persiji bili, prikazivati i hvaliti odelo, bogatstvo i velicanstvo cara persijskoga. "Sta vi tu u vetar besedite, rece im ovaj. Kazite vi meni je li on mudriji, iskusniji i kreposniji od mene? I ako to nije, on je nista prema meni"...
« Poslednja izmena: 10. Maj 2005, 10:11:12 od Anea »
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
Jelen

   Corav jelen namisli da pase pokraj mora, zdravim okom na suvo okrenut, od strane morske ne bojeci se niceg. Slucajno prolazeci tuda, ribari ga ustrele. "Aj, neverno more," - rece uzdisuci - "bas ti li me izdade od koga sam se ja nadao da ce me sacuvati!"

Pouka - nikad niko ne moze znati otkuda ga beda i napast mogu snaci. Cesto izbegnemo velike nevolje, a onde gde mislimo da smo van opasnosti, iznenada i naprasno nadje nas nevolja. Razumno je, dakle, svagda se cuvati.

IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
Jelen i vinograd

   Jelen, bezeci od lovaca, sakrije se u zelen vinograd, a kad prodju lovci, onda on poce cupati lisce i jesti. Opaze lovci gde se loza njiha, pristupe, vide jelena i ubiju ga. "Pravedno stradam, rekne ovaj sav u krvi, jer vredjam lozu koja me je sacuvala".

Pouka - nikad nikoga ne valja vredjati, a najmanje one koji su nam kadgod dobro ucinii i ljubav pokazali.

IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
Komrac i vo

   Komarac stane volu na rog, pak malo potom rece mu: "Ako sam ti tezak, a ti mi kazi, pa cu otici". "Ti meni tezak? Ja te i ne osecam, kao da te i nije na svetu".

Pouka - ovo je za one koji o sebi odvec visoko misle...


IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
Konj i konjusar

   Konju je konjusar zob krao i prodavao, a mesto toga cesao ga je i prao na dan dvaput. "Nitkove, rece mu konj, zalud ti mene toliko tares i oko mene lazes, kad ti meni moju uobicajenu zob ne dajes".

Pouka - ovo prilici onima koji ne ispunjavaju svoje duznosti, pak istom misle da s lazi-mazi drugima oci zamazu. Dar i poklon kad si naumio uciniti, ne odlazi. Dvaput dobro cini ko brzo cini.

 
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
Konj i magare

   Konj i magare putovahu zajedno. Bedno magare, preko mere natovareno, pocne pod bremenom iznemagati; moli konja da mu pomogne i ponese neki deo bremena, jer inace on je gotov izdahnuti. Konj, gord, nece nista da zna ni da cuje, dok magare sasvim ne oslabi i padne mrtvo. Onda njegov gospodar natovari na konja ne samo sve breme, nego i magarcevu kozu. Sad ovaj uvide, no kasno i bez koristi, da bi za njega mnogo bolje bilo da je poslusao magare i da mu je pomagao.

Pouka - ko je nemilostiv prema zivotinjama, nemilostiv ce biti i prema coveku, samo ako mu se vlast nad njim da...

 
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
Kornjaca i orao

   Kornjaca molila orla da je nauci da leteti. Veli joj orao: "Sedi ti s mirom i hodaj tako ponisko kako si i dosad, bolje ce za te biti, jer skladnost tvog tela nije za visinu nacinjena". Nece ova ono sto je za nju, nego sve dosadjuje moleci. Uzme je orao, podigne u visinu, pak je pusti: "Hajde, leti sad!" Pocne ona leteti, ali kako ne valja, padne na zemlju i sva se zgruva.

Pouka - merimo i poznajmo sebe, i ne istimo sto nije za nas...
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
Kurjak i jagnje

Kurjak pijase na jednom izvoru, a jagnje ne videci ga, daleko nize na potok dodje da se napije. Kako ga onaj spazi, vikne na njega: "Tu li si doslo da mi mutis vodu, da od tebe ne mogu s mirom ni bistre vode da se napijem!?" "Ta voda, gospodaru, od tebe k meni tece. Kako cu ti je ja zamutiti? To nije moguce", odgovori uzasnuto jagnje. "Ha, ha, po glasu te poznajem, ti li si onaj koji mi se lane u ovo doba rugase?!" "Lane u ovo doba? Pomagaj! Tada me nije bilo na svetu, mati me je oboga proleca ojagnjila". "Vidim da si ti umno i pametno, i da umes dobro odgovarati - rece mu kurjak - no zalud, sve ti to danas preda mnom nece pomoci". Skoci na njega i prozdere ga.

Pouka - ko te tuzi? Kadija. A ko ti sudi? Taj isti kadija. Ne pitam te vise, znam sta ce ti biti...


IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
Kurjak i ovca

   Kurjak, sav izdrpan od pasa, lezase kraj jedne reke. Opazi nedaleko ovcu, pak je pocne moliti da se smiluje na njega, videci ga u takvoj nevolji, i da mu donese malo vode. "Ja bih to lako i rado ucinila, odgovori ovca, no iako si sav izdrpan i osakacen, ipak si kurjak, pak se bojim da nisi gladniji nego zedniji".

Pouka - bogatstvo steci moze i zao i nepravedan covek, moze se sav valjati u slasti i izobilju, visoke nauke i dostojanstva moze zadobiti; ali pravicnoscu i vrlinama ukrasiti se, to zlom i nevaljalom srcu nije dato...

IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
Lav i magarac

   Lav i magarac podju u lov. Magarac svojom vikom poplasi i uzbuni mnogu zivotinju, i ove stanu bezati iz sume; lav,
napadajuci ih, nahvata svu silu. Onda magare, ponoseci se, upita lava:"He, sad mi kazi sto ti se cini od mojega glasa?" "Jos pitas, odgovori lav, ga te ne znam ko si, i ja bih se od tvoje vike uplasio".

IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 23. Apr 2024, 15:59:32
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.111 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.