Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 24. Dec 2024, 04:23:05
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Baščaršija  (Pročitano 3326 puta)
02. Jun 2006, 12:07:45
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Apple iPhone 6s
Baščaršija

Baščaršija je stara sarajevska čaršija i istorijski i kulturni centar grada. Baščaršija je izgrađena u 15. vijeku kada je Isa Beg Isaković osnovao i cijeli grad Sarajevo. Riječ Baščaršija potiče od riječi baš, koja na turskom znači glavna (glavna čaršija). Zbog velikog požara u 19. vijeku, današnja Baščaršija je dvostruko manja nego što je nekad bila.

Baščaršija se nalazi na sjevernoj obali rijeke Miljacke, u opštini Stari Grad. Na Baščaršiji se nalazi nekoliko važnih istorijskih objekata, poput Gazi Husrev-begove džamije i Sahat Kule. Danas je Baščaršija glavna turistička atrakcija grada Sarajeva.

Istorija

Prije dolaska Osmanlija najveće naselje na sarajevskom polju je bio seoski trg Tornik, koji se nalazio na raskršću puteva gdje je danas Alipašina džamija. Baščaršija je nastala godine 1462. kada je Isa-beg Ishaković izgradio han i pored njega brojne dućane. U to doba, većina stanovnika Sarajeva je živjela u okolini Careve džamije. Zato je Isa-beg Ishaković izgradio most preko Miljacke da bi povezao glavno Sarajevsko naselje i novi privredni centar grada, Baščaršiju.
 
Pogled na Baščaršiju iz sarajevske Sahat Kule

Oko glavnog ulaza formirala se čaršija bazerdžana, prema zapadu čaršija kazaza, a sa sjeverne čaršija sedlara i sarača (današnja ulica Sarači). Vjerovatno najznačajnije zgrade koje su izgrađene u ovom periodu su džamije. Čuvenu Baščaršijsku džamiju je izgradio Havedža Durak 1528. godine, dok Gazi Husrev-beg gradi svoju džamiju 1530. godine.

Gazi Husrev-beg u Baščaršiji isto gradi i Medresu, biblioteku, hanikah, Hamam, Bezistan, Morića Han, i Sahat Kulu, te niz drugih objekata. Gazi Husrev-beg je sahranjen u haremu njegove džamije, pored koga je i turbe njegovog oslobođenog roba i prvog mutevelije njegovog vakufa Murat-bega Tardića.

Baščaršija je svoj najveći privredni uspon dostigla u drugoj polovini 16. vijeka. Postojalo je 80 raznih vrsta zanata, organizovanih u jake cehovske organizacije. Čaršija je bila podijeljena po ovim zanatima, tako da je svaka ulici imala dućane za jedan ili više srodnih zanata (npr. ulice Kovači, Kazandžiluk, Sarači...).

U ova doba izgrađen je i čitav niz trgovačkih objekata; poput bezistana, hanova, i karavansaraja. Sarajevo je bio i važan centar trgovine na Balkanu - posjedovao je čak tri bezistana. Danas još uvijek postoje Gazi Husrev-begov Bezistan i Bursa Bezistan. Postojale su i kolonije Mlečana i Dubrovčana. Baščaršija je u to doba imala otprilike 12.000 trgovačkih i zanatskih dućana.

U 17. vijeku razvoj Sarajeva i Baščaršije je bio relativno usporen. Sarajevo je doživjelo zemljotres 1640. godine kao i velike požare 1644. i 1656. godine. Ipak je čuveni putopisac Elvija Čelebija 1660. godine napisao: "U čaršiji ima u svemu hiljadu i osamdeset dućana koji su uzor ljepote. Sama čaršija je veoma privlačna i izgrađena po planu." 1697. godine se dogodio prepad Eugena Savojskog koji je, izuzimajući nekoliko ulica, zapalio skoro cijeli grad.

Do 19. vijeka, područje grada Sarajeva se neznatno povećalo. Sa austrougarskom okupacijom 1878. godine (Berlinski kongres), mnogi strani arhitekti su imali namjeru da obnove Sarajevo i od njega naprave moderan evropski grad. U tim namjerama, "pomogao im je" i veliki požar koji je uništio, izuzimajući područje današnje Baščaršiju, cijeli stari grad. Tako je nastala današnja granica između Baščaršije i Ferhadije ulice (do 1992. godine ulica je nosila ime Vase Miskina). Sa oslobođenjem Sarajeva 1945. godine, novi gradski narodni odbor je namjeravao da čaršiju postepeno ruši, smatrajući da stari trgovački centar nema nikakvu ulogu u modernom gradu. Na sreću, ove namjere se nisu obistinile. 1970-tih godina moderna uloga starog dijela Sarajeva dobija na važnosti i neki dijelovi Baščaršije se čak i restauriraju.

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 24. Dec 2024, 04:23:05
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Nova godina Beograd :: nova godina restorani :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.06 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.