Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 23. Apr 2024, 23:15:44
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Ovo je forum u kome se postavljaju tekstovi i pesme nasih omiljenih pisaca.
Pre nego sto postavite neki sadrzaj obavezno proverite da li postoji tema sa tim piscem.

Idi dole
Stranice:
1 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Basne  (Pročitano 15135 puta)
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
Lav, magarac i lisica

   Lav, magarac i lisica podju skupa u lov s ugovorom da razdele sto ulove. Kad dovoljno lova nalove, lav rekne magarcu da dobitak pametno razdeli. Ovaj razlozi sve na tri jednaka dela, dozvoljavajuci drugima da izaberu sta se kome dopada, dodavsi da ce on s kojim mu drago delom sto ostane zadovoljan biti. "Je li? To li se zove pametno deliti? Pocekaj malo da te naucim pameti!"odgovori mu srdit lav. Pak onda tresne njime o zemlju i raspori mu trbuh."Deli ti sad", rekne lisici. Ova natovari sve na jednu gomilu, a za sebe ostavi samo jednog zeca, pa kaze lavu sta je cije. "Aj, aj, premudra lisice, ko te nauci tako pametno deliti?" "Magareca budalastina, gospodaru", odgovori ova.

Pouka - misaon i razuman covek ne uci samo od pametnijih od sebe, nego i od samih luda ima se cemu nauciti...

IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
Lavica i lisica

   Lisica je kudila lavicu zato sto ova retko, i po jedan porod radja. "Retko, i po jedan, odgovori lavica, ali kad rodim, a ja lava rodim".

Pouka - nije u mnogomu dobro...

IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
Lisica i grozdje

   Lisica, videvsi na jednoj visokoj lozi rozdje, pokisavala je svakojako kako bi ga dohvatila, a kad vide da ni na koji nacin ne moze do njega doci, onda otide, govoreci:" Jos je kiselo, nista ne valja, trnu od njega zubi".

Pouka - ono sto ko ne moze imati, neka se cini kao da nece, a hoce da mu ko ne rece: "Mac!"

IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
Lisica i gavran

   Gavran nadje negde komad mesa i drzase ga u kljunu, stojeci na drvetu. Lisica onjusi meso, pritrci pod drvo i pocne hvaliti gavrana, govoreci:"Mili boze, krasne pticice! Lepa perja sto imade.! Da jos ima kakav glas, ne bi nad njom ptice bilo!" Gavranu nije milo bilo da ga lisica, pri tolikoj njegovoj lepoti, za mutava drzi, otvori kljun, pak stane grakati. Padne meso dole, ugrabi ga lisica i prozdere, govoreci i podsmevajuci mu se:"E, moj gavrane! Imas svasta, ali pameti nemas!"

IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
Lisica i roda

   Lisica primeti u prolece novopridoslu rodu, pristupi k njoj i zaprosi je da joj sto lepo, iz daljnih mesta kroz koja ona prolazi, kaze. Onda ova otegnu dugacko i prostrano kazivanje, kakve se bare i ritovi u Indiji i u Egiptu nahode, i kakve su u njima zabe; predje u Kipar, cuvenu Grcku, Makedoniju i Dalmaciju pa kaze kakve su tuda planinske zabe i zelene zabice sto se i na drvece penju, i kakvoga su koje ukusa. "Ala si ni za sta, kad iz tolikih mesta drugo kazati ne znas nego kakve su gde zabe", rece joj lisica, okrene joj rep i ode.

Pouka - razuman svugda gledi da sto pametno vidi, pozna i nauci, kakovi su gde ljudi, njihove naravi, obicaje i upravu, nauke, umetnosti, zanimanja i zabave... Ko trazi razum, razumniji kuci dodje, a lud se ludji vrati nego sto je kad podje...
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
Lisica i tigar

   "O, da mi je tvoja snaga i brzina, rece lisica tigru, veoma bi mi drago bilo!" "A zar za moju sarenu kozu ne maris? rece joj tigar. Onda bi se pokazala i spolja susta kakva si iznutra: lukava i sarena". "Na tome ti lepo hvala! odvrati ova. Ja ne zelim da se pokazem takva kakva sam".

Pouka - Nema ti gore, bednije ni skarednije, od svagdasnjeg zivota u pritvorenosti, a to onde more biti , gde lisicje pogane naravi preovladavaju...
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
Magarac i Ezop

   Magarac opazi Ezopa gde hoda po polju, posmatra sta zivotinje cine i otuda sastavlja svoje basne i daje ih ljudma za pouku. Pristupi i rece mu:"Cujes li, Ezope! Ti cesto mene u tvojim basnama spominjes. Barem napisi da sam i ja kadgod sto pametno rekao i ucinio!" Na to mu Ezop, smejuci se, odgovori: "Onda bih ja bio magarac, a ne ti!"

Pouka - jedan francuski kralj, prolazeci pokraj kujne, vidi tu momce gde okrece razanj i peva. Zapita ga zasto je tako veseo. "Zar ne bih bio veseo kad mi je dobro kao i kralju?" odgovori mladic, ne znajuci s kim govori. "Kako to?" zapita opet kralj. "Eto kako, pridoda mali. Nas kralj ima sto njemu potrebuje, a ja imam sto meni"...



IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
Medved i majmun

   Medved se hvalio da je dobre naravi, jer nikakvu zivotinju mrtvu ne jede. Na to mu majmun odgovori:"Ako hoces da si dobar, u zive ne diraj, a s mrtvima cini sta ti drago".

Pouka - Na isti nacin moze se ovo reci i onima sujevernima, koji od zivih nepravedno uzimaju, a mrtvima za dusu daju.

 
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
Mudrac i vo

     Nekakav vo htio da pije vode te, posto nadje pod nekom strehom nesto malo na dnu nekakva lonca, on uvuce glavu u lonac da se napije. Ali posto se napio, nije mogao da izvuce glave, te se stade muciti. Dodje gazda, pa kad ga ugleda, stade zapomagati. Dotrcase seljani, ali ne znaju kako da ga oslobode. Uto evo ti jednoga najpametnijeg, te ce reci: "Pa odsijecite mu glavu". Svi skocise te odsjekose volu glavu, ali se stadose muciti kako glavu da izvuku. "Pa i to je lako", rece onaj, "razbijte lonac." - "Pravi mudrac", rekose seljani, te i lonac razbise.

IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
Papagaj i druge ptice

   Papagaja donesu iz Indije u jedan vilajet gde njih nema. Kupi ga veliki gospodin i da ga staviti u pozlaceni kavez. Druge ptice, cudeci se tolikoj otmenosti, skupe se oko njega i pocnu ga pitati drze li njega u tolikom postovanju u zemlji rodjenja njegova. "Ne, odgovori on, onde smo mi kao i ostale ptice, bas kao i vi ovde." "A kako to biva, dodadu drugi, da se tebi ovde u inostranoj zemlji tolika slava i cast ukazuje?" "Zar vi ne znate, odgovori onaj, da pravo dostojanstvo malo se kad u svojoj otadzbini kako valja pripoznaje?"

 
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 23. Apr 2024, 23:15:44
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.08 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.