Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Balkanski mentalitet je čudo !!!  (Pročitano 1313 puta)
31. Avg 2007, 01:57:19
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5054
Zastava http://forum.burek.co.yu/Themes/default/images/flags/cs.png
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Češki preduzimač navodi da bugarski radnici u njegovim firmama utroše četvrtinu radnog vremena na pušenje. -  Svuda se vode suvišne diskusije 
 
Prag - „Moramo ubosti pravi trenutak i kupovati kamenolome i peskare tamo gde će se najviše graditi”, ističe češki preduzimač Otakar Veseli, suvlasnik i šef kompanije „Kamen i pesak” koja ima pogone u Bugarskoj, Srbiji, Rumuniji, Mađarskoj i Turskoj. Njegova zanimljiva iskustva, uz to i duhovito ispričana, prenosi najugledniji češki nedeljnik „Tyden”.

On je, kako kaže, pre sedam godina, počeo da traži firme za kupovinu u Bugarskoj na isti način na koji su strani investitori to činili kupujući češku firmu „Kamen i pesak” posle „plišane revolucije”. U Srbiji njegova kompanija ima dve firme sa sopstvenim lokacijama i dozvolama za eksploataciju, a češka firma je vlasnik i u tom poslu učestvuje s kapitalom. Najbolje im ide u Bugarskoj gde su marže najviše, pa onda u Turskoj gde se veoma mnogo gradi.

Nekoliko pitanja i odgovora zaslužuju da budu preneti u celini.

- Naišli ste na Balkanu na korupciju i mafijašku praksu?

„U Bugarskoj je mafija ranije imala veoma jaku poziciju, koje se dosta teško odriče. Izvesno vreme tamo sam morao da stalno uz sebe imam obezbeđenje: stajali su i ispred moje hotelske sobe, kada je trebalo negde da putujem, prijavljivao sam našoj ambasadi kuda idem, kada se vraćam i kojim putem. Na sreću, to je prošlo. Problem sa zaposlenima u firmama bio je što su mnogo krali. Uveli smo tajne mere, između ostalog snimanje kamerama, ali kad je trebalo da pogledamo snimke uvek bi nestajalo ono što je snimljeno, navodno zbog virusa u računaru. Bili smo primorani da često postavljamo nove šefove. Ali sada tamo više ne biram menadžere sam; unajmio sam personalnu agenciju, to je vrlo skupo, ali garantuju odštetu ako ne urade posao kako valja."

- Izgleda da samo neko iz takvih agencija može da savlada lokalne radnike?

„Balkanski mentalitet je poseban. Ja sam brz i neposredan i ne podnosim duge priče; to zadržava. Rumuni, Bugari i Srbi često vode suvišne razgovore. Vremenom sam shvatio da ih moram pustiti da se ispričaju kako bi imali osećaj da su do nekakvog predloga ili rešenja došli sami i da bi to prihvatili kao svoje. U početku sam mislio da je to, u stvari, bojkot tuđinaca koji su došli u njihovu zemlju da se bave privredom i upravljaju njima. Ne, oni su jednostavno takvi. Zaposleni tamo mnogo puše, procenjujem da se time gubi oko četvrtina radnog vremena. Dovoljno je da jedan počne, odmah se stvori grupica u kojoj se puši i priča, a rad čeka. Od početka avgusta uvedena je zabrana pušenja u svim našim firmama u Bugarskoj."

- Zameniti ih drugima, koji su zainteresovani za taj posao, ne ide tek tako, ili se to može lako?

„Imaju u biti komunistički zakon o radu. Šef firme nema mogućnost da radnika zbog neispunjavanja radnih obaveza premesti i da mu pri tome snizi platu. Čak i kad mu promeni posao ne sme da mu smanji platu. Nismo hteli da se kaže za nas da eksploatišemo ljude, pa smo svima na početku ponudili pristojne plate. Ali, oni ne rade. Nameravamo da od Nove godine uvedemo nov sistem plata, i po cenu gubitka polovine zaposlenih. Iskusniji investitori su se bolje snašli u tome: osnovicu su postavili veoma nisko (minimalna iznosi 180 leva, tj. oko 90 evra) tako da polovinu plate čini varijabila."

 
Politika
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.074 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.