Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 13:09:58
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Banke nas pljačkaju  (Pročitano 3893 puta)
01. Sep 2008, 01:18:47
Veteran foruma
Superstar foruma


Life iz simple, make choices and don't look back

Zodijak
Pol
Poruke 50236
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.16
Samo za održavanje tekućih računa u Srbiji banke svakog meseca uzmu građanima u proseku oko 11 miliona evra, a pri tom nemaju skoro nikakve troškove

U Srbiji je ovom trenutku otvoreno blizu šest miliona tekućih računa, za čije „održavanje" građani mesečno plaćaju ukupno 11 miliona evra! Odlična zarada, s obzirom na to da banke u ovom poslu nemaju skoro nikakve troškove.
Svaki zaposleni, preduzetnik ili firma u Srbiji moraju da ima barem jedan tekući račun u nekoj banci preko kojeg podižu novac. Iako se radi o obavezi koju propisuje država, skoro sve banke u Srbiji građanima naplaćuju mesečno održavanje ovih računa između 50 i 200 dinara! Znači da banke godišnje „naplate" od svakog ko ima tekući račun od 600 do 2.400 dinara.

Prosta računica


Zvaničan podatak o tome koliko se tačno novca uzima od građana za „održavanje" računa ne postoji, jer banke ne vode takvu evidenciju. Međutim, do računice može lako da se dođe. Prema podacima Kreditnog biroa, u Srbiji ima oko 5.850.000 tekućih računa građana. Ako uzmete da se svakom građaninu uzme u proseku 150 dinara mesečno za održavanje tekućeg računa, ispada da su banke mesečno „dobre" 887,5 miliona dinara. Oko 11 miliona evra!
Analitičar Privredne komore Srbije Goran Nikolić kaže za Press da banke nemaju troškove za održavanje računa.
- Taj trošak je nešto što banka pokušava da klijentu naplati zato što ima određene administrativne troškove. Ali to možete da posmatrate kao marginalni trošak. Jer ako ste, na primer, vi novi pedesethiljaditi klijent banke, koliki je njen trošak da vas ubaci u računar? Nikakav! - kaže Nikolić.
Srpske banke su u prvoj polovini godine zaradile oko 300 miliona evra. Prva četiri mesta po ostvarenoj dobiti zauzimaju Inteza, Rajfajzen, AIK banka i Eurobanka EFG. Jedino AIK banka ne naplaćuje svojim klijentima održavanje tekućih računa, iako im u ovom pogledu pruža sličnu uslugu kao ostale banke.
Direktor sektora za platni promet AIK banke Ivana Ranđelović-Đorđević kaže za Press da se radi o poslovnoj politici banke.
- Smatramo da našem klijentu ne treba da bude skuplje da zaradu prima preko tekućeg računa nego kada bi to činili na blagajni svoje firme u gotovini. Tekući račun ima i dodatne pogodnosti u odnosu na primanje zarade preko blagajne firme - objasnila je ona.

„Besplatne" usluge

Iako smo izričito tražili da nam objasne koliki su troškovi održavanja tekućih računa, ni od jedne banke nismo dobili tu informaciju.
Inače, uz otvaranje tekućeg računa skoro sve banke ponudiće vam i jednu besplatnu debitnu karticu („dina" ili „maestro"), besplatno izdavanje čekova, trajnih naloga, SMS poruke o prispećima na račun, servis elektronskog bankarstva (plaćanje i uvid u stanje putem računara), besplatno podizanje gotovine na bankomatima... Rajfajzen naplaćuje mesečno održavanje 150 dinara i osim ovih usluga nudi i dostavu mesečnih izvoda na kuću i besplatnu članarinu za prvu godinu korišćenja debitne kartice. Banka Inteza održavanje osnovnog tekućeg računa naplaćuje 100 dinara, ali će vam za 198 dinara mesečno ponuditi „Hit tekući račun", gde dobijate i zamenu evra za dinare po boljem kursu, „master" platnu karticu i dopunsko zdravstveno osiguranje. U Eurobanci EFG za 130 dinara mesečno ponudiće vam, pored svih „redovnih" usluga, dozvoljeni minus u visini jedne plate, kao i povoljnije kredite u njihovoj banci. Ipak, nijedna banka nema nameru da se odrekne mesečnog dobitka za „održavanje" računa.

Zarađuju na našim parama!

Skoro nijedna banka ne naplaćuje otvaranje tekućeg računa, ali zato neke debelo naplaćuju njegovo zatvaranje. Tako, na primer, ako imate firmu, može vam se desiti da za gašenje tekućeg računa platite čak 1.000 dinara! Građanima banke za ovu „uslugu" uzimaju od 60 do 250 dinara. Ekonomista Goran Nikolić kaže da banke na taj način pokušavaju da zadrže klijente jer imaju koristi od novca koji stoji na tekućim računima.
- Banke ne žele da im klijent ode i zato naplaćuju zatvaranje računa. Korist banke je zato što imate račun kod nje i često ćete uvek imati nešto novca, koji ne nosi nikakvu kamatu i ništa ne košta banku, a ona može da koristi taj vaš novac za davanje kredita - objašnjava on.

Izvor: Press
IP sačuvana
social share
Od kada su fenicani izmislili novac pitanje zahvalnosti je za mene reseno
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 13:09:58
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.089 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.