Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 12:42:30
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 0 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Baš kao ti:Srodne duše  (Pročitano 1590 puta)
19. Dec 2007, 10:06:25
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Пустињу краси то што се у њој скрива бунар!!!

Zodijak
Pol Žena
Poruke 12617
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11
mob
Nokia 
Baš kao ti

Popularni New Age termin soulmates, prema nekim autorima, temelji se na potrazi za savršenim alter-egom.

Mnogi zasigurno znaju za termin soulmates (srodne duše ili duhovni partneri). Zvuči prekrasno – naći nekog tko te oduvijek čekao, koga si oduvijek tražila/tražio, tko je tvoja druga polovica, tko je u duši isti kao ti. Isti? Dobro, možda ne fizički, možda ne ni u svim interesima, ali… negdje ispod… da, baš isti!

Produžena ruka psihoanalize, takozvana self-psihologija u tom pogledu nije nimalo romantična. Jedan od osnivača ovog pravca Heinz Kohut upućuje da takozvano blizanaštvo (osjećaj "isti smo") vuče korijenje iz ranog djetinjstva, kada dijete još uvijek ne shvaća da je odvojeno od majke, ali pretpostavlja da ono i majka imaju manje-više identičnu psihu.

Blizanačko vezivanje, zajedno sa svom svojom ljepotom i svim svojim krhkostima, često je prisutno kod tinejdžerske romantične zaljubljenosti kada predstavlja vrijedan način samospoznaje. Međutim, otkriće da drugi nije "baš kao ja" može biti ozbiljna prijetnja odnosu i doživljaju jedinstva.

S. M. Johnson, jedan od predstavnika self-psihologije, smatra da gore spomenuti popularni New Age termin soulmates ustvari potječe iz regresije na stanje blizanaštva koje se bazira na potrazi za savršenim alter-egom.

Uobičajena greška koja se događa pri nastajanju ovakvih odnosa jeste da se obostrano naglašavaju i podržavaju isključivo one osobine i ona ponašanja koja su zajednička. S ushićenjem se ističe: "I ja isto!", dok se: "Pa, ja baš ne mislim tako" ili "Moj ukus je sasvim drukčiji" ne izgovara, ignorira se – toga nema. Točnije, prešutno je pravilo da različitost nije dozvoljena jer narušava doživljaj sklada.

U takvom skladu nema konflikta jer (barem na neko vrijeme, prividno) nema ni razlika. Nakon određenog vremena, kada ovakav oblik jedinstva oslabi, jer u realnosti postoje dvije osobe koje, naravno, nisu identične, iskrsava "tamna strana" ovog oblika vezanosti, koja se često manifestira kroz ljutnju zbog različitosti.

Činjenica je da "istost" nema dugi vijek trajanja.
Jednom kada ljepilo istosti popusti – ili se počnu uočavati, cijeniti i istraživati različitosti ili se odnos počne raspadati. Logično je (mada ne i nužno) da se odnos u početku gradi na zajedničkim uporišnim točkama, na sličnim interesima i sličnim životnim uvjerenjima. Za jednog tinejdžera je možda presudan sličan ukus u glazbi, a za jednog odraslog čovjeka su možda od temeljne važnosti slični etički pogledi.

Osjećaj kompatibilnosti se može zasnivati koliko na razlikama, toliko i na sličnostima – važno je da ne prevlada "sloj istosti". Jer, kada se taj sloj (zbog svoje statičnosti) potroši, ostaje praznina i čeznutljivo sjećanje na snagu blizanačke povezanosti.

Nema ničeg što je prirodno, a da je isto. Ne postoje dvije iste biljke, dva ista kamena, dva ista čovjeka. Jedino je čovjek sposoban izrađivati proizvode koji su po kalupu, koji su napravljeni "na traci". Život se manifestira u različitosti.

Poticaj
IP sačuvana
social share
         

Ко не  жели да чује плач сиромашних, плакаће и сам, али га нико неће чути.

Ви  сте сви плодови истог стабла. Не поносите се љубављу према својој земљи, радије се поносите  љубављу за цели људски род.

Мудар  човек ништа не сакупља: што више направи  за друге то више има.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.12
Prvo, da razjasnim... Ne mislim na onu varijantu "negde tamo daleko, čeka me moja srodna duša, druga polovina mene samog". Dalje, pod "srodne duše" ne mislim ni nužno na partnera (što ne znači da se i isključuje).

Mislim na one osobe za koje imamo osećaj da ih znamo čitavog života (iako to možda nije slučaj), sa kojima lako nađemo zajednički jezik, i sa kojima se osećamo kao da smo u nekoj vrsti ravnoteže...
Ta osoba može biti prijatelj, partner, pa čak i brat, sestra, roditelj (što da ne?)...

Jer, sigurno je da se sa nekim ljudima slažemo kao "rogovi u vreći". Njihov opozit bi bile baš - srodne duše.

Da li imate svoje "srodne duše"? Kako ste ih pronašli i kako biste opisali svoj odnos sa njima? Koje su to njihove karakteristike vama bliske?
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 10823
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Samsung 
srodne duse... pa to su sve osobe s kojima se osecas kao u kucnim tihotapkama  Smile
a lako se prepoznaju...to nekako ide samo od sebe Smile
« Poslednja izmena: 19. Feb 2008, 23:06:55 od machakz »
IP sačuvana
social share
(\__/)
(='.'=)
(")_(")   Samo za njene oci....
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.12
Za tri osobe is svog okruženja bih mogla reći da su mi soul mates...
Dve osobe ženskog i jedna muškog pola... Sve sam ih upoznala sasvim slučajno, i tek postepeno, upoznavajući ih, shvatila sam da smo dosta kompatibilni... Svakako, nismo isti, možda nismo čak ni slični, i valjda se baš zbog toga dopunjavamo kao puzzle...

Primećujem da u dovoljnoj meri poseduju osobine koje imam i ja, što mi svakako odgovara, ali i osobine koje nemam, a volela bi da ih imam. One druge, koje imam a ne volim, srećem ponekad i kod njih, ali su nekako kvalitativno različite, i to mi omogućava neko poređenje (ili opravdanje (?))...

Naravno, to što ih smatram svojim srodnim dušama ne znači da nismo imali konflikte, nesporazume, svađe... Ali posle svake takve situacije, naš odnos je postajao čvršći i stabillniji, što opet ide u prilog mojoj tezi da su mi baš oni soul mates...  Smile
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Tako, tako, tako ... samo plivaj !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 10648
Zastava Leva strana kreveta
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.12
mob
Nokia N97
Kad bih nashao srodnu dushu, iskreno bih se zabrinuo za tu osobu ...  Smile

Sad malo ozbiljno. Znam tachno kako izgleda imati srodnu dushu, ali to nije konstanta. Ljudi se menjaju, i neko ko mi je nekad bio srodna dusha to ne mora biti danas.
IP sačuvana
social share
"Brian: You're drunk.
Stewie: You're sexy."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Žena
Poruke 25336
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.12
Ne smatram da konkretno moja srodna dusa treba biti ista kao ja. Valjda je poenta u medjusobnom nadopunjavanju, a ne da gledam svoju kopiju, koja bi me uzgred receno, beskrajno nervirala.
IP sačuvana
social share

*Most gods throw dice, but Fate plays chess, and you don't find out til too late that She's been playing with two queens all along. *
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.25
mob
Apple iPhone 6s
Ima ljudi na kojima srebro nikada ne tamni. Ima ljudi na kojima zlato toplije sjaji. Ima ljudi koji znaju odgovore na sva vasa pitanja, kako god teska ona bila. Njih mozete pitati zasto je nebo plavo i zasto drvece uvis raste zeleci dosegnuti sunce, kamo putuju rijeke, tko je nas obojio i odakle cvijecu ime… njih mozete pitati gdje to sunce spava i gdje se kriju drevni gradovi, zasto ne mozete razdvojiti mlijeko i caj da opet budu kao prije nego sto ste ih pomijesali, ne zeleci piti ni jedno ni drugo vec nesto trece… njih mozete pitati zasto rastemo, zasto ucimo, zasto se ponekad osjecamo tako svadljivima ili tuznima… Zasto sanjamo. Tko je stvorio oblake i zvijezde, slova i brojeve, planine i mora. Zasto ljudi stvaraju pa ruse? Pa opet grade ispocetka?
Ne vjerujete? A osjecate li se vi katkada, dok ste u blizini nekih ljudi ugodno, pametno, duhovito, plemenito, puni vrlina? Izazivaju li, mozda, neki drugi ljudi u vama cudne osjecaje nelagode, htjeli biste se udaljiti, pobjeci od njih, ili se samo svadjati s njima jer vas ljute, a vi i ne znate zasto?
Da, to je istina. Ima ljudi koji izazivaju i poticu ono najbolje u nama i drugim ljudima, samo…ti se ljudi ne mogu otkriti na prvi pogled. Oni ne vole nositi zlato ni srebro (a po njihovu bismo ih sjaju mozda prepoznali), jednostavno, ni po cemu se ne isticu od ostalih ljudi.. a ipak, cine nam zivot ljepsim, svjetlijim, ispunjenijim, svrhovitijim, plemenitijim. Katkad ih mozemo prepoznati po smijehu onih oko njih, ljudi ili djece, po vedrim licima kojima su okruzeni, po sretnim pricama ili pjesmama, ili po glazbi kojoj uce djecu. U njihovoj blizini nema mrznje, ljutnje ili ruznih rijeci. Okruzeni su dobrotom, a takvih ljudi ima u svakom gradu. Oni nas uce kako zivjeti, kako se radovati, kako voljeti. Zovu ih Zlatni ljudi. Svatko sretne nekog zlatnog covjeka, a toga cak i ne mora biti svjestan. No, trag toga susreta ostaje. Prepoznat cete ga u ocima koje sjaje i u osmijehu koji ostaje na licu, u lijepu, smirenu i ispunjenu osjecaju srece u grudima.
Potrazite Zlatne ljude… tu su… oko nas…

J. Klepac - Patuljci žive u kuglama
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Žena
Poruke 25336
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.12
Lepo Smiley
IP sačuvana
social share

*Most gods throw dice, but Fate plays chess, and you don't find out til too late that She's been playing with two queens all along. *
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 12:42:30
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.1 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.