Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Backa 1944. - kod nas tabu tema, a u Madjarskoj...  (Pročitano 14298 puta)
02. Jun 2009, 02:58:38
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol
Poruke 677
OS
Linux
Browser
Mozilla Firefox 3.0.10




Evo sta se prikazuje na madjarskoj drzavnoj televiziji... Sad se ja pitam da li je cilj ovakvih emisija ''obrazovanje'' Tv gledalista ili mozda nesto drugo?  Smile
« Poslednja izmena: 02. Jun 2009, 03:07:05 od erik81 »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol
Poruke 677
OS
Linux
Browser
Mozilla Firefox 3.0.10
Bas me cudi da nikog ne zanima ovako vazna tema. Evo sda bas slusam na radiju neka baljezganja sa neke tribine o anti-fasizmu, pa kaze neka gospodja kako cetnike ne treba smatrati za anti-fasiste zbog zlocina koje su pocinili; pa se ja sad pitam a sta je ono sto su partizani uradili u Curugu, Zablju i drugim mestima u Backoj krajem 1944. sa desetinama hiljada Madjara i Nemaca? U Curugu i Zablju su zbrisali celu madjarsku populaciju tako sto su muskarce uglavnom pobili, a zene i decu odveli u koncetracione logore, a oni koji su preziveli konc. logore su na kraju mogli da idu bilo gde, ali nisu smeli da se vrate u Zabalj i Curug. Ako vec stalno pricamo o Srebrenici, zasto ovo precutkujemo, kao da se to dogodilo na Marsu a ne u Vojvodini, i kao da su pobijeni neki stranci a ne nasi gradjani? Evo danas na vestima gledam snimke porusenih grobalja na Kosmetu, ali sta cemo sa madjarskim grobljem u Curugu koje stoji vandalizirano vec preko 60 godina. Cija je to sramota, nasa ili tudja? 

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol
Poruke 484
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.10
Ne prica se zato sto niko ne voli da gleda zlocine "svog" naroda. Eto, pretpostavljam da si to hteo da cujes.
Sad kad si to dobio, da popricamo o par stvari:

* Madjari su izgubili taj rat, i kao neko ko je u ratu bio rame uz rame sa Nemcima, ne mogu ocekivati da se prema njima ponasa ista bolje. Deda, pradeda, deda-stric i ko zna koliko jos moje familije je bilo u logoru, jel nacisti za uzvrat treba da dobiju svaki po bombon za to? Moji su jos imali srece jer su bili u Vojvodini, dole u Srbiji su citava sela unistavana isto kao ovi genocidi na snimku.

* Voditelj i dalje Vojvodinu zove "Juzni krajevi" - jug cega? Srbiji je to sever, naravno da misli na jug Madjarske, tj. Vojvodina se smatra Madjarskom, sto nije slucaj jos od 1918 i to s razlogom (pogledaj 1690, 1740-te, 1848 i td), ovo je i pre toga bio Woiwodschaft Serbien, nijedne druge nacije nije bilo vise nego Srba (a ko racuna Madjare i Austrijance zajedno, neka racuna i Srbe zajedno sa Cesima, Slovacima, Hrvatima i ostalim narodima koji nisu ni Madjari ni Austrijanci) iako Srba nije bilo preko 50%.

* Evo, ja sam iz Apatina. Apatin je bio srpski do 1750-ih kada su dosli Nemci iz Ulma i rasterali Srbe u Stapar i naselili Apatin. Jel ja treba da zalim stosu Srbi 1945 opet naselili Apatin? No, thanks.

RAT JE PRLJAV UVEK I SA OBE STRANE. OBE. Ovo sto si ti pokazao je jedna od strana, daleko od toga da je jedina. Pravo pitanje je da li je i koliko konstruktivno u smislu nekog pomirenja i sl.
Sto se toga tice, i madjarski premijer i ministar inostranih poslova su relativno skoro izjavili da Madjarska manjina u VOjvodini moze da bude zadovoljna i da nema vise sta da trazi. U Vojvodjanskoj skupstini se madjarski jezik prica paralelno sa srpskim i simultano prevodi, itd, itd...


edit: da ne bude da te napadam, moja glavna teza je u tome da je ovo ona strana rata koja se kod nas precutkuje, ali ne znam bas koliko se i oni dice svojim zlocinima. Pobednici pisu istoriju, njihova rec traje duze, to cemo mi sada osetiti posle ratova 1990-tih.
Ja volim sto je u VOjvodini dobar suzivot ovoliko naroda i pljujem na soviniste i retko precutim kad naidjem na nekog sovinistu jer ne volim da se pljuju Madjari. Pitanje je da li je ovo i koliko konstruktivno za taj suzivot...

EDIT2:
*******
sada gledam brojeve o kojima govore i kazu da je 1910.g. Curug imao 10.000 stanovnika, a nakon rata (1946.god) ima 193 Madjara. ALO? Jesam li ja jedini koji vidi da prvo broje "stanovnike" a posle samo Madjare? I da govore o 1910. godini, a od 1910 do 1946 su dva rata prosla. ALO?
Cak i njihova i nasa wikipedija kazu da su prvo oni ubili 800 Srba u Curugu, a onda Srbi pobili 3000 Madjara nakon rata. A oni daju cifre od 10.000 da zazvuci vise...
Kad neko pocne tako da manipulise informacijama, onda im ne verujem ni u onih 40.000-50.000 pobijenih ukupno u Vojvodini.
Gadi mi je manipulacija i to pogotovo neka koja se tako jeftino prodaje (pogledati opet podvuceni deo)
« Poslednja izmena: 07. Jun 2009, 20:23:50 od fgtra »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 41361
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.11
Istina, kockanje sa brojevima uvek izazove emocije a naravno, niko nece priznati da je njegova nacija pocinila zlocin nego se uvek samo vidi jedna strana medalje. Na srpskim forumima se fura Novosadska racija a na madjarskim ovo i sta, nikom nista, ljudi i dalje zive zajedno, zene se i umiru
IP sačuvana
social share
Ako te uhvati bes ako stojis ti sedi,ako sedis ti lezi,ako lezis ti se polij vodom,voda ce da odnese tvoj bes...

Svest nije samo materijalna manifestacija, potrazi na interenetu

Dzoni, ne budi Kristal.

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik


Zodijak
Pol
Poruke 13
OS
Windows XP
Browser
Mozilla 3P_UAMG 1.0.25.0
Da kazem iskreno, o ovoj temi sam malo znao, kod nas se generalno i malo zna, ali verujem da je bilo masovnih ubistava, e sada u kojoj meri to vec ne znam, i jedna i druga strana su porazene. Ja sto znam a to sam cuo od babe koja je inace rodjena u Backom Gradistu, njenog oca i brata su Madjari 1942 bacili pod led. Naravno da nasa javnost nece toliko pricati o svojim genocidima ali, kako su se ti isti stanovnici madjarske nacionalnosti tokom drugog svetskog rata ophodili prema srbima, ne zelim nikoga da opravdavam niti okrivljujem samo kazem da je ova tema izuzetno bolna za obe strane.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol
Poruke 185
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.12
Партизани стрељали преко 35000 Мађара у Бачкој

Милослав Самарџић

За прво специјално издање ''Погледа'' о злочинима комуниста - ''150.000 незнаних гробова'' - објављено 1991. године, замолио сам једног Мађара новинара ''Мађар соа'' да напише чланак о томе. Написао је и ми смо објавили. У наслову је стајало да је лично Ј. Б. Тито наредио масовна убиства Мађара. Објављене су и слике места на којима су масовне гробнице, у области Суботице, а на којима је родбина палила свеће. Као број стрељаних наведена је цифра од 20.000.
Дакле, комунисти су сигурно убијали и Мађаре и то много. Колико, мислим да се не зна тачно, а могућа је ова процена од 20.000.
Овај мађарски новинар није то повезивао са осветом за рацију и друге мађарске злочине.
Мислим да је то апсурдно повезивати, јер откуд би комунисти светили Србе, кад су у ствари Србе највише убијали. Дакле, ишли су редом, а кад су дошли до Војводине, убијали су и Србе и Мађаре и Немце. Кад су окренули на запад, Хрвате нису убијали, а потом, Словенце јесу (Митја Рибичић, словеначки Крцун и Ранковић уједно). Занимљиво би било истражити ово за Словенце, јер не верујем да је Ј. Б. Тито наредио да се масовно убијају и Словенци (као што је наредио за Србе, Мађаре и Немце).
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 41361
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.12
Hrvati su imali Blajburg tako da ni oni nisu prosli bez stete. A Tito je naredio proterivanje (danas humano preseljenje) vojvodjanskih Madjara, a za streljanje mislim da nije bilo naredjenja tako da je tesko tu ustanoviti ko je kriv. Jasno, Curug i jos neka sela su dobro stradala u racijama a lokalni Srbi koji su jos bili u partizanima posle oslobodjenja jasno da nisu zaboravili.
Al sta na kraju ocekujete, rat je ionako vremenski period za decimiranje stanovnistva  Smile
« Poslednja izmena: 02. Avg 2009, 14:38:08 od Maradic »
IP sačuvana
social share
Ako te uhvati bes ako stojis ti sedi,ako sedis ti lezi,ako lezis ti se polij vodom,voda ce da odnese tvoj bes...

Svest nije samo materijalna manifestacija, potrazi na interenetu

Dzoni, ne budi Kristal.

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zodijak
Pol
Poruke 1
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.12
samo se zale za njih a sta da kazemo sto su dedu od moje supruge izveli na ulicu u pizami i odveli ko zna gde tojest tamo na ono mesto sto ti veliki ljudi sto su snimljeni ne spominju . voleo bih i moji rodjaci da kazu sta se sve desavalo u to vreme.  secam se da je jedna komsinica (nazalost je umrla)pricala meni imojoj supruzi kako je srela jednu finu gospodju koja je bila u to vreme odvodila srbe i rekla joj da zali sto ih jos nije ubila. steta sto mi nikad nije htela reci ime naddam se da ce neko napisati nesto u ime svih tih srba koji su pobacani pod led u curugu.  slava svim srbima koji su dali svoje zivote tih hladnih noci i dana.  
                                       
                                                   slava im
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 2137
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.6.12
mob
SonyEricsson 
Meni se svaki put povraća kad čitam temu koliko je ljudi ubijeno 1992 ili 1944, 1941 ili 1643...
Pustimo mrtve neka počivaju u miru...koji qrac moramo ih stalno prebrojavati?!
U ratu (pa ni posle) nema nevinih...nažalost postoji kolektivni odgovor.
Jedno je sigurno: prebrojavanjem ubijenih sigurno ne možemo unaprediti suživot...ni između Srba i Mađara, ni Srba i Hrvata, Šiptara...možemo samo živeti jedan pored drugih (što je veoma daleko od suživota), jer nam ispred očima uvek se igraju cifre, statistike, brojevi (i u tome uživaju mediji i njihovi nalogodavci-političari): ko kome koliko ubio.
Pa j*b*m mu m*t*r ..zar ne možemo jednom gledati napred?! Ne možemo jednom umesto prebrojavanja mrtvih prebrojati našu šansu za dalji napredak i suživot?!
Oni su mrtvi, slava im...mi živimo i idemo dalje zajedno...ili bi trebali...
Ali ako uvek gledamo nazad, ima da spadnemo i razbijemo njušku...i onda ne možemo dalje.

« Poslednja izmena: 20. Nov 2010, 18:40:25 od digiman »
IP sačuvana
social share
If electricity comes from electrons, does morality come from morons?
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 11457
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 8.0
Све је то у реду што кажеш. Али, постоји једна зачкољица - занимљиво је како на помирење обично позива она страна која је чинила веће злочине (да не буде забуне, не мислим да си ти одговоран за оно што је чинио неки твој сународник). По мени, до правог помирења може да дође тек када се злочинац искрено покаје и када жртва престане да злочинца подсећа на злочин. Али, што је злочин већи (и поновљен) ране су болније и жртви је теже да опрости. И то је нормално. Слажем се да од подсећања на злочине вајде нема (осим што треба имати на уму ко ти шта мисли - или може да ти мисли - за убудуће) и да се тиме повређују незацељене ране, али у овом конкретном случају Мађари су побијени из одмазде за претходни злочин. У таквим ситуацијама страда мноштво. Често заслужено, а често и не. Тих недужних ми је искрено жао. Оних других не. И потпуно ми је неприхватљиво да се тај злочин из одмазде одваја од свог узрока, а затим политизује и надувава зарад покушаја дестабилизације "јужних крајева". Дакле, сврха овог филма није утврђивање историјске истине, већ испољавање великомађарских претензија ка Војводини и изједначавање злочина у Другом светском рату. Да су мотиви за настанак филма часни, не бих реч рекао.
« Poslednja izmena: 22. Nov 2010, 09:27:03 od panini »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.089 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.